Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Réva vinná > Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI

Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI

katoo (297) - xxx.xxx.167.81 (?)
22.9.2019 9:45

Děkuji Meviku za perfektní rozbor nových (i starších) odrůd.

Letos toho času není moc tak to tady jen přečku a už neodepíšu.

Z Vaších roubů letos ochutnávám Muškát Blue, Vanjuša a Sponsor.

Z těch tří bych asi nejvíc vyzdvihl Vanjušu, hrozny kolem 1kg a to na jednoletém keři, bobule i přes 12g, slupka pevná, křupavá, chuť harmonická, sladká (asi by ještě trochu cukru zvládly).

Jsem rád, že mám dva keře této odrůdy, překvapila mě vysoká plodnost a schopnost udržet násadu i u tak mladého keře.

Obrázky:
Vanjuša
Vanjuša
Vanjuša
Vanjuša
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
   << Předchozí příspěvky | <...11, 12, 13, 14, 15...>   

Mevík (73) - xxx.xxx.101.14 (?)
21.9.2019 19:56, počet návštěv: 9483
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Krasava

Další z odrůd Viktora Kaluhina, tentokrát se semeny v plodech. Deklarováno je rané zrání, červenofialové bobule hmotnosti 15-18 g, hmotnost hroznů kolem kilogramu a odrůdová chuť spojená s velmi tvrdou dužninou, což je výborné pro přepravu. Významnou předností (která se projevila ve jménu) má být bobule hodně oválného tvaru o rozměrech cca 18 x 54 mm. Takový tvar bobulí je v současnosti na východě velmi populární, módní.

U mne tříletý keř. Vloni pár bobulí, letos několik malých hroznů. Hmotnostní a velikostní parametry hroznů a bobulí zatím zdaleka nedosahují slibovaných (viz snímky).To největší zklamání je ale kvalita bobulí. Jsou i měsíc po termínu dozrání stále tvrdé, při konzumaci je nutno je kousat. Šťavnatost je proto minimální a ani sladkost není cítit.

Nevím, co s tím. Taková slavná odrůda (o její pravosti u mne nemám důvod pochybovat) a z mého hlediska propadák. Zima je dlouhá, budu uvažovat, co dále. Asi ale půjde z kola ven. Nadějných zájemců o její místo je dostatek.

Obrázky:

Připojit reakci   

21.9.2019 21:13

Poslannik

Další z odrůd Viktora Kaluhina, kříženec Talismanu a bulharské odrůdy Velika (Vitis vinifera). Velikost bobulí má být až 30 g, chuť harmonická.

Tato odrůda se u mne objevila na jaře 2017. Už v roce 2018 dal keř několik hroznů, největší z nich jsem na tyto webové stránky. Vážil přes kilogram. Největší bobule vloni dosáhly "jen" 19 g. Dozrál na úrovni Talismanu, chuť byla harmonická, velmi příjemná. Tehdejší snímek uvádím znovu.

V letošním třetím roce existence vydal keř více soukvětí, krásně proběhlo opylení a pak zasáhlo padlí. Bohužel se Poslannik nachází ve starém vinohradu, který jsem nezvládl ošetřit. Talisman nepatří k odrůdám odolným proti padlí a z jeho křížení s viniferou nemohlo z tohoto hlediska vzniknout nic dobrého. V průběhu července hrozny podlehly padlí, bobule popraskaly, prostě je to odpad.

Tento týden jsem však našel malý hrozínek, kde několik bobulí skáze uniklo. Jednu z nich jsem položil na váhu... (viz aktuální foto). Další komentář netřeba.

Obrázky:
Poslannik 2018
Poslannik 2018
Poslannik 2019
Poslannik 2019
Připojit reakci

katoo (297) - xxx.xxx.167.81 (?)
22.9.2019 9:45

Děkuji Meviku za perfektní rozbor nových (i starších) odrůd.

Letos toho času není moc tak to tady jen přečku a už neodepíšu.

Z Vaších roubů letos ochutnávám Muškát Blue, Vanjuša a Sponsor.

Z těch tří bych asi nejvíc vyzdvihl Vanjušu, hrozny kolem 1kg a to na jednoletém keři, bobule i přes 12g, slupka pevná, křupavá, chuť harmonická, sladká (asi by ještě trochu cukru zvládly).

Jsem rád, že mám dva keře této odrůdy, překvapila mě vysoká plodnost a schopnost udržet násadu i u tak mladého keře.

Obrázky:
Vanjuša
Vanjuša
Vanjuša
Vanjuša
Připojit reakci

22.9.2019 22:39

Adler

Adler je celkem nová odrůda vyšlechtěná Institutem v Novočerkassku z křížení Talisman x Augustin. má mít rané zrání, harmonickou chuť s hodnocením 8,9 (tedy špičková chuť), hrozny 550 g a průměrnou hmotnost žlutých bobulí 11,7 g.

U mne nejméně pětiletý keř (spíše starší), letos zaplodil poprvé. Není to tak úplně jeho vina, protože jsem ho jednou v květnu postříkal Kumulusem. Bohužel předím byl v postřikovači Garlon New a asi jsem postřikovač nekvalitně vypláchnul. Prvních asi deset takto postříkaných keřů shodilo během několika dnů listy (mezi nimi Adler), dalších pár desítek bylo viditelně poškozeno. Nejvíce původního postřiku asi zůstalo v trysce. Tak jsem se přesvědčil, že jsou pravdivé zvěsti o tom, že citlivost révy na Garlon, Roundup apod. je veliká. Do konce roku keř bojoval o přežití a ani další rok pochopitelně nezaplodil.

Ze zdrojů z východu jsou ale informace, že plodnost Adleru není zrovna nejvyšší a že začíná plodit dosti pozdě. Z první plodnosti, navíc po květnových mrazech, se nedá mnoho dovodit, ale ani hrozny zřejmě nebudou příliš velké, deklarovaná hmotnost kolem 550 g není nijak ohromující.

Bobule jsem nevážil, ale z obrázku při srovnání s pětikorunou je vidět, že budou mít lehce nad 10 g, což by odpovídalo.

A teď to nejzajímavější - chuť. Je harmonická, plná, výborná. Hodnocení 8,9 není přehnané. Soused ochutnal nejprve Adler, pak silně muškátový Landyš. Na Landyš řekl, že mu chutná, ale na Adler že nemá. Holt dává přednost harmonii před muškátem. U mne je to obráceně, ale Adler také ochutnám velmi rád.

Odolnost k chorobám (zejména plísni) zatím slušná, což ostaně plyne z rodičovských odrůd.

Pokud se Adler podaří rozplodit, bude to super odrůda.

Obrázky:

Připojit reakci

22.9.2019 22:57

II-8-1

Čitatelé tohoto fóra si možná myslí, že se honím za novinkami. Odrůda II-8-1 budiž důkazem, že to není (úplná) pravda, spíše mi jde o hledání kvality.

Na odrůdu II-8-1 jsem narazil u pěstitele Leonida Nečmilova z Nikopole. Ten dostal kdysi od šlechtitele Voronjuka (autor např. odrůdy Gajane - to je ta modrá s nosíkem) novinku s kódovým označením II-8-1 k vyzkoušení. Solidní šlechtitelé to tak dělají, nejprve novinku zkouší sami, pak ji dají několika známým k vyzkoušení v různých oblastech a pokud se osvědčí, teprve pak s ní jdou ven. Nové hvězdy šlechtitelského nebe už většinou celý proces zavádění novinek urychlily, ukážou veřejnosti první bobule ze semenáče, domyslí si, jak bude vypadat odrůda dále, a začnou prodávat řízky.

Pan Voronjuk nakonec usoudil, že odrůda II-8-1 není hodna dalšího šíření a toto šlechtění "zahodil". Jenže Nečmilovovi se odrůda líbila (je to sběratel se stovkami odrůd) a tak si ji nechal, léta ji pěstuje a točí o ní snímky na youtube, kde chválí její výjimečnou chuť. Uvažuje, jak ji pojmenovat.

Jeden snímek jsem viděl, od Nečmilova získal řízek a tak se u mne nachází tříletý keř.

Na snímku vidíte malý hrozen žlutých bobulí, jde o výhon, který přežil květnový mráz. Na výhonech ze zásobních oček byly hrozny větší, ale bobule poněkud menší. Na druhém snímku je vidět hmotnost největší bobule. Myslím, že je slušná, zejména na odrůdu, která zraje velmi raně až raně. V době focení už jedna přezrálá bobule trošku popraskala.

Odrůda roste spíše slaběji, odolnost proti plísni se zatím zdá být dobrá.

A chuť? Je skutečně výborná, harmonická. Konzumovat tuto odrůdu je opravdu potěšení, na rozdíl od některých "bomb" (např. dříve zmíněná Krasava), kdy to dělám jen z "výzkumných" důvodů.

Těším se na další rok.

Obrázky:

Připojit reakci

24.9.2019 6:43

Rafinad

Rafinad je odrůda vyšlechtěná již před mnoha lety zemřelým šlechtitelem Krajnovem. Ten křížil zásadně Talisman a Kišmiš lučistyj a vycházely mu z toho zajímavé odrůdy, např. Preobraženie. Rafinad je samozřejmě z téhož křížení. Jde o téměř zapomenutou odrůdu, žádný velký množitel na východě ji již v nabídce nemá.

U mne je pětiletý keř. Místo má dosti nevýhodné, blízko roste obrovská meruńka, tedy je částečně zastíněný. Jistě kořeny meruňky mu berou živiny a tím ovlivňují jeho růstové charakteristiky a velikost hroznů a bobulí.

Růst má být silný, což se u mne z výše uvedeného důvodu moc neprojevuje. Zrání raně střední odpovídá, zraje na úrovni Talismanu nebo těsně před ním. Má mít hrozny 700 - 2000 g, u mne jen kolem půl kilogramu (viz první snímek). Bobule žluté barvy mají mít hmotnost 14-18 g, u mne pouze těsně nad 10 g (viz druhý snímek), ale i to bude ovlivněno meruňkou. Chuť má být harmonická, sladká, to naprosto odpovídá, je to odrůda pro milovníky sladké chuti, čemuž nasvědčuje i název.

Suma sumárum je to celkem průměrná odrůda, má ale dvě výjimečné vlastnosti:

- je pěstitelsky velmi málo náročná, zejména je hodně odolná chorobám, jak plísni, tak zdá se i padlí. Je vidět, že keř je dosti hustý a padlí žádné. Možná je to dáno i rychlým nástupem cukrů v bobulích.

- letošní rok je rokem mimořádné hmyzí útočnosti. Na keři této odrůdy zůstalo několk hroznů nezabalených do sáčků (viz snímek) a nic. Hmyz si toho vůbec nevšiml. Bobule jsou přitom již delší dobu sladké a jejich slupka se mi nezdá příliš silná. Mohu jen konstatovat, že se mi zatím nepodařilo objevit ani náznak systému, podle kterého si hmyz vybírá odrůdy.

Obrázky:

Připojit reakci

Milaník (98) - xxx.xxx.24.157 (?)
26.9.2019 23:58

Tak teraz napíšem niečo aj ja. Mevik tu popísal svoj pohľad, ja ho trošku doplním. V prvom rade sa chcem ospravedlniť za preklepy v minulom príspevku, keď som si ich všimol už sa nedali opravovať.Mám dva vinohrady. Starší, v ktorom je tam 140 odrôd. V medziradí mám agro textíliu, ktorá mi udržuje stálu vlhkosť. Hrozno mi potom ani pri väčších zrážkach nepraská. Pôda sa mi lepšie prehrieva. Predtým mi veľa času zaberalo kosenie, alebo ak som nemal medzirady zatrávnené, obrábanie pôdy. Teraz v radoch prejdem iba plečkou, čo je minimum času. Kry mám vzdušné a otvorený priestor, kde prefukuje. Toto považujem za 50% úspechu zdravotného stavu rastlín.V novšom (4-ročnom vinohrade),  z viac násobne väčším počtom rastlín orientovaným s miernym sklonom na juh, kde je ešte lepšie prúdenie vzduchu. Tu mám medzirady zatrávnené. V tomto roku som začal používať v radoch agro textíliu (zatiaľ v dvoch radoch) 40 cm širokú. Pri kosení je 40 cm málo, budem používať 60-80 cm širokú. Takto ušetrím čas (najviac času ma stálo kosenie okolo rastlín). Čo sa týka ošetrenia rastlín:1- jesenný postrek sulkou (od tohto roka začínam)2- jarný postrek sulkou3- postrek pred kvetom4- postrek po kvete5- ak je mimoriadny tlak chorôb, ešte jeden postrek. Ako výživu, vyzrievanie letorastov (ALGA 600, DRAFOS, CUKROVITAL) postrekom na list. To je všetko. Používam prostriedky, ktoré v danom roku dokážem zohnať. Nepoužívam bio, (mam známeho, ktorý používa iba bio a má všetko zdravé) musel by som striekať každé dva týždne a na to nemám čas. Milan

Připojit reakci

roni (219) - xxx.xxx.253.108 (?)
27.9.2019 9:12

To je dobre, ze to mate zdrave s tymito postrekmi. 
Ano vzdusne kry maju velmi velku rolu v odolnosti chorobam - to vidim aj u seba.
Aku agro foliu to pouzivate? Ja pouzivam mulcovaciu netkanu 50g/m2, ta vasa vyzera hrubsie.
Nemate potom problemy s krtmy? Mne sa zda, ze ta folia ich pritahuje.

Toto je problem u mna mozno prave preto, ze mam foliu sirky cca 80cm celkom pri kmeni a prave okolo kmena a korenov sa tie krty koncentruju. Teda ja nemam riadky vinica, ale jeden pas pri plote a vedla je trava. ... tie krty (mozno i ine "hrabose") mi sposobuje problemy s rastom a vyzivou vinica.
Vy ked mate foliu len v medziradi, tak to asi drzi krtov dalej od korenov vinica.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.28 (?)
26.9.2019 19:30

Dobrý den,

poradil by mi někdo zda je možné sazenice odrůdy Slava Ukraine někde sehnat.

Předem děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.101.14 (?)
26.9.2019 21:53

Odrůdu Slava Ukrajině má v nabídce bred ik (www.revavinnna.cz)

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | <...11, 12, 13, 14, 15...>   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Založená pidi vinice + další postup1214.10.2019363
Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI20414.10.201941921
Řez mladé révy4313.10.201926572
Odrody odolne praskaniu s dlhou vydrzou na koreni1712.10.20195705
Prosím poraďte odrůdu710.10.2019662
Simonit&Sirch zkušenosti, rady, návody296.10.20192634
Hmyz a stolní odrůdy126.10.2019958
Založení malé vinice36.10.2019304
Black Magic8829.9.201975113
Vinná réva - Tereza1529.9.201911533
Co vaše réva 2019?11327.9.201922965
Mráz a hrozno423.9.2019515
Rodí víno vypěstované ze semínka, nebo se musí roubovat?1318.9.201911487
Solaris 513.9.2019764
Vedení révy, RH nebo na víc pater?611.9.2019832
Ide to aj (ne)chemicky482.9.20198558
Svätomartinské víno426.8.2019611
Lékořice 126.8.2019300
Neznáma Labrusca 624.8.20194835
Sáčky na hrozno1924.8.20197074
Ochrana hroznů proti ptákům6224.8.201956359
Ochrana proti vosám a ptákům3320.8.201948157
Peničkova metóda zakoreňovania viniča 21715.8.2019195027
Choroba vínné révy? 2414.8.20196302
Postřik na vinnou révu113.8.2019456
Vertiko612.8.20191358
Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli189.8.20192971
Garold 34.8.2019663
Super skorè odrody - Tajná Monacha, Chrust 262.8.201914052
Moon Drops 71.8.20192488
Choroba bobul, odroda Aladdin 1129.7.20191757
Réva ve skleníku4028.7.201929049
Odrůda Talisman2127.7.201913124
Scvrkavani bobuli - choroba nebo jim neco chybi? 427.7.2019883
Odrudy do nejteplejsich oblasti225.7.2019583
Co Vaše réva 2018?11125.7.201942340
Nedostatek živin? 1122.7.20191971
BIO ochrana revy2921.7.201912737
Preočkovanie starého vinohradu 9421.7.2019102118
Pomoc s výběrem odrůdy2819.7.20193026
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Co mi žere slepice11.10.2019
Co mi žere slepice11.10.2019
Chov pstruhov10.10.2019
Chov pstruhov7.10.2019
Chov pstruhov7.10.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů