Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Zdravím Rafael,
súhlasím. Ja som chcel len spresniť o čo vlastne pri meraní ide s odkazom na článok, až sa zbytočne netočí okolo toho istého.
Jedna vec je istá, jednoduchým spôsobom sa zbytková cukornatosť v kvase zmerať nedá...


My vždy sme merali kvas pomocou reflaktomeru a jablká pálime okolo 5 a slivky väčšinou ani nemeriame, len ich necháme dlho a hlboko prekvasiť (ale tuším to býva okolo 8-10Brix). Ale teraz, keďže sa venujem vareniu piva tak mám hustomer a nedávno som sa dostal aj k vlastnému reflaktomeru a tu som pozorov problém a tak som začal viac študovať a dostal som sa aj k tomuto vláknu.


Skúšam robiť jablkové víno a po prekvasení mi hustomer ukazoval niečo trochu cez 0 a reflaktomer 5,5 Brix, tak som sa snažil dopátrať kde je pravda a čo ukazuje správnu hodnotu (prišiel som na to že nič :-)).
A ešte jedna vec máme slivkový kvas konkrétne durandzie a boli už dlhšiu dobu pri teplote okolo 11°C a už im Brix neklesalo (stále okolo 15), tak sme dali do tepla 18°C a je vidno, že kvasia aj na chuti poznať, že ešte nie sú ready, ale podľa reflaktomera hodnota stále neklesá pod 15 a to sú tam už tri týždne...


Inak ešte som zabudol vyššie spomenúť, že meranie ovplyvňuje aj teplota, aj keď medzi 10°C a 25°C nie je až taký strašný rozdiel (väčšinou býva kalibrované na 20°C).


A na záver, aby som bol trošku prospešný aj pre začiatočníkov; ideálne je kvasiť pri teplote 15-20°C. Samozrejme v domácich podmienkach si moc teplotu nevyberáme. Nad 20°C to ide pomerne rýchlo. Pod 10°C sa kvasenie rázne spomaľuje a pokiaľ nie je kvas rozkvasený, tak môže byť aj problém, aby začalo. Ideálne je mať uzatvárateľné sudy s kvasnou zátkou (na internete nájdete o čom rozprávam) a keď prestanú ísť bublinky z kvasnej zátky, tak znamená, že kvas je vykvasený a môže ísť do pálenice (samozrejme toto pozorovanie sa musí robiť pri teplote minimálne 15°C).

Ľubo

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 14 a číslo 11.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika