Roubování



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
14.3.2019 9:01

Mysím si to samé co Mimmo, i když to neumím odborně doložit. Všichni staří zahradníci prováděli a učili přikládání řezných ploch tak, aby pupeny podnože a roubu stály naproti sobě. Asi to měli vysledované. 

Pročpak si začátečník nekoupí nějakou odbornou literaturu?

To je příznak dnešní doby. Odborná literatura se nečte, není na to čas - ten je třeba trávit na sociálních sítích. Hledají se instatní informace - gůgl ví všechno. Zrovna před týdnem po mně jeden kolega chtěl nějaké rouby, že si přeštěpuje stromek, jehož ovoce u něj nedozrává. Na dotaz, jestli to někdy dělal nebo má-li někoho, kdo to provede s údivem odvětil, že to není třeba, návodů je spousta.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.3.2019 9:01

Mysím si to samé co Mimmo, i když to neumím odborně doložit. Všichni staří zahradníci prováděli a učili přikládání řezných ploch tak, aby pupeny podnože a roubu stály naproti sobě. Asi to měli vysledované. 

Pročpak si začátečník nekoupí nějakou odbornou literaturu?

To je příznak dnešní doby. Odborná literatura se nečte, není na to čas - ten je třeba trávit na sociálních sítích. Hledají se instatní informace - gůgl ví všechno. Zrovna před týdnem po mně jeden kolega chtěl nějaké rouby, že si přeštěpuje stromek, jehož ovoce u něj nedozrává. Na dotaz, jestli to někdy dělal nebo má-li někoho, kdo to provede s údivem odvětil, že to není třeba, návodů je spousta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.103 (?), 14.3.2019 9:40

naprostý souhlas. Nicméně v době, kdy jsem se roubování učil, byla kromě praktických ukázek sadařů jen literatura ale žádné video, zatímco dnes je ukázek roubování tuzemských i zahraničních na youtube nepřeberné množství. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 14.3.2019 10:20

S tou literaturou souhlasím, co se týká nějakých rozsáhlejších a obecnějších znalostí. V tomto případě jste ale vedle - roubování je deterministická a algoritmicky velmi dobře popsatelná činnost, takže naopak perfektně poslouží právě jednoduchý postup pro konkrétní typ roubování, doplněný obrázky či ještě lépe videem. Je to mnohem praktičtější a lépe pochopitelné než studovat knihu o roubování. Člověka zajímá pouze konkrétní postup pro danou situaci, takže by stejně otočil na vhodnou stránku a tu si přečetl, tzn. to samé, co získé v mnohem podrobnější formě na internetu, dokonce z více zdrojů, a to i s podrobnými obrázky a videi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 14.3.2019 12:49

roubování je deterministická a algoritmicky velmi dobře popsatelná činnost

To je ta Vaše slepá víra, že všechno je na netu, co je na síti je správně a co se někomu povedlo, to má univerzální platnost. Shlédl jsem spoustu videí o roubování, často dost brutálních postupů - na kořeny, na pařez, na pahýly, do záseků... Většinou z Ameriky, subtropické Evropy, Asie, kde je jiné podnebí a kde nevědí, co je mráz. Tuzemská pak vždy z nejlepších lokalit.  Video na Youtube je zkratka, nezabývá se podrobnostmi jako stostránková kniha nebo sdílená zkušenost člověka s mnohaletou praxí v dané oblasti.

Člověka zajímá pouze konkrétní postup pro danou situaci, takže by stejně otočil na vhodnou stránku a tu si přečetl,

    To je typické pro dnešní dobu. Častá otázka studenta : Proč se to učím, když to nebudu nikdy potřebovat? Všichni to známe. Proč se mám učit o srdci, když studuju zubařinu? 
    Málokdo chce pochopit, proč se stromek stříhá a jak by pak měl růst. Pošle fotku - ukažte kde ustřihnout, víc nezajímá. 

Člověka zajímá pouze konkrétní postup...

A to je chyba. V případě neúspěchu - což bývá nezřídka - neví, proč se tak stalo. Ve videu nebylo,  jak měly vypadat rouby, kdy se měly odebrat, jak uskladnit, co s podnoží, jak pečovat o štěpovance...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 14.3.2019 13:54

Nevím, jak vy, ale já si nedokážu přečíst odbornou knihu tak, abych si ji zapamatoval. VŽDY to je tak, že k problematice, která mě zajímá, se musím vrátit a podrobně nastudovat. Takže si stojím za tím, že než si přečíst vágní stránku o anglické kopulaci (ano, pouhou stránku, protože kniha se věnuje celé problematice), je řádově přínosnější si přečíst články o anglické kopulaci na netu. Píše se v nich to samé, ale podrobněji rozebrané a názorně rozkreslené. + velmi názorná videa a povídání. To vám žádná kniha o roubování na jedné stránce nemůže poskytnout.

Myslím, že shazování tohoto způsobu získávání informací uváděním absurdních brutálních příkladů ze subtropické Evropy nemáte zapotřebí... vážně automaticky předpokládáte, že člověk, který preferuje tento způsob získávání informací, je nesvéprávný či méně inteligentní, aby tyto lokální specifika nebral v potaz? frown To, že jste doktor, kerý je zvyklý informace memorovat, přece neznamená, že jiným nevyhovuje jiný způsob získávání informací a práce s nimi. Prosím, odprostěte se od toho pokládat za dogma, že váš způsob vzdělávání je ten jediný správný, a jinými způsoby je zapotřebí pohrdat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.3.2019 15:00

Každý mluvíme o něčem jiném. Nesnažím se adorovat knihu jako jediný možný zdroj studia. Je úplně jedno, jestli se naučíte besedou s odborníkem, z papíru, ze sluchátek nebo z obrazovky. Mrzí mě jen, že jako mnohdy zbytečná je vnímána teorie, širší rozhled, zkušenosti, souvislosti, osobní příklad. Bohužel i kreativní myšlení.
   Jsem přesvědčen, že zahrádkářství, stejně jako umění či medicína se nedá namemorovat ani najít na internetu. Příkladem budiž jeden můj příbuzný, který kamarádovi na studentských kolejích záviděl, jak oblbuje holky kytarou a zpěvem. Začal se tedy učit na nástroj podle netu. Hrozně se divil, že mu to nehraje.
    Každý může považovat svůj způsob vzdělávání za nejlepší.   Je to můj názor, možná není správný, ale nemám důvod se od něj oprošťovat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.141 (?), 14.3.2019 16:29

...je řádově přínosnější si přečíst články o anglické kopulaci na netu. Píše se v nich to samé, ale podrobněji rozebrané a názorně rozkreslené. + velmi názorná videa a povídání.
*
Jenže na netu je třeba se prokousat spoustou nesmyslů, bludů, polopravd a někdy přímo lží.
Zvláštní kapitolou jsou některá videa na YouTube. Tím nemyslím přímo ovocnářská, ale tak nějak všeobecně. Někdy mi to tam připadá jako přehlídka absurdit a chlubení se tím co kdo zkusil a co přežil.
Ale moc tam nelezu, tak mě berte s rezervou.
*
Naproti tomu v knihách, na přednáškách, praktických předvaděčkach apod. většinou nic takového nehrozí.
(Třeba citace z vedlejšího vlákna:
Jednou jsem zkoušel roubovat meruňku na višen, nebylo to z mojí hlavy, ale z nějakého článku o zahradničení... Dva exempláře vyhodily dokonce lístky ale srůst byl nedokonalý a po odstranění pásky se oba vylomily. Ale to jen pro zajímavost...)

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 16.3.2019 0:04

Jestli vonat ta višeň nebyla višeň plstnatá...

Na internetu se toho naplká dost. Oni na tom tištěné publikace nebývají o moc lépe. A to že má někdo schopnost mluvit do médíí, nebo pořádat kurzy taky nevypovídá o jeho schopnostech. Jsme zahlceni informacemi, které je potřeba se naučit filtrovat.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.120 (?), 22.3.2020 21:39
Jestli se u roubů začínají nalívat pupeny, tak už je pozdě na odběr roubů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.3.2020 23:36

1. U jabloní je nyní vhodná doba. U peckovin by bylo pozdě.

2. Výška je libovolná. Musí to být níž než se zakládá korunka, takže těch 50 cm je asi v pohodě. Pupeny ponechat na podnoži je vhodné (ale ne nutné). Za vegetaci je třeba dbát, aby výhony z podnože nepřerůstaly roub.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika