Rajčatový hokus pokus - nová sezóna



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
7.3.2019 22:29

7.3.19 Rostlin s plody postupně přibývá. Teď jsem objevil plody na červeném keříčkovém cherry (netuším o jakou odrůdu jde, viz výše), výsev 4.12., takže je jich dnes celkem 10. Nejsilnější MM jich má 15 ve 4 vijanech a rostou. Ovšem musím přiznat, že je kolem nich spousta práce a přemýšlení. Je to takové žonglování s časem, prostorem, výškou rostlin, osvětlením, hnojením, větráním a zaléváním, protože každá z rostlin vyžaduje individuální péči a řešení (a hlavně stále víc prostoru). Jsou totiž téměř každá v jiném stadiu vývoje. A já jich mám, tedy včetně rašící sadby do zahrady, víc než stovku a prostor zatraceně omezený. Jasně, velký voči a zvědavost. Ale nestěžuju si, jen chci varovat, že víc je někdy příliš, tedy že míň je někdy víc (doufám, že si to budu pamatovat). Na druhou stranu tenhle „overkill“ (také jedna ze strategií MP) vede k tomu, že vyřazuju, stejně jako Matka Příroda, slabé a neperspektivní jedince bez výčitek. K čemuž už jsem byl nabádán loni.

Nastal čas pro přípravu balkonovníku (vyhřívání, osvětlení). Počasí tomu, na rozdíl od loňska, docela přeje, a tak doufám, že v půlce března už budou, ty zatím neplodné, „venku“. Ty s plody zůstanou uvnitř. Nezdá se, že by některá rajčata chtěla zrát. Ještěže ten Brexit bude nejspíš odložen.

 

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 1.3.2019 23:27

1.3.19 Už jsem psal o zakoupení rajčat Brioso, Nelinka a Strabena a o získávání čistých semínek pomocí vykvašení. I stalo se, že zůstaly ve vodě poněkud déle než 5 dní (7) a tak jsem si říkal, že už jsou naklíčená, tudíž v háji. Přesto jsem dokončil proces sušení a hned je vyzkoušel v praxi (tentokrát v substrátu v rozmnožovači – propagator). I stal se zázrak: z 16 vysetých Straben a Nelinek mi jich vylezlo 18. (Jasně, byly slepené). Jsou to velmi rychle rostoucí odrůdy, z čehož vyvozuji, že jsou velmi rané a tyčkové. Závěr je, že i po 7 dnech kvašení neztrácí semínka životaschopnost.
Darované řízky MM v arkýřovém jihovýchodním okně bez přisvětlení a bez odražeče (viz výše) si nevedou zrovna na jedničku: jeden úplně zahynul (pravděpodobně ten s popelem ve směsi) a ty ostatní 3 spíš jen přežívají, čekajíce na lepší světlo. Snad se dočkají. Nemám ovšem kontrolu nad jejich zaléváním a péčí o ně.
8 mých rostlin – 6 řízků MM (1 ve 3 vijanech, dva ve 2), 1 řízek Start a 1 semenáček Mini Kumata (ve 3 vijanech) – mají plody. Takže teď jen čekám, kdy začne to první rajčátko zrát.
Rozhodl jsem se některé z těch neplodných (nejspíš včetně Maglia Rosa) vyřadit z chovu a nechat je dožít na chodbě bez přisvětlení. Nutně potřebuji místo na sazenice pro zahradu – chodba nestačí. Plody mají ty, které jsou v lepších světelných podmínkách. Přechod na sněhovou vodu nepřinesl pozorovatelné změny. Pokud zvládnou přežít do půlky března, půjdou do balkonovníku.
Pro příští rok plánuju totální změnu strategie: na každém okně budou jen 4 rostliny ve velkých květnících (12 – 15l), které vyseju už v srpnu. Zkusím ty skleníkové odrůdy (ale nejen ty). Osvětlení bude i ze stran: vytvořím jakýsi růstový stan. Třeba budu mít na Vánoce čerstvá rajčata.wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 2.3.2019 19:19

2.3.19 Údaje ze včerejška nejsou přesné: těch s plody je devět: Maglia Rosa se konečně pochlapila a má 5 plodů. Jenže jsem je objevil až při přeorganizovávání celého okna (a taky jsem ho musel umýtfrown). V té džungli nebyly vidět. Čímž si MR pochopitelně zajistila místo "na slunci".laugh

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 7.3.2019 22:29

7.3.19 Rostlin s plody postupně přibývá. Teď jsem objevil plody na červeném keříčkovém cherry (netuším o jakou odrůdu jde, viz výše), výsev 4.12., takže je jich dnes celkem 10. Nejsilnější MM jich má 15 ve 4 vijanech a rostou. Ovšem musím přiznat, že je kolem nich spousta práce a přemýšlení. Je to takové žonglování s časem, prostorem, výškou rostlin, osvětlením, hnojením, větráním a zaléváním, protože každá z rostlin vyžaduje individuální péči a řešení (a hlavně stále víc prostoru). Jsou totiž téměř každá v jiném stadiu vývoje. A já jich mám, tedy včetně rašící sadby do zahrady, víc než stovku a prostor zatraceně omezený. Jasně, velký voči a zvědavost. Ale nestěžuju si, jen chci varovat, že víc je někdy příliš, tedy že míň je někdy víc (doufám, že si to budu pamatovat). Na druhou stranu tenhle „overkill“ (také jedna ze strategií MP) vede k tomu, že vyřazuju, stejně jako Matka Příroda, slabé a neperspektivní jedince bez výčitek. K čemuž už jsem byl nabádán loni.

Nastal čas pro přípravu balkonovníku (vyhřívání, osvětlení). Počasí tomu, na rozdíl od loňska, docela přeje, a tak doufám, že v půlce března už budou, ty zatím neplodné, „venku“. Ty s plody zůstanou uvnitř. Nezdá se, že by některá rajčata chtěla zrát. Ještěže ten Brexit bude nejspíš odložen.

 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 129.206 (?), 9.3.2019 18:05

Milane,  myslím, že cesta mať svoje rajčiny po celý rok je ťažko realizovateľná v našich podmienkach. Ale dalo by sa o to pokúsiť aspoň na 10 mesiacov. Výsevy na prvé rýchlené rajčiny by som určite nerobila skorej než v novembri, z nich sa dajú dopestovať zrelé rajčiny koncom marca, možno aj trocha skorej pri prisvetľovaní už v decembri (ja som prisvetľovala až od 4. januára.)Prvé zrelé rajčiny čakám koncom marca, tento raz u Gardenberry F1, Maglii Rose, a možno aj Štart S F1 Pre budúcnosť treba vytipovať vhodné skoré odrody. (Nie vždy DTM uvádzané na obale je pravdivé)

Z vlastnej úrody na jeseň majú niektoré odrody dlhú skladovateľnosť, napr. mnohé typy Ramallet z Mallorcy. Mohli by vydržať aj do konca januára.(určite by boli oveľa chutnejšie, než dozreté zo zelených plodov.) Tento rok ich budem skúšať, podobne ako Vladimír vlani.

                        Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 9.3.2019 21:11

Evi, nevěřím, že by mi zralá rajčata vydržela ve spíži do ledna. Ne proto, že by byla chyba v rajčatech, ale já bych je určitě sežral. wink A ty z těch zelených nebyly tak úplně k zahození.

Ale mám dobrou zprávu: to první a největší moje rajče - Mountain Magic - začalo měnit barvu. Právě jsem to objevil. Takže doufám, že ta pauza nebude až tak dlouhá.

Na příští rok mám už plán. Mnohem skromnější, ale s tím, že bych mohl mít rajčata už v prosinci. Jen 4 sazenice v okně, horní i postranní svícení, větší výkon světel a nejspíš světlo denní bílé (6500°K). Ale vyzkouším i jedno okno s růstovými LED. A možná to zkusím hydroponicky jako v těch sklenících. Jenže to musím důkladně nastudovat. Můj problém je nejspíš také v tom, že jich tam mám nacpáno tolik, že si zákonitě dokonale stíní. A semínka budu vysévat naopak mnohem dřív. Už v srpnu.  Tak jako ti velkovýrobci těch příšerně drahých, ale výborných zimních rajčat u nás. No, samozřejmě nevím, jak to dopadne, ale i kdyby špatně, zahrádka mě zásobí klasicky. Tedy pokud bude slušný rok. A pokud se odrůd týká, zkouším teď nějaké nové a vlastně si myslím, že nemusím mít ty úplně nejranější: stačí jen správně načasovat výsev (což je ale fuška). Zní Ti to bláznivě? No, mně taky.laugh

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 10.3.2019 12:22

10.3.19 Mé první a největší rajče na řízku MM druhé generace se začalo červenat. Tak doufám, že další budou následovat. Když je teplo, vesele jim větrám několik hodin. Jiné otužování nepřipadá u mne ve městském bytě v úvahu. A západní balkón dostává sluníčko jen odpoledne.
Sadba do zahrady na chodbě na východním okně v teplotách 14 – 17°C si vede slušně i bez přisvětlování a odražeče. Musí – nemám už jiný prostor. Pravda, je trochu do světle zelena, což není ideální, ale to se snad s přibývajícím světlem spraví. Stejně tak se daří darovaným řízkům v jihovýchodním arkýřovém okně: není to idylka, ale žijou a i kvetou.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 14.3.2019 22:10

14.3.19 Další dvě rajčata červenají: jedno hned vedle toho skoro zralého na stejném vijanu a druhé na jiné rostlině MM na východním okně.

Kamarád kutil mi vyrobil primitivní vlhkoměr do hloubky 8 cm, takže už nezalévám hromadně, ale individuálně podle diagnózy stanovené kombinací lidských smyslů s elektronikou. Stále mám totiž pocit, že je přelévám, tak snad se to teď zlepší.

Na balkónovníku už je nový igelit (4 vrstvy, redukovatelné na 2), takže až přestane pršet, namontuji svítidla a topení a holky půjdou ven. Plán je v neděli 17.3.

Stále ale uvadají a schnou spodní listy. Nahoře to bují a dole je holý stonek – zvadlé listy odstraňuji. To už není jen nedostatkem světla a živin. Uvědomil jsem si, že doma jsou podmínky podobné skleníku, takže začínám podezírat nějakou bakteriální infekci. Mají to totiž všechny. Teď už je pozdě na nějakou dezinfekci či sterilizaci, ale příští sezónu musím použít antibakteriální nátěr stěn a ultrafialovou lampu před přesunem rostlin domů. A hlavně jich musím mít mnohem míň: max. 4 ks na okno a osvětlení zadní, horní i boční. To už uplatním teď v balkonovníku. Pouhé odražeče jsou pro větší rostliny málo účinné, protože k nim přes ně moc světla nepronikne. Přesto je stále používám, protože musím odstínit červenomodré světlo růstových LED.

 

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 18.3.2019 23:03

18.3.19 Heuréka, balkonovník je dokončen a dnes jsem tam dal první rostliny (5). Během týdne budu přesunovat další. Strávil jsem na něm celou neděli – vypadá jako monstrum, ale doufám, že splní účel. Předpověď hlásí -1°C kolem 4 hodiny, ale toho se nebojím. Mám tam zabudované 3 zdroje tepla: 1 ohřívač talířů (100W) a dva starší fény po 350 W. Zkoušel jsem jejich účinnost a během 20 minut zapojení fénu vzrostla teplota o téměř 3°C. Na noc nechám zapnutý jen ten ohřívač talířů. Teď je 22:30, venku je 5,1 a v balkonovníku 8,1. Ve 4 zkontroluji, jak se věci mají. Chtěl bych jim udržet teplotu tak kolem 7°C, rozhodně nad 4°C. Balkonovník také dneska prošel testem odolnosti proti větru během krátké, ale hodně větrné přeháňky (poryvy tak 60 km/h). Napojení igelitu na polykarbonát pomocí klipů na papír (šíře 41 mm) drží pevně. Umělé světlo zajišťuje LED bílý reflektor (50W, 6100K) – shora a šikmo, barevný LED pásek (čer., mod., i zel.) připevněný na kartonu 60 x 40 cm zezadu a bílá 20W LED žárovka 4100K z boku. Ale spoléhám spíš na světlo denní – blíží se rovnodennost, takže budou mít 10 a víc hodin (jsme tu v údolí). Za slunečných dní jej nechám přes den otevřený.
Zítra ochutnám první rajče z nové sklizně - Mountain Magic. Celkově jich už červená 6. Trochu se bojím zklamání z jeho chuti. Ale poreferuju. Čekám tak 3 na stupnici 0 – 10.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 21.3.2019 21:56

20.3.19 Tak ochutnávka proběhla až dnes. Překvapení spíš příjemné: rajče sice kyselé, ale s význačnou rajčatovou chutí: hodnocení 4, možná i krapet výš.
Další noc s předpovídaným mrazem je za námi, teplota v balkonovníku se zapnutým 100W ohřívačem neklesla pod 8°C. Jsem ale na rozpacích, zda ho otevřít nebo ne. Na západě je venku totiž stále jen 6°C a já musím odejít. Přijdu až kolem 2, kdy už tam bude prát slunce. Včera se sluncem bylo uvnitř 29°C. Tak volím kompromis – nechám ho trochu větrat.

Omlouvám se za opožděný zápis, ale nešel nám internet. Je 22:00 a v balkonovníku je stále 13°C. Těch 100 W zapínám, až když poklesne teplota na 9. Při přesazování se mi povedlo zlomit dvě rostliny (jsou opravdu křehké, viditelně jim chybí vápník na pevnou stavbu), jednu úplně a jednu jen na 70%. Tak jsem tu druhou zasypal hlínou a dělá kontrolní vzorek úplně venku. Třeba přežijefrown. Balkon je přeci jen trochu chráněný.

Celkově je už v balkonovníku 12 rostlin (některé včetně plodů) a vejde se tam už tak jen jedna nebo dvě. 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.3.2019 22:17

24.3.19 Posnídal jsem dalších 5 rajčátek. 4 MM a 1 Start. Startka mnohem kyselejší, ale taky plně rajčatová, žádný polystyrén. MM na stejném hodnocení jako minule.
Provedl jsem velkou čistku: všechna neperspektivní rajčata šla na nechráněný balkón, nejspíš jen na dožití. Sice u nás nemá mrznout ani v noci, ale ty dlouhodobě nízké teploty nedávají moc naděje. Vždyť je teprve březen. Ale nebylo zbytí, v téhle velikosti si tak překážely, že se nedařilo žádnému z nich a balkónovník už je plný. Prostě Darwin v praxi.wink
Vyskytly se problémy s výsevním substrátem Gramoflor. Ne u mne, ale u kolegyně, která ho na mou radu použila. Rostliny jsou neduživé, odpadávají děložní lístky a roste u nich jakási průhledná houba (neviděl jsem na vlastní oči). Tak jsem to u sebe zkontroloval, ale nic nevidím. Možná jen jedna vadná várka anebo vyšší teplota: 24 – 26°C na jižním okně.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika