Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky nářadí
Jednoduché držáky pro snadné uskladnění zahradního nářadí atp.

Letničky a dvouletky > mochyně peruánská

Pokojové rostliny, orchideje, masožravé rostliny, kaktusy a sukulenty, palmy, choroby a škůdci, půdy a hnojiva

Mochyně peruánská

Mirek (5449) - xxx.xxx.133.163 (?)
4.4.2013 15:18

Určitě, mochyně mi roste jako plevel na zahradě už druhý rok z vysemeněných plodů. Jedná se o ušlechtilou odrůdu, ne takovou tu klasickou oranžovou.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Ještě mě napadla otázka. Pěstuje se podobně,..., host, 7.2.2014
tak ochutnajte, bežne to mávajú v Tescu... a..., Peter Z., N. Mesto n.Váhom-okolie,350mnm, 7.2.2014
Tak já tedy taky zítra vyseju. Ještě nikdy j..., host, 7.2.2014
Zistil som, že nemám semienka, až dnes sa mi..., Peter Z., N. Mesto n.Váhom-okolie,350mnm, 7.2.2014
Už mohly být naseté, rostou hrozně pomalu., ivap, 7.2.2014

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.14.69 (?)
4.8.2007 17:51, počet návštěv: 60162
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Má někdo zkušenosti s pěstováním mochyně peruánské? Je to trvalka či jednoletka? Lze na něco využít plody a kdy se mají po případě sklízet a jak uchovávat.

Děkuji Šárka

Připojit reakci   

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.1.3 (?)
7.8.2007 11:47
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Mochyně peruánská (Physalis peruviana)
Původ: Tropické oblasti Jižní Ameriky
Popis: Jednoletá rostlina. Blízká příbuzná české Mochyně jedlé (Physalis alkekengi) - lidově Židovské třešni. Plody jsou narozdíl od té české žluté a kalich je papírově šedý. Proto se nehodí na dekoraci. Pozor: Nezralé plody, stejně jako zbytek rostliny jsou jedovaté!!!
Chuť: Zralé bobule Mochyně peruánské jsou chuťově velice příjemné. Těžko s něčím srovnávat. Jsou lehce nakyslé a chuť se různě přelévá po jazyku.
Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.78.36 (?)
22.8.2007 9:24
Jak poznám že je zralá?
Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.1.3 (?)
23.8.2007 10:12

No, že už kuličky nejsou zelené, ale žluté.

Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.1.3 (?)
23.8.2007 10:14

A jak poznáte, že jsou žluté?

Mají barvu jako sluníčko.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

mikus ludovit (2) - xxx.xxx.169.102 (?)
25.2.2011 16:00
baloniky sú na dotyk suché, po otvorení plod má krýsne oranžovú farbu, dozrievajú postupne
Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.86.152 (?)
28.8.2007 16:30
Dobrý den, zajímalo by mě, zda máte zkušenost s uchováním plodů, jejich využitím?
Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.166.12 (?)
30.9.2007 18:11
Jak se uchovává přes zimu? Lze ji ponechat venku na zahradě?
Připojit reakci

mochyně peruánská

andy.wise (616) - xxx.xxx.164.183 (?)
30.9.2007 19:45
Nechat ji tam můžete, protože je to jednoletá rostlina ;). Další rok se musí zasít znovu.
Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.39.174 (?)
1.10.2007 14:46
Děkuji za odpověď, protože jsem ji dostala,tak nevím jestli se nechávají plody uschnout a z toho se berou semínka, nebo z čeho se získají semínka na další rok? A je lepší pěstovat ji v květináči nebo přímo na záhonku?
Připojit reakci

mochyně peruánská

andy.wise (616) - xxx.xxx.164.183 (?)
1.10.2007 19:51
My jí měli léta na záhonku a rostla a plodila dobře. Ano, pár plodů se nechá uschnout, vyberou se semínka a ta se na jaře dají naklíčit. Přiznám se, že nás to nebavilo, respektive semínka do jara většinou někdo vyhodil, tak jsme raději za pár peněz koupili na trhu sazeničky.
Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.187.152 (?)
17.10.2007 13:31
Lze otrhat nezralé plody s tím, že takzvaně "dojdou"? Na rostlině je jich ještě hodně, ale už přišel mrazík a venku plody nedozrají.
Připojit reakci

mochyně peruánská

andy.wise (616) - xxx.xxx.220.253 (?)
17.10.2007 14:02
Plody lze otrhat, respektive ustřihnout i se stopkou a "obalem." Část shnije, nebo uschne, ale většina dozraje. Ona mochyně je v podstatě příbuzná rajčat, i když chutná jako ovoce, takže se s ní i podobně zachází. Aspoň dle rady zahradníka, já jsem spíše takové pěstitelské kopyto.
Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.243.189 (?)
25.10.2007 21:04
Dobrý den, jsem mladý (16-ti letý) pěstitel tropických a subtropických rostlin, hlavně plodicích ovoce, ale také rostlin z mírného pásu. Pěstuji teprve asi 2 roky, ale mám již mnoho druhů rostlin a teď pro ně buduji zimní zahradu. Letos v květnu jsem koupil jednu malou sazenici mochyně peruánské (Physalis peruviana) a zasadil ji. Asi před měsícem jsem zní sklidil a snědl první plody. Můžu říct, že se to nedá srovnat s kupovanými plody. Pro mě je to snad jedna z nejlepších chutí co jsem kdy ochutnal. Proto bych tuto rostlinu doporučoval, pro její lahodnou chuť podobnou kiwi, ale kyselejší a svěžejší. Jsem z ní nadšený. teď ji zimuji v teplotě od +4 do +12st., a stále na ní dozrávají plody. Takže ještě jednou doporučuji, avšek sbírejte jen zralé plody, nezralá je jedovatá!!!, protože je to lilkovitá rostlina. S pozdravem Radim.
Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.93.16 (?)
28.4.2008 7:26

Zdravím tě, mě je 69 let a jsem stejný fanda jako ty, loni jsem zasadila 10 keřů peruánské mochyně, lahoda, zásobovala jsem rodinu, bobulky mají velký obsah vitaminu C, stačí 10 kuliček denně. Obdivuji tvé nadšení, pokračuj.

Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.232.182 (?)
26.3.2008 14:20

Zralé plody jsou tak dobré, že mi na zimu ještě žádné nezbyly. Pak jsem si je někdy koupil v Kauflandu-. Pěstování je jednoduché. Pokud ale nemáte vytápěný skleník, je lepší je pěstovat ve větších kakáčích (24 cm v průměru), aby mohly dozrát třeba na chodbě. Taky hodně sajou vodu, ale po přísušku se vždycky zase zvencnou zálivkou.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

mikus ludovit (2) - xxx.xxx.169.102 (?)
25.2.2011 16:02
ja už niekoľko rokov robím z nich džem, má výbornú chuť a ľahodná vôňu
Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.55.18 (?)
19.1.2008 21:35

Mochyně a česka??? Vy Češi jste prostě neskuteční nacionalisti... přivlastnit jsi i mochynni... ufff... to je síla.

Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.71.232 (?)
18.2.2008 10:33

Nekde jsem cetla, ze muze nastat problem pri pestovani mochyne peruanske spolecne s paprikami, pry se sprasi a papriky jsou pak nechutne. Nevite, co je na tom pravdy? Chtela jsem mochyni vysazet do skleniku k paprikam, ale ted z toho mam obavy. Mate nekdo zkusenosti s pestovanim mochyne jen tak v nadobach?

Připojit reakci

mochyně peruánská

Miloš Vysloužil (10554) - xxx.xxx.80.39 (?)
18.2.2008 10:59

Tu informaci o  sprášení mochyní a paprik považuji za nesmysl. Jednak si myslím, že se navzájem neopylují a i kdyby, vliv by to mělo až na rostiny, co vyrostou ze semen. 
   Ostatně všechny jablka, třešně, ryngle, okurky, aj.  téže odrůdy chutnají stejně, bez ohledu na odrůdu opylovače.

Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.174.12 (?)
26.2.2008 8:12

Já jsem sadila mochyni společně s paprikami a na rostlinách se nevyvinuly vůbec plody. Paprik bylo dosti, ale mochyně ani jedna. Chut paprik ovlivněna nebyla ba naopak, byly velice dobré.

Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.48.28 (?)
20.3.2008 18:34

Když se mochyně pěstuje jako rajče tak se tím míní jako tyčkové?...vyštipovat a pak zaštípnout? Jak je jinak vysoká? Moc díky za odpovědi

Připojit reakci

mochyně peruánská

andy.wise (616) - xxx.xxx.220.253 (?)
28.4.2008 9:58
Ano, mochyně se váže na tyčky. Dorůstá do výšky cca 130 cm, ale v této výšce už má kmínek, který ji částečně udrží, takže stačí kratší tyčka - cca 90 cm nad zem. Při velkém množtví nasazených plodů jsme je zaštipovali, ale nejsem zahradník, takže to jsme dělali pouze intuitivně :-).
Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.221.2 (?)
30.4.2008 17:39

Plody machovky peruánskej môžete konzervovať, Je z nich celkom dobrý kompót - len zrelé plody, cukor a voda a sterilizovať pri cca 80 st. Celsia.

Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.215.226 (?)
5.10.2008 0:03

Ahoj sadím každým rokem mochyni vedle paprik a neubližují si.Jednu radu ale mám.Začít s pěstováním již v lednu / semínka do truhlíku/ v teple protože dlouhou dobu trvá než vyklíčí a vyrostou sazeničky.Přepikýrovat a silné sazenice vysazovat při prvním teplém počasí aby co nejvíc plodů dozrálo.Alena

Připojit reakci

Mochyně peruánská

host - xxx.xxx.172.235 (?)
26.9.2009 15:37

Papriky pěstuji už dlouhá léta v pařníku, letos poprvé jsem vypěstovala z loni koupené a nespotřebované mochyně nádherné rostliny.Jsou přímo obsypané plody a začínají dozrávat.Jsou v pařníku s paprikami a ty jsou výborné jako všechna léta před tím.Takže podle mně žádný problém, při společném pěstování není.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

host - xxx.xxx.70.68 (?)
6.2.2011 13:08

Jednoletá? Na obalu semínek mám trvalka

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Oxalistriangularis, Chlum 366m (473) - xxx.xxx.124.202 (?)
6.2.2011 13:37

Já také mám mochyni peruánskou vypěstovanou z koupených semínek, kde je také napsáno, že je to trvalka. Na sáčku se semínky mochyně peruánské je v závorce uvedeno, že se také používá název židovská třešeň.Nejenže je to na sáčku napsané, skutečně to trvalka je. Mám ji už šest roků, rozrůstá se plevelně kam ji napadne, musím ji udržovat v určitých mezích, ale je to s ní válka. Květové pouzdro i plody má tmavě oranžovo-červené, velice a velice chutné. Někdo tady píše, že plody mochyně peruánské neboli židovské třešně jsou jedovaté.  Hledala jsem na netu, zda peruánská třešeň a nebo židovská třešeň jsou jedlé, nebo ne. Někde jsem vygooglila, že jsou jedlé, někde se píše, že nejsou jedlé. I tady v diskusi se názory velmi různí. Jak je to s mochyní peruánskou neboli židovskou třešní doopravdy, to asi nikdo neví? Já jich každý rok sním spoustu a ještě jsem neumřela.  Na mém sáčku je "Mochyně peruánská (židovská třešeň)". O jedlosti, nebo nejedlosti se na sáčku nepraví nic.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

host - xxx.xxx.21.1 (?)
6.2.2014 23:34

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je vemi jednoduché připravit si vlastní sadbu ze semen, ale je potřeba je vysít brzy a pěstovat mochyni spíše v teplejších podmínkách nebo skleníku, aby stihly plody dozrát...

Připojit reakci

Mochyně peruánská

host - xxx.xxx.137.170 (?)
7.2.2014 8:48

Ve kterou dobu je tedy nejlepší semena vysít pro předpěstování doma?

Připojit reakci

Mochyně peruánská

ivap (435) - xxx.xxx.243.114 (?)
7.2.2014 17:30

Už mohly být naseté, rostou hrozně pomalu.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Peter Z., N. Mesto n.Váhom-okolie,350mnm (413) - xxx.xxx.84.120 (?)
7.2.2014 19:44

Zistil som, že nemám semienka, až dnes sa mi podarilo kúpiť, rovno som ho dal do zeminy.Minulý rok som ho dával zarovno s paradajkami na vonkajšie pestovanie a do konca sezóny stihlo len zakvitnúť, strašne dlho semienko klíčilo...

Připojit reakci

Mochyně peruánská

7.2.2014 19:48

Tak já tedy taky zítra vyseju. Ještě nikdy jsem toto ovoce neochutnala, tak se těším smiley

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Peter Z., N. Mesto n.Váhom-okolie,350mnm (413) - xxx.xxx.84.120 (?)
7.2.2014 19:51

tak ochutnajte, bežne to mávajú v Tescu... akurát že to bude asi rovnaký rozdiel v chuti ako medzi paradajkou v Tescu a vlastnou paradajkou

Připojit reakci

Mochyně peruánská

7.2.2014 20:47

Ještě mě napadla otázka. Pěstuje se podobně, jako rajče. Vyštipuje se nějak, nebo se nechává volně růst? Mám v úmyslu ji vysadit kolem plotu, tím zajistím její oporu.

Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.125.34 (?)
11.5.2008 18:33

Pestuje sa ako rajcina, plody su zrele ked kalich vyschne do hneda a plody sa viuzivaju aj do džemov alebo zavaranin...

Připojit reakci

mochyně peruánská

Sfigi (18) - xxx.xxx.208.25 (?)
13.7.2008 22:50
Mochyni peruánskou jsme kdysi pěstovali. Rostlina má vzrůst a stavbu přibližně jako paprika, jen roste trochu bujněji. Plody jsou nejen podle mého názoru velmi chutné, a souhlasím i s již uvedeným názorem, že je dost těžké je k něčemu přirovnat. Je to jednoletka, z jednoho dost zralého plodu získáte dostatek semínek pro příští rok. Kvete a plodí skutečně do zámrzu. Plody se podobají třešni v lampionku, barva je světle béžovo-žluto-oranžová, opravdu zralé plody jsou světle oranžové. Co mě dost překvapilo je to, že nikdo zde neuvedl (nebo jsem to přehlédl) poměrně výrazné močopudné účinky mochyně :D - a proto jedna dobrá rada - nikdy nejezte mochyni před plánovanou cestou!!! Stačí sníst několik málo plodů a uvěříte :o).
Připojit reakci

mochyně peruánská

Sfigi (18) - xxx.xxx.208.25 (?)
13.7.2008 23:01

A ještě jedna věc. I když lze mochyni peruánskou bez problémů pěstovat mimo skleník, tak z důvodu jejího delšího vegetačího období je velmi vhodné ji předpěstovat podobně jako papriky nebo rajčata. Zkrátka, pokud si sami připravujete sadbu rajčat nebo paprik, současně s nimi myslete i na mochyni :o).

Připojit reakci

mochyně peruánská - zimní uskladnění

Radim K. (20) - xxx.xxx.243.189 (?)
14.7.2008 0:02
Zdravím Vás, chtěl bych jen něco doporučit: pokud máte někde v bezmrazém sklepě ''zbytečné'' místo, vyryjte na podzim mochyni a uskladněte ji zde a jen velice opatrně zalévejte. Letos jsem to poprvé udělal; zatímco loni jsem z tohoto keříku sklidil pouze 20 plodů, tak již nyní tam visí něco kolem osmdesáti lampiónků a další velmi rychle přirůstají a vidím to do podzimu na takových 150 - 200 plodů! což je desetinásobek a zkusím ji letos znovu vyrýt a schovat.... Letošní sazenice mochyně peruánské jsem vysadil do květináče 11cm a udělal jsem tam několik dírek, aby mohly kořeny prorůst do půdy a na zimu je jednodušeji uskladním. I když se všeobecně nedoporučuje mochyňi zimovat, prý je to zbytečné, tak já si to nemohu vynachválit, pokud to půjde, budu mochyňi vždy zimovat a příští rok se mám na co těšit, pokud bude příští rok na každém keříku ''alespoň'' těch 100-150 plodů:-) navíc si z této rostliny můžete udělat třeba v ůnoru řízky. Přeji mnoho úspěchů a hlavně: zimujte mochyně! :-)
Připojit reakci

5.10.2008 0:15

Zdravím Vás Radime.Zaujalo mě to vaše přezimování mochyně, ale moc tomu nerozumím.To dáváte do sklepa aby dozrálo co nejvíce plodů, nebo tu rostlinu vysazujete na jeře znovu na zahradu?Možná se ptám hloupě, ale prosím vysvětlete to podrobneji.Děkuji Alena

Připojit reakci

host - xxx.xxx.31.107 (?)
21.12.2008 20:48

Jestli tomu rozumím, tak to zimuje proto, aby měl na jaře silné rostliny, které nemusejí začínat od píky (ze semenáčků), a tudíž bohatší sklizeň, tomu snad lze rozumět, to v příspěvku napsal ...

Připojit reakci

Mochyně peruánská - zimní uskladnění

host - xxx.xxx.159.186 (?)
25.3.2010 0:14

Ano, zimování mochyní je výborná věc a dá se udržet při životě i v paneláku.Na balkoně roste v pohodě, v nádobě asi tak 10 l a rodí dříve, než na zahradě.Je to o teplotě.

Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.208.9 (?)
11.10.2008 20:44

Dobrý den, narazil jsem tady na toto fórum, a protože se už druhým rokem pokouším pěstovat mochyni a celkem se mě nedaří, tak Vás chci poprosit o radu. Vysel jsem v únoru, vyšly krásné rostlinky, zasadil jsem je po mrazících do vyhnojené půdy, protože prý mají rády dostatek živin, no a pak jen rostly a rostly a rostly, takže v srpnu byla skoro 2 metry široké a a 1,5 vysoké a ani jedno kvitko, teprve koncem srpna začly kvést a tak mám obrovské rostliny s plody, které jsou ale zelené a tudiž nejedlé. Kdepak dělám chybu?? Pochopil jsem, že by se měly zaštipovat, ale jak?? Hned u hlavního výhonu nebo jinak? 

Připojit reakci

mochyně peruánská

16.10.2008 19:56

Pěstování mochyně musí začít co nejdříve.Vysévat v teplé místnosti hned v lednu.Přepikýrovat a vysazovat brzy na jaře již vzrostlé jedince.Zaštipovat jako rajčata.A postupně nenechat dorůst do obrovských rozměrů.Ono opravdu spousta plodů nedozraje.Podle zkušností jiných je dobré vyrýt a přenést do teplé místnosti dozrát.Alena

Připojit reakci

mochyně peruánská

Žanpet (18) - xxx.xxx.236.76 (?)
12.11.2008 13:28
zdravim vsechny... muj manzel ma rad mochyni..a vzdy dostava od sve babicky plody... ale ted jsem koupila seminka a tam je uvedena ze je to trvalka... tak zimu by mela vydrzet... od manzela babicka ji ma kazdy rok na zahrade, ale nikdy me nenapadlo se ji zeptat zda to ji drzi jako trvalka nebo to vysazuje kazde jaro... tak jste me trochu znejistili.,,, tak jaka je pravda..?
Připojit reakci

mochyně peruánská

host - xxx.xxx.31.107 (?)
21.12.2008 20:53

Mochyně peruánská není u nás trvalka, v zimě zmrzne. Jde asi o jiný druh mochyně, nejspíš židovskou třešeň (Physalis alkekengi). Ta u nás přesimuje, zplaňuje a může Vám hezky zaplevelit zahrádku...

Připojit reakci

Mochyně peruánská

host - xxx.xxx.181.133 (?)
17.5.2009 16:16

Množí se to jako plevel. Hrozně se nám všude vysemenila. Asi proto že nám plody tolik nechutnali :-) a zůstali ležet kolem.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

host - xxx.xxx.187.114 (?)
21.5.2009 12:01

Nemám v tom naprosto jasno, ale z vlastní zkušenosti myslím, že jsou zřejmě různé druhy Mochyní. Pěstuji je ze svých semínek již dlouho jako letničku, kterou seji koncem ledna, plody nám moc chutnají. Asi před čtyřmi roky jsem chtěla pro změnu zkusit semínka Mochyně, které se prodávají v obchodech. Mochyně rostla rychleji, byla mohutnější, plody vypadali stejně, ale chuť měli odpornou. Proto je asi důležité mít ta správná semínka.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

host - xxx.xxx.181.133 (?)
31.10.2009 0:15

Mochyně kterou jsem označil za plevel jsem původně koupil u Starkla.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

zanpets (365) - xxx.xxx.146.129 (?)
5.1.2010 11:28
ja se pripojim ke zkusenostem... jestli vas bavi experimentovat a mate dostatek mista doma..jedna rada nad zlato..to co v jinych zemi jsou trvalky a zde bohuzel jen jednoletky nebo letnicky... zkuste je prezimovat..opravdu, jsou vetsi vynosy.. a treba tim prodlouzite tim treba kveteni letnicek... treba kdyz sadite ven papriku nebo cokoliv, zasadte take nejake rostlinky kazdou zvlast do vetsich kvetinacu... a dejte si to na terasu nebo na balkon a pak si je dejte na zimu domu... ja jsem si je vzdy davala do obyvaku... ale nemila udalost... manzel je nechal na zemi a velky pejsek mi je rozkousal na padrt.tak s novou sezonou na novych rostlinkach.. a letnicky nektere kvetou do zamrazu ale doma kvetou dele, protoze nesekne je mraz... zkuste to... jsem amater a nemam zahradnickou skolu ale asi mam rada experimentovat...
Připojit reakci

Mochyně peruánská

Danny (195) - xxx.xxx.176.71 (?)
26.1.2010 12:58

Můžete někdo, prosím, připojit fotku vaší vzrostlé mochyně? Dnes na procházce jsem si vzala jeden lampiónek s pár semínky s plánem, že budu mít něco nového do trvalkové zahrádky. Rostlina byla u plotu v naprosto neudržované zahradě a mohla mít jen tak 60 cm, určitě je tam mnoho let, ale to nevím jistě. Mrkla jsem se na net a předpokládala, že je to Physalis franchetii. Teď po přečtení diskuzí si nejsem jistá, co mi vyroste. Zkusím a uvidím. A ještě dotaz - mochyně se sadí k paprikám z jakého důvodu? Má odradit nějaké škůdce? A nekvete náhodou tato mochyně modře??? Něco takového nasadil do skleníku manželův tatínek a vyrostla obrovská Adéla, škůdci řádili klíďo píďo dál. Díky za rady a postřehy.D

Obrázky:
mochyně  - Physalis alkekengi
mochyně - Physalis alkekengi
Připojit reakci

Mochyně peruánská

Martin (883) - xxx.xxx.92.44 (?)
26.1.2010 16:36

Obávám se, že mochyně peruánská není v našich podmínkách trvalka, kdo ví, co jste na procházce utrhla. Jinač k paprikám se vysazovali pokud vím afrikáni a to jako prevence proti mšicím.
Martin

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Mirek (5449) - xxx.xxx.155.12 (?)
4.3.2010 20:09
Dostal jsem tyto odrůdy. To se jí?
Obrázky:
Koroljok - raná, s vysokým obsahem pektinů
Koroljok - raná, s vysokým obsahem pektinů
Marmeladnyj - poloraná, s chutí švestky
Marmeladnyj - poloraná, s chutí švestky
Připojit reakci

Mochyně peruánská

host - xxx.xxx.183.242 (?)
5.3.2010 8:57

Mochyně pana Mirka se jí, mochyně na obrázku paní Danny ne. Ty jsou trvalka, zaplevelují docela slušně zahradu (rozrůstají se). Lampionky se používají do suchých vazeb. Elena

Připojit reakci

Mochyně peruánská

host - xxx.xxx.183.242 (?)
5.3.2010 9:00

A ještě, jestli Adéla ve sklníku měla modré květy, byla to Nikandra, má odpuzovat mšice a molice, já s ní mám zkušenost dobrou, suché "větvišky" s plody se dají také použít do suchých vazeb. Velikost se dá částečně korigovat zastřihnutím, vylamoováním, docela slušně obrůstá. Elena

Připojit reakci

Mochyně peruánská

host - xxx.xxx.236.149 (?)
2.8.2010 21:05

Zdravím! Kde se dají sehnat semínka té fialové mochyně?

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Mirek (5449) - xxx.xxx.155.12 (?)
2.8.2010 21:11
To mám dovezené z Ruska, ve zkutečnosti tak fialová není, spíše žíhaná. Nějaká semínka ještě mám. Mirek
Připojit reakci

Mochyně peruánská

4.8.2010 22:31

Je ta fialová mochyně také jedlá? Pokud ano, měl bych o semínka velký zájem.Jde Vám pěstovat?

Připojit reakci

Mochyně peruánská

4.8.2010 22:33

A neměl byste náhodou lepší obrázek toho sáčku?

Připojit reakci

Mochyně peruánská

S-ladek (1) - xxx.xxx.236.149 (?)
4.8.2010 22:38

Pardon, registroval jsem se

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Mirek (5449) - xxx.xxx.191.158 (?)
5.8.2010 8:27
Vysel a vysadil jsem je stejně jako papriky, dostaly co proto od zimy a povodní ale nakonec se zmátořily a rostou. Přikládám fotky přebalů.
Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Mochyně peruánská

MIRDA (2611) - xxx.xxx.93.15 (?)
25.2.2011 17:07

Mirku, mel jste tyto mochyne jiz vloni? jake mate pro letosni rok?

Připojit reakci

Mochyně peruánská

host - xxx.xxx.63.138 (?)
4.2.2013 23:32

Mochyně peruánská je velice chutná, pěstování je celkem snadné (podobné jako u rajčat), lepších výsledků jsme dosáhli při pěstování ve skleníku než na poli. Semínka klíčí ochotně.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Lenka (108) - xxx.xxx.121.214 (?)
11.2.2013 13:02

My pěstujeme mochyni (peruánskou třešeň) 4 roky venku na záhonech. Dorůstá do výšky více než 1m a je pořádně "košatá". Je velmi vděčná úrodou plodů a chutná výborně. Jakmile ji šmrnce mráz je po ní. Nejlepší výsledek mám s koupených sazenic. Ty co vyrostou na záhonu pozdě dozrávají. Pozor na prostor mezi kořeny. Třeba je sadit na slunném místě nejméně metr od sebe a zavlažovat. Konzervovat jsme je zatím nestihly. Stihneme všechny konzumovat, i když jich míváme 10 keřů.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Melisa (183) - xxx.xxx.176.1 (?)
11.2.2013 15:13

Já je zkouším ze semínek, zatím ale nevyklíčilo ani jedno, tak asi to klíčí delší dobu (než rajčata, která jsem sela ve stejné době a už lezou a rostou).

A můžu se zeptat, jakou máte zkušenost se samovolným vysemeňováním, jak ho tu někdo popisoval? Že se toho už nezbavíte? :-)

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Mirek (5449) - xxx.xxx.242.167 (?)
11.2.2013 15:27

Mochyně mi již druhým rokem vyrůstá z vysemeněných plodů které spadly na zem. Roste to jako plevel, vysoká bývá i půldruhého metru, snažím se to vyklátit ale vždy někde nějaký plod dozraje.

Mochyně mi smrdí ani mi nechutná.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Lenka (108) - xxx.xxx.121.214 (?)
9.5.2013 0:30

Dlouho jsem nečetla fórum a omlouvám se za pozdní reakci, ale navážu na příspěvky. Samovolně vyseté semena sice vytvoří hezké keříky, ale nedozrají do stadia, když nejsou jedovaté. Plody se totiž nesmí jíst nedozralé. Jsou hořké a obsahují škodlivé látky, ale nevím teď jaké. Četla jsem to na netu. Skutečně jsou v rostu ve črepníku loudilové, ale když se pak dají ven do zahrady a mají vláhu a slunce, tak se odvděčí. Osvědčilo se mi zakrytí zeminy kolem nich černou fólií, která přitáhne slunce a udržuje vláhu. Pokud se povede sehnat sazenice mochyně peruánské (ne té co je pouze na květ),tak doporučuji koupit. Teď by měly být sazenice v prodeji, ale prodává jich málo pěstitelů.Plody máme v 9. a v 10. měsíci. Pokud jste z oblasti, kde nestihnou dozrát, tak doporučuji zakrýt netkanou textilií. Měla jsem je již i pod fóliovým tunelem, protože byly po odkvětu a chtěla jsem je mít co nejdéle. Chodíme se na ne doslova "opást". Podmínkou dobré chuti je dobrá zralost.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Jan pěstitel (243) - xxx.xxx.227.224 (?)
11.2.2013 15:30
Je výhodné mochyni pěstovat například ve velkých 20 l barelech od fasádních barev a při hrozícím mrazíku ji ukrýt do kůlný a nebo garáže. Koupit hotové sazenice se mi zdá také lepší. 10 keřů je pro mě ale moc, tolik ji zas rád nemám, ikdyž je chuťově zajímavá...
Připojit reakci

Mochyně peruánská

Staniol (91) - xxx.xxx.174.53 (?)
4.4.2013 14:22

Má smysl vysévat semena ještě teď? Nebo si raději koupit sazenice?

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Mirek (5449) - xxx.xxx.133.163 (?)

Určitě, mochyně mi roste jako plevel na zahradě už druhý rok z vysemeněných plodů. Jedná se o ušlechtilou odrůdu, ne takovou tu klasickou oranžovou.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Melisa (183) - xxx.xxx.152.25 (?)

Teď už bych šla spíš do sazenic. Já jsem je vysívala na začátku ledna, teď jsou asi centimetrové. Je možné, že rostou pomalu kvůli nedostatku světla, ale asi je to nezpomalilo nějak extrémně. Prostě jsou to loudové, takže sazenice budou dobrá volba.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Renata Reniii (608) - xxx.xxx.146.37 (?)
4.4.2013 15:41

A mě neroste crying. Tři semínka vylezla a ani jedno se nedokázalo zbavil obalu semene... dvě rostlinky už to mají za sebou.

Připojit reakci

Mochyně peruánská

Martin (883) - xxx.xxx.92.43 (?)
4.4.2013 17:18

Sám jsem pěstování Mochyně zabalil, dozraje maximálně 5% plodů a rostlina zabere místa, jako rozrostlý rybíz. Už jí nedám šanci...

Připojit reakci

Mochyně peruánská

MIRDA (2611) - xxx.xxx.93.3 (?)
4.4.2013 19:27

ano, je vcelku dost pozdní, proto mám pro letošek náhradu v podobě jahodové mochyně, která má vegetaci někde jinde :)

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Uvadani sanvitalie123.7.201477
Prosim o nazev 1121.7.2014642
Prosim o nazev 521.7.2014360
Je to "Udatná"? 1119.7.2014541
Nevíte co je to za rostlinku? 419.7.2014247
květina na úpal 1215.7.20147561
Kotvičník - viagra148.7.201415259
Alcea rosea - Slézová růže146.7.201417257
Neznámá zahradní rostlina 22.7.2014328
Jak pěstovat krásnoočko720.6.20142983
Pozná někdo prosím co to je? 535.6.201418432
Co to je? 174.6.20141820
Mám tuto trvalku už několik let, 31.6.2014659
Afrikány728.5.20141185
Neznámá letnička 228.5.2014555
Společnice macešek 427.5.2014494
Echium 927.5.20143199
Určení rostliny 1414.5.20141261
Nevím co jsem vysela 724.4.20141164
Šrucha215.4.2014803
Určení rostliny 48.4.2014902
Kovová podpěra pro růže - jak ukotvit? 121.4.20143779
Dlouhokvetoucí nízká letnička229.3.20141109
Jak se jmenuje tato květina 519.3.20141467
Okrasné letničky do truhlíku, prosím, poraďte516.3.20141293
Mochyně peruánská3523.2.201422825
Gazánie614.2.20142179
mochyně peruánská747.2.201460163
Vysévání letniček26.2.20141087
Echium pininana 12.2.2014716
Neznáte někdo název této rostliny? 1121.1.20144674
Sunpatiens18.12.2013417
Afrikány - desinfekce půdy417.11.20131541
Co je to za cibulovou zahradní květinu422.9.20131187
Co je to za rostlinu? 511.9.20131246
Zber slnečnice15.9.2013651
Určení rostliny 43.9.20131103
Znáte název? 427.8.20131205
Svazenka vratičolistá1023.8.20137562
Znáte název? 510.8.20131483
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Pokojové rostliny - orchideje, masožravé rostliny, kaktusy a sukulenty, palmy
Poraďte prosím jaký je to druh palmy13:00
Poraďte prosím jaký je to druh palmy9:15
Černání konce kaktusu31.7.2014
Černání konce kaktusu31.7.2014
Co je toto za rostlinu? yuka?31.7.2014
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama | Podněty a připomínky | Kosmetika
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2014