Česká rajčata 2017



Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?)
23.7.2017 8:16

Na jaře, v období kdy se prodávají přísady rajčat, jsem byla na návštěvě u Evy na Myjavě a zašly jsme na tržnici. Na trhu byli prodejci z celého Slovenska a prý tam jezdí taky spousta Maďarů a já jsem byla nadšená. Jenže z rajčat prodávali z 90% pouze Tornádo. Zavedla jsem na toto téma řeč s jedním prodejcem a ten mi řekl, že je to chyba naše, nás zákazníků, že jiná rajčata nechceme a pro několik výjimek se mu nevyplatí rozšiřovat sortiment. Takže spousta lidí vůbec nemá co srovnávat. Já mám letos na záhonku jen Gallant F1 a pro mě je to rajče nevybočující z průměru, pokud bych tedy nějaký český hybrid vyzdvihla, tak jednoznačně Start F1. Je velmi rané, velmi úrodné a má velmi dobrou chuť.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 173.17 (?), 20.7.2017 9:09

Ještě se vracím k tomu prorovnání Stupické vs.Tamina (Matina). Tamina (M) mají podobnou chuť jako Stupické, sice rozdílnou, ale nedokíži říct, která at chuť je lepší.  Pokud jde o rannost, tak u mne letos dozrávaly tyto odrůdy současně. Stupické při rychlém dozrávání tvoří žlutý límec, čemuž lze předejít podtrhnutím a uložením v chladnější místosti, kde úplně dozraje. Na chuť by to podle mých zkušeností vliv mít nemělo. Tamina (M) tímto neduhem netrpí, protože nemá tmavě zelené žíhání okolo stopky.

Stupické za vlhkých podmínek praská, jak je to s Taminou (M) nemám odzkoušené. V každém případě tento problém odstraní stříška.

Největší nevýhodou Stupického pro mne je, že to není klasická indeterminantní odrůda, dost často je i v profesionálních českých kruzích uváděná jak polodeterminantní. Rostlina je poměrně slabá a brzy hlavní stonek ukončuje růst, což má při pěsování na jeden stonek, negativní vliv na celkovou úrodu. Proto se někdy doporučuje pěstovat tuto odrůdu na dva až tři výhony, což někdy může způsobovat někomu (např. mně) problémy.

Protože chci mít úrodu rajčat co nejdříve, tak příští rok si asi vysadím Matinu, kerá má cca o 20 větší plody než Tamina i Stupické a asi bude tím pádem i úrodnější. jinak semena Taminy josu u nás dostupné na internetu.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 23.7.2017 6:50

Udělal jsem ještě jednu ochutnávku. Chutnal jsem Tornádo F1, Start F1 a Toro F1, tj. rajčata, která mně z těch českých hybridů dozrála nejdřív.Tornádo- starý dorý hybrid, dobrá rajčatová, pokud se dobře pamatuji byl docela úrodný i když v období dešťů praskal. Start F1 je mé nejoblíbenější a pro mne nejchutnější rajče. Jsou s ním problémy, ale na mé zahrádce nesmí chybět.  Toro F1 se mně při tom chuťovém testu zdálo s výraznější rajčatovou chutí než Tornádo, ale tvrdá slupka tohoto rajčete mně vadila. Další problém byl, že když jsem rozkrojil další rajče Toro F1, tak se mně zdálo nedozrálé, přičemž barva byla stejná jako u toho prvního. Pro mne (a také celou rodinu), který pěstuji rajčata hlavně pro konzumaci v čerstvém stavu je to, že nepoznám jestli je rajče plně zralé je zásadní problém a taková rajčata na zahradě pěstovat nechci (s tímto se potýkám i u Bejbina).
Včera jsem chtěl pokračovat s testováním chuti dalších hybridů, rajčata jsem rozkrájel, některá ochutnal a zjistil jsem, že testování je tak trochu zbytečné. Chutí se navzájem podobaly a tu tuhou slupku měly snad všechny. Možná je některé úrodnější, odolnější k nemocem, praskání, atd., ale to pro mne není nejpodstatnější. Pokud na mé zahradě nějaký český hybrid, tak jedině Start F1.
Pokud máte někdo jiné zkušenosti, tak se neostýchejte a napište. Vůbec, když jsem toto vlákno začínal, tak jsem si myslel, že bude nějaká diskuze (vždyť skoro každý má na zahrádce nějaký ten hybrid), ale skončilo to tak, že co nenapíšu, tak tady není.

           Vladimír

Test chuti
Test chuti
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?), 23.7.2017 8:16

Na jaře, v období kdy se prodávají přísady rajčat, jsem byla na návštěvě u Evy na Myjavě a zašly jsme na tržnici. Na trhu byli prodejci z celého Slovenska a prý tam jezdí taky spousta Maďarů a já jsem byla nadšená. Jenže z rajčat prodávali z 90% pouze Tornádo. Zavedla jsem na toto téma řeč s jedním prodejcem a ten mi řekl, že je to chyba naše, nás zákazníků, že jiná rajčata nechceme a pro několik výjimek se mu nevyplatí rozšiřovat sortiment. Takže spousta lidí vůbec nemá co srovnávat. Já mám letos na záhonku jen Gallant F1 a pro mě je to rajče nevybočující z průměru, pokud bych tedy nějaký český hybrid vyzdvihla, tak jednoznačně Start F1. Je velmi rané, velmi úrodné a má velmi dobrou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4448) - 38.136 (?), 23.7.2017 8:52

Ochutnal jsem pár plodů Gallant, a teda nic moc. A mají sklon tvořit kolem stopky "nejedlý" prstenec. Uvidím, jak se budou dále vyvíjet a příští rok bych je už asi nepěstoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.7.2017 9:23

Ten prstenec mě docela zajímá. Nechával jsem teď dojít v interiéru tornáda, ale jejich zelený prstenec nezčervenal, jen zežloutnul. Je měkký a jedlý, ale ne červený. Asi je to způsobeno stíněním kališních lístků. Kdybych stopku předem utrhl, možná by také zčervenal. Kdo ví.

Žlutý prstenec na tornádu F1
Žlutý prstenec na tornádu F1
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 151.114 (?), 24.7.2017 6:02

Rajčata Tornado a Start F1 pěstuji nejdéle ze všech odrůd a podle mého hodnocení není mezi nimi moc velký rozdíl. Pokud jde o dobu sklizně tak letos zrálo venku dříve Tornado 2.7. a Start o 3dny později. Ještě ranější byla odrůda Uragan, kterou jsem letos pěstoval poprvé a sklízel jsem ji venku 21.6. Chutí je podobná Tornadu. Další odrůda, kterou jsem zkoušel poprvé je Galant. Sklizeň byla týden po Uraganu a před Start F1 a Tornadem. Chuť je dobrá, plody jsou menší než Tornado nebo Start F1. Žluté pruhy kolem stopky u nás nedělá, jak jsem v některém příspěvku četl.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.246 (?), 24.7.2017 7:25

100% souhlas chuťově nejlepší české rajče je Start F1. Tornádo jsem nikdy nepěstovala, takže nemůžu zhodnotit jeho přednosti, ale chuť to rozhodně není.        Hana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.246 (?), 24.7.2017 8:38

Oprava, špatně jsem vložila příspěvek, je určen pro Tetu Janu. Hana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 253.174 (?), 14.9.2017 15:24

Nejsem žádný velký pěstitel, ale pár keříků rajčat českých odrůd sázím každý rok. Také mám nejraději Start F1. Ve skleníčku mi lépe - stejnoměrněji dozrávalo, na záhoně se mu tak letos nedařilo, nasadilo méně plodů. Celkově mi rajčata dozrávala hůře. Většinu dne byla na plném slunci a tak rychleji červenala, jenže při rozkrojení nebyla uvnitř vyzrálá. Bylo to pro mě zklamání. Tento problém měla letos většina rajčat - velmi plodné Torino, o něco méně Tornado. Marmande a Pedro. Mám jen pár keříků, většinou na přímý konzum, jen Marmande jsem vysázela za účelem zpracování. Příští rok vynechám Torino a Pedro a nahradím je asi Orkádem. Také vysázím víc Startu a jednu nebo 2 rostliny Bejbina. Dvě rostliny Torina jsem pěstovala v 10l tvárnicích a dařilo se mu tam. Jak je bude snášet jiná odrůda, teprve uvidím. Jak píši, chybí mi prostor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.123 (?), 23.7.2017 9:53

U nás (Opava), a konkrétně tedy ještě navíc u mě ("na větrné hůrce") na dozrání musím ještě počkat. Rád se potom podělím se zkušenostmi, mám kolem 25 odrůd rajčat dostupných na běžném českém trhu, které potřebuji nějak protřídit, už to byl na jaře docela problém.

Zatím jsem sklízel jen čtyři první Tomatoberry (Gardenberry) - jako obvykle je u mě tato odrůda ranější asi o týden než všechny ostatní (vč.Stupického). Přes preventivní chem. postřik se opět na odrůdě Spencer (a nikde jinde) projevuje na listech projevuje septorióza.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika