Třešínky



host - 146.226 (?)
26.6.2015 12:53

A nepomohlo by třeba dát při první destilaci menší množství (polovinu) obsahu vařáku a tím zvětšil prostor pod zvonem?

Pořád se bojím aby se to (ten olej, nebo ztužený tuk) neprojevilo na vůni a chuti destilátu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 252.24 (?), 29.6.2012 12:36, zobrazeno: 36572x

Tak už jsem dosbíral třešně, mám jich tak 60 litrů a už mi to pěkně bublá, mám je umístěné v garáži, teď je tam 21 stupňů a mám několik dotazů, jak předejít tomu, abych něco zkazil a třešňovice se mi pěkně povedla.

Je teplota dobrá? Mohu ještě třešně přidat? Kvasí mi tak týden. Jak dlouho asi tak trvá kvašení? Je kvas náchylný k vadám nebo je stabilní? Míchat či nemíchat. Předem děkuji, kdyby vás něco napadlo, budu rád za každý postřeh.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.205 (?), 29.6.2012 18:54

Kvašení je tzv. exothermický proces, to znamená že vzniká teplo. Pokud máte v garáži 21 °C, může mít kvas 23 °C, což je naprosto nevhodná teplota. Kvašení probíhá příliš rychle, uvolňuje se spousta CO2, který Vám odnáší vonné komponenty v takové míře, že finální destilát skoro nebude vonět. Okamžitě musíte kvas přemístit někam do sklepa, kde je max. 17 °C a kvas urychleně ochladit. Nejsnázeji to uděláte tak, že do 3 2 l PET lahví dáte do každé 1,6 l vody a necháte je v mrazáku přes noc. Druhého dne je vložíte do kvasu a po rozpuštění ledu bude třeba celý proces ještě několikrát opakovat, než-li se Vám podaří dosáhnout 17 °C ve kvasné nádobě. Třešňový a višňový kvas patří k nejméně stabilním kvasům což značí, že mohu velmi snadno zoctovatět. Jejich stabilita se dá zvýši cca 1% -ním přídavkem cukru, někteří autoři i doporučují přídavek kys. sírové. V každém případě musíte sledovat vývoj CO2 pomocí zapálené čajové svíčky a pokud po nějakých 5 týdnech při 17 °C nezhasne ujíždět do palírny. Horší stabilitu kvasu mají snad jen lesní plody. Přídavek dalších třešní by snad byl ještě možný, ale rozhodně je nutné je v holínkách rozšlapat (držet se něčeho někde nad hlavou, pády bývají nekontrolovatelné). Kvasem bych nemíchal, to zajistí CO2. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.252 (?), 30.6.2012 9:08

Neviděl bych to tak dramaticky a tragicky jako kolega... Znám pravidelného paliče třešní, které třešně zásadně nechává kvasit venku jen ve stínu a nikdy neměl zoctovatělý kvas a třešnovici má vždy excelentní...

Teplota 21C je přímo ukázková na kvašení.A z 60L kvasu nevznikne žádné velké teplo, to v žádném případě.Kvas nechte v garáži a po 14 dnech až 21dnech až nebude kvas bublat vydestilujte a žádné zkažení kvasu vám tak nehrozí.5týdnů jak píše kolega je spíše k jistému zoctovatení i v teplotě pouze 17C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 30.6.2012 10:30

Jednoznačně bych se držel doporučení Ing. Šlosara. Argumenty typu "znám paliče...," jsou zavádějící. Znám lidi, kteří si před jídlem nemyjí ruce a nemocní nejsou, ale nebudu je následovat.
   Každý, kdo třešňovici pálil ví, že připravit kvas je nejen velmi pracné, ale že je nutné jej i bedlivě hlídat. Jistěže, pokud jej palič řádně vyfutruje cukrem, kvas vydrží hodně i v teple. Kořalku je pak možno považovat za excelentní, pokud konzumentu nevadí, že jediné aroma je po lihu.
     Na druhé straně -  doporučení vést přikyselený kvas déle při nižší teplotě bez většího přislazení je správné, ale není pro úplné amatéry. Je otázkou, zda pro začínajícího paliče skutečně není lepší v zájmu jistějšího výsledku obětovat trochu chuti i vůně a kvas přisladit a vykvasit co nejrychleji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.252 (?), 30.6.2012 16:14

Teplota 21C je pro středně bouřlivé kvašení přesná.Známý palič do třešní žádný cukr zásadně nepřidává.A i když má kvas po ukončení kvašení a odvozu do pálenice cítit někdy, tak takovou třešnovici jsem nepil.Zásadní jsou totiž černé přezrálé třešně určité odrůdy.Pokud máme jen průměrně zralé třešně a ještě k tomu ranější, předpisové vedení kvasu při nízké teplotě nám jaksi už nepomůže...

A co se týká cukru a lihu z něj a pověrám určitých odborníků, že pálence propůjčí drsnost, tak je to opět nepravda.Lihovary před desetiletími celkem běžně pálily líh z cukru.A navíc kvalitní moderní kolona vyrobí jemnou pálenku i s podprůměrného kvasu. Ovšem díky opět určitým odborníkům lidi vyrobí podprůměrný kvas a ještě jej vezou do pěstitelské pálenice kde jej provozovatel prožene průmyslově pořád stejně rychle značně zastaralou technologií dvou kotlů zn. Holstein a zkáza je tím dovršena... ředidlochutvůně-drsno-nepitelno... a svede se to na cukr, kvas a zákazníka...)))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.205 (?), 30.6.2012 20:03

Zábavný příspěvek. Drobnost: Holstein je jednokotlový aparát. Doporučuji návštěvu R. Jelínka. PŠ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.7.2012 15:40

Já bych souhlasil s větou o černých přezrálých třešních jako podmínce opravdu dobré třešňovice. To je, myslím, pravda.
   Myšlenka, že lze vyrobit špičkovou pálenku z podprůměrného kvasu, je ovšem mimo realitu.
    Kteréže lihovary vyráběly líh z cukru?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 146.226 (?), 26.6.2015 10:10

Měl bych dotaz ohledně techniky palby třešní.

Kvas prý má tendenci při palení hodně vzpěňovat.Dočetl jsem se tady na příspěvcích o lehkém zalití mače v kotli jedlým olejem.Zabrání to prý vzkypění.Kolik ho použít a je to vůbec pravdou?Nepoškodí to výslený produkt?

Jsem začátečník a tak bych rád nějakou radu.

Můžete mi o tom někdo poradit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 26.6.2015 10:13

Ano dělá se to. Volil bych asi ztužený tuk, který postrádá jakékoli aroma a chuť. Sám s tím zkušenost ale nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 146.226 (?), 26.6.2015 12:53

A nepomohlo by třeba dát při první destilaci menší množství (polovinu) obsahu vařáku a tím zvětšil prostor pod zvonem?

Pořád se bojím aby se to (ten olej, nebo ztužený tuk) neprojevilo na vůni a chuti destilátu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika