Česká rajčata 2017



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 60.99 (?) 
21.3.2023 9:02

Abych to uvedl na správnou míru. Takže z českých pěstuji Start F1 každý rok, mám ho rád a vyhovuje mně i přes jeho některé chyby.  Stupické polní rané jsem také hodně pěstoval hlavně s ohledem na jeho historii a jeho pěstování ve světě- Stupice. Z ostatních nehybridních jsem některé pěstoval jednou nebo jen několikrát (třeba za těch deset let 2x nebo čtyřikrát). Je těžké něco po jednom roce zatratit nebo vychválit. Prohlídl jsem si znovu ty obrázky a musím přiznat, že některá rajčata se mně opravdu líbila i když se na ně moctkrát nedostalo: Bejbino F1, Datlo, Goldkorone,,Oranže, Rubinka, Zlatava. Ty bych doporučil. Pěstoval jsem ještě řadu jiných jako Spencer, Cherola, atd., ale ty jsem už na TOMATObase nedával, protože jsem neměl potřebné fotografie.  Pokud jde o hybridy velikosti Start F1, tak mně všechny připadají na jedno brdo, myslím tím chuťově. Naproti tomu si myslím, že hybridní cherry se našim firmám docela povedli. Letos chci zkusit Apricolu, která mně na polním dnu v Lednici chutnala.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 21.3.2023 16:57

Díky moc. Myslím, že nejsem sám, kdo Tvůj názor ocení.

Mám ještě praktický dotaz: mám ty doma vypěstovaná Bejbina spíš nechat uzrát na rostlinách nebo utrhnout, jakmile jsou úplně červená, a nechat dojít? Pokud to druhé, v jaké nejlíp teplotě? Po letošních výsledcích zařazuju Bejbino do pravidelného domácího a balkónového repertoáru.

Měj se.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.99 (?), 24.3.2023 7:31

Když jsou ta Bejbina červená, tak jsou už botanicky zralá, jen na rostlině visí a žádné živiny ani výsledky asimilace už nepřijímají. Jsou ve stavu, kdy nahromaděné látky se enzymatickými procesy mění na kyseliny a cukry. Takže podle mne je lepší je utrhnout a dát dozrávat někam na polici (ne na slunce). V jaké teplotě a kdy jsou pro tebe chuťově nejlepší, to nechávám na tobě (úkol hodný HP).

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.142 (?), 24.3.2023 8:45

Já tohle dělám nejen s Bejbiny/nami, ale se všemi rajčaty. Jakmile začnou červenat, jdou "na regál", zvlášť na začátku sezóny. Chuť bývá uspokojivá, uspíšení významné. PP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 24.3.2023 16:10

Dík, jdu ho promptně vyřešit.laugh

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 24.3.2023 22:22

Tak jsem jich dnes sklidil 11 (120g přesně). A usoudil, na základě zrání zelených rajčat na podzim, že pokud chci zrání urychlit, vyšší teplota je lepší, protože enzymatické procesy urychluje. Jsou u manželky v pokoji v teplotě tak 23°C.

Dám vědět, jak to dopadlo. Počkám si tak týden.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.99 (?), 25.3.2023 11:28

Těmi 120 g myslíš všechny dohromady?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 25.3.2023 15:56

Těch 11 včera sklizených. Do Guinessovky se určitě nedostanou.laugh

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.99 (?), 25.3.2023 20:13

Milane, můžeš jedno z těch rajčat rozříznout a fotku dát do diskuze. Zajímá mě to.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 25.3.2023 22:28

Vladimíre, s radostí, však víš, jaký jsem chlubílek. Dneska už jsem nedočkavě 3 slupnul, byl hlad. No a pochopitelně jsem vybral ta nejzralejší. Takže učiním tak, ale počkám ještě tak týden. Alespoň. Mezitím by mi mohly začít dozrávat i Startky. Loni už jsem je touhle dobou měl (a to jsem je sel o 2 týdny později), ale letos jsou stále zelené jako brčál. Ale loni jsem měl na keřích Startek plodů mnohem míň. Z čehož vyvozuji, že hojná úroda na keři zpomaluje zrání. Je to i logické.

Ale přišel jsem ještě na jeden rozdíl mezi loňskem a letoškem, který svou roli asi také sehrál: loni jsem jim při přesazování do koncových kontejnerů (7,5l) nedal plnou dávku směsi  - jen to nejnutnější na utopení balu, a dosypával jsem je postupně. Letos dostaly plnou nádrž hned. Nejspíš to není jen tím síranem draselným. O směs je vždycky nouze, protože jak do ní dávám téměř polovinu jílovky-ornice ze zahrady, musím to všechno pečlivě přebrat a míchám to jen v 10l nádobě. Jedna várka zabere tak hoďku a půl a je to nimračka. A to jsem sterilizaci vynechal úplně. Loni jsem ještě mrazil. Používám teď "systém pytel": hlína v pytli zůstane před použitím v teple týden či dva. Všechen plevel vyklíčí a je dobře vidět, takže ho vyberu. Sem tam potom v kontejnerech nějaký vyroste, ale není to nic nezvládnutelného. Ale drží to neuvěřitelně dlouho vodu, tedy dokud jsou rostliny malé. Ty velké teď zalévám každý druhý den a nejvíc vysychají ty s nejvíc plody. Zase logické.

Tak to vidíš, jednoduchá věta a já se takhle rozkecám.laugh

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika