Hnojení rajčat dolomit. vápencem?



Stránky: 1,  2   
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 34.180 (?) 
16.4.2018 19:39, zobrazeno: 20566x

Zdravím

Mám vysazeny rajčata. Jsou už skoro metr vysoké. Spodní listy jsou vcelku ok a rozvinuté. Ty horní jsou takové zežmoulané. Každý list zvlášť a je zatočený do sámsebe. Čím vyšší patro, tím více jsou nerozvinuté. Svítil jsem jim obyč.zářivkou 865. Jsou zasazeny v zemině z loňského roku a prohnojené koňský hnojem(hobliny z pod koní+koblížky)- měl jsem tuto směs asi 5měsíců přes zimu venku na hromadě.

Někde jsem četl, že je třeba dodat borax, nebo dolom.vápenec. Zkusil jsem nejprve dát vitality komplex(Agro). 2x jsem aplikoval a nic se nezměnilo. Tak chci zkusit ten vápenec. V šopě jsem našel dědictví - vápno vzdušné dolomitické jemné III.

Když ho uhasím, jakou koncentraci, resp.jaký poměr vody a vápence rostlinám dodat? Asi bych aplikoval na list, jestli je v zemině moc dusíku. Bude stačit poprášit listy tím vzniklým mlíkem? Nebo je třeba nějak nanést i sedlinu?

děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
radek.liberec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 30.200 (?), 16.4.2018 19:52

Já kupuju dolomit už hotový jako prašek a to jen nasypu a lechce zareju

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.58 (?), 16.4.2018 21:21

Taky kupuji mletý vápenec. Nešetřil jsem s ním. Vloni mně začaly černat plody Hugo od špičky - nedostatek vápníku. Vápencem jsem to dohnal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 18.4.2018 14:04

Pro 70.58. Není to tak jak si myslíte. U tohoto nedostatku vápníku nejde o deficit v půdě, ale v rostlině. I kdyby ho dole bylo sebevíc, neprojde ho nahoru tolik, kolik by mělo. A děje se to i na půdách přirozeně velmi bohatých vápníkem.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 16.4.2018 22:28

A nejsou jen namačkané u horkého okna a svinutím reagují na teplo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 34.180 (?), 16.4.2018 22:47

teoreticky od zářivky možná. Těleso jsem zvedal jak to rostlo a nechával tak 5-10cm nad vrcholky. A přes noc to někdy dorostlo trubici a ráno jak se to zaplo, tak než jsem se k tomu po pár hodinách dostal, tak to mohlo takto působit. Ale jsou výhony listů, kde se to nemohlo trubice dotýkat, a přesto jsou zkroucené. Rostliny, které jsou o půlku menší, ty listy zkroucené nemají tolik, ale přecejen mají.

Nemají tendenci ani v chladu třeba 15°C se rovnat. Měl jsem jeden čas ty rajčata přelité. Vůbec nerostly. A tak jsem se poučil a ubral zálivky dost drasticky. Jak začly rostliny znovu růst, tak jsem počkal, až se zase zastaví z nedostatku vody a až pak zalil. Teď zalívám trochu obden a roste to. Ale ty horní listy jsou furt zkroucené... A to i nové přírustky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 137.210 (?), 17.4.2018 5:36

Můj typ - přelitá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 17.4.2018 7:24

Byla by dobrá fotka. Svinuté listy mohou být také následkem herbicidů. Dolomitický vápenec Vám k ničemu nepomůže a už vůbec, jesliže jeho suspenzi nastříkáte na listí. Nerozumím tomu, jak chcete hasit dolomitický vápenec, hasí se vypálené vápno. 

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 17.4.2018 7:38

Vyfoťe, pak lze řešit dál. Jedna odrůda rajčat mi dělá prohnuté listy dolů, jakoby zvadlé, ale to asi nebude váš případ.

Pokud je máte různě pokroucené, je to způsobené herbicidem v substrátu. Viz. např. obrázek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 34.92 (?), 18.4.2018 10:28

Máte pravdu, jednou vidět je lepší než slyšet(ještě lepší je si sáhnout :D... ale to už jsme jinde).

Herbicidem nevím. Moc substrátu v kyblech není a na jiných rostlinách to není takové hrozné. Herbicid by se projevil u malých rostlinek asi snáz, než u vzrostlých rostlin. Malé rostlinky byly a jsou v čistému zahr.substrátu(univerzálním).













Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika