Kam mizí holovouské šlechtění



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?)
23.7.2018 22:48

Zahrádkář přece nemůže být nekalý konkurent.Očka si koupí pro svoji potřebu tedy nekonkuruje profesionálům

Nemáte tak docela pravdu. Když si zahrádkář koupí očka, vyrobí si stromek, nepůjde ho koupit k profesionálům a ti přijdou o zisk. Z jednoho roubu lze časem vyprodukovat nekonečné množství sadby. Sám jsem za svůj život rozdal sousedům a kamarádům desítky, možná stovky stromků ze své miniškolky. Ti všichni by si je jinak koupili u prodejce. 
   Je to trochu podobná situace, jako kdyby filmová společnost natočila film, prodala ho do distribuce (do kin) a současně stejný film nabízela "maloodběratelům" za malý poplatek ke stažení. Že by se to kinům nelíbilo, je nabíledni. No a stejné je to s těmi očky. 
   Pokud si vzpomínám, UEB Střížovice, z jehož propagace jsou někteří z nás obviňováni, očka malopěstitelům nenabízel ani v minulosti. A nikdo se nad tím nepozastavil.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 23.7.2018 21:40

Pane Vysloužile, konečně konstruktivní příspěvek bez osobního napadaní.Vyvstávají další otázky.Zahrádkář přece nemůže být nekalý konkurent.Očka si koupí pro svoji potřebu tedy nekonkuruje profesionálům.Nepodniká načerno v jejich oboru.Mimo toho si očka musí koupit za mnohem vyšší ceny než profíci.Je to naprosto hloupé rozhodnutí úřednické moci.Doufejme, že bude časem odvolánu a rozum opět dostane šanci.

Pane Petře z H mimo osobního napadání Vás ještě nic rozumného nenapadlo.Aspoň jste si přestal hrát na doktora a ušetřil mě Vaší zvrácené diagnózy mojí osoby.Neurážejte lidi, vrátí se Vám to.

Pane Hlavatý, vždy tady horujete pro diskuzi.Pokud ji nastavím je nepohodlná.Zřejmě nepohodlné téma.Přišel jste na diskuzi jako fanatický propagátor jistého šlechtění a stále nekriticky pokračujete.Až tady jste zjistil něco o odrůdách jako Beforest, Spencer, Lobo nebo možnost bezproblémového pěstování Braeburnu.Tvrzení o prioritě chutí jsem tu prezentoval dávno před Vámi a nyní se tím oháníte.Povězte pane Hlavatý jak si mají zahradkáři pořídit odrůdy podle chuti pokud jim to není umožněno.Komerčně se nemnoží a jistá zvrácená honba za ziskem jim to nedovolí.Jinak Váš příspěvek vůbec nechápu.Ověřoval jsem proč nemohou poslat rouby.V Litoměřicích údajně pro vykácení matečnice a v Holovousích pro zákaz.Obojí vyjde nastejno.Myslíte si, že řeknou člověku pravdu.Naivní.

Chamtivosti zmar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.187 (?), 23.7.2018 22:11

myslím si, že je to generační obměnou. Staří výzkumníci si udržovali sepětí s praxí na formální, ale i osobní úrovni. Nově je tam manažerské vedení a pod nimi mladí, kteří do výzkumu šli přímo ze škol. Oni historicky žádné vazby na praxi/praktiky nemají a o nově vytvářené vazby nestojí. Granty jsou na publikační činnost a nikoliv na reálné výsledky.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 23.7.2018 22:48

Zahrádkář přece nemůže být nekalý konkurent.Očka si koupí pro svoji potřebu tedy nekonkuruje profesionálům

Nemáte tak docela pravdu. Když si zahrádkář koupí očka, vyrobí si stromek, nepůjde ho koupit k profesionálům a ti přijdou o zisk. Z jednoho roubu lze časem vyprodukovat nekonečné množství sadby. Sám jsem za svůj život rozdal sousedům a kamarádům desítky, možná stovky stromků ze své miniškolky. Ti všichni by si je jinak koupili u prodejce. 
   Je to trochu podobná situace, jako kdyby filmová společnost natočila film, prodala ho do distribuce (do kin) a současně stejný film nabízela "maloodběratelům" za malý poplatek ke stažení. Že by se to kinům nelíbilo, je nabíledni. No a stejné je to s těmi očky. 
   Pokud si vzpomínám, UEB Střížovice, z jehož propagace jsou někteří z nás obviňováni, očka malopěstitelům nenabízel ani v minulosti. A nikdo se nad tím nepozastavil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.103 (?), 23.7.2018 22:26
Pán Mičurin II: Musím uznať, že máte absolútnu pravdu - sem na fórum chodím hlavne preto, aby som sa tu niečo naučil. Asi tak ako väčšina (okrem výnimiek, ktoré už všetko vedia a nič sa už učiť nemusia). Čo sa týka toho Braeburnu, tak môžete posúdiť (a nešetrite ma 😉!) - moje učenie dopadlo takto - viď fotky.Prajem pokojnú dobrú noc, a tiež aby ste sa v tejto plodnej diskusii napokon dozvedeli, prečo vám Holovouští nepredali štepy. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 144.123 (?), 23.7.2018 23:05

Pane Polehla, nerozumím, proč mě spojujete s osobním napadáním a urážkami. O vaší osobě jsem ve svém příspěvku neřekl ani slovo. Pouze jsem projevil nesouhlas s vaší teorii se školkařskou a prodejní loby, nic víc - nevidím v ní žádnou logiku, školkařům je úplně jedno, jestli zahrádkáři dostanou pár roubů, je to pro ně naprosto bezvýznamné. Souhlasím s pohledem p.Standy. Nejspíš se někdo z vedení rozhodl, že z nějakého důvodu nebude dodávat materiál malopěstitelům. Možná proto, že naznal, že z toho nic nemá, pouze nerentabilní činnost navíc pro pár zaměstnanců, kteří by místo toho mohli dělat více smysluplnou činnost; možná to dokonce žádný důvod nemá, jen se to někomu nelíbilo. Názor p.Vysloužila zní taky rozumně, ale pořád se mi to nezdá, protože lidí, co se baví roubováním či očkováním, je velmi málo. I kdyby každý z nich vyprodukoval stovky stromků, pořád je to zanedbatelné a žádná újma pro prodejce. Stačí se chvíli koukat, jací lidé a jakým stylem u prodejců nakupují...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.133 (?), 24.7.2018 8:26

Na stránkách VŠÚO je spousta odrůd v nabídce letních oček, známý, školkař v zimě nakupoval i rouby. Je možné, že část odrůd odchází do světa - v degustaci je ceněna pevná silná slupka (menší otlaky, snadnější manipulace s jablky, předpoklad menší citlivosti na ní). Střížovice produkují odrůdy pro zahrádkáře, křehká jablka s tenkou slupkou. K odrůdě nedodávají nic z technologií pěstování, skladování krom obecných údajů. Holovousy u těch perspektivních dlají pokusy i se skladováním, pokud se zadaří, produkují odrůdu s technologií pěstování, následné péče, uskladnění, Protože si nevěřím, že budu důsledně ošetřovat proti hořké pihovitosti, sáhl jsem po odrůdách z Holovous. Osobně mi chutná Selena, Resista, Pidi, dost mě mrzí, že jsem neuchoval Produktu. I když nepatřila k těm lahůdkově aromatickým, závin z ní byl velmi dobrý.  Holovousy mají svou školku, možná to pro hodnocení chodu ústavu a jeho vstřícnosti ku veřejnosti stačí. Ochota k šíření oček odrůd z genofondu se ztratila už mnohem dříve. I nabídka ovoce na výstavy. Možnosti získat třešňové podnože,... Sliby potvrzené rukou dáním se rozplynuly,... řekl bych, že šéf oddělení genofondů je něco jako žába na prameni. A když ho chcete obejít, hrozí ochotným za spolupráci s veřejností postih...   "Za Blažka" a kolegů jeho ročníku (+- 10 let) bylo vše snazší. Vzorky ovoce zdarma, s radostí předávané. I do genofondu se dalo vcelku v pohodě. Kolik z nás má doma v zahradě čísla z Holovous a snaží se zjistit, jestli z nich nemá něco jméno, nebo kde vlastně ta čísla skončila. Dnes je vše na žádost, vzorky se platí, mnohé je blokováno z důvodů výzkumu - odrůdy s nimiž někdo pracuje nelze bez povolení daného výzkumníka pustit do oběhu. Už za Blažka se postupně ztratila ochota brát do genofondu odrůdy světového sortimentu (info od Jabůrka). Nejsem si jistý, ale mám pocit, že i Kumšta měl problémy, aby dostal na výstavu ovoce od Holovous zdarma. S čím jsem spokojený je spolupráce s fyťáckou laboratoří a lidmi okolo ní. Monitoring zimních škůdců, testy na šarku, fytoplazmy,... to vše běží bez větších potíží. Ivan z okenka 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.142 (?), 24.7.2018 10:18

Petr z H - diagnozu jste mi přisoudil 7.6 po nesmyslném dohadování o strupovitosti.Jinak se s Vaším příspěvkem ztotožňuji.Záliba pár nadšenců nemůže ohrozit komerční trh. O to je nesmyslnější tento zákaz ať ho inicioval kdokoli.

Zneužít se dá pane Vysloužile cokoli.Tento paskvil vlastně postihne jen pár pokusníků ale šiml řechtá.Koupím li si stromek mohu z něj za 5÷6 let naklonovat desítky stromků nebo roubů a šířit je dál mimo obchod.Jsou tací co to tak dělají.Tak jaký to má smysl?

I když připustím skutečnost o licenční ochraně vlastního šlechtění je tu však další velký problém.Nepřístupnost do genové banky.Zvláště k nekomerčně množeným zahraničním, starším,nebo krajovým odrůdám.Předpokládám ztrátovost takové banky, čili je zřejmě dotovaná státem (je to v jeho zájmu) a jako plátce daní i mými penězi.Jak si tedy někdo může uzurpovat právo kdo ji může využívat a kdo ne.Zákazy a příkazu to je dnešní trend.

Zdravému rozumu zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.7.2018 18:15

Koupím li si stromek mohu z něj za 5÷6 let naklonovat desítky stromků nebo roubů a šířit je dál mimo obchod.Jsou tací co to tak dělají.Tak jaký to má smysl?

Ten smysl se jmenuje čas. Když si koupíte stromek, tak v tu dobu má školkař pár let náskok. Vy už ty desítky stromků budete těžko prodávat, protože kdo odrůdu chtěl, už ji má.
   Podobně jako když si nahrajete na dívídíčka film až půjde v televizi -  a budete je chtít prodávat - nepodaří se Vám to. Ukradnete-li kopii před uvedením do kin, zbohatnete.
   Rouby a očka se určitě prodávají. Ovšem jen komerčním školkařům. Když budete chtít v Lovosické chemičce koupit ledek a NPK za cenu za jakou tam nakupuje Hornbach, asi taky nepochodíte.

je tu však další velký problém.Nepřístupnost do genové banky. Zvláště k nekomerčně množeným zahraničním, starším, nebo krajovým odrůdám

Tady s Vámi souhlasím. Osobně si ale tu banku nedovedu představit. Když si vezmu, kolik nových odrůd se každoročně chrlí a k tomu by se měly zachovávat ty staré, krajové a zahraniční, to musí být stovky až tisíce stromů. Kde to všechno roste a kdo se o to stará? O naprostou většinu zapomenmutýchn odrůd nikdo zájem nemá. A pak stačí když někdo vychválí jednu starou odrůdu a její vliv na zdraví v časopise a strhne se smršť. Osobně řešení nevidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.7.2018 17:55

Střížovice produkují odrůdy pro zahrádkáře, křehká jablka s tenkou slupkou. K odrůdě nedodávají nic z technologií...

Opravte mě, pokud se mýlím, ale v každém druhém supermarketu se prodávají jablka odrůd Šampion, Rubín, Bohemia, Rubinola, Topaz. Ty přece nevypěstovali zahrádkáři. Kterou z holovouských odrůd najdete na pultech obchodů?
   Nechci být apologetikem střížovických odrůd, řada jejich odrůd nesplnila má očekávání. Zatímco ty starší (Šampion, Karmen, Rubín, Jonalord, Rosana) pamatovaly na nás z horších poloh, ty novější (Rubinola, Topaz, Otava, všechny žlutoplodé "hvězdné") jsou spíš pro teplomilce. Proto se snažím se vrátit k sempráckým odrůdám, některých si velmi cením. Pravda, jsou to většinou odrůdy začínající na D, tedy ne čistokrevné holovousy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 25.7.2018 12:11

To je pravda, vlastně jsem se na trhu nesetkal ani s odrůdou Angold a řekl bych, že se ve velkém dělá. Možná někde okolo Hradce, nebo na Moravě, bývá jako lokální dodávka do řetězců, ze sadů 20-30-40 let starých. Odrůdy jako je Šampion, Rubín, Bohemia, Rubinola jsou spíše lokální, česká záležitost, na doplnění sortimentu marketů, ne odrůdy světového významu. Snad jen Topaz se za našimi hranicemi pěstuje ve větším množství. Ale jsou to odrůdy poměrně letité. Prošly českými podmínkami vývojem od obyčejných chladíren k "vyšší kvalitě uskladnění". Ale v ovocnářském průmyslu se s nimi nikdo zabývat nebude, i kdyby byly sebelepší. Když vezmete nějakou Galu (myšleno nějakou její mutaci) nebo něco co začíná na Stark..., víte, kolik má mít cukru, škrobů, kyselin tehdy, kdy se má sklidit na uskladnění 8-12-14 měsíců, víte kolik CO2 nebo jiných plynů musí mít v atmosféře, jaké teploty má mít při uložení, jak se probouzejí, aby plody nehnědly a třeba i sládly a rozvoněly se. Holovousy mají v těch svých uskladńovacích mikroboxech i odrůdy z tohoto sortimentu, možná pro někoho pracují mimo republiku??? Co víte kolik novějších nizozemských či italských odrůd je ze Střížovic když dělali pro ně, slyšel jste někdy o odrůdě Manhatan ze Střížovic? Nebo co by mohli časem mít třeba v Belgii od Kumšty? A jak tu bylo psáno, mladí vědci už necítí nějaké vazby na zahrádkářskou veřejnost, nepouštějí informace, ani genetický materiál. Mimochodem, z genobanky je potíž něco získat nejspíše i proto, že tam těžko najdete solidní jednoleté výhony na rouby a očka (info cca 4 roky staré). Taky mě docela děsí, že kdyby se vrátla doba ledová s teplotami jako před 30 a více lety, kdy by v létě padal z nebe voda třeba celý týden prakticky v kuse, nesklidil bych žádnou zralou Lucy, Santa Lucii, Karneval, Angold, Orion, možná ani Lipno a Rozelu.      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika