Stupeň červivosti jabloní podle odrůd



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.99 (?)
25.11.2013 23:36

Prikláňam sa k názoru p.Standy. Za plotom máme od západu pole, záhradka je dosť vystavená severozápadným vetrom. Piliarku som za 10 rokov pestovania jabloní nevidel, preto ani nestriekam. Najväčšie plody mám na podpníkoch MM106. S výnimkou triploidného Orionu na M26. Tam je však veľkosť plodov limitovaná geneticky. Väčší plod má logicky redšiu dužninu. Odroda Lipno na M9 nemala plody väčšie ako 6-7 cm. Pôda je veľmi úrodná.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 58.114 (?), 25.11.2013 13:03, zobrazeno: 7182x

Založil jsem toto vlákno, abychom zde mohli zveřejňovat svoje vlastní poznatky o přirozeném stupni červivosti jabloní podle odrůd – tedy stanovit nejvíce a nejméně napadávané odrůdy. Podmínkou hodnocení je to, že jabloně nejsou nijak chemicky ošetřovány proti obaleči.
Za sebe mohu napsat tyto poznatky :
- nejvíce červivé : Matčino, Rozela, Rubinola, Rubín
- minimálně (ojediněle) červivé : Karmína, Opál, Ontário, Heliodor, Zuzana, Spartan

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 16.8 (?), 25.11.2013 14:40

Připojil bych nejméně červivé Rezista, Florina. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.6 (?), 25.11.2013 16:36

minimalne : Rajka

nejvice cervive: Golden Delicius (50 procent letosni urody)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 25.11.2013 16:39

U mne nejvíce červivé je James Grieve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 25.11.2013 18:36

Každý rok je to jiné. Ale obecně bych řekl, že rezistenty červivějí méně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 25.11.2013 18:52

Asi je to tak. Mám ten stejný poznatek. Za to, že rezistenty nechutnají obalečům a houbám mohou i tzv. sekundární látky metabolismu rostlin (primární je třeba cukr, bílkovina... a sekudární je alkaloid, glykosid, tříslovina...). Otázkou je, jestli jejich konzumace je vhodná a hlavně zdravá i pro člověka??? Pro křížení byly použity druhy jabloní odolné, ale taky nejedlé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 213.119 (?), 25.11.2013 19:45

No... velmi zajímavý postřěh,

co je tedy lepší?           Rezistent nebo odrůda pod preventivní chemickou ochranou?

Třeba by to byl dobrý námět pro diplomovou práci.

Jarin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.99 (?), 25.11.2013 22:21

Veru odvážna úvaha. Bolo by prospešné, podložiť ju aspoň jedným serióznym zdrojom informácie o sekundárnych metabolitoch, ktoré nechutia obaľovačom. Neverím, že by alkaloidy(?), glykosidy či triesloviny v šupkách nezrelých jabĺčok boli pre naše zdravie nebezpečné podobne ako napr. nezrelé zelené rajčiny. Množstvo moderných interšpecifických odrôd viniča obsahuje význačný podiel génov divokých rév, odlišné triesloviny oproti európskej réve poznáme často aj v chuti bobúľ, ale zatiaľ som nepočul o jedinom prípadu zdravotnej škodlivosti týchto hybridov. Naopak, niektoré najnovšie muštové "frankoamerikány" sa stále častejšie objavujú na prvých priečkach degustácií vín.

Vrátim sa k otázke vo vlákne. Najviac červivých plodov mi odpadlo u Floriny, Angoldu, Orionu a Melodie. Sem tam daaké červivé jablko na strome som našiel u Topazu, Siria aj Pinovy. Najmenej červivých plodov bolo na sortách Braeburn, Pink Lady (Cripps Pink), Lipno, Luna a Rozela. Súvislosť medzi lákavosťou plodov pre hmyz a tým, či sú to rezistenty alebo "strupáče", v mojom prípade nevidím. Vypozoroval som však, že najmenej červivých plodov bolo u jabloní pestovaných na podložke M9. Bujnejší podpník má možno vplyv na menšiu hustotu dužniny, ktorá kladie menší odpor žravým húseniciam. Tvrdá dužnina a mastná šupka zrejme vytvárajú pre samičky pri kladení vajíčok určitú bariéru. Pravdepodobne z týchto príčin u mňa dopadli najlepšie odrody Braeburn a Luna. Cripps Pink na M9 dozrela najneskôr- oberal som ju až včera, počas náletu obaľovačov mala teda plôdiky riadne tvrdé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 25.11.2013 22:30

Bujnejší podpník má možno vplyv na menšiu hustotu dužniny, ktorá kladie menší odpor žravým húseniciam

Mám zkušenost opačnou. Na slabě rostoucích podnožích bývají plody větší, dužina naopak řidší, rychleji přezrávající. Větší napadení živočišnými škůdci u vyšších tvarů bych přisuzoval spíš hustší koruně a absenci probírky. Jablka bývají napadeny pilatkou i obalečem s oblibou v místech, kde se plody vzájemně dotýkají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.99 (?), 25.11.2013 23:36

Prikláňam sa k názoru p.Standy. Za plotom máme od západu pole, záhradka je dosť vystavená severozápadným vetrom. Piliarku som za 10 rokov pestovania jabloní nevidel, preto ani nestriekam. Najväčšie plody mám na podpníkoch MM106. S výnimkou triploidného Orionu na M26. Tam je však veľkosť plodov limitovaná geneticky. Väčší plod má logicky redšiu dužninu. Odroda Lipno na M9 nemala plody väčšie ako 6-7 cm. Pôda je veľmi úrodná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika