Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Zdravím,

aj keď som do detailov neprečítal celú diskusiu, trošku by som zovšeobecnil info o meraní cukornatosti. 

Cukromerom (ďalej budem hovoriť o hustomeri, lebo v skutočnosti meriame hustotu) a reflaktomerom môžeme presne merať cukor (hustotu) iba pri nerozkvasenom mušte. Keď to zjednodušíme, tak následne pri kvasení je premena cukrov na alkhol a CO2. CO2 pri meraní nadľahčuje hustomer. Vzniknutý alkhol má zase menšiu hustotu ako voda, takže čiste teoreticky môžeme cukromerom namerať hodnoty aj menšie ako 0 (aj keď bude ešte nejaký cukro v kvapaline). Alkohol zase rovnako mení aj uhol lomu, takže reflaktomer nám tiež neukazuje reálne čísla.

Takže počas kvasenia a po prekvasení už ani jedným z uvedených prístrojov nemeriame zbytkový cukor. Ale ako na to? Našťastie sa dá všetko prepočítať a vieme zbytkový cukor merať aj hustomerom aj reflkatomerom pomerne presne. Ale iba za podmienky, že vieme počitatočnú cukornatosť, potom vieme cca prepočítať koľko cukru sa nám premenilo na alkohol a následne z toho určiť zbytkový cukor.

Ale aby som netáral o niečom čomu ani sám úplne nerozumiem, prikladám stránku, kde sa všetko dozviete do podrobna aj s konkrétnymi výpočtami.

http://diversity-pivo.blogspot.com/2017/01/pocitame-nova-korekce-refraktometru.html

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 19 a číslo 14.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika