Slivovice - kvas



host - 209.75 (?)
26.2.2014 13:06
No, tak mně už to zas taky nedá! I když jsem si to už tolilkrát "zakázal"... Nebyla udána počáteční cukernatost kvasu coby základní údaj. Z toho taky vyplývá, že by bylo třeba vědět jestli byl kvas zředěn vodou, příp. docukřen a kolik měl °Bx. Při Vámi uvedené teplotě, 20°C a vzhledem k tomu, že se už blíží jaro by totiž neměl být s dokvašením žádný větší problém. Ale je... Píšu to proto, že při zakládaní kvasů z raných švestek, divokých myrobalánů apod., se u nich bez přicukření taky naměří refraktometrem něco kolem 11°Bx. A srovnání zbytkové cukernatosti "vykvašeného" kvasu podle změření různými metodami může být dost zavádějící. Ale v každém případě úplně dokvašený švestkový kvas nemá nikdy více než 4-6°Bx. O cukroměrech, moštoměrech a vínoměrech teď nepíšu. Jen o °Bx, přip. °RS! A ve Vašem případě, co jste napsal, je to víceméně údaj už konečný a ženou Vás s tím hned do pálenice. Jen tak na "první dojem"... No, takové rady na dálku..., nevím!?! To je jen tláchání... * A abych nebyl za podobného radílka... Dejte si do tepla část kvasu, nějaký jeho vzorek. K 30°C a po pár dnech zjistite co bude dělat. Jestli se nerozbulá a nesníží se jeho cukernatost jsou veškeré jiné běžné zásahy zbytečné. To jsem už tady někde psal. A zbytek některých nahoře uvedených rad, hlavně psaní od tématu neberte moc vážně.Jen jako námět k přemýšlení, k úvaze a sebevzdělávání... Tak je berte s rezervou.. Rafael
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25   
                     
host - 209.75 (?), 26.2.2014 13:06
No, tak mně už to zas taky nedá! I když jsem si to už tolilkrát "zakázal"... Nebyla udána počáteční cukernatost kvasu coby základní údaj. Z toho taky vyplývá, že by bylo třeba vědět jestli byl kvas zředěn vodou, příp. docukřen a kolik měl °Bx. Při Vámi uvedené teplotě, 20°C a vzhledem k tomu, že se už blíží jaro by totiž neměl být s dokvašením žádný větší problém. Ale je... Píšu to proto, že při zakládaní kvasů z raných švestek, divokých myrobalánů apod., se u nich bez přicukření taky naměří refraktometrem něco kolem 11°Bx. A srovnání zbytkové cukernatosti "vykvašeného" kvasu podle změření různými metodami může být dost zavádějící. Ale v každém případě úplně dokvašený švestkový kvas nemá nikdy více než 4-6°Bx. O cukroměrech, moštoměrech a vínoměrech teď nepíšu. Jen o °Bx, přip. °RS! A ve Vašem případě, co jste napsal, je to víceméně údaj už konečný a ženou Vás s tím hned do pálenice. Jen tak na "první dojem"... No, takové rady na dálku..., nevím!?! To je jen tláchání... * A abych nebyl za podobného radílka... Dejte si do tepla část kvasu, nějaký jeho vzorek. K 30°C a po pár dnech zjistite co bude dělat. Jestli se nerozbulá a nesníží se jeho cukernatost jsou veškeré jiné běžné zásahy zbytečné. To jsem už tady někde psal. A zbytek některých nahoře uvedených rad, hlavně psaní od tématu neberte moc vážně.Jen jako námět k přemýšlení, k úvaze a sebevzdělávání... Tak je berte s rezervou.. Rafael
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.2.2014 13:37

Nu, ona ta věta:
"Kvasinky potřebují ke svému množení nejen kyslík, ale i cukr".
má svůj smysl a není od věci si ji občasi připomenout. A to říkám jako poměrně zavilý nepřítel doslazování.
   Kvasinka při své činnosti spotřebová cukr na svůj vlastní metabolizmus, při němž vylučuje alkohol. Dál potřebuje energii z cukru pro svoji reprodukci (k tomu taky jiné nezbytné látky, hlavně dusíkaté). Při samotném množení (mitotickém i pučením) už alkoholu vzniká méně. Do jisté míry tak  lze kvasu napomoci tím, že u dodáme co nejvíc kvasinek již namnožených - připravíme zákvas v množství cca 5% objemu kvasu.
   To ovšem s otázkou, co se zbytkovým cukrem v kvasu, nijak nesouvisí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 26.2.2014 18:09

Díky všem za informace, asi to nechám chvilku uležet a pak do palírny. Budu informovat kolik toho nateklo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 218.122 (?), 27.2.2014 11:04
"Kvasinky potřebují k svému množení nejen kyslík, ale i cukr.." Ale jak ty kvasinky poznají, že se mají množit z cukru přidaného do kvasu a ne z ovocného? Jiná věc by byla připravit zákvas zvlášť z řepného cukru a živin a až po jeho "strávení" ho použít k založení kvasu. Ale já nejsem žádným extra odpůrcem přislazování kvasů, tak to neřeším. Jen mi přišlo divné to zdůvodnění. 1-2kg cukru/100l kvasu je podle mne jako plivnutí do rybníka a k žádné stabilizaci, trvanlivosti a ani k ničemu jinému nepovede! Jinak kvasy ve stadiu zakládání obsahují kyslíku pro množení kvasinek dost, takže není nutné žádné jejích provzdušňování. Dále pak následující kvašení a dokvašování jsou už procesy čistě aenerobní a přístup vzduchu k ním je už pak nežádoucí - kvasné uzávěry! Přidáním zákvasu, jak pane Vysloužile uvádite, se kvašení pomůže dost razantně. Např. při násadě namnožených kvasinek v 5 ‑ 10% a při vyšší teplotě, k 30°C, vykvasí skoro vše do týdne. Ale to už je líh a ne ovocná pálenka. Není to taky přímo k tématu, ale třeba si z toho někdo něco vezme... Zkoriguje si to podle svých podmínek a potřeb a tak... Rafael
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 27.2.2014 13:21

Nevzpomínám si, že bych psal něco o 30 stupních teploty kvasu.  Ale souhlasím, že připravuji-li kvas v letních vedrech - např z třešní - a nemám možnost jej chladit, vykvasí skutečně do 2 týdnů úplně. A to i bez přidání jakýchkoli kvasinek.  Vykvasit švestky nebo jablka do týdne jen přidáním zákvasu považuji za nereálné
       Nu, já 2 kg cukru v 100 litrech kvasu až jako pouhé plivnutí nevidím.  Máme-li ze 100 litrů mače 10 litrů 50%ní pálenky a ze 2 kg cukru 2 litry (spíš ještě víc), pak celých 20% destilátu není z ovoce nýbrž z řepy.  A to tedy plivanec v rybníku není.  Že vyší obsah alkoholu na druhé straně zvýší stabilitu a trvanlivost kvasu, o tom já osobně nepochybuji. Je na každém, co zvolí. Buď destilát z čistého ovoce, ale menší výtěžnost a s většími riziky nebo větší jistotu, víc pálenky, ale za cenu nastavení cukrem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.175 (?), 28.2.2014 5:06
O 30°C jsem psal jen já. Chtěl jsem tím jen upozornit na velký vliv teploty na rychlost a způsob kvašení. Švestky, jablka a vlastně cokoliv je ve vhodných podmínkách schopno prokvasit i daleko dřív než za týden. Běžně za 72 hodin. Vhodné podmínky - teplota, pH, tekutost, dostatek živin a správně připravený zákvas. Ale to je lihovarství, ne výroba ušlechtilých pálenek. Nicméně poučit se dá ze všeho. Ale nakonec si stejně musí každý sám technologii upravit svým potřebám a podmínkám. Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 2.3.2014 7:39

Dobrý den, rozvinula se zajímavá debata na téma kvas, ale jak jsem slíbil, informuji o množství pálenky. Tak tedy, kvas byl z 95% Durance a zbytek Prezident. Poslední švestky jsem sbíral 8. 10. 2013. Zpočátku probíhalo bouřlivé kvašení, protože v půlce října bylo ještě dost teplo. Po uklidnění jsem sudy zavřel pod kvasnou zátku. V lednu měl kvas ještě 8% cukru a přestěhoval jsem jej do teplejší místnosti, teplota kvasu jak jsem psal byla 20°C (teplota v místnosti vyšší), za tři týdny cca konec ledna jsem naměřil 7% cukru. Před pálením 28. 2. byla v pálenici naměřena stéjná hodnota. A výtěžnost - z 300 L kvasu bylo napáleno 44 L 52 procentní pálenky a musím podotknout, že svělé chuti. Ale nějak mně nejde do hlavy proč zbylo v kvasu ještě těch 7% cukru je možné, že vytvořeným alkoholem se kvasinky otrávily? V tom případě by to nevyřešil ani nový zákvas, protože přidané kvasinky by v tak velkém množství alkoholu opět uhynuly. Ještě poznámka, nevím kolik cukru měly švestky při sběru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 2.3.2014 8:34

Kvas z dobre vyzretých durancií, present,toptaste, domácich na 1-2 % neprekvasia ani hlbokoprekvášajúce kvasinky(vyskúšané).Pomohlo by iba zriedenie a následný zákvas, čo ale mierne zníži aromatickosť pálenky.  Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 2.3.2014 12:06

Kadlátkový kvas o počáteční 26% Brix prokvasil tak na 9% Brix, at děláte co děláte nejde níže, protože švestky obsahují cca až 5% tzv. nezkvasitelných cukrů. Žádný kvas prakticky neprokvasí na 0-2% Brix. Ano jistě, i tady píší různí lidé, že prokvasí, ovšem oni měří těmi různými často hrubě nepřesnými skleněnými nesmysly na principu ponoření v kapalině.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.51 (?), 2.3.2014 13:46

No, u durancíí je to tak, i po naředění se nedostaly pod 8 brix a daly bez přídavku cukru cca 12 l na 120 l bečku. Kvasinky BS10, teplota 15 °C a už s tím nešlo pohnout dál. Na začátku měly i BS10 problém rozkvasit tak vysoce cukernatý kvas. Bylo to husté jak sirup a sladké jak cecek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika