Uchování jablečného moštu bez sterilace



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 164.24 (?) 
4.10.2008 18:11
tahle rada je asi nejlepší... děláme to tak již několik let... vřele doporučuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
      
host - 32.73 (?), 25.10.2008 22:27
:-) Tak to nemá chybu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 80.193 (?), 7.12.2008 17:06

Tak to udělejte, jako můj nový soused-Pražák, který si koupil chalupu. Ze samé radosti nad úrodou jablek si koupil drtič, lis a začal moštovat... Ihned plnil PET lahve po okraj jen tak, jak to nachytal z lisu a nechal je na dvoře s tím, že si je v neděli vezme s sebou do Prahy. Kolik si myslíte, že mu zbylo celých flašek na odvoz v polovině srpna?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 7.12.2008 21:10

Kolik zbylo Pražákovi, nevím. Poslechněte, co se stalo mně před pár lety. Asi 20 PET lahví moštu i s přepravkou jsem zapomněl po podzimním lisování na zahradě v boudě na nářadí. Přišel jsem na ně až v březnu. Otevřel jsem první - vystříkl napěněný mošt. Žádná z petek nepraskla, všechny byly tvrdé jako kámen.  Po opatrném otevření mě překvapila svěží chuť jemně nakvašené šťávy.  Od té doby mošty steriluji i nadále, pár lahví čerstvého však pokaždé naplním až po vrch, pevně uzavřu a a nechám venku. Přetlak oxidu uhličitého kvašení zastaví a mošt jakž takž zakonzervuje. Otvíráme je poprvé na Vánoce. Láhve je dobré překrýt plachtou, nelze vyloučit, že nějaká petka praskne. Ale zatím se mi to nestalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.241 (?), 15.9.2011 21:59

Mám podobné zkušenosti. Přetlak oxidu uhličitého kvašení zastaví. PET láhve ale musí být plněny jen s minimálním množstvím vzduchu, který oxid uhličitý ředí a hlavně musí být po zakvašení a zvýšení tlaku za normální teploty uloženy v nízké teplotě, ideální je takové 4 st C. Za takové teploty se oxid uhličitý rozpouští v moštu lépe, takže tlak je nižší a vyšší koncentrace co2 v kapalině lépe zpomaluje kvašení. Nesmí zmrznout, protože ve zmrzlém moštu se oxid uhličitý nerozpouští, ten by se stal plynný a zvýšený tlak by roztrhl flašku.

Nevýhoda je ta, že se z toho stává alkoholický nápoj pěněním podobný pivu a taky někdy s výrazně jinou chutí než byl původní mošt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.218 (?), 24.9.2011 16:35
jj a je to dobry i pro děti???
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.36 (?), 26.9.2011 9:59

Přímo to milují, zvláště když rodiče zrovna nejsou doma...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Miroslavik - (12) - 32.178 (?), 21.9.2014 9:40

je možné nechat zmrazit čerstvý mošt bez jakékoli úpravy? v čistých PET lahvích...

mražení je podle mého názoru v naší zeměpisné šířce nejlepší způsob uchování vitaminů a všech zdraví prospěšných látek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.9.2014 13:05

Zmrazit mošt samozřejmě lze. Určitě se tak nejlíp zachovají vitamíny i chuťové vlastnosti. Má to ale několik nevýhod.
1. Než láhev rozmrzne, žízeň vás přejde nebo vypijete něco jiného
2. PETlahve jsou v mrazáku dost neskladné. Je třeba je před uzavřením trochu zmáčknout, aby zmrznutím nepraskly. 
3. Nepomůže ani plnění do skladnějších obalů - např. nápojových krabic. I ty po zmrznutí trochu ztratí svůj hranatý tvar.
    Tepelná pasterizace sice ubere moštu na chuti a C vitaminu (ono ho tam zas tak moc není), ale jinak je praktičtější a mošt je okamžitě připraven k pití. Řada prospěšných látek a minerálu je zachována.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 21.9.2014 15:35

Jen snad platí, že uchování zmrazných potravin je poměrně drahé, cena stoupá s délkou uložení. A mně osobně "syrový" mošt tolik nechutná, pro nás (rodinu) má pasterovaný příjemnější chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika