Výchovný rez - pomoc začiatočníkom



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 179.243 (?)
4.2.2018 7:53

Na jednu stranu bych souhlasil, hlavně s těmi hrušněmi, kde přírůstky po výsadbě jsou opravdu zoufalé. Netuším proč, ale děje se mi to skutečně u všech hrušní (a že jsem jich do dneška vysadil kolem 10). Ale je pravda, že po 2 či 3 letech zase začaly přirůstat, což zavirovanost zase popírá. Také je pravda, že jsem na podzim při likvidaci jedné nejzoufalejší vysazené hrušně našel na kořenech nádory, což muselo být už ze školky, boť jsem ji sázel doprostřed louky, kde nemohl být žádný parazit z dřívějška.

Pokud byste měl pravdu, jak si ale vysvětlit, že kupuju krásné stromky, silné kmínky a silné kosterní větve, a po výsadbě jsou takto mizerné přírůstky? To by přece nebyly tak nádherné přírůstky před výsadbou ve školce. Spíš bych to viděl na špatné zacházení (delší dobu na suchu) či na výrazné zakrácení a poškození kořenů, než zavirovanost.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 179.243 (?), 3.2.2018 21:52

Co to je za nesmysl? Povýsadbový řez byl proveden naprosto vzorově (fotka zkresluje, ale byl). V životě jsem neslyšel, že by se měly vyštipovat pupeny na větvích (vím jen o tom, že se to dělá na terminálu kvůli zapěstování 4 kosterních větví). Nikdy jsem to nedělal a stromky rostly normálně. Toto je extrém, dřív se mi to nikdy nestalo a nesouhlasím, že z 5 pupenů by vyrostly výhony 40cm dlouhé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1594) - 165.146 (?), 3.2.2018 22:25

Lidi neměl jsem odvahu číst příspěvky obhajovačů dnešního výsadbového materiálu a hledačů chyb kde nejsou.Pamatuju si časy kdy po výsadbě a provedeném výchovném řezu narostly 20 ÷ 30 cm letorosty.Jakto že nyní narůstají 10 cm ocásky.Prodává se zavirovaný a nekontrolovaný materiál (za všechny viz hrušně).Stále vám však budou tvrdit, Je to vaší chybou.Proč myslíte, že je najednou omezen přístup pro zahradkáře k podnožím a roubům.Já osobně si rozhodně už nekoupím stromek od prodejců.Nechci si na zahradu zavléknout nějaké svinstvo.Dnes jsem si kopulací založil dva stromky.Nebudu dělat pokladničku nepoctivým lidem.Poznatek.Na Slovensku lze ještě sehnat kvalitní výsadbový materiál.Jasně tomu napovídají zdejší příspěvky. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 179.243 (?), 4.2.2018 7:53

Na jednu stranu bych souhlasil, hlavně s těmi hrušněmi, kde přírůstky po výsadbě jsou opravdu zoufalé. Netuším proč, ale děje se mi to skutečně u všech hrušní (a že jsem jich do dneška vysadil kolem 10). Ale je pravda, že po 2 či 3 letech zase začaly přirůstat, což zavirovanost zase popírá. Také je pravda, že jsem na podzim při likvidaci jedné nejzoufalejší vysazené hrušně našel na kořenech nádory, což muselo být už ze školky, boť jsem ji sázel doprostřed louky, kde nemohl být žádný parazit z dřívějška.

Pokud byste měl pravdu, jak si ale vysvětlit, že kupuju krásné stromky, silné kmínky a silné kosterní větve, a po výsadbě jsou takto mizerné přírůstky? To by přece nebyly tak nádherné přírůstky před výsadbou ve školce. Spíš bych to viděl na špatné zacházení (delší dobu na suchu) či na výrazné zakrácení a poškození kořenů, než zavirovanost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.210 (?), 4.2.2018 9:18
Petr z H.: Nádorovitosť koreňov je spôsobená baktériou Agrobacterium tumefaciens. To sme tu napokon pred pár mesiacmi rozoberali. Faktom je, že toto je takmer vždy neželaný "darček" zo škôlky. Na druhej strane - tvrdenie že za neprosperovaním stromkov po výsadbe stojí plošné zavírenie výsadbového materiálu mi príde prehnané (a aj nespravodlivé voči tým škôlkam, ktoré poskytujú kvalitný materiál). Je to podobné ako tvrdiť, že človek ktorý chronicky kašle, chudne a občas vykašliava krv má určite tuberkulózu. Paušálne hodiť všetky predávané výpestky do jedného "zavíreného" vreca bez jasnej (laboratórnej) diagnostiky zostáva vždy len v podobe (samozrejme - bez verifikácie nevyvrátiteľného) predpokladu. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1594) - 165.146 (?), 4.2.2018 9:19

Ano napsal jsem to záměrně ostře abych probudil o této vážné problematice diskuzi.Jak si vysvětlit ten nesoulad mezi zakoupeným stromkem který má parametry a tou proměnu po výsadbě při zachování všech zásad výsadby, řezu a doplňkové závlahy.Neznám přesnou příčinu, mohu se jen dohadovat používají se snad nějaké stimulátory růstu či co.Nebo se ve školkách neošetřuje proti chorobám (spála a jiná závažná napadení).Před 18 lety jsem koupil v Litenčicích hrušeň která neměla podle školkařů parametry.Byla pohozená v rohu na likvidaci.Vzal jsem si ji a po výsadbě měla normální přírusty a vývoj dnes plodí vysoce kvalitní ovoce.

Kolega v práci si také zakoupil hrušeň a jabloň.V obou případech přírustky mizerné.Viděl jsem ty stromky, měly po zakoupení normální růstové parametry, po výsadbě mizérie.Radili jsme se, před výsadbou připravil výsadbovou jámu, provedl správný výchovný řez a výsledek nula.Zálivku samozřejmě během vegetace prováděl.Před výsadbou je nechal natáhnout ve vodě.Tak kde je sakra chyba? V kupujícím, jak se nám tu mnozí snaží namluvit a řeší se to přihnojovací radou.A co ty hrušně které mají po výsadbě nekrotické fleky, prýští sliz a usychají a lidé se zde zoufale ptají po příčině.To není náhoda.

Tedy jsem kolegovi nabídl, že mu stromky udělám sám.Vlastně mě požádal.V prosinci jsem obdržel větší množství podnoží M7,M26 v kvalitě C/VF třída A.Jak je tomu po novém roce nevím ale nedělám si iluze.Tedy jsem mu kopulačkou včera udělal 7 stromků jabloní.Chvíly to potrvá ale jak doufám budou to kvalitní stromky.Časově to výjde stejně s nekvalitní vysadbou.Jak se psalo v Zahradkáři :Nekvalitní stromek nebude nikdy plodit kvalitní ovoce i když se nakonec přinutí k nějakému růstu. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1594) - 165.146 (?), 4.2.2018 9:58

Nikdy jsem to nepaušalizoval na všechny školkaře.Je nutné dobře zvažovat od koho budete nakupovat.Před třemi lety jsem koupil stromky z Litenčic (Red Jonaprince, Gala),růst po výsadbě normální i přechod k plodnosti.Tuším, v té době jsem zakoupil Delikates u prodejce kam už nevkročím(největší široko daleko).Ještě nezaplodil a přírustky přes veškerou snahu neuspokojující pro podnož M7.

Shrnutí: Vysadím li stromek podle všech pravidel a řezem vyrovnám poměr nadzemní části stromku vúči poškozeným kořenům z dobývky u zdravého stromku je přirozenost obnovit tuto odebranou hmotu korunky novým dřevem.Pokud to neudělá je to způsobeno nedostatečným řezem po výsadbě a nebo nekvalitní sadbou. - Mičurin II (470m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.198 (?), 4.2.2018 10:27
V.Polehla: Áno, s druhým odstavcom súhlasím. Možno by som len doplnil "pokud tak neudělá do dvou let". Vyorávka a presadenie je pre stromček šok, niektoré to zvládnu ľahko, iným nové zakorenenie trvá trochu dlhšie (paradoxne to nie vždy závisí od mohutnosti a kvality zachovaných koreňov). Obzvlášť hrušky niekedy prvý rok "postoja" a rozbehnú sa až v druhom roku. Ale aj napr. Ligol na M9 ktorý som kupoval pred 2 rokmi mal po výsadbe minimálne prírastky, ďalší rok už vyrašil bujne. Určite predstavujú problém neseriózni predajcovia (priekupníci) s neraz pochybným alebo nedeklarovaným pôvodom výpestkov. Tam je to riziko viróz neodhadnuteľné a určite vyššie. Možno by to chcelo prísnejšiu legislatívu, aj keď tej byrokracie v rámci EÚ už máme dosť. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 6.48 (?), 4.2.2018 11:22

Jisté aklimatizační období je nutné, v případě hrušní může být i delší, v tomto s Vámi souhlasím. V ČR si zákazník může koupit certifikovaný materiál bezvirózní (Vf) nebo testovaný (Vt). V případě konformního materiálu (CAC) musí zákazník počítat s tím, že mu žádná bezviróznost není garantována, taktéž u ziskuchtivých dovozců by s touto skutečností měl počítat. Z různých zdrojů jsem se dočetl, jak kombinace nejrozšířenějších virů u jabloní (ApMV, ASGV, ASPV, ACLSV) snižuje plodnost stromů, nikoliv jejich vzrůstnost. Nechci obhajovat nepoctivé prodejce, ale je to zákazník - pěstitel, kdož má možnost rozhodování a výběru. Zůstává otázkou, do jaké míry má smysl se pídit po naprosto bezvirózním materiálu, když si malosadař stromek zasadí do oblasti zamořené viry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.197 (?), 4.2.2018 11:57
K.Hasman: Je to tak, my kupujúci môžeme veci ovplyvniť. Ja sa riadim 2 zásadami: 1. Nakupujem tam kde mám dobré skúsenosti z minulosti. 2. Stromček si vyberám osobne (nie zásielka). Občas ale zásady poruším, ak veľmi chcem niektorú odrodu a inak sa nedá (ale takto zhreším len raz za niekoľko rokov). Naposledy teraz v októbri - kúpil som hrušku General LeClerc, síce u overeného predajcu a stromček je pekný, ale... Na fotke sú všetky (!) informácie o stromčeku. Odkiaľ pochádza a aký typ dulového podpníka to je, netuším. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 6.48 (?), 4.2.2018 12:36

V tomto ohledu jsem větší hříšník, neboť netestovaný rostlinný materiál v podobě roubů přenáším na své stromy každoročně. Při striktním nákupu pouze certifikovaných roubů a oček bych více než polovinu jabloňových odrůd neměl. Nicméně i odrůdy "bez záruky na původ a zdravotní stav" bujně rostou a bohatě plodí. Rad k (ne)nakupování stromků bez uvedení tvarů a podnoží je dost v jiných vláknech, stejnětak zkušeností s různými zásilkovými prodejci. Považuji tedy za chybu objednavatele, pokud si stromek neznámého tvaru, na neznámé podnoži, s velkým rizikem záměny, přesto "přidá do košíku".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika