Housenky babočky kopřivové



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?)
4.3.2019 14:20

Netušíte, který pták se živí housenkami babočky kopřivové?

Máme to tu. Od školních lavic tradovaný mýtus o užitečnosti kukaček žeroucích chlupaté housenky, které jiní ptáci nechtějí. V praxi je to nesmysl. Druhým školním nesmyslem je, že chlupaté housenky jsou hnusné a tedy škodlivé. 
1. Kukaček - vzhledem k jejich parazitickému hnízdějí nemůže být tolik, jako špačků, rehků či sýkorek. Množsrtví hmyzu skonzumovaného kukačkami je tak zcela nevýznamné.
2. U většiny zpěvných ptáků platí, že daleko nejvíc hmyzu posbírají v době hnízdění, protože bílkoviny potřebují ptáčata k růstu. Kukačka nikoho nekrmí.
3. Chlupaté housenky patří obvykle motýlům, kteří velké škody nepáchají. Naopak patří často ke krásným chráněným druhům, kterých navíc rapidně ubývá. Platí to i pro babočky včetné té nejhojnější - kopřivové. Všiměte, že bělásci, bekyně, obaleči, píďalky a další housenky, v zahradě skutečně škodící, jsou často hladké.
4. Pták nesezobne chlupatou housenku, pokud má jiné. Taky nežere ty hodně pestré, protože nejsou dobré. Když by ale měl pojít hladem, vezme chlupatou i nedobrou.
5. Kopřiva patří k organizmům, kterých zatím neubývá - nebo mnohem pomaleji než motýlů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Berbucha - (11) - 32.37 (?), 3.3.2019 18:46, zobrazeno: 6848x

Netušíte, který pták se živí housenkami babočky kopřivové?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.87 (?), 3.3.2019 20:53
Trochu zvláštna otázka, prečo sa pýtate? Keďže húsenice uvedeného druhu motýľa žijú na žihľave/kopřive, logicky to môžu byť tie druhy vtákov, ktoré v takomto biotope žijú a živia sa hmyzom. Takže napríklad (uvádzam postupne názov slovenský a latinský): Svrčiak zelenkavý/Locustella naevia, Svrčiak riečny/Locustella fluviatilis, Pŕhľaviar červenkastý/Saxicola rubetra, Pŕhľaviar čiernohlavý/Saxicola torquata, Slávik modrák/Luscinia svecica, Trsteniarik spevavý/Acrocephalus palustris. České názvy si vyhľadajte podľa latinských. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Berbucha - (11) - 32.37 (?), 4.3.2019 0:08

Ale takový skvělý domácí úkol z prvouky. Babočky mají housenky chlupaté a ve všech zdrojích o babočce je, že její housenky ptáci nežerou. Jenže zadání domácího úkolu zní: "Který pták jí housenky BK a co o něm víte?" Google i odborná literatura žádného ptačího nepřítele nezmiňují. Nicméně se našel chytrý strýc a KUKAČKY žerou i chlupaté housenky babočky. Což se nakonec potvrdilo i z knih.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.125 (?), 4.3.2019 21:40
Berbucha: Ešte malá poznámka k tomu "domácímu úkolu" a konkrétne k Vášmu striktnému tvrdeniu že "chlupaté housenky ptáci nežerou". Na foto 1 je druh vtáka ktorý síce nie je z našich končín, ale vyššieuvedené tvrdenie určite nerešpektuje. Na foto 2 je popis pozorovania ornitológa (aj) o jeho stravovacích návykoch. V úseku označenom červenou čiarou na okraji sa píše, že tento spevavec požiera aj húsenice 'babočky kopřivové', pričom - keďže ich ostne neobľubuje - je schopný stráviť kopu času búchaním húseníc o zem, aby ich od ostnatého ochlpenia "očistil" a potom skonzumoval. Keď to dokáže nejaký americký spevavec, nevidím dôvod aby to nezvládli aj tie naše stredoeurópske. Iste húsenice tohto motýľa nebudú ich hlavnou potravou, ale v prípade stravnej núdze mám pocit, že Vami vyhlásené moratórium na chlpaté húsenice nebudú až tak prísne dodržiavať. Príroda je niekedy pestrejšia než učebnicové poučky... IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 3.3.2019 21:09

Ptáci nemají rádi chlupaté housenky baboček. Navíc se housenky dobře maskují a kryjí se pavučinkou. Největšími masovými predátory jsou proto paraziti (např. Kuklice babočková).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 4.3.2019 10:36

Přihodím dotaz. mně by spíš zajímalo, kdo žere ty potvory(housenky) co mi každoročně sežerou kalinu?frown Občas postříkám a eliminuju, ale do toho se mi moc nechce, ráda bych se obešla bez chemie. Zahradu mám přírodní, druhově velmi pestrou, i ptáčci všeho druhu, přes to mám také housenky na lecčems. Kalina je jedna z mnoha, ale postižena tedy nejvíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Permatat - (15) - 241.98 (?), 4.3.2019 11:00

Dobrý den, je mi docela záhadou, že když píšete, že máte zahradu PŘÍRODNÍ a druhově velmi pestrou, tak proč občad postříkáte nějaké housenky? Protože: buď chcete mít přírodní zahradu nebo ne. Na housenkách můžete přece krásně pozorovat, jak příroda funguje. A kalina je zdejší keř (hojně se vyskytující), takže tím, že jste vytvořila prostředí, pro přežití nějakého zhejšího hmyzu, teprve přírodní zahrada naplňuje vaše pojmenování. Obzvláště, když hmyzu z naší přírody tak rapidně ubývá... Navíc z těch housenek se může vylíhnout třeba pěkný motýl wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 4.3.2019 13:03

Věřte, že se snažím v zahradě tolerovat cokoliv živého a to velmi často na svůj úkor. Obětuju nějakou tu rostlinu, nechávám růst kopřivy(o které jsem pak celé léto dopáná) ale pokud mi housenky rok co rok sežerou kalinu do posledního lístečku a nepřejte si cítit ten smrad co z nich jde, další jsou sežrané píďalkama(zřejmě) břízy i habry(stromy jsem ovšem nestříkala nikdy) tak člověka pak naštve, co tu ti ptáčkové dělají, když nežerou co majíwink A ano, stříkala jsem několikrát buxusové koule, kterých mám asi 70ks a jsou za nima léta práce... a napadly je ty hnusné housenky asijské či jakové to jsou. A motýla jsem viděla, není to žádný krasoňwink i když je pravdou, že kdyby mi je totálně(a všem kolem) nelikvidoval, tak i toho nechám žít. jenže... nemá být nenažranýwink Včera jsem si poprvé všimnula na zahradě šoupálka. Musela jsem s¨si najít, co to mám za ptáčka, nikdy jsem ho neviděla. Z koupacího jezera jsem nechala zarůst biotop a nikdo už se v něm nekoupá, jelikož nechci ze dna odsát kaly a tím zahubit kdehoho. A těším se na první žabkysmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 4.3.2019 14:20

Netušíte, který pták se živí housenkami babočky kopřivové?

Máme to tu. Od školních lavic tradovaný mýtus o užitečnosti kukaček žeroucích chlupaté housenky, které jiní ptáci nechtějí. V praxi je to nesmysl. Druhým školním nesmyslem je, že chlupaté housenky jsou hnusné a tedy škodlivé. 
1. Kukaček - vzhledem k jejich parazitickému hnízdějí nemůže být tolik, jako špačků, rehků či sýkorek. Množsrtví hmyzu skonzumovaného kukačkami je tak zcela nevýznamné.
2. U většiny zpěvných ptáků platí, že daleko nejvíc hmyzu posbírají v době hnízdění, protože bílkoviny potřebují ptáčata k růstu. Kukačka nikoho nekrmí.
3. Chlupaté housenky patří obvykle motýlům, kteří velké škody nepáchají. Naopak patří často ke krásným chráněným druhům, kterých navíc rapidně ubývá. Platí to i pro babočky včetné té nejhojnější - kopřivové. Všiměte, že bělásci, bekyně, obaleči, píďalky a další housenky, v zahradě skutečně škodící, jsou často hladké.
4. Pták nesezobne chlupatou housenku, pokud má jiné. Taky nežere ty hodně pestré, protože nejsou dobré. Když by ale měl pojít hladem, vezme chlupatou i nedobrou.
5. Kopřiva patří k organizmům, kterých zatím neubývá - nebo mnohem pomaleji než motýlů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 4.3.2019 14:31

Pane V, když už je tu kukačka, čím se vlastně dospělé kukačky živí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika