Stará (ne)známá jablon



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
   
host - 246.18 (?) 
19.8.2011 14:12
Dobrý den, jel jsem autem kolem místního zrušeného JZD a u cesty za plotem jsem uviděl neudržovaný ovocný sad. Zaujaly mě 4 vzrostlé jabloně s právě zrajícími temně fialovými plody. Stromy jsou ve stáří asi 30 roků (čtvrtkmeny s rozložitými korunami) a právě nyní je již asi polovina plodů spadlá na zemi. Zbytek jablek zraje ještě na stromech. Zvědavost mi nedala a přes plot jsem utrhl vzorek pro mě neznámé odrůdy. Plody jsou velikostně vyrovnané o průměru cca 60 mm a slupka nejeví žádné vizuální známky strupovitosti (letos ovšem tady v okolí bylo celé jaro tak sucho, že já nemám strupovitost prakticky na žádné ze svých mnoha jabloní). Možná v jiných letech se strupovitost i u této odrůdy jablka projevuje. Po rozkrojení jsem byl překvapen červenavou dužninou a dobrou až velmi dobrou chutí. Chuť je mírně sladká a příjemná bez nějaké známky kyselosti, dužnina je šťavnatá a středně pevná. Takže mám prosbu, zda nevíte o jakou starší letní odrůdu by mohlo jít.Děkuji za ochotu. Poloha : Vyškovsko 240 m n.m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 100.66 (?), 20.8.2011 7:48
Dobrý den, taky by mě to docela zajimalo, na pohled velmi pěkné jabličko. U nás take bývalo něco podobného, ale je to tak dávno, už ani nevím kdy dozrávalo ale jednalo se asi o kalvil podzimní (prostě jsem žádnou jinou odrůdu s tak výrazným zčervenáním dužiny neznal). Pokud se nikdo neozve dejte do nové diskuze, takhle to zapadne. Mnoho úspěchu. Radim
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 180.13 (?), 20.8.2011 8:20
Nejdříve mne taky napadl Kalvil červený, námi jako dětmi zvaný "hrkačka" podle volných semen v pouzdrech semeníků - volná semena při třesení jablkem hrkala. Neodpovídá však doba zrání (bylo pozdnější) a myslím, že mírně hranaté. Druhá možnost, na jakou si vzpomínám: myslím, že se ona jabloň jmenovala Malus Niedzwedskyana (nebo tak nějak) a rostla ve sbírkách při zahradnické škole na Mělníce. To by snad mohlo být ono. Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Bretislav - (38) - 197.113 (?), 22.8.2011 21:07
V katalogu firmy siebers jsem tuto odrůdu našel pod pojmenováním Red Love Era. Zřejmě se nebude jedna o tu samou, ale bude to její velmi blízká příbuzná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 27.8.2011 16:17

Malus Niedzwedskyana je považována za donora červené barvy dužiny. Červenomasých odrůd je víc. Např. sloupovitý Pomfital, nebo Red Flesh apple od The Next Fruit Generation. Snad existuje i nějaký český výpěstek (psali o tom v Zahrádkáři). Zkuste zadat do googlu Red flesh apple a najdete spoustu odrůd s červenou dužinou. Obvykle i zajímavě kvetou. Já jsem našel v příkopu červenomasý semenáč. Má tmavší listy, tmavě růžové květy a červené dřevo.

Na Mělníku ve sbírkách (u školy) si uvědomuju pouze Malus x atrosanguinea, což je jeden z kříženců M. niedzwedskyany.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 171.100 (?), 27.8.2011 16:35
Možná "padl za vlast" při stavbě jídelny. Nyní je poblíž onoho místa Albizia julibrisin. Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 246.18 (?), 29.8.2011 13:17

Tak jsem zkusil zjistit nějaké bližší informace o tomto neznámém jablku s červenavou dužninou přímo v obci, kde se stromy vyskytují. Na místním obecním úřadu mě zástupkyně starosty doporučila jednu paní v obci, která tento strom pěstuje také na své zahradě a shodou okolností té dotyčné úřednici nějaká jablka s růžovou dužninou donesla na štrúdl. Ta paní má strom ve stáří asi 35 roků, ale název si již nepamatuje a taky už neví, kde tehdy stromek kupovala. Dále říkala, že strupovitost jablka nemívají, květ je slabě narůžovělý a dřevo uvnitř není narůžovělé. Doporučila mě ještě dalšího pamětníka v obci, u něhož jsem poté zjistil, že jeho otec (sadař a tehdejší hlídač v JZD) ty stromy u bývalého JZD sázel, ale to bylo vše co jsem zjistil. Starý pan sadař již zemřel a jeho syn název odrůdy nezná. Dnes 29.8.2011 při prohlídce těch stromů u JZD jsem zjistil, že již 99 % jablek spadlo. Pár plodů mám nyní v ledničce a zjistím dobu uchovatelnosti a příští rok vyfotím květy, aby byla možnost lepšího zjišťování. Na internetu jsem také zjistil nějaké informace o jablku Niedzwetzkyana, které jako možný kandidát na neznámou odrůdu padlo v diskusi - viz adresa (stránky jsou v angličtině, takže doporučuji použít místo Firefoxu či Exploreru webový prohlížeč Google Chrome, kde lze zadat orientační překlad celé stránky do češtiny).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 171.50 (?), 1.9.2011 3:00
Pre 246.18: Naozaj poučná webová stránka! Celočervené jablko Rubaiyat, Christmas Pink alebo najlepšie Pink Parfait by som veľmi rád okoštoval. Majú však dlhú vegetačnú dobu do zrelosti, takže potrebujú asi teplejšie podmienky? Google Chrome používam už 2.rok. Je to naozaj najlepší prehliadač z bežnej ponuky OS. Jeho preklady do slovenčiny (češtiny) sú však kostrbaté. Najmä z angličtiny vychádzajú úsmevné texty. Ako keby si translátor vybral vždy to najmenej vhodné synonymum pre dôležitý výraz, ktorý objasňuje význam vety, takže často sú výsledkom hotové nezmysly. Pri čítaní ruských či nemeckých stránok internetový preklad pre rýchle pochopenie obsahu textu radšej nezapínam. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 128.175 (?), 29.8.2011 23:40
Dobrý deň! Podobné starodávne jablko som koštoval v 80.rokoch v okolí obce Vrbovce na kopaniciach. Plody boli pomerne veľké, mierne hranaté, šupka mastná, tmavočervená. Do dužiny prestupovala smerom od šupky červená farba, ale nie do takej miery ako u jabĺk na snímke. Semienka pri zatrepaní jablkom hrkotali. Chuť dužiny bola príjemne navinule sladká. Vydržala zhruba do Vianoc. Túto jar som si doma navrúbľoval od p. Petra z N.Mesta červené jablko Scarlet Surprice. Listy má červené, som zvedavý na plody. Mali by mať podlhovastý zvláštny tvar. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 30.8.2011 6:30

Dobrý den, to co popisuje Palo, je Kalvil červený podzimní, který už byl zmíněn.

M. Niedzwedskyana je botanický druh, nikoli odrůda. Lze předpokládat, že tento druh bude i dost proměnlivý. Pokusím se najít klíč k určení...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika