Jablkovy kvas meranie cukru



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Michal82 - (17) - 237.32 (?) 
14.11.2018 14:28

pan vyslouzil, mna by zaujimalo kolko byva bezne zbytkovy cukor v kvase 13-14%? a cim ho zmerat? lebo pri poslednom slivkovom kvase (ktory mi ukazoval zbytkovy cukor 9-11Bx) som sa snazil zmerat alkohol refraktometrom aj beznym ponornym alkoholmetrom. refraktometer mi ukazal hodnoty 20-30% a alkoholmeter 0, resp sa v danom muste nedal odmerat :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 14.11.2018 21:54

Mě to nezajímá. Já měřím cukernatost (když vůbec) jen při založení kvasu. Když přestane kvasit, zkusím svíčku a jdu pálit.
   Nerozumím té hysterii s měřením cukru ve vykvašených kvasech.Když to kvasí, nemá smysl měřit, když už to nekvasí, není nač čekat. Švestkám, pravda, vyčkávání neublíží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.141 (?), 15.11.2018 22:03

Prekvasený kvas obsahuje viac ako tieto tri zložky, ktoré tak isto dokážu ovplyvniť meranie refraktometrom!
Které? Vím, že tam jsou, ale myslím si že v tak zanedbatelném množství, že snad je ani nemá cenu je při orientačních měřeních řešit..
Osobně si myslím, že hlavní složky jsou voda, líh a zbytkový cukr, což je směska která se v domácích podmínkách hodně blbě analyzuje. Tak už proto bych tam ty další složky netahal...
*
Na praktické zkoušky, měření se chystám, dejte mi ještě čas. I na reakci na Vaše měření. Ale v každém případě dík za ně.
*
Jinak zdravím a fact nic ve zlém ve mě nehledejte. Shodnout se nemusíme, ale diskutovat můžeme a bude to určitě přínosné pro všechny.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 238.190 (?), 27.11.2018 22:47

Přesně na toto jsem se chtěl zeptat i já. Podobná zkušenost a lámu si s ní hlavu celou sezónu.

Refraktometr na cukr mi letos ukazuje po vykvašení vysoké hodnoty. Někdy 9 někdy dokonce i 11 Brix. Refraktometr zkalibrovaný od výroby a i při opětovném namýchání cukerného roztoku pro kalibraci zjištěno že vše sedí jak má ukázal 9,5 brix. Tak jsem to ani neřešil odchylka 0,5 brix je zanedbatelná navíc možná ani není. Při míchání cukerného roztoku nemuseli být ingredience voda cukr ve správném poměru.

Když měřím kvas Refrktometrem na líh ukazuje mi vždy hodnoty mezi 25 až 30%.Je jasné že je to holí nesmysl. Pokud změřím alkohol o určitém procentu lihoměrem a poté Refraktometrem, tak to sedí. Tak jsem začal uvažovat, jak se dopátrat v kvasu kolik je alkoholu a rozdíl pro příště odečítal od Refraktometru a dostal se na reálné hodnoty.

Proto jsem vyzkoušel použít klasický lihoměr. Refraktometr ukazoval 27% alkoholu vzal jsem filtr na kafe a pokusil se co nejvíce vyčistit kvas a samo lihoměr mě ukázal také 0 tak jsem byl zase na začátku.Jak píšu stejná zkušenost do puntíku jak kolega který píše nademnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.55 (?), 18.2.2019 7:52

Zdravím,

aj keď som do detailov neprečítal celú diskusiu, trošku by som zovšeobecnil info o meraní cukornatosti. 

Cukromerom (ďalej budem hovoriť o hustomeri, lebo v skutočnosti meriame hustotu) a reflaktomerom môžeme presne merať cukor (hustotu) iba pri nerozkvasenom mušte. Keď to zjednodušíme, tak následne pri kvasení je premena cukrov na alkhol a CO2. CO2 pri meraní nadľahčuje hustomer. Vzniknutý alkhol má zase menšiu hustotu ako voda, takže čiste teoreticky môžeme cukromerom namerať hodnoty aj menšie ako 0 (aj keď bude ešte nejaký cukro v kvapaline). Alkohol zase rovnako mení aj uhol lomu, takže reflaktomer nám tiež neukazuje reálne čísla.

Takže počas kvasenia a po prekvasení už ani jedným z uvedených prístrojov nemeriame zbytkový cukor. Ale ako na to? Našťastie sa dá všetko prepočítať a vieme zbytkový cukor merať aj hustomerom aj reflkatomerom pomerne presne. Ale iba za podmienky, že vieme počitatočnú cukornatosť, potom vieme cca prepočítať koľko cukru sa nám premenilo na alkohol a následne z toho určiť zbytkový cukor.

Ale aby som netáral o niečom čomu ani sám úplne nerozumiem, prikladám stránku, kde sa všetko dozviete do podrobna aj s konkrétnymi výpočtami.

http://diversity-pivo.blogspot.com/2017/01/pocitame-nova-korekce-refraktometru.html

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.220 (?), 18.2.2019 16:47

host - xxx.xxx.59.55, dík za odkaz, pěkné čtení, ale přijde mi to pro zkoušku, rychlé info o stavu kvasu, poněkud zbytečně složité.
*
Když už, není lepší obsah lihu v kvasu zjistit destilační zkouškou?

Z reprezentativního vzorku kvasu oddestilovat líh a ten pak doplnit vodou na původní objem a pak už měření nebude cukrem, CO2 apod. ovlivněno.
*
Teď k tomu měření zbytkového cukru který je narušován lihem a je jen orientační:
(Mě to nenapadlo, stačí mi orientační měření a smyslové vjemy. Ale na Deslik napsal Václav tento zajímavý nápad):
Z odměřeného vzorku v otevřené nádobě vyvařit líh, doplnit vodou na původní objem a můžete měřit cukry a porovnávat bez chyby zaviněné lihem nebo dokonce CO2 jak se někde tvrdí.
*
A koukám, že se začínají rozšiřovat i refraktometry na měření obsahu lihu. Neměl jsem nikdy takový, ale k měření kvasu s ním bych byl velmi skeptický. Podobně jako ke snahám měřit obsah lihu v kvasech ponorným lihoměrem...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.55 (?), 19.2.2019 8:49

Zdravím Rafael,
súhlasím. Ja som chcel len spresniť o čo vlastne pri meraní ide s odkazom na článok, až sa zbytočne netočí okolo toho istého.
Jedna vec je istá, jednoduchým spôsobom sa zbytková cukornatosť v kvase zmerať nedá...


My vždy sme merali kvas pomocou reflaktomeru a jablká pálime okolo 5 a slivky väčšinou ani nemeriame, len ich necháme dlho a hlboko prekvasiť (ale tuším to býva okolo 8-10Brix). Ale teraz, keďže sa venujem vareniu piva tak mám hustomer a nedávno som sa dostal aj k vlastnému reflaktomeru a tu som pozorov problém a tak som začal viac študovať a dostal som sa aj k tomuto vláknu.


Skúšam robiť jablkové víno a po prekvasení mi hustomer ukazoval niečo trochu cez 0 a reflaktomer 5,5 Brix, tak som sa snažil dopátrať kde je pravda a čo ukazuje správnu hodnotu (prišiel som na to že nič :-)).
A ešte jedna vec máme slivkový kvas konkrétne durandzie a boli už dlhšiu dobu pri teplote okolo 11°C a už im Brix neklesalo (stále okolo 15), tak sme dali do tepla 18°C a je vidno, že kvasia aj na chuti poznať, že ešte nie sú ready, ale podľa reflaktomera hodnota stále neklesá pod 15 a to sú tam už tri týždne...


Inak ešte som zabudol vyššie spomenúť, že meranie ovplyvňuje aj teplota, aj keď medzi 10°C a 25°C nie je až taký strašný rozdiel (väčšinou býva kalibrované na 20°C).


A na záver, aby som bol trošku prospešný aj pre začiatočníkov; ideálne je kvasiť pri teplote 15-20°C. Samozrejme v domácich podmienkach si moc teplotu nevyberáme. Nad 20°C to ide pomerne rýchlo. Pod 10°C sa kvasenie rázne spomaľuje a pokiaľ nie je kvas rozkvasený, tak môže byť aj problém, aby začalo. Ideálne je mať uzatvárateľné sudy s kvasnou zátkou (na internete nájdete o čom rozprávam) a keď prestanú ísť bublinky z kvasnej zátky, tak znamená, že kvas je vykvasený a môže ísť do pálenice (samozrejme toto pozorovanie sa musí robiť pri teplote minimálne 15°C).

Ľubo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.220 (?), 19.2.2019 20:11

A ešte jedna vec máme slivkový kvas konkrétne durandzie a boli už dlhšiu dobu pri teplote okolo 11°C a už im Brix neklesalo (stále okolo 15), tak sme dali do tepla 18°C a je vidno, že kvasia aj na chuti poznať, že ešte nie sú ready, ale podľa reflaktomera hodnota stále neklesá pod 15 a to sú tam už tri týždne...
*
Praktické zkušenosti s duranciemi pravda nemám, ale vím, že v přezralém stavu mají i přes 30°Bx.
A to je hodně, těžko čekat, že bez ideálních podmínek vykvasí na standardních cca 5°Bx.
(Myslím tím běžné info měření refraktometrem).
Ale zkušenosti mám m.j. s výrobou výšealkoholických dezertních vín a medovin...
Pokud se kvasinkách nevytvoří vhodné podmínky, hlavně teplota nad 25°C, tak se to kvašení zastaví na těch cca 15°C.
*
Vyzkoušet si to můžete prakticky tak, že odeberete zkušební vzorek a umístíte ho do velmi teplého prostředí.
Anebo ho ještě můžete zředit vodou a uvidíte jak se to pak ještě rozkvasí...
*
Ale pro příznivce spíš studeného kvašení, určitě je pro kvalitu lepší - to nechci rozporovat, je zředit kvas vodou na hodnotu kolem cca 20°Bx.
Přece mi jen přijde škoda těch neprokvašených cukrů které zůstanou ve výpalcích...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 19.2.2019 21:43

Přece mi jen přijde škoda těch neprokvašených cukrů které zůstanou ve výpalcích...

Já bych taky asi vysoce cukernaté durancie rozředil - kdybych je měl. Nicméně pěstitelé, co mají s pálením durancií zkušenosti (já žádné), to nedělají a radši neprokvašený cukr obětují. Říkají, že naředěním ovoce sice získají víc destilátu, ale na úkor jeho aromatu. Je to logické, pecek a slupek zodpovědných za tu úžasnou chuť duranciovice v kvasu naředěním nepřibude.  Nebo naředí duranciový kvas méně sladkými švestkami. Což bych asi udělal taky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.55 (?), 19.2.2019 22:05

Ďakujem za ideu. Rozrieďovať kvas, kvôli hlbšiemu prekvaseniu ma nikdy nenapadlo, ale má to niečo do seba. Možno niekedy vyskúšam. Vodu pridávam hlavne do "suchších" jabĺk, ale rozhodne nie za účelom rozriediť kvas...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika