Stavba udírny v uzavřeném prostoru



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?)
3.2.2016 9:40

No asi bych si netroufl použít slovo plno, ale není vyloučeno, že ještě nějaké jsou. Jenže do nich stejně není co dát. Jednak se musí použít kvalitní maso ze staršího kusu, dlouhodobě solené. Prostě jiná technologie přípravy. Takové maso má dnes málokdo, koupit se zcela jistě nedá. Mimoto protože víme, že uzení není nijak závratně zdravé, je dnes snaha zboží spíše jen ochutit. Rozhodně se dnes neudí z důvodu uchovatelnosti, což bylo dříve nezbytné, ale z důvodu mlsnosti. Takže nazvat diskutující salonními udiči je poněkud příkrý pohled, ostatně jak je u zahradnického učedníka zvykem. Mnoho diskutujících udí a umí to dobře, jiní začínají a zkoušejí to. Někomu to moc nejde a hledá radu. Není důvod nikoho nálepkovat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
host - 247.254 (?), 1.2.2016 23:20, zobrazeno: 28707x

Zdravím vás vespolek, po přečtení celého fora o uzení jsem se nedopátral odpovědí na mé otázky a tak bych poprosil o rady-- na jaře budu stavět udírnu, protože máme jen malou zahradu za barákem tak stavba udírny na zahradě nepřipadá v úvahu, na zahradě máme starou zděnou sušárnu na prádlo cca 5m-2m a cca 2.5 metru vysokou tak mi nezbývá než jí postavit tam.jako topeniště použiju lepší petry(s těsněním kolem dvířek)protože je to v krytém prostoru tak jako kouřovod použiju asi normální plechovou rouru od kamen a cca po dvou metrech trochu šikmo nahoru postavím udírnu, ted prosím o radu z čeho by byla nejlepší.prostory využívám pouze já s otcem takže nemusí být pohledná a nechci se s tim zbytečně srát.byla by lepší plechová(vykuchaná lednice atd) nebo ze dřeva?musí mít ale komín ven z prádelny protože vevnitř mám betonový bazenek na pěstování nástražek a kouř nesmí jít jen tak do místnosti. byl bych moc vděčný za nápady a reakce. přikládám obrázek jak by to asi mělo vypadat


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 139.178 (?), 2.2.2016 7:43

Klobásy opět nakyslé.Tam si počtěte, co by mělo jít za kouř do té lednice/bedny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.46 (?), 2.2.2016 18:13
A mě to zase připadá jako výrazně lepší nápad, než do sušárny rvát Petry se starou ledničkou a potom se drbat na hlavě, že to není ono... Maso bude kyselé, možná i lehce nechutné a zdraví ohrožující (to když dehet začne rozpouštět gumu dvířek ledničky a začnou se tavit plasty...) a sušárna bude beztak plná kouře... Jinač v Rakousku i Chorvatsku se udí dlouhotrvanlivé šunky pouze ferdovým způsobem. M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 2.2.2016 18:59

Jenže k tomu mají správný prase, správně naložený, správnej vzduch. A pak trochu toho kouře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.46 (?), 2.2.2016 19:17

O tom žádná...
Uzení v ledničce pomocí Peter však může zazdít i Mangalicu naložené v mořské (alpské) soli.
M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 3.2.2016 9:25

Jinač v Rakousku i Chorvatsku...no tak, ono se tak udí i u nás, po dědinách bude jistě ještě stát plno takových udíren, akorát salonní udiči se zahrada.cz o tom nemají ani tušení. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 3.2.2016 9:40

No asi bych si netroufl použít slovo plno, ale není vyloučeno, že ještě nějaké jsou. Jenže do nich stejně není co dát. Jednak se musí použít kvalitní maso ze staršího kusu, dlouhodobě solené. Prostě jiná technologie přípravy. Takové maso má dnes málokdo, koupit se zcela jistě nedá. Mimoto protože víme, že uzení není nijak závratně zdravé, je dnes snaha zboží spíše jen ochutit. Rozhodně se dnes neudí z důvodu uchovatelnosti, což bylo dříve nezbytné, ale z důvodu mlsnosti. Takže nazvat diskutující salonními udiči je poněkud příkrý pohled, ostatně jak je u zahradnického učedníka zvykem. Mnoho diskutujících udí a umí to dobře, jiní začínají a zkoušejí to. Někomu to moc nejde a hledá radu. Není důvod nikoho nálepkovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 3.2.2016 10:29

Na jedné ze zahrad, co mám v péči stojí hospodářské stavení, které bylo užíváno jako řeznická výrobna. Tam je vestavek s podlahovou plochou 1,5×1,5 m, který se do 1.světové války používal jako "velká udírna" (malá byla v komíně pece na chleba). Nyní v ní parkuji sekačku a neplánuji, že bych uzeniny ze dvou prasátek a jedné kravičky někdy zpracovával studeným kouřem na sušené salámy (typu vysočina, lovecký,...).

Jinak k těm Petrám - mají ten nejhorší tvar topeniště, který by se dal pro stavbu udírny použít. Horší by snad bylo užití nějakého vyřazeného kotle Dakon či Viadrus. Ledničku bych nepoužíval, protože vykuchat ji a předělat do použitelného stavu je pracnější než vyrobit bednu z OSB desek nebo překližky. Luxusnější provedení by bylo, necat si u klempíře vyrobit plechovou bednu, protože falcované spoje lépe těsní než spoje na sraz desek (i v pípadě dorazů natřených fermeží). Největší únik kouře však bude v době otevřených dvířek pro kontrolu a manipulaci s masem/klobáskami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 2.2.2016 9:01

Pro Vás by byla nejlepší kompaktní udírna co prodávají v Polsku jako hotovou. Pracuje na principu, že místo odhořívání dřeva je toto zplynováno elektrickou spirálou v generátoru kouře. Provozoval by jste ji normálně bez komínu venku a po skončení uzení uklidil do prádelny.

Nejvíce o ní píše na tomto fóru Radek.

Je to analogické tomu jako když máte přenosný gril vs. stacionární gril pod pergolou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 247.254 (?), 2.2.2016 10:43

zdravím a mockrát děkuji za reakce. vážně jsem tu na foru přečetl vše co se týká uzení.na zahradě ji nemihu stavět, zahrada není jen má, chodí tam i ostatní sousedi z baráku, má je pouze sušárna. na tu generátorovou udírnu jsem na netu koukal ale jelikož stojí docela ranec(potřebuju alespon 1metr na výšku) a na zahradě jí provozovat nemohu tak musím postavit v té sušárně.jak jsem psal, v sušárně mam beton. bazének na nástražky tak nemohu dělat ohen nekrytý. topeniště bude vážně z kamen petry a kouřovod z obyč. roury(po uzení kamna z kouřovodem rozeberu aby tam byl prostor) a na zdi bude vyset jen ta udírna-chtěl bych jí postavit z vykuchané lednice, dolu udělám plech na odkapání mastnoty, pod tím jěště plech na rovnoměrný pohyb kouře. nahoře asi tak dve vyndavací mřížky(jako šuplíky) a nad tím nejkaké háčky.metr vysoká musí být protože občas chytnu sumíka.a z těla udírny musí vést komínek nad střechu.jěnže dost lidí mi to vymlouvá že udírna mus být ze dřeva a děravá a to já nechci.má otázka teda zní-je možné udělat to tělo udírny třeba z té plechové lednice?neby by měl někdo jiný nápad? udit chci kouřem cca 40-60 stupnů a udit budu bukem.děkuji za reakce

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika