Kokosová palma



radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?)
19.6.2010 14:26
Vpodstate jakesy ochranne slupky byly na vsech 3 otvorech.Ja jsem vsechny ty slupky opatrne odskrabnul, protoze bych jinak 100% nepoznal ktery z tech otvoru pod slupkami je ten mekky klicici, takhle mam 100% jistotu.No pokud to mate i v tomto pocasi v 35°C tak na to nemam :-(.Ja to mam normalne na balkone na jizni strane prikryte igelitem a snazim se mit kokosy vlhke a substrat take hodne vlhky. Mozna pri vetsim slunci se tam tech 35 °C vytvori, ale jinak v dnesnich dnech ani omylem. Bohuzel v akvariu obmotanem tenkou prusvitnou folii mam zasazenou opuncii (zatim po necelych 2 mesicich nic), takze tam s kokosem experimentovat nemohu a jine akvarko bohuzel nemam.Mnoho lidi psalo jak ty akvarka pouziva na kliceni temer cehokoliv :-) Rozhodne vim, ze pri plnem slunicku je tam min 50°C, musel jsem stacit vyndat venkovni teplomer do 50°C vcas, takze tam bude mozna i vic :-) Zajimalo by mne, kdyz klicek uhyne nebo spis kdyz je videt ze uhniva, tak zda se muze po jeho ustrizeni pod mistem kde je viditelne uhnivani jeste vzpamatovat nebo zda uz je kokos na vyhozeni?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 13.6.2010 11:43
Tak jsem to zkusil.Koupil jsem 5 kokosu s mlekem az to cvachtalo tak moc, ze me bylo lito, ze jsem to nevypil :-(Urcite by byly chutove vyborne.Odstranil jsem a pilnikem opiloval cely povrch kokosu.Na trech dirkach byly jeste nejake cerne ochranne slupky na vetsine z kokosu, ty jsem opatrne seskrabnul a pak prislo hledani nejmekci dirky nehtem.Zvlaste po ostrihani nehtu to neslo zrovna nejlip :-) (s nehty bohuzel take ne), takze jsem vzal nuz a zkusil to lehce nozem.Nuz vpodstate vjel do kazdych z direk +/- stejne, nicmene 2 dirky trochu vic zadunely, zatimco ta mekka neduni, takze pak stacilo trochu vice poklepat na 2 dirky o kterych jsem se domnival, ze jsou ty tvrde a a podle zvuku bylo vyhrano.Kokosy jsem prelil horkou vodou z vodovodu a nechal je tam asi 5 minut, v jinem foru psali o preliti vodou o teplote 60-80°C, pripadne nechat kokos ve vode 2 mesice plavat a prikryt igelitkou.Prelite kokosy jsem zasadil presne dle fotografie v tomto foru do metroveho truhliku..Premyslel jsem i o pisku nebo smesi pisku a raseliny, ale nakonec jsem na dno dal trochu keramzitu a na to zbytek substrat pro palmy a zelene rostliny, abych v pripade, ze se pokus vydari, nemusel nic predelavat.Trochu jsem tam vyhloubil jamky pro kokosy a zasypal je podel obvodu tak, aby koukala polovina kokosu prave s tou nejmekci dirkou na povrch.Povrchy kokosu byly jeste vlhke a tak jsem zalil jen substrat kolem nich.Idealne poslouzil igelitovy pytel od 20l substratu rozriznuty po obou stranach, takze po rozlozeni krasne zakryl cely metrovy truhlik.Zatim jsem truhlik nechal v byte, ani jsem neocekaval, ze by v dobe kdy cokoliv zasadim snad mohlo byt slunicko a teplo nebo dobre podminky, takze uvidime.Doufam, ze se me nestane to co psal nekdo v jinem foru, ze to lide zkouseli pestovat a vysledkem byl udajne temer vzdy vybuch kokosu a poradny smrad.Kazdopadne kdyz se divam na kokosovou palmu z Tesca, tak me do smichu neni.Krome jednoho zeleneho ci hnedozeleneho kminku s 2 malymi zatim jeste vetsinou zelenymi zabalenymi listy (mineno slozenymi jako harmonika do sebe) jsou vsechny zbivajici 4 kminky hnede a listy svetle hnede, totalne uschle.Ani nevim, zda se mam pokusit hnede listy ustrihnout nebo ustrihnout i ty hnede kminky co nejblize ke kokosu (tvori dohromady 1 kmen, takze to zavani zlomenim palmy) nebo to mam nechat uschnout.Vpodstate to bude 2 mesice od koupi, tak uvidime co se bude dit dale.Kokos respektive jeho puvodni obal zatim nehnije, tak snad se palma vzpamatuje.minimalne mesic byla na balkone na jizni strane, takze slunicka mela dost, svetla taky, prelevana nebyla a rosil jsem jak to slo....
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
117.119 - (8) - 117.119 (?), 15.6.2010 22:48

To sem zvědavej jak vám to pude. já jen dodám, že mi vyklíčil druhej kokos, ale dva z tich 4 kokosů explodovaly, ale nebylo to tak hrozný, praskly, trohu to tam pár dní bublalo a nic sem necítil. Ale klíčí ten kokos co vybuch zrovna. Dneska sem se vrátil z Brna a koupil sem si tu vyrychlenou kokosku, je menší ale robustější, uvidíme co vydrží.

Ta vaše kokosová palma, tam je to jedno z druhým. Všechno co jste pro ní udělal jsem vám řekl já, ale obávám se, že celý zhluk tich informací vám asi v hlavě udělal zmatek a při snaze dát kokosové palmě to nej, jste nevědomky udělal vše pro její záhubu.

Měl by se udělat nějaký harmonogram, jak pěčovat o kokosovou palmu, která je zakoupená v obchodním řetězci. Už sem to psal tady mockrát, kokosové palmy se dlouho přizpůsobují horším podmínkám, a prakticky ze dne na den jim uměle vnutit přirozené pondmínky dopadá většinou špatně.

Já vím radím tady jak o ně pečovat a většinou je to blbě, já spíš radím jak o ně pěčovat aby se měly jako v domovině a pokud možno jim nic nechybělo. Ale v našich podmínkách se na to musí asi jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 18.6.2010 13:46

No je me jasne, ze je prilis brazy, z 5 kokosu me prijde ze u 4 se u oblasti budouciho klicku nic nedeje a u jednoho se tam vytvari "hlen", ale spis me to prijde jakoby vzdy za nejakou dobu z toho vyteklo mleko (zajimave je ze po cele plosce toho mekkeho "otvoru", ackoliv si jsem jist ze jsem to 100% nepropichnul... " a ze to nestece dolu po kokosu.

Take to s tim pestovanim o palmu z obchodu vidim tak, jak jste to napsal, mozna jsem se snazil az moc (hlavne roseni bylo prilis hlavne zezacatku) priblizit podminky jake ma palma v domovine. Je dobre, ze mate ted takovou palmu taky a muzete experimentovat a pak sem dat pro ostatni nejaky ten harmonogram ikdyz pochybuju, ze bude neco 100% pouzitelne uz jen proto, ze nekdo muze mit jiny druh kokosove palmy, ackoliv nevim kolik druhu se sem pres obchodni retezce dovazi.

Jelikoz v miste klicku u kokosove palmy z obchodu to bylo vlhke, mekke a hnede a palma stale hnedla a usychala, tak jsem zkusil ustrihnout vse co bylo hnede nebo viditelne nezadrzitelne prevladalo hnedou barvou, tedy vsechny listy a kus stonku...

Palmu povazuju za mrtvou, takze je to spis takovy posledni pokus zachrany a vubec to cele beru jako start a zkusenost pro pestovani vlastni palmy z koupeneho kokosoveho orechu.

Jsem rad, ze Vam klici prave ten bouchly kokos, aspon clovek vi, ze to neznamena neuspech :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
117.119 - (8) - 117.119 (?), 18.6.2010 14:55

S tím hleněním zkušenosti nemám, vím jen, že většina kokosů má na klíčicím otvoru jakousi slupku která má pod sebou zduch takže ta slupka jde právě seškrábnout a nebo se tam může nechat a jde pak vidět jak roste klíček, protože ta slupka praskne, teda pokud už se nestrhla někde v marketu, když se kokosový ořech házel do pultu.

Před pár dny jsem zjistil, že i třetí kokos vyklíčil ale nějak se mi povedlo ho zasadit klíčicí dirkou do země a klíček uhnil. Takže 3 ze 4 kokosů se dá říct, že vyklíčily a je to asi měsíc co jsem je sázel.

Dnes jdu přesazovat koupený vyrychlený kokos, nesehnal jsem ale malý květináč, takže půjde do 40 L květináče, což není moc dobře, takhle velký květináč se pomalu prohřívá. Ale mám jí v zimní zahradě, dnes asi 5 minut svítilo sluníčko a je tam 35 st.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 19.6.2010 14:26
Vpodstate jakesy ochranne slupky byly na vsech 3 otvorech.Ja jsem vsechny ty slupky opatrne odskrabnul, protoze bych jinak 100% nepoznal ktery z tech otvoru pod slupkami je ten mekky klicici, takhle mam 100% jistotu.No pokud to mate i v tomto pocasi v 35°C tak na to nemam :-(.Ja to mam normalne na balkone na jizni strane prikryte igelitem a snazim se mit kokosy vlhke a substrat take hodne vlhky. Mozna pri vetsim slunci se tam tech 35 °C vytvori, ale jinak v dnesnich dnech ani omylem. Bohuzel v akvariu obmotanem tenkou prusvitnou folii mam zasazenou opuncii (zatim po necelych 2 mesicich nic), takze tam s kokosem experimentovat nemohu a jine akvarko bohuzel nemam.Mnoho lidi psalo jak ty akvarka pouziva na kliceni temer cehokoliv :-) Rozhodne vim, ze pri plnem slunicku je tam min 50°C, musel jsem stacit vyndat venkovni teplomer do 50°C vcas, takze tam bude mozna i vic :-) Zajimalo by mne, kdyz klicek uhyne nebo spis kdyz je videt ze uhniva, tak zda se muze po jeho ustrizeni pod mistem kde je viditelne uhnivani jeste vzpamatovat nebo zda uz je kokos na vyhozeni?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
117.119 - (8) - 117.119 (?), 19.6.2010 20:12

Zimní zahrada a zasklený balkon se srovnávat moc nedají, mě de světlo ze shora, takže stačí chvilička na zahřetí. Už třetí den za sebou jsem tam měl přes 30 st, a přitom svítí opravdu jen pár minut denně sluníčko.

Nemyslím si, že je podmínka mít na klíčení tak vysokou teplotu, v nižších teplotách to také vyklíčí ale mnohem déle.

S tim uhnitím klíčku to nevím, ale zkouším to, nechal jsem ho v zemi jestli třeba vyleze jinou dírou. JInak dneska jsem musel jeden kokos vyhodit, byl to ten co jen prask, protože v jednom místě mu začala vytékat zkažená kokosová voda a nepříjemně to zapáchalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.127 (?), 23.6.2010 17:50

Dobrý den, vcelku pravidelně pročítám příspěvky o pěstování kokosové palmy. Doma mám koupenou palmu už rok. Za rok jí narostly tři listy a otevírá se list č.4. Rosím jednou denně dešťovou vodou. Zimu přežila u jižního okna vedle radiátoru. Bydlím s palmičkou v rodinném domě.Listy vyrostlé doma mají kratší stonek, než ty původní.Nějaký flek na listu také mám, ale nové rostou.

S pozdravem Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 23.6.2010 23:29
Dobry den, zajimalo by mne jak casto a jak presne rosite, zalevate a kde palmu mate, myslim hlavne na jare a v lete. Proc se ptam pochopite z prilozenych fotografii, nekde od 26.4 vyse najdete puvodni fotky, tak zkuste najit mezi nimi treba 5 rozdilu :-(... Ja jsem se snazil dodrzovat postupy zde uvedene, rosil jsem celou palmu, hlavne listy vicekrat denne.Rosil jsem dle fora i stonek, kokos apod.Vpodstate tim zateklo i do substratu, ale ze by substrat byl vylozene premokreny to zas ne.Palme couhaly koreny z puvodniho maleho kvetinace tak jsem ji presadil do vetsiho (ne o moc vetsiho.Vysledek cele akce vidite na fotkach, co nevidite je to, ze palma postupne od konce listu uschla pred ocima.Naopak mam pocit, ze jsem snad mel tu palmu obcas zalit normalne pouze do kvetinace a treba na par dni na ni zapomenout! Proc? Kdyz jsem ustrihnul vsechny listy, tak stonek stejne usychal, ale z obou stran (!), tedy i z vnitrku kokosu.Posledni pokus bylo ustrihnout jiz zeslably a ohebny kmen uplne a koukam, ze vpodstate misto odkud kokos klicil vcetne toho zacatku stonku bylo mekke, promacene - zase tolik jsem nerosil a nezaleval, nicmene tim rosenim stekla voda vzdy po stonku primo do kokosu. Podle me v ZADNE zemi kde kokos roste takova vlhkost vzduchu neni, obvykle tam temer vubec neprsi a kdyz tak vyjimecne a vydatne a pak dlouho nic... Proto by mne zajimalo co presne delate, ze Vase palma zije a moje ne.Zatim pokracuji v pestovani palmy z kokosu z Tesca, je jeste brzy na nejake zavery a na klicek, ale jedno vim 100% - pokud se to povede, tak palma bude muset hodne zkuhrat a vypadat hodne suse, aby nakou vodu uvidela, ne tak jako kaktus samozrejme, ale na naky roseni listu nebo nedejboze stonku a kokosu se 100 % vybodnu... Prijde me to jako, ze lidem co se snazili az moc aby se palma mela co nejlip to vetsinou prinese opacny efekt a naopak ti, co na palmu kaslou a malem siani nevzpomenou, ze ji maji, tak maji nejlepsi vysledky... Samozrejme pokud je pravdivy ten 2 mesicni cyklus palmy, tak se da rict, ze absolutne nezalezelo na tom co jsem udelal a palma to mela spocitane jiz v dobe kdy ji koupil Tesco... No jdu porilozit ty fotky a preji vsem, aby svoji palmu takhle nikdy nevideli :-o...
Konec palmy v Cechach I
Konec palmy v Cechach I
Konec palmy v Cechach II
Konec palmy v Cechach II
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
macka - (11) - 81.230 (?), 24.6.2010 11:31

Dobrý deň všetkým...

...Pán Radek (snáď nevadí takéto oslovenie  ),veľmi ma mrzí, ako dopadla vaša kokosová palma a o to viac preto, že pravidelne sledujem vaše príspevky, ako sa vám darí.Asi je to fakt pravda, že čím viac sa človek o nejakú kvetinu zaujíma, tým je to asi horšie... Ja moju palmu postrekujem priemerne 2 krát za deň,podľa času, sem tam stíham raz za deň,niekedy aj 3 krát, streknem aj kokos.Polievam raz za týždeň vždy v sobotu, tak ako ostatné kvetiny dažďovou vodou.Ten úplne maličký najspodnejší list som už odstrihla, lebo ten bol taký škaredší a suchší.Ostatné sú relatívne pekné, sem tam je niekde malý suchší hnedý pásik, ale nerozširuje sa.Najmladší, ešte nerozvinutý list kúsok narástol.Najlepšie je moc si ju nevšímať... všetky ostatné kvetinky raz za týždeň polejem, každý druhý týždeň pohnojím a sledujem ako pekne rastú.Ak si pozriete moje predošlé príspevky, tak čo som spomínala banánovník tak už má dokopy 4 nové rozvinuté listy, síce tento posledný je na kraji trošku slabší, neviem prečo, a tiež neviem kam sa s t ými listami ponáhľa.Minulý týždeň som rozsádzala malé pomarančovníky / mandarovníky / grepovníky, čo mi narástli z kôstok, ktoré som po zjedení plodov strčila len tak do hliny k inej kvetinke.

A ozaj, bola by som zabudla na moje kôstky z ďatle, zataľ vyklíčili 3 kusy.

ďatlovníčky
ďatlovníčky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 25.6.2010 10:09
Dobry den, samozrejme si vzpominam na Vasi fotku "dzungle", nadhera.Jak jste zminovala ty citrusy, tak se taky musim pochlubit :-) Vzdy kdyz jsem kupoval mandarinky nebo cokoliv na jidlo, tak to bylo plne pecek a obvykle ne moc chutne :-(No a kdyz to koupim za ucelem ziskani pecek, tak ANI JEDNA! :-(viz nekolikate ruzne velke ci jakostni mandarinky a vsechno bez pecek alespon ze chutove dobre.Zkusil jsem grepy - opet bez jedine pecky, Dale pomelo v nem bylo asi 30 pecicek ve tvaru trojuhelniku, bohuzel VSECHNY tak male, ze byly nevivinute, takze pomelo taky nebude :-(, opet vice koupenych grepu ci pomela nepomohlo k ziskani dobre ci jakekoliv pecky.S pomeranci jsem mel stesti trosku vic, ale zasadil jsem je teprve 11.6., takze je jeste brzy.Zato u citronu vyklicilo tak 80 % pecek, dva klicky pak zacaly ihned zloutnout a po ustrizeni a znovuzasazeni se jiz na povrch nedostaly, ale ostatni se maji k svetu.Zkusil jsem i kumquat.Pro sladkou chut tenke slupky, ktera je pod kurou a kterou je obalena kysela duznina jsem zkusil zasadit kumquat.Snad casem vyroste vic a treba pujde naroubovat koupenou bonsaji co se prodava kolem 1000,- i s rostoucimi plody :-).Zkousel jsem to davat do MOJITA misto nebo s Limetkou.U toho Kumquatu jsem zkusil jej poradne zalit, zakryt prusvitnou sklenici a dat na plne slunce.Zrejme kvuli tomu se na listu objevili zlute tecky, jako naka nakaza ci co :-o, ale po ustrizeni nakazeneho listu zacaly rust listky dalsi a nic se nesiri, samozrejme jiz bez prikryti sklenici.Bohuzel zadna limetka do obchodu dovezena nema jedinou pecku, coz me mrzi.Zkusil jsem zasadit i Fejchoa do kbeliku od KFC, klicivost temer 100%, bohuzel byly rostlinky napechovane tak blizko u sebe, ze jsme to zkusil presadit prilis brzy a to diky tenkym malym rostlinkam moc nevyslo (dost ulomenych korinku, takze zasadim do metroveho truhliku znova :-).Tamarillo prirusta pomalu, ale taky to jde a muj cil je vypestovat Passion Fruit.Sice je v tom silene pecicek, ale ta chut te duzniny je vynikajici.Salak roste SILENE POMALU, za pul roku z semene ci pecky vyrostl jen 5 mm max klicek a samozrejme pouze pod povrchem.Litchi skoncilo neuspechem.Opet temer nerostlo, nad povrch se me nedostalo zadne, ruzne pokusy s vlhkem a prikrytim igelitem zpusobily zplesniveni semen i s malymi max 1 cm dlouhymi klicky.Rambutan taky spatne, vsechna semena se me rozpulila presne na polovinu, zrejme nasilnym cistenim od duzniny a ta co se nerozpulila cistenim se rozpulila pak v hline :-(, no mam jiz 3 nova, tak uvidime, zrejme zkusim mene vody a ne tak umackanou hlinu.Kiwi zrejme zatim take nic.Pepino zacina pomalu rust (pokud to neni plevel), Physalis to same, tam to vypada ale na extremne mizernou klicivost a Karambola tam vim, ze zacinaji klicit pecky, ale na povrchu zatim nic. Seminka z kupovanych palem zatim nic, tam je brzy, i podle "navodu" to chce 1-2, mnohdy az 6 mesicu na vykliceni.Na vyklicene opuncie si asi jeste pockam :-(
Citronovnik - sazeno postupne v prubehu kvetna
Citronovnik - sazeno postupne v prubehu kvetna
Novy kumquat
Novy kumquat
Temer jiste kumquat s neznamou nakazou :-o
Temer jiste kumquat s neznamou nakazou :-o
Temer jiste kumquat - aktualni stav po odstraneni nakazeneho listu :-)
Temer jiste kumquat - aktualni stav po odstraneni nakazeneho listu :-)
Salak - ruzne stupne vyvoje POMALEHO rustu
Salak - ruzne stupne vyvoje POMALEHO rustu
Tamarilo
Tamarilo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika