Hnojení rajčat dolomit. vápencem?



radek.liberec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 30.200 (?)
16.4.2018 19:52

Já kupuju dolomit už hotový jako prašek a to jen nasypu a lechce zareju

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 34.180 (?), 16.4.2018 19:39, zobrazeno: 20399x

Zdravím

Mám vysazeny rajčata. Jsou už skoro metr vysoké. Spodní listy jsou vcelku ok a rozvinuté. Ty horní jsou takové zežmoulané. Každý list zvlášť a je zatočený do sámsebe. Čím vyšší patro, tím více jsou nerozvinuté. Svítil jsem jim obyč.zářivkou 865. Jsou zasazeny v zemině z loňského roku a prohnojené koňský hnojem(hobliny z pod koní+koblížky)- měl jsem tuto směs asi 5měsíců přes zimu venku na hromadě.

Někde jsem četl, že je třeba dodat borax, nebo dolom.vápenec. Zkusil jsem nejprve dát vitality komplex(Agro). 2x jsem aplikoval a nic se nezměnilo. Tak chci zkusit ten vápenec. V šopě jsem našel dědictví - vápno vzdušné dolomitické jemné III.

Když ho uhasím, jakou koncentraci, resp.jaký poměr vody a vápence rostlinám dodat? Asi bych aplikoval na list, jestli je v zemině moc dusíku. Bude stačit poprášit listy tím vzniklým mlíkem? Nebo je třeba nějak nanést i sedlinu?

děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
radek.liberec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 30.200 (?), 16.4.2018 19:52

Já kupuju dolomit už hotový jako prašek a to jen nasypu a lechce zareju

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.58 (?), 16.4.2018 21:21

Taky kupuji mletý vápenec. Nešetřil jsem s ním. Vloni mně začaly černat plody Hugo od špičky - nedostatek vápníku. Vápencem jsem to dohnal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 18.4.2018 14:04

Pro 70.58. Není to tak jak si myslíte. U tohoto nedostatku vápníku nejde o deficit v půdě, ale v rostlině. I kdyby ho dole bylo sebevíc, neprojde ho nahoru tolik, kolik by mělo. A děje se to i na půdách přirozeně velmi bohatých vápníkem.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 16.4.2018 22:28

A nejsou jen namačkané u horkého okna a svinutím reagují na teplo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 34.180 (?), 16.4.2018 22:47

teoreticky od zářivky možná. Těleso jsem zvedal jak to rostlo a nechával tak 5-10cm nad vrcholky. A přes noc to někdy dorostlo trubici a ráno jak se to zaplo, tak než jsem se k tomu po pár hodinách dostal, tak to mohlo takto působit. Ale jsou výhony listů, kde se to nemohlo trubice dotýkat, a přesto jsou zkroucené. Rostliny, které jsou o půlku menší, ty listy zkroucené nemají tolik, ale přecejen mají.

Nemají tendenci ani v chladu třeba 15°C se rovnat. Měl jsem jeden čas ty rajčata přelité. Vůbec nerostly. A tak jsem se poučil a ubral zálivky dost drasticky. Jak začly rostliny znovu růst, tak jsem počkal, až se zase zastaví z nedostatku vody a až pak zalil. Teď zalívám trochu obden a roste to. Ale ty horní listy jsou furt zkroucené... A to i nové přírustky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 137.210 (?), 17.4.2018 5:36

Můj typ - přelitá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 173.17 (?), 17.4.2018 7:24

Byla by dobrá fotka. Svinuté listy mohou být také následkem herbicidů. Dolomitický vápenec Vám k ničemu nepomůže a už vůbec, jesliže jeho suspenzi nastříkáte na listí. Nerozumím tomu, jak chcete hasit dolomitický vápenec, hasí se vypálené vápno. 

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 17.4.2018 7:38

Vyfoťe, pak lze řešit dál. Jedna odrůda rajčat mi dělá prohnuté listy dolů, jakoby zvadlé, ale to asi nebude váš případ.

Pokud je máte různě pokroucené, je to způsobené herbicidem v substrátu. Viz. např. obrázek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 34.92 (?), 18.4.2018 10:28

Máte pravdu, jednou vidět je lepší než slyšet(ještě lepší je si sáhnout :D... ale to už jsme jinde).

Herbicidem nevím. Moc substrátu v kyblech není a na jiných rostlinách to není takové hrozné. Herbicid by se projevil u malých rostlinek asi snáz, než u vzrostlých rostlin. Malé rostlinky byly a jsou v čistému zahr.substrátu(univerzálním).













Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika