Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Réva vinná > Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI

Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI

Mevík (43) - xxx.xxx.101.14 (?)
10.9.2019 6:51

Albina

Další odrůda šlechtitele Bačinského, který má velmi dobrou pověst a šlechtí odrůdy zejména na odolnost proti mrazu. Řízky této odrůdy po 24 hodinovém pobytu v mražáku při -28 rašily z 30 %. To je velmi slušný výsledek, který tuto odrůdu doporučuje do oblastí s hrozícími silnými zimními mrazy (např. severní Slovensko).

U mne dvouletý keř, letos dal tři menší hrozny (viz snímek). Tuto násadu bez problémů zvládnul, což je příklad toho, že ponechání úrody na silněrostoucím keři je možné již druhým rokem vegetace. Při tom réví již začalo vyzrávat, tedy keř nebyl přetížen. Chorobami Albina u mne netrpí (letos u ní ochrana nula), je ovšem pravdou, že je v jedné řadě minuloroční výsadby, tedy porost zatím řídký a dobře větraný.

Má ženský typ květu, prý se dobře opyluje. Zkušenost letošního roku tomu odpovídá. Bobule jsou žluté barvy, deklarované velikosti 8-14 g. Na snímku je vidět bobule velikosti asi 8 g, takže to vypadá, že ani tady Bačinskij nepřeháněl. zraje raně, chuť je harmonická, příjemná sladká, je deklarován cukr až 25 %. Bobule mají vydržet na keři po dozrání až dva měsíce,  Nezdá se, že by tuto odrůdu napadal hmyz. Po prvním roce plodnosti lze uvést - vypadá to nadějně.

Obrázky:

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
   << Předchozí příspěvky | <...11, 12, 13   

Peter.pe (148) - xxx.xxx.64.44 (?)
6.9.2019 0:05, počet návštěv: 4673
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

U mna tento rok vedie zase alladin, sladky sice bol na rozdiel od minuleho roku trochu napadnuty (podla fotiek som to urcil ako cierna hniloba - snad :), chutil mi aj dolgozdannyj, super extra. Uplne bez napadnutia je Vostorg krasnyj. Rusbol zlepseny ma male bobulky a velke kostky, necham si len jeden koren (mam ich preockovanych viacej) a budu rok uvidim. Mal som aj prvy signalny strapec Vanjusi.

Obrázky:
Alladin
Alladin
Dolgozdannyj
Dolgozdannyj
Rusbol zlepseny
Rusbol zlepseny
Vostorg krasnyj
Vostorg krasnyj
Vanjusa
Vanjusa
Připojit reakci   

host - xxx.xxx.144.184 (?)
6.9.2019 6:40

Vostorg krasnyj na snimku asi Vostorgem krasnym nebude.

Připojit reakci

Peter.pe (148) - xxx.xxx.220.164 (?)
6.9.2019 20:35

:-) No mozne to je, vruble na ockovanie sa dostali ku mne takto oznacene, ale hlavne ho netreba striekat a vcelku chuti.

Připojit reakci

roni (182) - xxx.xxx.253.108 (?)
4.9.2019 21:08

VOSTORG-Galachad, Talizman-Svetlana:
Vostorg je stara znama rokmi preverena odroda v kazdorocnej zaplave novych hlavne velkoplodych odrod. Nesmieme nan zabudat podobne ako na Talizman.
Toto je druhy rok co mi plodi. Vlani len jeden koren, a bobule boli dost meke, to mi prekazalo, cakal som chrumkave.
Tento rok prvy krat zaplodili dalsie 2 korene a bobule su pevne mesite, chrumkave. Vyborna konzistencia i chut. Velkost bobuli do 7-8g mi postacuje to nie je ziaden handicap. Nepraskaju, nekazia sa hmyz nebabre, dlho vydrzia na koreni. Co viac si mozme priat? Supka vobec neprekaza.
Celkom si viem Vostorg predstavit ako moju klucovu odrodu.
Poznam sice odrodu, ktoru by som mohol menovat ako novu vylepsenu generaciu Vostorgu... bol by to Galahad, ktory ma asi vsetky prednosti Vostorgu ale navyse vacsie bobule, strapce a je skorsi. Ma aj lepsiu odolnost chorobam. Vostorgu tu na fore viaceri vycitali slabsiu odolnost mrazu.

Talizman- Podobne ku overenym klasikam patri Talizman, tu by som za jeho vylepseneho nastupcu videl Svetlanu. Opat ma vsetky prednosti Talizmanu plus navyse lepsie opelenie bobuli a na forach trvria, ze aj lepsiu odolnost chorobam, tym sa mysli zrejme mucnatka. Takisto ma vyrovnanejsiu velkost bobuli, zreje o 1 tyzden skor, takze je aj do studensich oblasti.

Připojit reakci

Mevík (43) - xxx.xxx.17.252 (?)
6.9.2019 6:23

Magnat

Odrůdu Magnat vyšlechtil opět Kapelušnyj (autor např. Furora nebo Juliana), z nějakého důvodu však není tak populární.  Podle mne celkem nezaslouženě. Zrání je deklarováno na 110 dnů, tedy rané, což odpovídá. Bobule mají být bílorůžové, hmotnosti 10-14 gramů, na snímku je vidět, že nevypadají vůbec špatně, i ta velikost bobulí skoro sedí (pokud ne úplně, může to být mírným přetížením). Chuť má být harmonická, také je a i v letošním roce příjemně sladká.

U mne čtyřletý keř, který dal již druhým okem signální úrodu, v roce 2018 již byly tři pěkné hrozny a letos asi osm zhruba půlkilových. Taková úroda na metrovém prostoru na drátěnce není vůbec špatná, zejména na letošní rok. Chorobami netrpí (ani letos), réví už krásně vyzrává (což je na smínku z konce srpna 2019 vidět).

Celkově na základě mých zkušeností spolehlivá, otužilá a pěstitelsky celkem skromná odrůda se zajímavým vybarvením bobulí a sladkou chutí. Díky tomu ji mají rády zejména děti. Kvůli ranosti zrání se bude hodit i do horších poloh.

Obrázky:
Magnat
Magnat
Připojit reakci

Mevík (43) - xxx.xxx.17.252 (?)
6.9.2019 6:44

Dubovskij rozovyj

Tato odrůda je v současnosti jedním z největších hitů na východě, možná i úplně největším. Začíná nahrazovat odrůdy typu Preobraženie, ostatně Jubilej Novočerkasska je jedním z jejich rodičů. Autorem odrůdy je Sergej Gusev z Dubovky ve Volgogradské oblasti Ruska.

Podrobný popis odrůdy je k nalezení na webových stránkách Slovplantu, celkem odpovídá, až na velmi ranou dobu zrání. 110 dnů je už rané zrání a skutečně i u mne dozrává asi dva týdny po nejranějších odrůdách. Odrůdy typu Preobraženie výrazně překonává (při podobné době zrání a velikosti bobulí) vybarvením bobulí, tvarem bobulí (často se zakřiveným nosíkem) a výbornou harmonickou chutí.

U mne čtyřletý keř, který byl ovšem po první zimě poškozen hraboši, takže po "boji o holý život" dal teprve vloni malou signální úrodu, která prokázala totožnost odrůdy a výbornou chuť. V letošním roce si odrůda prošla všemi katastrofami (tj. květnový mráz, pak silné deště a nakonec kroupy) a vydala první plnohodnotný hrozen. Díky výše uvedenému hrozen na snímku nevypadá úplně nejlépe (mírný hrášek, poškození kroupami) a jen některé bobule naznačují skutečný potenciál odrůdy.

Pokud se chorob týká, u mne zatím v pořádku, ale to bude zejména tím, že má nejlepší polohu, tedy zcela samostatná řada zajišťuje průvan a sousední keře rovněž v minulosti navštívené hraboši porost ještě nezahustily. Réví už krásně vyzrává. Zdroje z východu upozorňují na citlivost k padlí.

Abych ukázal reálný vzhled odrůdy, přikládám ještě snímek z webu autora.

Obrázky:
Dubovskij rozovyj
Dubovskij rozovyj
web autora
web autora
Připojit reakci

9.9.2019 21:59

Bogotjanovskij

Odrůda Bogotjanovskij je již staršího data (tedy má více než 10 let). U mne čtyřletý keř. Již druhý rok dal malé signální hrozny potvrzující pravost odrůdy. V roce 2018 asi osm přibližně půlkilogramových hroznů s nádhernými žlutými bobulemi o hmotnosti asi 15 g. V letošním roce po květnových mrazech je úroda slabší, ale na snímku jsou vidět velké bobule žluté barvy, které jsou hlavní předností odrůdy. Chuť je harmonická, přiměřeně sladká, ovšem jen průměrná, bez nějaké zvláštní příchuti.  Zatím bylo opylení vždy skvělé. Pouze průměrná chuť je zřejmě nejslabší vlastností odrůdy. Možná proto jsem nezaznamenal napadení hmyzem. Roste bujně, vůči chorobám je celkem odolná, ani v letošním roce ji nic nepostihlo. Dozrává asi týden před Talismanem. Celkově u mne jde o velkoplodou reprezentativní odrůdu s relativně nízkou pěstitelskou náročností. Ani v letošním roce úplně nezklamala jako některé jiné.Jen ta chuť kdyby byla lepší, i když s průměrnou chutí hrozna z obchodu může směle soutěžit.

Obrázky:
Bogotjanovskij
Bogotjanovskij
Připojit reakci

9.9.2019 22:15

Gajane

Odrůda Gajane (na snímku) je jedním z mála příjemných překvapení letošní sezóny. Tříletý keř, vloni slabá signální úroda, letos čtyři asi půlkilogramové hrozny. Jeden z nich nebyl v sáčku a ačkoliv je bobule modré barvy a réva je již zralá, nebyl vůbec napaden hmyzem. Obávám se, že hmyz nemá v napadání odrůd žádný systém.

Ale ještě k odrůdě Gajane. Zraje raně, má velmi dobrou harmonickou chuť s příjemnou příchutí, kterou se ani nepokusím definovat. Velikost bobulí je kolem 10 g, na druhém snímku je ta (podle mého mínění) největší s 12,61 g. To je na tříletý keř velmi slušné. Roste silně, chorobami celkem netrpí, což letošní rok prokázal. Asi nejzajímavější vlastností odrůdy je originální tvar bobulí s protáhlým nosíkem, na východě v současnosti velmi žádaný. V letošním roce je na východě jednou z "bomb sezóny" odrůda Pěrcovyj čornyj, která má stejnou barvu bobule a velmi podobný tvar, také s nosíkem. O odrůdě Gajane je ticho, jako by neexistovala. Trh si prostě stále žádá novinky. Pro mne je jedním z objevů sezóny Gajane.

Obrázky:
Gajane
Gajane

Připojit reakci

10.9.2019 6:51

Albina

Další odrůda šlechtitele Bačinského, který má velmi dobrou pověst a šlechtí odrůdy zejména na odolnost proti mrazu. Řízky této odrůdy po 24 hodinovém pobytu v mražáku při -28 rašily z 30 %. To je velmi slušný výsledek, který tuto odrůdu doporučuje do oblastí s hrozícími silnými zimními mrazy (např. severní Slovensko).

U mne dvouletý keř, letos dal tři menší hrozny (viz snímek). Tuto násadu bez problémů zvládnul, což je příklad toho, že ponechání úrody na silněrostoucím keři je možné již druhým rokem vegetace. Při tom réví již začalo vyzrávat, tedy keř nebyl přetížen. Chorobami Albina u mne netrpí (letos u ní ochrana nula), je ovšem pravdou, že je v jedné řadě minuloroční výsadby, tedy porost zatím řídký a dobře větraný.

Má ženský typ květu, prý se dobře opyluje. Zkušenost letošního roku tomu odpovídá. Bobule jsou žluté barvy, deklarované velikosti 8-14 g. Na snímku je vidět bobule velikosti asi 8 g, takže to vypadá, že ani tady Bačinskij nepřeháněl. zraje raně, chuť je harmonická, příjemná sladká, je deklarován cukr až 25 %. Bobule mají vydržet na keři po dozrání až dva měsíce,  Nezdá se, že by tuto odrůdu napadal hmyz. Po prvním roce plodnosti lze uvést - vypadá to nadějně.

Obrázky:

Připojit reakci

10.9.2019 7:07

Gold Finger

Jde o odrůdu japonského původu, exotického vzhledu i chuti. U mne čtyřletý keř, který toho zatím mnoho neukázal, jeho největší hrozen v historii mého vinohradu je na snímku. Jsou deklarovány hrozny 500 - 700 g a velikost bobulí 6-8 g. Ty bobule by asi kolem těch 6 g byly, ale hrozen má k půl kilogramu daleko. Chuť je velmi sladká (udáváno až 30 % cukru), má mít příchuť ananasu, karamelu a jiné exotiky. Sladkost jsem cítil, nějakou příchuť rovněž, ale neodvážil bych se ji definovat.

Zrání má být raně střední, u mne spíše rané, možná je to malou násadou plodů. Růst střední, réví vyzrává dobře (viz snímek), chorobami celkem netrpí. Zatím celkový dojem spíše rozpačitý, ale to platí o většině "japonců" v mém vinohradě. Ťan Šan už u mne skončil kvůli malé plodnosti a náchylnosti k padlí (i když bobule má velké a zajímavé chuti), Fudžiminori kvůli silně labruskovité chuti. Black Beat po čtyřech letecjh ještě nezaplodil, jedině Sunny Dolce se drží. Pokud se týká odrůdy Gold Finger, doufám v lepší budoucnost.

Obrázky:

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | <...11, 12, 13   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Rodí víno vypěstované ze semínka, nebo se musí roubovat?1318.9.201910860
Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI12317.9.201931193
Co vaše réva 2019?10316.9.201920082
Solaris 513.9.2019532
Simonit&Sirch zkušenosti, rady, návody2012.9.20191514
Vedení révy, RH nebo na víc pater?611.9.2019621
Ide to aj (ne)chemicky482.9.20197780
Svätomartinské víno426.8.2019428
Lékořice 126.8.2019209
Neznáma Labrusca 624.8.20194572
Sáčky na hrozno1924.8.20196626
Ochrana hroznů proti ptákům6224.8.201955179
Ochrana proti vosám a ptákům3320.8.201947579
Peničkova metóda zakoreňovania viniča 21715.8.2019192665
Choroba vínné révy? 2414.8.20195911
Postřik na vinnou révu113.8.2019337
Vertiko612.8.20191139
Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli189.8.20192632
Garold 34.8.2019530
Super skorè odrody - Tajná Monacha, Chrust 262.8.201913416
Moon Drops 71.8.20192329
Choroba bobul, odroda Aladdin 1129.7.20191532
Réva ve skleníku4028.7.201928509
Odrůda Talisman2127.7.201912737
Řez mladé révy4227.7.201925753
Scvrkavani bobuli - choroba nebo jim neco chybi? 427.7.2019710
Odrudy do nejteplejsich oblasti225.7.2019492
Co Vaše réva 2018?11125.7.201941292
Nedostatek živin? 1122.7.20191756
BIO ochrana revy2921.7.201912331
Preočkovanie starého vinohradu 9421.7.2019101357
Pomoc s výběrem odrůdy2819.7.20192495
Zalistky na buducom tazni1817.7.20191709
Nedostatek draslíku?417.7.2019810
Málo květů a ovoce815.7.2019749
Co je mému hroznovému vínečku? prosím o pomoc prosím 47.7.2019875
O jakou nemoc jde? Doplnění. 71.7.20195049
Co vylámat nebo střihnout 824.6.20191670
Vinná réva - Tereza1320.6.201910976
Vinná réva nerodí. Loni ještě bylo pár hroznů518.6.2019992
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov13.9.2019
Chov pstruhov13.9.2019
Chov pstruhov13.9.2019
Chov pstruhov13.9.2019
Chov pstruhov13.9.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů