Slivoň Haganta



host - 81.144 (?)
30.4.2020 7:23

Při přiměřeném zatížení stromu a pokud nedojde k velkému poškození hmyzem (hlavně včely které nemají co žrát a pouští se do ovoce a pak vznikají houbové choroby) je to kvalitní švestka. Bohužel některým lidem nevysvětlíte, že stejně tak třeba jako Toptaste je mnohem kvalitnější než odrůdy dříve pěstované. A už vůbec jim to nevysvětlíte ohledně ceny za 1 kg v porovnání s jinými odrůdami. Ta by musela být třikrát vyšší... 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 30.4.2020 5:12

Ano, už je odstraněna.Místo ní jsem vysadil už snad pravou Jolinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 30.4.2020 7:23

Při přiměřeném zatížení stromu a pokud nedojde k velkému poškození hmyzem (hlavně včely které nemají co žrát a pouští se do ovoce a pak vznikají houbové choroby) je to kvalitní švestka. Bohužel některým lidem nevysvětlíte, že stejně tak třeba jako Toptaste je mnohem kvalitnější než odrůdy dříve pěstované. A už vůbec jim to nevysvětlíte ohledně ceny za 1 kg v porovnání s jinými odrůdami. Ta by musela být třikrát vyšší... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 30.4.2020 7:49

A ještě dodám, že ti kteří jsou zvyklí na chutě a sladkost jen z odkopků různé kvality, supermarketů nebo kamionové dopravy a nikdy neochutnali novošlechtěné plody v plné jakosti, budou mlaskat tak i tak... Novým odrůdám v očích některých hodně v minulosti uškodil kamionový dovoz předčasně podtržených švestek z jižních krajů a nebo později i od našeho sesverního souseda. Pokoušeli se z nich pálit slivovici, to se k plné spokojenosti nepovedlo. Pak se začalo šířit, že ty takzvané velké švestky nejsou na pálení a že nejsou kvalitní...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 101.11 (?), 30.4.2020 10:09

Je to tak, dneska lidi už neznají, jak chutná zralá švestka. V super- hyper- si koupí podtržené, na přímý konzum nevhodné (nechutné), zkusí to podruhé a potřetí si se jim už vyhne (maximálně ještě tak na knedlíky). Radši pak koupí podtržené broskve, kde je alespoň nějaký ten cukr navíc. 

Hagantu mám na dvou lokalitách a nejsem s ní moc spokojený. Plody se ochotně poroučí k zemi, napadení pilatkou, obalečem je větší oproti jiným odrůdám, monilióza. Navíc se tu asi opravdu objevují "Haganty" zrající ve dvou různých termínech (i dle zdejších diskuzí).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 30.4.2020 11:12

Vůbec nic proti hostovi 255.226, doufám, že si to špatně nevysvětlil, jen jsem chtěl znát názory jiných. Hnusnou Hagantu z obchoďáků nehodnotím. Pokud se nechá dobře uzrát, není špatná. Moniliovou hnilobou u mě netrpí. Svého času ji hodně chválil doktor Vysloužil. Možná, že o něco nadějnější by byla chuťově výrazná Haroma, pokud by mně ovšem už druhá nechcípla. Ve filmu Čtyři slunce Roden "proutkařením" určoval místo, kde ovocný stromek vysadit a kde nikoliv. Možná, že na tom něco bude. smiley Co si slibovat od Joliny a Joganty, nevím. Zatím pár plodů a nic mimořádného. Co se týče té Haganty, tak vždy spolehlivě dozraje do dobré kvality, na rozdíl třeba od Tophitu nebo Joja. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 30.4.2020 11:40

I když žádné švestky nebyly at už z jakéhokoliv důvodu, Haganta je každý rok, (nechci to zakřiknout letos). Loni byla z 80% jen Haganta, aspon v mém sadě. Monilioza ve spojitosti s hmyzem jakéhokoliv druhu a přeplozením může být v některých letech problém a nejen u ní, ale i u Durancií Předčasný opad plodů při velké násadě se vyskytuje u mnoha odrůd švestek. Práce navíc je pak s tím, že ještě před sklizní je nutno pod stromy tyto plody pouklízet, aby se tam dalo chodit, přistavit žebřík a česat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 29.9.2021 9:56

Snad jedna z těch lepších pozdních švestek. 

Tři Haganty a Prezident
Tři Haganty a Prezident
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 19.61 (?), 29.9.2021 15:25
U nás už dost padá, ale chuťově zatím není dobrá. Ještě to chce tak týden sluníčka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 29.9.2021 17:24

Na nějaké "jalové" jsem taky už narazil, ale jinak si už hezkých pár dnů Hagantou spravuju chuť po Stabley, Joju, nebo nakyslé Těchobuzické. Haganty jsou celkem pevné a dostatečně sladké i mírně švestkové. Celkem to ujde, ale "šípková je šípková", například ještě nějaké scvrklé Tuleu Grasy, to je o něčem jiném. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 98.199 (?), 29.9.2021 20:06
Po prvotním nadšení jsem předloni nasadil další dva stromy Haganty, abych měl co přidat do sudu s duranciemi, které zrají nebo by měly zrát v podobnou dobu. Možná jsem se ale unáhlil. Každopádně rostou ze všech slivoní u mě nejlépe, monilií moc netrpí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika