Roubování



víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?)
9.2.2011 19:36

Za kůru se roubuje v květnu. Když pukají pupeny a stromy kvetou je "míza" a kůra jde dobře odchlípnout.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.17 (?), 10.12.2008 10:57

Pepíku, rouby musí být zpožděné za podnoží (a ostatně už to tady několikrát zaznělo).
V mých podmínkách (SM, 300 m.nm.) jsou koncem února-zač. března jabloně nenarašené i během velmi teplých zim.  
S přímým přenosem roubu u jádrovin zkušenosti nemám, nicméně u kozí nožky nepotřebujete mízu, takže si myslím, že začátkem března by to mohlo fungovat a ušetřil byste si drbačku s úschovou roubů. U cenných roubů bych takhle asi ale neexperimentoval...

Přenos roubu ze stromu na strom jsem s úspěchem odzkoušel u meruněk ale byl trochu specifický případ - dárcem roubů byl na podzim zasazený stromek, který byl tudíž v rašení těžce opožděn...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.16 (?), 10.12.2008 11:42

Za tu větu"rouby musí být zpožděné za podnoží" díky.Takhle jednoduše a výstižně vysvětlený problém jsem nenašel ani v těch několika knihách které mám.Možná je to v nich ukryto mezi tím balastem kvůli počtu stran.Jsem ZČ,400m.n.m, tak březen je pohoda.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 10.12.2008 13:05

Vůbec nemám za sebou tisíce přeroubovaných větví, dokonce preferuji nové stromky ze známé plzeňské školky. Ale ne vše lze koupit.Při roubování podle mne záleží hodně na následném počasí. Pokud je chladněji, pod mrakem, nejlépe deštivo, není problém. Sluneční úpal, který někdy v máji bývá, rouby moc vysušuje. A tak, pokud chci mít stopro úspěch, dělám ještě pro roub mikroklima - ideálně pro svislé roubované větve. Přivážu k podnoži hůlku, přesahující asi o dvacet cm naroubovanou větev, natáhnu delší igelitový rukávec, pevně přiváži pod místem roubování horní část rukávce, zpět vyhrnu spodní část, doleji vodu a vytvořím vodní příkop, následně uzavřu zavázáním na horním okraji hůlky. Popis trochu zmatený, ale předpokládám, že to většina praktiků zná. Vlhké mikroklima umožní ujmutí i ze stromu na strom, dokonce i za zelena. Je to trochu pracnější, ale zajímavé. Zdraví Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 38.167 (?), 14.12.2008 11:25
Zdravim. Jabloně mají velice dobrou afinitu, lze je roubovat, pokud víte jak, s úspěchem prakticky po celý rok.Jako ovocnářské embryo jsem rouboval kopulací v listopadu, a na jaře se to normálně ujalo..Zkoušel jsem taky k větvi přiroubovat zespodu kousek podnože a výsledkem byly v druhém roce 3 jablka.. Pokud dodržíte pár maličkostí jako kambium na kambium, zavázání a kde páska nepřekryje všechny rány tak zamazání voskem.U starších stromů je klasika za kůru, co nejdelší kopulační řez, a jako roub použít celý letorost, případně i dvouleté dřevo. urychlí se tím následné zapěstování plodného dřeva.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.55 (?), 19.3.2009 15:18

Zdravím,

zajímalo by mě, jakou "známou plzeňskou školku" máte na mysli - mám výborný přehled o stvebninách v okolí Plzně, avšak návštěva zahradnictví se nějak nevešla do plánu první pětiletky.

(Nemohl by někdo doporučit nějakou kvalitní a odolnou odrůdu švesky na zahradu o ndmořské výšce cca 450 m orientovanou především na jižní max. na jihovýchodní stranu.)

Děkuji Bořek stavitel (v budoucnu možná i zahradník, který do práce jen tak než jako kat)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4448) - 191.35 (?), 9.2.2011 18:04

Dobrý večer, chci zachovat své Idaredy naroubováním za kůru /nemám v tom žádnou praxi, považuji to za jednoduchý způsob/ na starší neznámou odrůdu cca 20 let a Bohemii Gold cca 5 let. Rouby mám nařezané začátkem ledna a založené v zemi. Kdy můžu začít roubovat. Termíny se různí. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 9.2.2011 19:36

Za kůru se roubuje v květnu. Když pukají pupeny a stromy kvetou je "míza" a kůra jde dobře odchlípnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.60 (?), 13.1.2012 11:27

dobrý, den, chtěl bych se zeptat, kde sehnat podnože pro vysokokmen jabloní. v přírodě vše zničí zvěř (šumava, 700mnm). dále jestli se musí sázet podnož s předstihem, nebo lze v jednom roce sázet i roubovat. děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 14.1.2012 11:43

Podnože se s předstihem sázet nemusí, ale je to lepší. Ujímání roubů i přírůstky jsou kvalitnější u již zakořeněných podnoží. Samozřejmě záleží na kvalitě kořenů, půdy a péči o vysazené sazenice.
   Vzhledem k tomu,  že podnože se prodávají ve formě malých řízků s trochou kořínků, je lepší je zaškolkovat do záhonů, naroubovat a na definitivní místo vysdadit až hotové stromky se zapěstovanou korunkou.
   Výsdadbu podnoží a jejich roubování na místě bych zvažoval jen u druhů roubovaných v korunce - např. u třešní na ptáčnici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.60 (?), 15.1.2012 15:51

Lze využít Jabloň lesní?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika