Kam se poděl Šampion?



host - 151.135 (?)
20.9.2011 14:53
Šampion má solídny potenciál pravidelnej rodivosti. Strom má zdravý rast, vyžaduje starostlivosť s rezom. Razantný rez mu nevadí. Problémy s chorobami som u Šampionu nemal, patril k tým najzdravším. Podstatná pri rozhodovaní pred výsadbou je ale podľa mňa chuť plodov. Je to naozaj vianočná sorta. Po Novom roku jeho chuť a vôňa vyprchá, napriek chladnej a vlhkej pivnici. Čakal som výraznejšiu chuť po matke- Coxovej renete, ale bohužiaľ...Znovu by som si Šampion už nevysadil. Paľo
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 20.9.2011 14:03

   Dnešní popularita Šampionu souvisí s dobou, kdy byl spolu se Spartanem asi nejvysazoanější odůdou.  Něco jako Helenka Vondráčková s Hankou Zagorovou.. Bylo jich málo, tak byly všude a všichni si je dodnes pamatují. 
   Dnes je situace jiná. Souhlasím s paní Oxalistriangularis, že vysazovat Šampiona se příliš nevyplatí.  Možná z piety a vzpomínky na tu jeho chuť, sice dobrou, ale nijak výjimečnou. Souhlasím s p. Polehlou, že je třeba dbát na zdravý viruprostý výsadbový materiál. Nejsem si ale jist, zda poloha v Ústí sama o sobě silně omezí strupovitost. 
  Šampion není jen jeden. Ovšem Šampiod Red o moc lepší není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 20.9.2011 23:05
Pane Vysloužil, Váš příměr ke zpěvačkám je zavádějící.Dodnes jsou oblíbené u jisté sorty posluchačů (já osobně je nemusím).Zato nové zpěváky nikdo nezná.Vyletí jak komety a za 2.roky je nikdo nezná.Přesně to sedí na dnešní odrůdy.Vyrobíme zázrak, budou se prodávat a za pár let, až lidé zjistí, že mají spoustu nedostatků je stáhneme z nabídky.A nabídneme nové zázraky se stejným výsledkem (až na vzácné vyjímky, které jsou opravdu kvalitní).To k té nové situaci.A co je lety prověřené se musí nemilosrdně hanobit.Jednou roste málo, podruhé moc až by člověk tancoval týden na žebříku, potom jsou sladké, fádní,náchylné,nemocné a vlastně zastaralé.Nová situace vaše problémy vyřeší.Je to jedna obludná lež.Připadá mě to hon na čarodějnice.Paní HZ z Ústí chtěla pouze vědět, kde Šampion sežene a v jakém tvaru a podnoži ji pěstovat! Tuto informaci jste ji nikdo neposkytl.Z jiného příspěvku jsem vyrozuměl že paní HZ má zahradu v n.m.v. 218 m- to k té strupovitosti. - Mičurin II
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 21.9.2011 11:59

Nejde o hanobení něčeho, co bylo oblíbené, ale objektivní srovnání. Ostatně i Wartburgy byly oblíbené. Kdyby dnes někdo nabízel Šampion jako novou odrůdu, jen stěží by prošel do sortimentu. Růst neuspořádaný, vybarvení plodů mdlé, skladovatelnost krátká, náchylnost k chorobám velká, sklon k drobným plodům.  Vyhovující je jen plodnost, chuť a malé nároky na teplo.  Ve srovnání s některými novějšími, často ne příliš známými odrůdami (Dolores, Diadém, Lotos,..) by neobstál. 
    Jen z doslechu vím, že Šampion byl údajně nejlepší surovoinou pro výrobu jablečného burčáku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 20.9.2011 14:16

Já ho vysadil vloni na podnoži M9 do stěny na přání mé drahé polovičky, uvidíme. Mám takový dojem že už letos plodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.135 (?), 20.9.2011 14:53
Šampion má solídny potenciál pravidelnej rodivosti. Strom má zdravý rast, vyžaduje starostlivosť s rezom. Razantný rez mu nevadí. Problémy s chorobami som u Šampionu nemal, patril k tým najzdravším. Podstatná pri rozhodovaní pred výsadbou je ale podľa mňa chuť plodov. Je to naozaj vianočná sorta. Po Novom roku jeho chuť a vôňa vyprchá, napriek chladnej a vlhkej pivnici. Čakal som výraznejšiu chuť po matke- Coxovej renete, ale bohužiaľ...Znovu by som si Šampion už nevysadil. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.100 (?), 20.9.2011 15:50

Šampion jsem sklízel společně s Rubínem a toto přímé porovnání mi ukázalo, jak je ta jeho sladká chuť ve skutečnosti fádní...

Přesto jsem ho vysadil, ale neuhlídal jsem si otrhávání květů na malém stromku a růst se úplně zastavil a už nic nepomohlo.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 20.9.2011 23:28

Jabloň Šampion kromě jiných nabízí i zahradnictví Kruh (neuvádí podnož), školka p.Zíbala ve Strážnici na M9, ale nabízejí ho i v jiných školkách...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 21.9.2011 20:24

Šampiony jsem pěstoval přes 30 let.  Poslední vřeteno jsem, navzdory protestům rodiny, předloni přerouboval. Přeci jen jsou už, dle mě, i chutnější odrůdy včetně některých rezistentů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 21.9.2011 21:20

Taky jsem pěstoval Šampión na Valašsku ale úspěch chyběl. Diametrálně odlišně rodily a růstly stromy na různých podnožích. Nízké a slabě vzrůstně málem zadusila tráva. Všechny stromy trpěly rakovinou. Co by se dalo vyzvednout tak u vyšších a bujnějších podnoží téměř ideální přirozený vzrůst bez tvarování, to zatím nebylo překonané.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 21.9.2011 21:32

V dobách největší slávy Šampionů jsem je pěstoval i jako polokmeny na semenáči. Nemohu potvrdit přirozený růst bez potřeby řezu. Pokud se neřezaly, rychle zastavily růst a na konci mírně převislých větví plodily shluky drobných nejedlých plodů. Přitom mnoho starých odrůd skutečně vystačilo s minimem, často dokonce i bez řezu (Grávštýnské, Boscoopské, Smiřické, Kardinál ž., Vilémovo, Strýmka, Jeptiška, Řehtáč, aj.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika