Kam se poděl Šampion?



host - 153.100 (?)
20.9.2011 15:50

Šampion jsem sklízel společně s Rubínem a toto přímé porovnání mi ukázalo, jak je ta jeho sladká chuť ve skutečnosti fádní...

Přesto jsem ho vysadil, ale neuhlídal jsem si otrhávání květů na malém stromku a růst se úplně zastavil a už nic nepomohlo.. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 20.9.2011 14:03

   Dnešní popularita Šampionu souvisí s dobou, kdy byl spolu se Spartanem asi nejvysazoanější odůdou.  Něco jako Helenka Vondráčková s Hankou Zagorovou.. Bylo jich málo, tak byly všude a všichni si je dodnes pamatují. 
   Dnes je situace jiná. Souhlasím s paní Oxalistriangularis, že vysazovat Šampiona se příliš nevyplatí.  Možná z piety a vzpomínky na tu jeho chuť, sice dobrou, ale nijak výjimečnou. Souhlasím s p. Polehlou, že je třeba dbát na zdravý viruprostý výsadbový materiál. Nejsem si ale jist, zda poloha v Ústí sama o sobě silně omezí strupovitost. 
  Šampion není jen jeden. Ovšem Šampiod Red o moc lepší není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 161.61 (?), 20.9.2011 23:05
Pane Vysloužil, Váš příměr ke zpěvačkám je zavádějící.Dodnes jsou oblíbené u jisté sorty posluchačů (já osobně je nemusím).Zato nové zpěváky nikdo nezná.Vyletí jak komety a za 2.roky je nikdo nezná.Přesně to sedí na dnešní odrůdy.Vyrobíme zázrak, budou se prodávat a za pár let, až lidé zjistí, že mají spoustu nedostatků je stáhneme z nabídky.A nabídneme nové zázraky se stejným výsledkem (až na vzácné vyjímky, které jsou opravdu kvalitní).To k té nové situaci.A co je lety prověřené se musí nemilosrdně hanobit.Jednou roste málo, podruhé moc až by člověk tancoval týden na žebříku, potom jsou sladké, fádní,náchylné,nemocné a vlastně zastaralé.Nová situace vaše problémy vyřeší.Je to jedna obludná lež.Připadá mě to hon na čarodějnice.Paní HZ z Ústí chtěla pouze vědět, kde Šampion sežene a v jakém tvaru a podnoži ji pěstovat! Tuto informaci jste ji nikdo neposkytl.Z jiného příspěvku jsem vyrozuměl že paní HZ má zahradu v n.m.v. 218 m- to k té strupovitosti. - Mičurin II
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 21.9.2011 11:59

Nejde o hanobení něčeho, co bylo oblíbené, ale objektivní srovnání. Ostatně i Wartburgy byly oblíbené. Kdyby dnes někdo nabízel Šampion jako novou odrůdu, jen stěží by prošel do sortimentu. Růst neuspořádaný, vybarvení plodů mdlé, skladovatelnost krátká, náchylnost k chorobám velká, sklon k drobným plodům.  Vyhovující je jen plodnost, chuť a malé nároky na teplo.  Ve srovnání s některými novějšími, často ne příliš známými odrůdami (Dolores, Diadém, Lotos,..) by neobstál. 
    Jen z doslechu vím, že Šampion byl údajně nejlepší surovoinou pro výrobu jablečného burčáku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 20.9.2011 14:16

Já ho vysadil vloni na podnoži M9 do stěny na přání mé drahé polovičky, uvidíme. Mám takový dojem že už letos plodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.135 (?), 20.9.2011 14:53
Šampion má solídny potenciál pravidelnej rodivosti. Strom má zdravý rast, vyžaduje starostlivosť s rezom. Razantný rez mu nevadí. Problémy s chorobami som u Šampionu nemal, patril k tým najzdravším. Podstatná pri rozhodovaní pred výsadbou je ale podľa mňa chuť plodov. Je to naozaj vianočná sorta. Po Novom roku jeho chuť a vôňa vyprchá, napriek chladnej a vlhkej pivnici. Čakal som výraznejšiu chuť po matke- Coxovej renete, ale bohužiaľ...Znovu by som si Šampion už nevysadil. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.100 (?), 20.9.2011 15:50

Šampion jsem sklízel společně s Rubínem a toto přímé porovnání mi ukázalo, jak je ta jeho sladká chuť ve skutečnosti fádní...

Přesto jsem ho vysadil, ale neuhlídal jsem si otrhávání květů na malém stromku a růst se úplně zastavil a už nic nepomohlo.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 20.9.2011 23:28

Jabloň Šampion kromě jiných nabízí i zahradnictví Kruh (neuvádí podnož), školka p.Zíbala ve Strážnici na M9, ale nabízejí ho i v jiných školkách...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 21.9.2011 20:24

Šampiony jsem pěstoval přes 30 let.  Poslední vřeteno jsem, navzdory protestům rodiny, předloni přerouboval. Přeci jen jsou už, dle mě, i chutnější odrůdy včetně některých rezistentů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 21.9.2011 21:20

Taky jsem pěstoval Šampión na Valašsku ale úspěch chyběl. Diametrálně odlišně rodily a růstly stromy na různých podnožích. Nízké a slabě vzrůstně málem zadusila tráva. Všechny stromy trpěly rakovinou. Co by se dalo vyzvednout tak u vyšších a bujnějších podnoží téměř ideální přirozený vzrůst bez tvarování, to zatím nebylo překonané.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 21.9.2011 21:32

V dobách největší slávy Šampionů jsem je pěstoval i jako polokmeny na semenáči. Nemohu potvrdit přirozený růst bez potřeby řezu. Pokud se neřezaly, rychle zastavily růst a na konci mírně převislých větví plodily shluky drobných nejedlých plodů. Přitom mnoho starých odrůd skutečně vystačilo s minimem, často dokonce i bez řezu (Grávštýnské, Boscoopské, Smiřické, Kardinál ž., Vilémovo, Strýmka, Jeptiška, Řehtáč, aj.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika