Slivoň Haganta



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?)
29.9.2021 17:24

Na nějaké "jalové" jsem taky už narazil, ale jinak si už hezkých pár dnů Hagantou spravuju chuť po Stabley, Joju, nebo nakyslé Těchobuzické. Haganty jsou celkem pevné a dostatečně sladké i mírně švestkové. Celkem to ujde, ale "šípková je šípková", například ještě nějaké scvrklé Tuleu Grasy, to je o něčem jiném. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 30.4.2020 5:12

Ano, už je odstraněna.Místo ní jsem vysadil už snad pravou Jolinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 30.4.2020 7:23

Při přiměřeném zatížení stromu a pokud nedojde k velkému poškození hmyzem (hlavně včely které nemají co žrát a pouští se do ovoce a pak vznikají houbové choroby) je to kvalitní švestka. Bohužel některým lidem nevysvětlíte, že stejně tak třeba jako Toptaste je mnohem kvalitnější než odrůdy dříve pěstované. A už vůbec jim to nevysvětlíte ohledně ceny za 1 kg v porovnání s jinými odrůdami. Ta by musela být třikrát vyšší... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 30.4.2020 7:49

A ještě dodám, že ti kteří jsou zvyklí na chutě a sladkost jen z odkopků různé kvality, supermarketů nebo kamionové dopravy a nikdy neochutnali novošlechtěné plody v plné jakosti, budou mlaskat tak i tak... Novým odrůdám v očích některých hodně v minulosti uškodil kamionový dovoz předčasně podtržených švestek z jižních krajů a nebo později i od našeho sesverního souseda. Pokoušeli se z nich pálit slivovici, to se k plné spokojenosti nepovedlo. Pak se začalo šířit, že ty takzvané velké švestky nejsou na pálení a že nejsou kvalitní...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 101.11 (?), 30.4.2020 10:09

Je to tak, dneska lidi už neznají, jak chutná zralá švestka. V super- hyper- si koupí podtržené, na přímý konzum nevhodné (nechutné), zkusí to podruhé a potřetí si se jim už vyhne (maximálně ještě tak na knedlíky). Radši pak koupí podtržené broskve, kde je alespoň nějaký ten cukr navíc. 

Hagantu mám na dvou lokalitách a nejsem s ní moc spokojený. Plody se ochotně poroučí k zemi, napadení pilatkou, obalečem je větší oproti jiným odrůdám, monilióza. Navíc se tu asi opravdu objevují "Haganty" zrající ve dvou různých termínech (i dle zdejších diskuzí).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 30.4.2020 11:12

Vůbec nic proti hostovi 255.226, doufám, že si to špatně nevysvětlil, jen jsem chtěl znát názory jiných. Hnusnou Hagantu z obchoďáků nehodnotím. Pokud se nechá dobře uzrát, není špatná. Moniliovou hnilobou u mě netrpí. Svého času ji hodně chválil doktor Vysloužil. Možná, že o něco nadějnější by byla chuťově výrazná Haroma, pokud by mně ovšem už druhá nechcípla. Ve filmu Čtyři slunce Roden "proutkařením" určoval místo, kde ovocný stromek vysadit a kde nikoliv. Možná, že na tom něco bude. smiley Co si slibovat od Joliny a Joganty, nevím. Zatím pár plodů a nic mimořádného. Co se týče té Haganty, tak vždy spolehlivě dozraje do dobré kvality, na rozdíl třeba od Tophitu nebo Joja. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 30.4.2020 11:40

I když žádné švestky nebyly at už z jakéhokoliv důvodu, Haganta je každý rok, (nechci to zakřiknout letos). Loni byla z 80% jen Haganta, aspon v mém sadě. Monilioza ve spojitosti s hmyzem jakéhokoliv druhu a přeplozením může být v některých letech problém a nejen u ní, ale i u Durancií Předčasný opad plodů při velké násadě se vyskytuje u mnoha odrůd švestek. Práce navíc je pak s tím, že ještě před sklizní je nutno pod stromy tyto plody pouklízet, aby se tam dalo chodit, přistavit žebřík a česat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 29.9.2021 9:56

Snad jedna z těch lepších pozdních švestek. 

Tři Haganty a Prezident
Tři Haganty a Prezident
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 19.61 (?), 29.9.2021 15:25
U nás už dost padá, ale chuťově zatím není dobrá. Ještě to chce tak týden sluníčka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 29.9.2021 17:24

Na nějaké "jalové" jsem taky už narazil, ale jinak si už hezkých pár dnů Hagantou spravuju chuť po Stabley, Joju, nebo nakyslé Těchobuzické. Haganty jsou celkem pevné a dostatečně sladké i mírně švestkové. Celkem to ujde, ale "šípková je šípková", například ještě nějaké scvrklé Tuleu Grasy, to je o něčem jiném. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 98.199 (?), 29.9.2021 20:06
Po prvotním nadšení jsem předloni nasadil další dva stromy Haganty, abych měl co přidat do sudu s duranciemi, které zrají nebo by měly zrát v podobnou dobu. Možná jsem se ale unáhlil. Každopádně rostou ze všech slivoní u mě nejlépe, monilií moc netrpí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika