Náhrada za Oleokol



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?)
21.3.2013 16:38

Pane Polehla,
pokud máte ještě k dispozici starý Reldan 40EC tak, jako já, tak do 10 l vody se dá 85 ml Ekolu + 15 ml Reldanu 40 EC.  Mám to od člověka, který kdysi Ekol v Pardubicích vymyslel. Později to tak bylo i zaregistrováno proti přezimujícím škůdcům. Tenkrát jsem ten Ekol dostal na velkoplošné ověření v polní výrobě.                 

Ten, kdo už má nový Reldan 22EC, tak musí do 10l vody s Ekolem dát 150 ml Reldanu 22, který má oproti starému přípravku zhruba poloviční obsah účinné látky.

Použití Reldanu v olejových směsích je oproti Calypsu výhodnější. Calypso působí na škůdce jako dotykový a požerový jed, Reldan navíc působí i jako dýchací jed.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 21.3.2013 12:59

Posledních několik let prakticky nepoužívám chemii, zimní či jarní postřik vůbec. 2x za rok réva proti padlí, 0-1x ročně třešeň proti mšicím, 1x ročně brambory proti mandelince. Tak nějak mi připadá, že chemie hubí hlavně ty užitečné "brouky", a čím víc ji používáme, tím víc je těch škodlivých. Mám malinký ovocný sad, v něm včelí úly, naprosto v něm nepoužívám žádnou chemii a za loňský rok více jak 2 tuny zdravého ovoce - nepočítám-li strupovitost na goldenech. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 77.141 (?), 21.3.2013 14:29

Pozor. Pozor, pozor !!! Zřejmě se stala vážná chyba. Množství Ekolu a použitý isekticid jsem čerpal z publikace Horák, Rod"Účinná ochrana zahradních plodin",kde má nahrazovat Oleoekol.Nedalo mě to a porovnal jsem toto doporučení s doporučením výrobce Ekolu, kde je přesně napsáno:
1 - Dávkování, misitelnost - 1÷1,5l/ha nebo 01÷0,15% , 1000l vody/ha
           TM s isekticidy proti přezimujícím škůdcům
           (mimo Reldan 40 EC)
2 - Dávkování, mísitelnost - 8,5l/ha nebo 0,85%,1000l vody/ha
           TM s přípravkem Reldan 40 EC 1,5l /ha,1000l
           vody/ha proti přezimujícím škůdcům.
Rozpor objemu Ekolu na 10 l kapaliny mezi publikací a prospektu výrobce pro Calypso.Aby toho nebylo málo, tak u Reldanu je ke konci popisu dávkování množství Ekolu jak pro Calypso.Vyzná se někdo v tom guláši?Já tada ne.
Mě z toho vyplývá, že u Calypso se přidává 10÷15 ml Ekolu na 10 l vody a Reldanu 85 ml Ekolu na 10 litrů vody.Kde je vlastně pravda. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 21.3.2013 14:56 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 21.3.2013 16:38

Pane Polehla,
pokud máte ještě k dispozici starý Reldan 40EC tak, jako já, tak do 10 l vody se dá 85 ml Ekolu + 15 ml Reldanu 40 EC.  Mám to od člověka, který kdysi Ekol v Pardubicích vymyslel. Později to tak bylo i zaregistrováno proti přezimujícím škůdcům. Tenkrát jsem ten Ekol dostal na velkoplošné ověření v polní výrobě.                 

Ten, kdo už má nový Reldan 22EC, tak musí do 10l vody s Ekolem dát 150 ml Reldanu 22, který má oproti starému přípravku zhruba poloviční obsah účinné látky.

Použití Reldanu v olejových směsích je oproti Calypsu výhodnější. Calypso působí na škůdce jako dotykový a požerový jed, Reldan navíc působí i jako dýchací jed.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 21.3.2013 17:10

Tuhle diskuzi se zájmem pročítám, skutečně se dozvídám hodně nového. Na druhé straně jsem rád, že se mě netýká. Padlí vymrzá, strupovitost vytlačují rezistenty, mery a květopasa neřeším, nadprodukce květů je beztak vysoká. Svilušek, mšic, puklic červců nikdy není až tolik, první generace obaleče pomůže s probírkou, druhá končí v moštu. Stříkám jablka prakticky jen vápníkem, proti mrazu postřik nemám.
   Nejsem fundamentálním odpůrcem chemie. Ve dvou případech bych na jabloně pesticidy nepochybně použil:
1. Kdybych měl pár jabloní a na nich několik (desítek) kg jablek. V tom případě by každého spadeného červivého, shnilého či sežraného plodu bylo škoda, musel bych ho dokoupit.
2. Kdybych měl komerční výsadbu nízkokmenů. Na velikosti a kvalitě plodů by závisela prodejnost úrody a tedy rentabilita pěstování. Umím si představit tu tragédii, kdyby po úmorné probírce ponechané plody z 60% zčervivěly.
   Pokud ale pěstitel nepatří do žádné z těchto skupin, měl by si promyslet, co od úrody ovoce, taktéž od chemického zásahu, očekává. Přivítali jsme pesticidy jako pomocníky a odvykli je vnímat jako nutné zlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 21.3.2013 17:29

Vadí mi sběr popadaných červivých krásně narostlých plodů,je mi jich líto vyhazovat, ale co s nimi.Každodenní sběr a vyhazování poškozených plodů mě vyčerpává-ne jenom fyzicky.Mošt ani jablkovici nedělám, a ohryzávat červivé jablka už nechci, leckdy jsou ještě nezralá.Proto nedbaje na případnou chemickou závadnost rezidui(zvláště po letákovém ujištění o minimální OL),v posledních létech na jaře dělám inventůru ve své chemické skříni, a doplňuju co chybí.Letos jsem naletěl na inzeráty, a budu kupovat Biobit.Jaké máte s nim zkušenosti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.7 (?), 27.3.2013 13:05

Zimni postřik jsem též vypustil, ovšem pilatka po odkvětu a mšice v myš´ím oušku si neodpustím. Ikdyž, pokud je více odrůd tak se ouško odhadne dosti špatně. Prchal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 8.4.2013 21:25

Náhrada za oleoekol.

Souhlas s názorem p. Vysloužila, ale rád bych něco málo dodal.

Existuje za oleoekol náhrada-Ekol- na hubení přezimujících škůdců, a zvláště mer ve stádiu vajíčka. Toto bych v žádném případě nepodceňoval. V dalším použití insekticidu je opravdu nebezpečí likvidace přirozených predátorů. Ve velkovýsadbách se to začalo projevovat zvláště u hrušní-škůdce MERA. Projevila se vysoká rezistence vůči použutým přípravkům, a ani zvýšení dávek nikam nevedlo. Proto někteří velkopěstitelé museli použít pomerančový olej, který má výborné výsledky(ovšem cena je též výborná). Nyní se většinou používá Ekol s reldanem(Calypso zničí i užitečný hmyz), jako postřik na myší ouško(proti nakladeným vajíčkům, a to v dávce 10l na 1m výšky stromu. Na začátku vegetace lze s úspěchem použít kaolin v dávce 8-10kg/ ha. A protože zvláště Mera byl v posledních letech problém, přešlo se na systém zatravněného meziřadí-to značí, že vždy přes jedno meziřadí se až do sklizně tráva a plevele neničí, a tím vzniká prostor pro přirozené predátory. S tímto způsobem jsem se setkal už několikrát(St. Lískovec, Dolany). Výsledek výborný a spousta ušetřených prostředků.

Mimo jiné, jeden postřik Calypsem zlikviduje tolik přeborníků v hubení škůdců, že byste se divili.

1) Slunéčka-dravé stadium-larvy, dospělci. Hubený hmyz-červci, mšice, svilušky.

2)Zlatoočka-dr. st.-larvy. Potrava-mšice, mery, larvy much, malé housenky, červci, roztoči, svilušky.

3) Dravé bejlomorky-dravé st.-larvy. Potrava-mšice, mery, svilušky.

4)Pestřenky- drav. st.-larvy. Potrava-mšice, mery, svilušky.

5)Blanokřídlí (drobněnky)-dospělci. Potrava-vajíčka motýlů.

6)Klopušky-larvy, dospělci. Potrava-mšice, roztoči.

)Mšicomarovití-larvy. Potrava- mšice.

8)Draví roztoči-Typhlodromus pyri-dospělci, nymfy. Potrava-svilušky, hálčivci, vlnovníkovci.

9)Ploštice rod Orius (hladěnkovití)-larvy. Potrava-třásněnky, roztoči,mšice, vajíčka hmyzu, mery, křísy.

A toto spektrum našich přirozených pomocníků si sami likvidujeme. Více informací na toto téma získáte u fy. Biocont Laboratory.

Je na každém, aby zvážil, zda bude mít zdravé a chutné ovoce s minimem chemie (a více ušetřených financí), nebo jedovaté plody s někdy pochybným výsledkem ošetření.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 13.4.2013 21:24

Náhrada za oleoekol.

Rád bych dodal ke svému příspěvku z 8.4. několik vět. Někdo by mohl podotknout, a co obaleči. I na ně je v přírodě metr. Škvoři, dravé ploštice, střevlíci a drabčíci, přes zimu sýkorky- a tojsou šampioni, na jaře lumek, který parazituje přímo na kuklách a dospělcich. Dále ještě dravé vosičky, které parazitují na vajíčkách motýlů. Dále můžeme použít bakteriální nebo virové přípravky. Metoda matení samců je možná pouze v sadech nad 5ha.Bakteriální přípravek je Biobit- dávka 1,5l/ha. Virový prostředek je Cydia pomonela - granulovirus(obchodní název Madex).

Na svilušky je ideální zabiják Typhlodromus pyri, a to nejen do sadů. Stalo se mi u výsadby jahodníku- odrůda Korona, že mi ji přejela ale nechutně sviluška. Protože jsem už nechtěl stříkat, zašel jsem do sadu, kde mám dravého roztoče, přezimujícího v plsti, přenesl jsem ho do výsadby jahod a za šest dnů už byly vidět změny v populaci svilušek. Do ůplného potlačení stačilo něco více než 3 týdny. Tento poznatek mi potvrdili i jiní jahodáři(a několikanásobně větší než já)-Berry servis, Bc Hanč- Vraňany a další.

Ostatní ochrana je možná pomerančovým olejem(PREU-B2),v dávce 0,3-0,8%. Tento působí i na molice a mery.

Dokonce i proti vrtuli třešňové je alternativní ochrana a to virus Quasia Amara-6kg/ha.

Dokonce i proti houbovým chorobám jsou bio přípravky, které fungují(možná lépe než klasické fungicidy).

Doufám, že některé z těchzo věcí Vám pomohou při pěstování.

Dobrý večer.
Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 21.3.2013 18:52

Omlouvám se za chybu v mém předešlém příspěvku v druhém odstavci.
Reldanu 22EC je třeba dát do 10 l vody s Oleoekolem, samozřejmě,28 ml!
Reldan 22 EC obsahuje 225g/l úč. látky chlorpyrifos-methylu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika