Stará (ne)známá jablon



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
čmelda - (23) - 250.238 (?) 
3.8.2010 20:46, zobrazeno: 81906x

Dobrý den,


již mnoho let se zajímám o pěstování jabloní hlavně těch takzvaných starých odrůd a potřeboval bych poradit. Pocházím z vesnice a nedaleko nás je zapomenuta zahrada tvořena skupinou poměrně starých jabloní a jiného náletu v hromadě trávy a kopřiv. Stromy mají jistě přes 50 let. Některé z nich jsou plané, ale zaujaly mě dva podobné stromy, z nichž jeden je už poměrně trouchnivý a zbývá už mu asi jen pár let. Jeho plody jsou zlatavě žluté barvy, střední, pravidelného tvaru jen mírně žebernaté. Jablka byla napadána kolem stromu ale mnoho jich bylo i v koruně, i když už byl konec listopadu, první mrazíky a na stromech ani list. Nedalo my to a pár let po sobě jsem ochutnal a byl jsem velice překvapen výbornou sladkou chutí, která mi nejvíce připomněla goldeny(lepší než ty marketové). Dužina byla poměrně pevná a na povrchu drobné tečky. Nenašel jsem ani stopy po strupovitosti (ale to může mít jiné příčiny). Napadl mě ještě krasokvět žluty. Rád bych kdyby někdo potvrdil nebo vyvrátil jestli se skutečně nejedná o Golden Delicius. Na podzim rád připojím pár fotografii. Rád bych tuto odrůdu zkusil na své zahrádce, ale nerad bych si rouboval Golden Delicius. Další problém je zda jde roubovat nebo očkovat když se mi nepodaří získat nějaký mladý letorost ale jen nějakou větévku z koruny. Má se vůbec cenu pokoušet o záchranu tak starého stromu.


Děkuji Vám za pomoc

Radim

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 39.231 (?), 3.8.2010 21:05

zdravim...  neumim si to jabko bez fotky predstavit,.. ale muze to byt zlata reneta nebo treba antonovka... alespon me to tak pripada podle pameti co mela moje babicka kdysik v sadu... zachrana stareho stromu pokud je o co stat, tak stoji za to... ale mozna se hodne pletu s nazvy... mozna poradi zkusenejsi---

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 3.1 (?), 4.5.2011 7:31

Antonovka ma sice "hranatejsi" plody, ale velke (i kdyz na zanedbanem plodu nejspis ne), ale hlavne (tedy alespon u nas) plodi nekdy koncem rijna a do pulky listopadu jsou vsechny plody uz urcite na zemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 3.8.2010 21:37

Bez fotky je to hádání z koule, ani podle obrázku bez ochutnání nemusí být odrůda spolehlivě určitelná.
   Stromy ve starých zapomenutých zahradách bývají často o hodně starší než 50 let.  Pokud se odrůdě ve Vašem kraji daří, je dobré ji uchovat. Naroubovat staré dřevo je možné za kůru, i když ujmutí není jisté. Lepší je najít nějaký - třebas krátký - letorost, přinejhorším vlk a naroubovat ten.
  Krasokvět jke typický mělkou až chybějící kališní jamkou, tečkovanými žlutými většími plody. Nejtypičtější pro něj je převislý až deštníkovitý tvar koruny, pokud se pravidelně neřeže. Neudržovaný Golden by měl přehoustlou korunu a drobné plody. Ve vyšších kmenných tvarech se u nás, myslím, ani nevysazoval.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
čmelda - (23) - 250.238 (?), 3.8.2010 21:58

Děkují za odpověd,

Takže Goldeny jsou vyloučeny, jablka byla opravdu poměrně velika a nádherna, čistě zlatožluté barvy.

S pozdravem.

Radim

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.250 (?), 3.8.2010 22:52

Dobrý den.Zcela jistě má význam a smysl takovou odrůdu uchovat! Nedejte se odradit ničím! Rouboval jsem větvičky z jabloně staré 400 let.Prosím, nepřeháním.Tento věk zmíněné jabloně je písemně doložen.Vlastně to nebyly rouby jak je známe v podobě letorostů, ale dal jsem tomu materiálu pracovní název,,myší ocásky''.Skutečně to byla větvička pokroucená do mnoha směrů.Zjevně na ní byly patrné jen minimální roční přírustky v milimetrech.Výsledkem byla slušná ujímatelnost a v následujícím předjaří již budu mít krásné rouby z letorostů, rovné a hladké v prvotřídní kvalitě.Velmi rád bych Vám i pomohl s namnožením této odrůdy, doufám,že správce těchto stránek mi to umožní.Nejsem prodejce ani školkař! Jsem amaterský nadšenec.Množím a vysazuji staré odrůdy a krajové zajimavosti.Jmenuji se Václav Janoš.VaclavJanos@seznam.cz   Děkuji za pochopení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 250.251 (?), 4.8.2010 7:34

Děkují Vám za odpověd pane Janoš,

Jsem rád že existuje táto možnost, zkusím získat z koruny pár větviček a udělám pár roubu. O výsledku Vás budu informovat. Na podzim sem hodím pár fotografii a sám uvidíte zda-li je tohle jablíčko pro Vás zajimavé.          

S pozdravem.

Radim

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 6.8.2010 9:48

Posílám nějaké fotky Krasokvětu. Foceno 14.11. 2009

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Elena - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 183.242 (?), 6.8.2010 22:46

Přihodím fotky Krasokvětu z dneška.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 145.138 (?), 6.10.2011 13:41

Dobrý den, po delší době se vracím k původnímu vláknu teto diskuze. Dnes jsem se byl kouknout na onen strom. Pár jablíček tam bylo, bohužel neměl jsem sebou fotak, ale to neva, jsem přesvědčen že se jedna o krasokvět. Tvar a barva je na chlup stejna jako z Vaše fotky. Pro zvědavost jsem jedno "utrhl". Zatím chutna sladko-trpce a je zelene jako brčal. Ale to bude tím nedostatkem sluníčka v huste koruně. A zajimavé je že mu chrastí jadérka. Uvidíme za měsíc.

S pozdravem Radim

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika