Jablečný burčák



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 220.205 (?) 
25.11.2010 16:37

Zdravím Vás pane doktore, přiznám se, že občas fušuji do ovocných vín, hlavně rybízových.  Vím, co obnáší přeteklý demižon a lavór jsem používal také. Rovněž pamatuji dobu, kdy bylo v drogerii hafo druhů kvasinek, jen si vybrat. Ale v každém sáčku byla tabulka o správném nakládání šťávy či ovoce, vhodný typ kvasinek a taky, co si počít, když na nějaký objem demižonu chybí surovina. Vzpomínám si a Vy mi to buď vyvrátíte nebo potvrdíte, že na každý chybějící litr se mělo dodat 1 litr převařené vody s 20 dkg cukru.  Já vím, před Vámi mluvit o cukru, to je bezpečnější ukazovat bejkovi červený lajntuch, ale tuším, že si to jistě pamatujete. Zdraví Petr Šlosar

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 25.11.2010 23:48

Máte pravdu, ale jen zčásti. Jsem proti přidání cukru do kvasu, ne však do vína. Je mi jasné, že úspěšně destilovat čisté ovoce je možné, ale vyrobit ovocné víno tak, aby se dalo pít, bez přidání cukru nelze. Tak sladké ovoce (s výjimkou hroznů ve vinorodných oblastech a možná švestek) hodící se na víno u nás neroste. 
   Taky si pamatuji na ty modré sáčky s čarovnými názvy Tokajské,  Sherry, Malaga, Madeira, Perlopěna... I ten přibalený letáček, který jsem si (předvídaje, že ze sáčků časem zmizí) honem přepsal do sešitu receptů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.141 (?), 26.11.2010 14:36

Taky se letos poprvé pokouším o jablečný burčák, a to ve dvou 20 l demižonech - použil jsem originál kvasinky vinka vč. živné soli, doplnil cukr opět dle návodu a bohužel k žádnému super silnému kvašení za cca 1 a 1/2 měsíce nedošlo - tedy samozřejmě kvašení funguje, ale velmi slabě - teplota cca 18 stupňů, zkumavka téměř nebublá.  Po ochutnání se v podstatě chuť za poslední týdny nemění - hodně sladké-málo alkoholu, samozřejmě nula kyselin V podstatě nepitelné. Tak nevím. Nechám to zatím prokvášet dál, ono se to snad nezkazí, Nemám v podstatě možnost teplejšího prostředí, ale část jsem odlil do petky a uložil v teplé kuchyni a ani se to nehne. Možná přidat horké vody, aby se mok lépe rozpohyboval.  A že by se mošt zahřál sám, to už pochybuju. Jaroslav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 26.11.2010 15:50

Kdysi jsem nechával kvasit mošty v kuchyni a nikdy jsem neměl problémy s rozkvašením. Poslední roky kvasím ve sklepě, bouřlivé kvašení se skoro nekoná, ale kvasná zátka si spokojeně odfukuje i při 10C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.205 (?), 27.11.2010 10:34

Možná, že by pomoho snížit pH např. kyselinou citronovou nebo vinnou. Otázka je kolik. Zatím bych doporučil rovnou polévkovou lžici rozpustit v převařené, studené vodě a do tří dnů by se kvašení mělo rozběhnout. Přidat můžete vždy, ale aby to pak nebylo moc kyselé. Horkou vodu rozhodně nepřidávejte, to by taky mohl prasknout demižon. A taky přidejte živnou sůl pro kvasinky, pokud jste ji tam už nedal.  slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.210 (?), 27.11.2010 15:29
Záleží také na množství a rozkvašení přidaných kvasinek.Možná ba stálo za to koupit další kvasinky dát je do menší nádoby (3l sklenice)a v teple nechat rozjet.Kyselinu bych zatím nedával, po prokvašení se zvýrazní.Mám zkušenost že jablečné víno se musí nechat dobře vyčistit a pečlivě stahovat z kvasnic.Těm co chtějí dělat ovocná vína častěji a nemají zkušeností doporučuji knížky o tomto tématu.Nejlépe a nejlevněji koupíte v antikvariátech.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 28.11.2010 9:30

... hpdně sladké-málo alkoholu, samozřejmě nula kyselin...

Tak tomu nerozumím. Kam by se kyseliny z jablek poděly? Jablečný mošt má obvykle mírný přebytek kyselin, takže se buďto musí přesladit na dezertní víno, pro výrobu stolního vína se kvůli kyselinám dokonce ředí vodou (a cukrem)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.205 (?), 28.11.2010 14:59

Naprosto Vás chápu, já tomu také nerozumím, ale pokud pan Jaroslav tvrdí, že je kapalina sladká a bez kyselé chuti... existuje vůbec taková odrůda jablek, kde je podíl kyselin takto omezen? Pokud není vhodné pH, řekněme 3,5 tak fermentační proces prakticky neprobíhá, proto jsem přídavek kyseliny doporučoval. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 28.11.2010 17:00

Jablko, jehož mošt by se musel pro přípravu vína okyselovat, neznám. Leda zralé hrušky. Je pravda, že když se napijeme vinného moštu, který není třeba doslazovat nebo jablečného, který je doslazený podle návodu na víno, je obojí až nepříjemně sladké a k pití se nehodí, na žízeň už vůbec. Kyseliny v roztoku jsou, ale uvědomíme si je,  až velká část cukru se přemění v alkohol a zlůstane jen zbytkový.
   Pokud pan Jaroslav dosladil mošt podle návodu, musí stačit přenesení demižonů do teplejší místnosti a kvašení poběží. Neškodilo by přidat drobet kvasnic.
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 171.9 (?), 23.1.2011 9:58

Dobrý den, je to již 2 měsíce co jsem se ptal na postup na rozkvašení jablečné šťávy. Stávající stav je takový že nám to minulý týden přestalo bublat z trubičky a máme dole usazenou vrstu tak 5cm kalu. Co teď s tím? Otevřít a změřit? Dostane se tam vzduch nevadí to? Děkuju všem za rychlé odpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika