Kokosová palma



   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
               
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?) 
4.5.2010 13:40

jeste ta fotka

Praskliny na kokosu
Praskliny na kokosu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 117.119 (?), 6.5.2010 13:07

Dobrý den,

vidíte, z vyhecování si vždycky poradíte. Dá se naivně říct, že na substrátu ani moc nezáleží a to z toho důvodu, že v domovině rostě jak na písečné pláži, kde je opravdu jen písek. A stejně tak dobře roste i ve vnitrozemí, kde je jíl, kamení, nebo normální zem. Teď jde jen o to, že palma byla doposud zvyklá na určité podmínky a hned jí šoupnout, dejme tomu do písku, by nebylo to pravé ořechové. Takže jste udělal dobře.

Za další je trochu problém, že vaše kokosová palma neni ve vlastním ořechu, ale má na sobě ještě tu slupku, ta je dost savá a je spíš na nic. Ale tím, že tam je, tak drží samotnému kokosu potřebnou vlhkost. Já jsem vlhkost vyřešil jednoduše tak, že jsem kokos přikryl kuchyňskou fólií a kokos zůstal i měsíc vlhký.

Fleky na listech teprve přijdou, to se nebojte, nebudete vyjímka.

A za další, tím, že jí dáte ven, jsem myslel se vším všudy, prostě jí přemístit ven na balkon a zavřít za ní dveře ať vám netáhne do bytu. Jen pro představu roste v Miami, kde jsou občas zimní noční teploty i -1! Ale pak je nutnost aby denní teploty vystoupily aspoň nad 15 stupňů a to momentálně u nás je. Takže se dá říct, že je momentálně venku počasí jako na floridě v zimě. Pokud jde o mě, já už mám venku od minulého pondělka většinu tropických rostlin a palem venku. Včera bylo přes den 7 stupňů, jediné co od toho čekám je, že za včerejšek rozhodně o nic nepovyrostly.

No ale zpátky k vám, to sluníčko řešit nemusíte, čím víc na ní bude svítit, tím lépe! Ale opravdu je nutné ho k tomu postupně přivykat, nebo se mu spálí listy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 8.5.2010 13:51

Dobry den, tak jeste pred tim, nez jsem si vsiml Vasi odpovedi, tak jsem zjistil nemilou vec - fleky na listech.Palma byla od prvniho dne co ji mam v obyvaku tedy vpodstate na severni strane kde je svetlo prakticky nula.Druhy balkon je na jih, ale tam je loznice, takze tam bych palmu i z duvodu mista "neprotlacil".Nastestni za loznici v balkonu misto je, takze se budu drzet Vasi rady a palma tam bude do zari.Obcas zafoukalo nebo prselo, tak mam trochu obavu o listy, preci jen ma 1.75 m +/- a vitr s listy docela zahybe a hlavne se bojim preliti.Rosil jsem opravdu hodne.Presne jak pisete, slupka od kokosu chlasta jako duha.Orosim treba tak, ze z toho lehce zteka voda a prijdu za 2-5 minut a SUCHO!!!.Listy z obou stran, stonek proste vse co je nad zeminou, tak rosim.rosim jednou za 1-5 hodin, podle toho jak si vzpomenu.Jelikoz vse velmi rychle stece dolu do zeminy a protece zkrz kvetinac do misky, odkud voda neodteka (preci jen novy kvetinac je hlubsi, tedy koreny nemely sanci jeste povyrust az na dno aby saly z misky), tak mam obavu abych nepremokril nebo aby ty fleky nebyli nahodou od premokreni.Zatim jsem nehnojil a to je muj dotaz.Mam hnojivo AGRO 0.5l na palmy kde se pise, ze 1 zatka od piva naplnena tim hnojivem se da do 2 litru vody (to se me zda naky divny).Bohuzel uz se nepise jak a jakym mnozstvim takoveho "hnojiva" hnojit.Priznavam se, ze s hnojenim nemam zadne zkusenosti a ani z tohoto fora jsem se to nedozvedel.Neni me tedy jasne, zda mam vzit treba 0.1 nebo 0.2 litru vznikle smesi a tu nalit vedle kokosu (to tu nekdo psal, ze hnoji jakoby "pod kokos") nebo zda to mam nalit do ostrikovace a ostrikovacem jen symbolicky postrikat pouze zeminu, nikoliv tedy kokos ci listy a kmen.Proste tohle me vubec neni jasne.Taky je otazka kdy tedy hnojit, myslim zda misto zalevani, tak abych nehnojil do vlhkeho kvetinace a tim to zbytecne nepremokril nebo je to jedno?Zajimalo by me take, kdy a zda vubec ta slupka na kokosu praskne a oddeli se od nej ?Predpokladal jsem, ze takto to maji vsichni a ze celek , tedy vlastni kokos jak jej zname z nasich obchodu+ta slupka co se sem nedovazi (  ) a diky ktere to klici vlastne, tak se bere jako "kokos" a ten se po case rozlozi az jej palma nebude potrebovat pro rust, nekdo psal 5 let tusim ? ).Podle rodileho pakistance, kde je udajne v Pakistanu u more opravdu hodne palem, tak potvrzuje, ze vyzaduji hodne vody, ale ja se znam a vzdy a vse spise prelivam, nez ze bych zapomnel zalevat.Z tech listu jsem docela nesvuj.Vpodstate se objevilo na dvou mesich listech 2 zlute asi 3 cm dlouhe prouzky a jeden je hnedy, ne-li sedy suchy uprostred vrchni casti listu, asi 15 cm od konce a dlouhy takzet max 3 cm.Ty vetsi hnede fleky na listech jsou vpodstate jen nepatrnym zvetsenim se prvotnich flicku, ktree tam byli uz od koupi.Spatne je, ze nevim a nepoznam, zda toto je vysledek spatneho zachazeni pred 0-2 mesici a ja se o palmu starma dobre a nedopustil jsem se zadne vetsi chyby a nebo zda jsem uz nekde takovou chybu udelal a tyto fleky jsou vysledkem takovych chyb - viz ten 2 mesicni cyklus kokosove palmy.Zkousim zasadit i salak a zkusim i mango a uvidime jak tem se povede.Dost se tady ty nazory s zalivanim lisi, jasne chapu ze zalivka v lednu je jina nez v cervnu, ale prijde me to, ze nekdo zaleva jako blazen, nebo pravidelne rosi a nekdo rika a radi, ze jednou za tyden symbolicky zaleje nebo kdyz si nahodou vzpomene, ze ma taky"nakej plevel za prackou " a nevi co se zbytkem vody v hrnku.Upresnim, ze zalevam pouze 1-2 dny ulezelou vodou z vodovodu,ktera je ve vyplachnute plastove 2L od limonady.Ted se me podarilo nasbirat 2 litry cistokrevne destovky, tak rosim tou.Zkusim pripojit ty aktualni dnesni fotky.

Aktualni stav kokosu, velka prasklina pres cely vrsek + jedna mensi v boku
Aktualni stav kokosu, velka prasklina pres cely vrsek + jedna mensi v boku
To by mely byt dva listy co byly vpodstate bez fleku.Ten hnedy napravo dole je z druhe strany listu uschly sedohnedy prouzek
To by mely byt dva listy co byly vpodstate bez fleku.Ten hnedy napravo dole je z druhe strany listu uschly sedohnedy prouzek
Poslednich 10 az max 15 cm jednoho z nejvetchi dvou listu.Vpodstate fleky podobne jako pri koupi, jen nepatrne vetsi
Poslednich 10 az max 15 cm jednoho z nejvetchi dvou listu.Vpodstate fleky podobne jako pri koupi, jen nepatrne vetsi
Vpodstate stejny pohled, jen z vetsi dalky, aby bylo videt cele zahnednuti
Vpodstate stejny pohled, jen z vetsi dalky, aby bylo videt cele zahnednuti
nepatrne zvetseni puvodniho hnedeho fleku na druhem z nejvetsich dvou listu
nepatrne zvetseni puvodniho hnedeho fleku na druhem z nejvetsich dvou listu
Spodni cast zrejme dvou nejmensich listu, hned nad kokosem - tyto flicky tam jiz byly podle me pri koupi, nepripada mi, ze by se jakkoliv rozsirovaly
Spodni cast zrejme dvou nejmensich listu, hned nad kokosem - tyto flicky tam jiz byly podle me pri koupi, nepripada mi, ze by se jakkoliv rozsirovaly
Zrejme jeden z nejvetsich listu
Zrejme jeden z nejvetsich listu "krasny" detail zhnednuti listu,vpodstate nepatrne rozsireni se oproti puvodni koupi
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.119 (?), 8.5.2010 20:40

Vy máte ale starosti,

Kdybych měl dostat čtvrťák za každý flek.... No ale k věci, jak jsem řekl, fleky máte a budete mít. Ty vaše jsou ze suchého vzduchu, když uschnou konečky listů, tak je to u všech rostlin stejné, suchý vzduch. Ale nemyslete si, že děláte něco špatně, i v domovině kokosové palmy usychají, ale to nemůžu srovnávat, tam lépe regenerují.

Je otázka jestli to dál nějak řešit, zamyslel jste se vůbec třeba nad tím, když se vaší palmě podaří dále růst (třeba i bez jedného flíčku), tak co s ní za pár let? Já když jsem si přečetl, že nemáte v bytě místo, co potom až bude mít listy 2,5-3 m dlouhé? Sice jen to jen další odbočení, ale jako otázka k zamyšlení pro vás i ostatní to jistě stojí.

Z hnojením bych si hlavu nelámal, palmy se 2 měsíce po přesazení nehnojí. A když už se hnojit můžou, já vím teda, že je vzadu na obalu je napsáno, že obsah víčka toho hnojiva se naleje do 10 l konve. Tento údaj je pouze orientační, neznamená to, že když nalejete víc nebo míň, že se stane něco strašnýho. Já osobně tyto věci neřeším a do 2 L konve "cmrdnu" trochu hnojiva a zalévám. Hnojí se tím stylem, že se palma zaleje, většinou se leje voda po celé ploše substrátu (kokosu bych se vyhnul, pouze proto aby na něm nebyly vámi tolik obávané fleky), dokud nezačne voda protékat do podmisky, pak se chvíly čeká aby do podmisky proteklo co nejvíce vody a zbytek se z ní odstraní. Ale stačí nalít jen tolik vody aby voda neprotekla do podmisky, tuto si budete muset asi párkrát vyskoušet, než to odhadnete.

Osobně bych palmu vystrčil ven, nechal palmu palmou a pořídil bych si další rostliny, nebo se věnoval něčemu jinýmu užitečnějšímu, pokud nemáte zrovna péči o rostlinstvo jako hobby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 9.5.2010 11:47

Ano byt je maly, pouhych 120m2 s obema balkony(nebo lodgie + balkon).Bohuzel oba jizni pokoje jsou mensi a palmy by se tam uz nevesly nebo by zabiraly moc velkou cast volneho mista v pokoji.Takze asi jedine balkon na jizni strane a pak v zime obyvak na strane severni.S tim suchym vzduchem to asi nevyresim.Nejaka masina na zvlhcovani vzduchu by vedla k promaceni zdi a zniceni plovouci podlahy.Rosim jako DIABOL, ale evidentne tim suchy vzduch neodstranim.Podle toho co ctu, tak pochybuju, ze by se u nas palme v byte darilo tak, ze by me omezoval strop.Je fakt, ze temer 4 metrove stropy na Male strane by se v takovem pripade hodily, ale pochybuju, ze se palma v CR vysplha do takovych vysin.Mozna nekde ve skleniku se zvlhcovacem vody... Zajimalo by me, zda vubec v CR ma nekdo palmu v takovem stavu a vysce, ze z ni vyrostly kokosy ?  

K tomu hnojeni posledni dotaz.Pokud naredim treba tu 2litrovku smesi ke hnojeni, tak kolikrat z toho pohnojim?Jen jednou za den a pak 14 dni pauza nebo ten cely den to muzu pohnojit vickrat ?Pokud jen jednou za den a 14 dnu nic - to by pak baleni hnojiva vydrzelo dele nez palma :-) 

Peci o rostlinstvo zacinam mit jako hobby - dneska se chystam ocistit a vypreparovat seminko Manga.Vim, ze tchyne jej ma jiz nekolik let, vyska asi skoro jako ta kokosova palma, proste to zasadila a obcas do kvetinace nalila vodu.Nepripada me, ze by mela nahnedle listy, holt to neni tak narocne jako kokosova palma.Jeste cekam na vyssi teploty, mam pripraven sklenik z miniakvaria (vim ze zakrytim ve 13-14 hodin tam vytvorim maximalni vlhkost a 50°C (vic by nevydrzel teplomer a od 49°C uz teplota skoro nestoupala ), uz v nem mam Opuncie z Tesca, tak uvidime.Pokud se "chytnou", tak mam nekde asi 3 druhy semen opuncii z Tuniska.Litchi se moc nedari1-2 cm z semene nad povrch se nedostalo zadne, Salak taky zatim nic, ale u Salaku byly pridani nejake pecky, na 99% Kumquat a uz se vyklubal 3 cm stonek :-).Jahody se odebraly na vecnost, mate se dari dobre a hrasek roste pomalu... Takze kdyby kokosova palma nevydrzela, tak nejaky ten "BACKUP" jeste mam.Holt by to chtelo barak a zahradu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.119 (?), 9.5.2010 23:27

Tak co s vámi, těžko radit když si děláte svý. Ale jistě na to všechno přijdete sám, stačí se do toho jen dát a časem vám to prostě pude.

S tim hnojenim to je také těžké vysvětlovat, snažím se to říkat rozumně a srozumitelně, ale jakoby část mích slov mizela někde cestou.

Hnojí se tím stylem, že si připravíte hnojivo a rostlinu prostě pohnojíte, jednou za 14 dní. Jestli to chápete tak, že budete hnojit celý den jednou za těch 14 dní, tak já se asi už pudu opít. Tohle by mě snad ani ze srandy nenapadlo. Je to také důvod proč jsem říkal ať si pořídíte víc rostlin, když vám zbyde nějaké hnojivo, můžete ho někam dolít. Lahvička opravdu vydrží hodně dlouho, já se pěstování rostlin věnuju už dlouho a pořád mám původní hnojiva, protože prostě neubývaj.

Za další, mám pocit, že vy to hnojení berete jako životně důležitou věc, bez které se rostlina neobejde, ale tomu opravdu tak není! Hnojení je přežitek a já hnojím pouze několikrát do roka a to jen když si vzpomenu, většinou ale jen ty větší rostliny, většinou palmy, protože toho hodně vypijí a živyn se v květináči moc nezdrží, ale bavíme se o rostlinách které jsou ve 150 L nádobách, rostliny které jsou v květináčích 20,30,50 L, stačí hnojit jen vyjímečně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 10.5.2010 11:53

Diky, omlouvam se, ze jsem polozil dotaz doslova hloupě, ale aspon mam 100 % potvrzenou jasnou odpoved.Docela by me zajimalo jak asi muze byt ta palma stara, aby v domovine pred prevozem do CR vyrostla z kokosu az do 1.75 metru a jak dlouho muze nyni trvat zvetseni delky korenu tak o 5 cm dolu, aby couhaly z kvetinace ven jako tomu bylo pred presazenim.Pokud ma palma 1.75 m nyni, jaky mate odhad, ze by mohla mit vysku koncem roku nebo rekneme za rok? 2 m   ? vic?.Je me jasne, ze to zavisi na mnoha podminkach a kus od kusu, ale aspon pro predstavu... Jak jste psal abych premyslel o tom az palma bude mit 2.5-3m dlouhe listy...  :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.119 (?), 10.5.2010 16:43

Jsem rád, že mě chápete a konečně "hltáte" co říkam.

JInak s tou výškou vás asi sklamu, ta jen tak nevyroste do závratných rozměrů. Jen aklimatizace potrvá několik let, aby si zvykla na to, že má sice v genech silnou potřebu slunce, ale naše podmínky jí dovolí jen určité množství toho světla (proto tropické rostliny dávám ven, ve skleníku nedosáhnu takové intenzity světla). Pak je tu také otázka jak se jí povede přes zimu, světla je minimum a mám zkušenosti že v pokojové teplotě přes zimu palma prostě odchází, až na jaře pokud to stihne znovu začne růst do krásy. Jsou opravdu jen vyjímky kdy palma se jakoby "vymyká" a roste po celý rok jako by jí nic nescházelo. To je ovšem ta rozmanitost palem, žádná neni stejná. Ale zase zacházim do detailů, odpověď jsem našel v tom, že přes zimu s nížim teplotu na zdravou hranici, což je 17 stupňů a palmě jakoby přestane vadit to že je málo světla. Vlastně všechny tropické rostliny jsem takhle vyskoušel a opravdu to funguje.

Letos a i po několik let palma bude věřte tomu nebo ne, stejně velká, aspoň co se výšky týče. Kmínek začne dělat až ve starším věku, Do tý doby poroste spíše do šířky, listy se začnou prodlužovat.

A pro zajímavost dost slušné kokosové palmy mají v Praze v ČZU ve skleníkách ITS, kmeny mají 3-3,5 metru, ale bohužel listy se velmi mačkají pod sklem, je to škoda, jsou opravdu krásné. Je to aspoň důkaz toho, že to u nás také jde. Že nezáleží na celoroční intenzitě světla. Pokud vím, tak ještě neplodili a myslím, že kdyby plodily, tak by toho byly plné noviny :-) Další horký favorit roste v Tropical islands v Německu, tam má netušený růst, jediné co ho trápí je prach co jsem koukal . A na vejšku se jim tam snad vejde, stropy jsou vysoké 110 metrů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 21.5.2010 19:11

No nak ty listy zacinaji podezrele cely hnednout, vicemen jen ty dva nejvetsi.Substrat je vlhky tak uz radsi nezalevam do kvetinace, uz jsem prestal mokrit listy i zbytek.Anopak jsem zkusil po presazeni kam az se dostaly koreny a zalil jsem ve 12 hodin celou misku dole az po okraj, ted je 19 a je tam prakticky sucho :-).Tak uvidime co bude dal...  Myslite ze hnednuti bude spis tim ze moc mokrim a rocim nebo tim ze naopak malo? Podelanej 2 mesicni cyklus :-(...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.119 (?), 25.5.2010 22:52

Obávám se, že to už nebude chyba u vás. Já myslím, že se staráte jak nejlépe umíte o vaší kokosovou palmu, zbytek je už na ní. Ona se bude muset přizpůsobyt vaší péči a hlavně našemu klimatu. Dvouměsíční cyklus bych určitě tady ve vašem případě neřešil. Ten se projevuje u čerstvýho dovozu a ještě k tomu v zimě, nebo v období vegetačního klidu, kdy palma projevuje veškeré zásahy až po těch dvou měsících. Teď kdy roste a prosperuje jsou změny vidět okamžitě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika