Slivoň Haganta



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
7.9.2016 10:03

Tomáš Jan v příručce Peckoviny píše:
Haganta:  zralost 10-12 dnů po Domácí
Toptaste: zralost 10 -15 dnů po Domácí
Ať je má Haganta čímkoli, jsem za ni rád. Asi zkusím sehnat roub z jiného zdroje a porovnám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 7.9.2016 10:12

Tak to asi nie. Mám to stejné jako v publikaci Pěstujeme slivoně (Blažek, Kneifl), kde se píše, že Toptaste dozrává v druhé polovině srpna až začátkem září a Haganta ve druhé až třetí dekádě září, stejně jako President. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.9.2016 10:35

Vidíš, ani ti profíci v tom nemají jasno. Taky se doby zrání hodně liší podle polohy.  V polovině srpna mi zrají lepotice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 7.9.2016 10:41

Že v polovině srpna zrají u Vás lepotice je správně, ale vypadá to, že Toptaste vůbec nemáš. U té Haganty těžko říct. Mně zraje až teď, ať už je to ta oficiální Haganta, nebo ta kapku baculatější s menší jamkou pro pecku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.9.2016 11:50

V tom jsem klidný, Toptaste mám ze tří zdrojů.
   Ono je to totiž tak. Doba zrání a sklizně - a neplatí to jen pro švestky - závisí na více faktorech. Na délce vegetační doby, na sumě teplot na době oslunění. Neméně pak na dalších faktorech, teplotě půdy, vlhkostních poměrech, atd. Různé ovocné druhy i odrůdy mají nároky různé. A tak třeba červený rybíz či jablko Strýmka se sklízejí ve stejnou dobu v nížině i na Vysočině. Jiné odrůdy mají nároky rozdílné. A ty se dokonce mohou lišit v různých letech. Vzpomeňme, jak jsme se nedávno divili, že v předešlém roce Pincot dozrál před Leskorou. Proto bych hned, když někomu něco dozrává jinak, než u mě, netvrdil, že tu odrůdu nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 7.9.2016 12:10

Chtělo by to nějaké fotky plodů Toptaste. Já mám dva stromy a jejich plody dozrávají ve stejnou dobu - v druhé polovině srpna. Dlouhá sklizňová perioda už byla zmíněna mnohokrát, ale tento rok, kdy jsou už plně vybarvené pozdní odrůdy je nynější nezralost Toptaste podezřelá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 195.130 (?), 8.9.2016 8:56

Já mám doma, několik drůh švestek, haganta, amers, president, jojo, toptaste, čačanskou lepotici a rostou krásně. co se týče chuti nejvíc mi chutnají haganty a toptasty, ale to je asi jen o vkusu. Pokud máte rádi trnky a nechce se vám na ně čekat, můžu doporučit asijské švestky, zrají o pár týdnů dřív a jsou šťavnaté a slaďoučké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 12.9.2016 23:42

Ano, pane 195.130, Haganty jsou snad dokonce i výborné, ovšem pouze ve velmi pevném stádiu zralosti plodu. Poněkud matoucí je ovšem stanovisko pana Miloše Vysloužila, který to samé tvrdí o měkčích plodech, které já mám zásadně už jen s fádní chutí. Velmi špatnou fádní chuť vykazují i měkčí kupované plody, které se každoročně objevují v supermarketech. Velmi svěží říznou chuť vykazuje jak Haganta původní, tak Haganta kupovaná jako Topstar a snad to bude stejné i u Topendu, jestli to vůbec Topend je. Čili tato chuť je u všech těchto stromků totožná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 16.9.2016 6:28
Plody už trochu měknou, ale moc k jídlu stále nejsou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 22.9.2016 20:42

Nemám nic nového, ale musím opravit svoje původní rozpaky. Haganta nakonec vypadá jako nejnadějnější pozdní pološvestka, která spolehlivě dozraje, na rozdíl od jiných, a to i těch novějších Harom, Harbell, které vůbec dozrát nemusejí. Ta Haganta kupovaná jako Topstar ani neměkne a držela na stromě dlouho pevná. Bude to dobrá náhrada za President, který se nedá jako jediný bez postřiku proti monilové hnilobě vůbec dopěstovat. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika