Staré odrůdy



host - 227.21 (?)
24.1.2017 19:09

Strýmce, kterou jsem všude možně pomlouval bych se asi měl, po čtení tady poslední dobou, omluvit.

(Já ji zdědil, velký strom od severu, jinak úplně zastíněná byla, a přesto bez chorob, škůdců a velmi úrodná a trvanlivá. A jak jsem ji skácel, tak jsem pak zjistil, že na tom místě by neprospíval ani černý bez...)
Jen ta chuť, konzistence a výlisnost-šťavnatost velmi podprůměrná. Z lepší polohy ji neznám...
Ale co z lepší polohy, nebo lépe napsáno stanoviště, znám jsou Booskopské.
Proto taky reaguji na jejích vhodnost k sušení. Myslím si, že ony jsou tak suché, že se "ani moc sušit nemusí"...
*
Ale já mám velmi omezený pohled a rozhled, nejsem ovocnář, mé priority byly hlavně výlisnost, cukernatost a tak...
(A na lepší "surovinu" než Smiřické jsem v tom směru nenarazil.)
Tak mé psaní berte s velkou rezervou).

Rafael.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
            
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 96.24 (?), 24.1.2017 16:07

Pro pana Jiřího II: Ano, způsob života na venkově i jeho samotná tvář se mění. Nemohu mít nikomu za zlé, že se nevěnuje pěstění ovocného stromoví. Mně se chtělo obětovat veškeré peníze a volný čas svému velkému hobby, proto jsem s elánem dřel na svých pozemcích, zatímco moji vrstevníci jezdili na pěkné dovolené k moři. Šetřil jsem na studny, stavbu chaty, přikoupení půdy, výsadby, oplocení, kdežto ostatní lidé si stavěli nové domy a kupovali pěkná fára. Já žil v malém bytě a jezdil s vehikly....ale stejně bych neměnil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 24.1.2017 17:48

Pane Hasmane, k tomu co jste napsal mohu jen dodat, že máte můj obdiv a sympatie. Přeji Vám pevné zdraví a hodně radosti z vlastního ovoce.

Staré jsou odrůdy jen podle roků od jejich objevení nebo uvedení na trh. Lépe je odrůdy rozlišovat na ty které se osvědčily a které se neosvědčily.

To zjednodušeně znamená, na ty které nám chutnají a které nám nechutnají, dále na ty kterým se v daných podmínkách daří a kterým se v daných podmínkách nedaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.1.2017 18:12

Já bych termín staré odrůdy nezavrhoval, ale rozdělil na dvě skupiny:
Staré odrůdy 1
Ananasová reneta, Bernské růžové, Breuhahnovo, Sudetská, James Grieve, Wagenerovo, aj. Už je kolem sebe běžně nevídáme, šlo o krátkověké stromy. Bojovat za jejich záchranu za každou cenu nevidím za nutné. I když na ně někteří nedají dopustit, nové odrůdy je nahradily lepší chutí, plodností, velikostí, často i rezistencí. 

Staré odrůdy 2
Blenheim, Jadernička, Matčino, Grávštýn, Smiřické, Boikovo, Kardinál, Strýmka, Panenské, Vilémovo, Boikovo, aj. Stromy jsou dlouhověké, takže je stále vídáme ve starých sadech, kolem silnic, v extenzivních zahradách. Tyto jabloně, které mohou tvořit krajinu, růst bez větších zásahů pěstitele, je třeba zachovat. A to proto, že podobné odrůdy mezi těmi novými nenacházíme, takové se totiž již nešlechtí!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.21 (?), 24.1.2017 19:09

Strýmce, kterou jsem všude možně pomlouval bych se asi měl, po čtení tady poslední dobou, omluvit.

(Já ji zdědil, velký strom od severu, jinak úplně zastíněná byla, a přesto bez chorob, škůdců a velmi úrodná a trvanlivá. A jak jsem ji skácel, tak jsem pak zjistil, že na tom místě by neprospíval ani černý bez...)
Jen ta chuť, konzistence a výlisnost-šťavnatost velmi podprůměrná. Z lepší polohy ji neznám...
Ale co z lepší polohy, nebo lépe napsáno stanoviště, znám jsou Booskopské.
Proto taky reaguji na jejích vhodnost k sušení. Myslím si, že ony jsou tak suché, že se "ani moc sušit nemusí"...
*
Ale já mám velmi omezený pohled a rozhled, nejsem ovocnář, mé priority byly hlavně výlisnost, cukernatost a tak...
(A na lepší "surovinu" než Smiřické jsem v tom směru nenarazil.)
Tak mé psaní berte s velkou rezervou).

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 24.1.2017 20:07

Taky se přidám se souhlasem s panem Hasmanem, i pro jeho názor na Strýmku. Jen dodám, že ten její užitek je jaksi ambivalentní. Je propagována jako dlouhověký, odolný strom, do drsných podmínek. Jenže z drsných podmínek je jeho ovoce nejedlé. A v dobrých podmínkách se dají pěstovat jablka daleko chutnější. Výdrž ovoce až do následujícího léta (a přiznejme si ovoce nevalné kvality) je v dnešní době pasé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 24.1.2017 20:17

teda vlastne strýmku nikto nepestuje, len sused pána Vysloužila, aj to len preto, lebo nič iné nepozná. to ako môj kamarát. má hrozne škaredú ženu, ale on je spokojný, lebo to bola jeho prvá. minule plakal, že je veľmi náruživá a on nevládze stále. tak som mu pripomenul ako som mu hovoril: "neber si takú škaredú, budeš na ňu sám" :) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 51.27 (?), 24.1.2017 20:30

Nepěstuje, ona vlastně žádné pěstování ani nepotřebuje. Mám si Váš příspěvek přeložit jako: "Nevysazujte Strýmku - budete jí jíst sami?"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 24.1.2017 20:38

ani burina žiadne pestovanie nepotrebuje a ako sa jej darí, že? :) neviem, kľudne môžte považovať strýmku za "výchovne jablko" a hovoriť vnúčatám: "keď nebudete poslúchať, budete jesť strýmku" :) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.64 (?), 25.1.2017 11:44

Objektivní porovnání je těžké. Lidský život je krátký, málokdo má dostatek prostoru  (a schopností) pro souběžné pěstování odrůd a jejich porovnávání a selekci. Proto musíme názory skládat jako mozaiku a snažit se o obecněji platné závěry s vědomím, že někde nemusí platit vůbec a že těch pravd může být více. Proto je důležité rozhlížet se kolem    sebe, všímat si, co se v okolí osvědčilio a kterým směrem tedy jít.

Já mám například velmi dobré zkušenosti s Panenským - sázel je děda před cca 70 lety a dodnes stromy pravidelně plodí  a jablka jsou kolem 5 cm v průměru. V moštárně nevěří, že jsou to Panenské. Čili pro obdobnou lokalitu v polabí mohu doporučit. Ale jinam, např. do podhůří??

Myslím si, že roli hraje i určité oteplování (ale pozor, nejsem alarmista v tomto směru). V Praze mám menší zahradu, kde jsem zrušil jabloně, hrušně a vysadil jen meruňky a broskvoně. Velmi se to osvědčilo, úrodu počítám v mnoha desítkách kg. Paradoxně vozím toto ovoce z Prahy na venkov známým a příbuzným.  Resp. vozil jsem, letos tam místo toho bude bytový dům a stromy jsou již vytrhané... Takže to berte i jako smutný pvzdech. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 25.1.2017 12:05

skúsim vysvetliť ako som myslel slovo "objektívny". objektívny je ten, kto aj napriek tomu, že prezentuje svoje skúsenosti, chute a preferencie, tak napr. jeho kamarát nie je šľachtiteľ a on chváli tu jeho odrodu. jeho kamarát nemá obchod s ovocnými stromčekmi a on chváli odrody, ktoré tam má a pod. človek, ktorý má akýkoľvek záujem na tom, aby sa medzi ľudí rozšírila nejaká odroda, tak objektívny nie je a preto som aj napísal, že staré odrody netreba propagovať ale objektívne informovať. v prípade, že som zle pochopil účel a cieľ fóra, nemá to byť výmena skúsenosti, prípadne pomoc iným ale skrytá reklama, tak sa úprimne ospravedlňujem, som mladý a neskúsený. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika