Stará (ne)známá jablon



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
Jozef 707 - (33) - 228.81 (?) 
8.2.2011 15:50

Prikláňam sa ku Krasokvetu žltému, tá podobnosť s Goldenom sa dá ľahko vysvetliť: Golden Delicious je totiž krížencom Krasokvetu, obe odrody pochádzajú z Ameriky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
host - 37.137 (?), 19.2.2011 22:12

Co tak zvonkove,  to je dost odolne k chorobam, niektore roky chut pripomina Goldeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 192.253 (?), 20.2.2011 10:35

Podle popisu mně to jablko spíš přpomíná odrůdu Smiřické vzácné, které jsem měl po dědovi v sadu, ale bez fotografie a ochutnání je to těžké určit.Budeme muset počkat na podzim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.4 (?), 11.4.2011 12:48

Přidám se také k diskuzi, mám stejnou jabloň v nové zahradě sázeno kolem 1938. Jablka jsou opravdu nevídaně šťavnatá, poslední zimní opozdilce co zůstali v koruně sklidili ptáčci. Přikláním se také k odrůdě Smiřické vzácné. Láďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 11.4.2011 16:30

Smiřické vzácné nikdy nemá žebernaté plody, jablka jsou širší než vyšší a dužina je poměrně hrubá, o výborné sladké chuti se nedá hovořit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 25.2 (?), 6.8.2011 8:01

Zvonkove je stale super jablko ktere nezklame, ale to na fotkach neni.to ma soudečkovy tvar k bubaku se zužujici někdy muže byt i žihane. A neskonale dlouho vydrží i v nepřiíliš vhodných podmínkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 163.116 (?), 22.4.2011 16:05

Dobrý den, asi v létech 1955 až 1960 jsem také znala jeden takový strom v té době již starý tak kolem asi 50let, rostl na mezi nad jednou vesnicí v bývalých Sudetech v Jižních Čechách.  Starousedlíci o tomu jablku říkali Sládě, snad podle jeho výrazně sládké chuti.Jinak co se týče vzhledu to jablko bylo jak popisujete, středně velké, čistě žluté, kulaté s malilinkatými tečičkami (ty byly pravidelně rozsety   po plodu).podle mne toto jablko nemá nic společného s Golden Delicius, je to pravděpodobně stará odrůda.Myslím, že pokus zachránit tuhle odrůdu by stál za úvahu, byla to taková pevná jablka nikdy jsem neviděla, že by na stromě byla jablka nahnilá nebo jinak napadená.    Snad jsem vám trochu pomohla   a pokud zkusíte roubovat přeji Vám mnoho štěstí aby se to podařilo.Marie.           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 7.6.2011 8:35

Přátelé zahrádkáři, o takové Valašské jaderničce se tady nikdo nezmínil.  Všechny vás pozdravuji. Jasno nám o odrůdě může dát jen Radim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 250.251 (?), 9.6.2011 8:25

Zdravím všechny příznivce zahradkáření,

Minulý rok nebylo na stromě ani jabličko, letos jsem si říkal že bych něco mohl nafotit, ale po květnových mrazech jsi nejsem jist zda-li bude co. I když osobně se přikláním ke krasokvětu.

Radim

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 246.18 (?), 5.8.2011 16:45
V roce 1986 jsem v Brně na Zelném trhu koupil stromek letní jabloně. Název odrůdy si již nepamatuji a tak jsem hledal ve starších pomologiích. Myslím, že by mohlo jít o jabloň Stark Earlist. Včera 4.8. jsem sklidil poslední plody (hlavní sklizeň byla asi před týdnem). Zajímavostí je to, že pouze ty nejvíce osluněné červené plody mají po rozkrojení pod slupkou části dužniny růžově-červené barvy. Chuť je kyselavější ale docela osvěžující. Strupovitost na plodech je letos nízká, pouze u několika kusů spodních jablíček byla více patrná. V jiných letech bývají jablka strupovitá více, letos je tady v okolí od jara hodně sucho. Plodnost odrůdy je každoročně celkem pravidelná, ale velikost plodů bývá velmi rozdílná – jsou zde výběrové plody 70 mm i drobnější cca 50 mm. Také je velký rozdíl ve vybarvení slupky mezi osluněnou částí stromu a stínem. Z původního stromu ve tvaru polokmenu zůstala poslední větev, na které sklidím asi 10 kg raných jablek a zbylá část stromu byla postupně přeroubována novějšími odrůdami. Mám tedy dotaz na znalce starších odrůd, zda jde o Stark Earlist či nikoliv – viz foto. Děkuji. Lokalita : Slavkov na Moravě, 220 m n.m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika