Skladovateľnosť jabĺk - 2018/2019



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.227 (?)
28.1.2019 8:48

Řekl bych, že skládkových chorob je trochu méně než v minulých letech. Sem tam nějaký plod shnije, ale počty jsou zanedbatelné. Na skladovatelnosti někiterých jablek se podepsalo teplé loňské léto. Vzhledem k tomu, že jsem nepřizpůsobil dobu sklizně a pozdní odrůdy sklízel jako obvykle na přelomu října a listopadu, některá jablka jsou ve vyšším stupni zralosti, než bych v lednu čekal.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.111 (?), 26.1.2019 9:10, zobrazeno: 15461x
Súčasná sezóna skladovania jabĺk v našich pivniciach/sklepoch je nepochybne čiastočne ovplyvnená špecifickým počasím v r.2018, ktoré spôsobilo skoršie dozretie niektorých odrôd a tiež výrazne oneskorené vychladnutie skladovacích priestorov. Iste - každý z nás má svoju polohu záhrady, svoju mieru starostlivosti o stromy a svoj typ pivnice, napriek tomu by možno nebolo na škodu podeliť sa navzájom s poznatkami, ako sa našim výpestkom darí na ich poslednom stanovišti. U mňa je to celkovo veľmi dobré, ale kazivosť (podliehanie moníliovej hnilobe) je pri niektorých odrodách výraznejšia než po iné roky. Bezchybne sa drží zatiaľ napr. Admiral, Florina, Karneval, Lucy, Braeburn, Heliodor, Idared, Ligol, dokonca aj zopár ešte nezjedených Gold Bohemií a Coxoviek. Nehnije ani Golden Del, Šampion, Jonagored, Boskoop a Pinova, ale ich šupka už začína vráskavieť. Viac než po iné roky sa objavujú nahnité plody u odrôd Fuji, Jonalord, Topaz, Rubinola, Jonathan a najmä u Merkuru. Čo je dosť výrazný rozdiel oproti minulosti, kedy napr. Merkur, Fuji a Topaz zdravotne excelovali a Jonathan v minulej sezóne dokonca prekonal všetky odrody a bol v konzumovateľnom stave ešte začiatkom augusta. V tejto sezóne príjemne prekvapuje najmä Karneval, z ktorého som nemusel vyhodiť zatiaľ ani jedno jablko. Rovnako pri Admirale a Lucy, tam to ale nie je nič nečakané. IH
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.37 (?), 27.1.2019 19:42
Zdá sa, že so skládkovými chorobami nikto problémy nemá. To je určite pozitívne. Pridám ešte fotku (č.1) neúplne naplnenej debničky jablkami odrody Karneval (potomok Pink Lady), ktoré mali pri oberaní určité chyby (pád na zem, otlačenie, poranenie, chýbajúca stopka a pod.) a preto som ich nedával do pivnice, ale nechal vonku v šope, kde sú v bežných vonkajších podmienkach - teda aj na mraze, resp. vystavené kolísaniu teplôt. Je zaujímavé, že tieto čiastočne defektné plody vyzerajú napriek nie optimálnemu skladovaniu stále dobre a nepodliehajú vôbec hnilobe. Karneval tento rok naozaj zdravotne exceluje - tak v pivnici, ako aj mimo nej. IH (P.S.: No a jedno jabĺčko odrody Lucy stále "skladujem" na strome (foto 2,3) - ani koncom januára nespadlo a stále vyzerá veľmi dobre 😉).



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 27.1.2019 21:37
Chcel by som sa opýtať či používate nejaky fungocit pred zberom merpan alebo niečo podobne. A či syrite pivnicu každý rok a akú máte vlhkosť pivnice a teplotu a vetranie máte stále ci prerusovane? Chcel by som stavať novú pivnicu a každá rada a skúsenosť sa hodí ďakujem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.119 (?), 28.1.2019 5:34
Lajci: Fungicídy pred zberom neaplikujem a ani to robiť nebudem. Dôraz kladiem najmä na to, aby do pivnice išli iba nepoškodené plody. Nedávno som pivnicu rekonštruoval - steny majú nový náter a sú tam aj úplne nové police. Nesíril som. Vlhkosť vzduchu nemeriam, ale predpokladám že je okolo 85-90%. Teplotu tiež nemeriam, závisí od vonkajšej, počas mrazov môže byť asi 2-4°C. Na vetranie slúži jedno malé okno, ktoré sa dá zatvoriť a jeden menší otvor ktorý je trvale priechodný. Pivnica je pod domom ktorý je vykurovaný, takže ideálne to nie je. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ariadna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 78.134 (?), 28.1.2019 7:31
Novy nater aky? Je tam klasicka omietka ci su steny kamenne? Myslite, ze mozem do pivnice pouzit brizolitovu omietku na steny?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 28.1.2019 7:39

Ariadna: Betónové steny s omietkou a biely náter. Brizolit asi môže byť, neviem, v tomto sa príliš nevyznám. Väčšinu prác mi robil kamarát, ja som len otĺkal starú omietku. Hádam poradí niekto povolanejší.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 184.133 (?), 25.2.2019 7:36

Jestliže je to originál brizolit, tj. prodyšná, dýchající cementová směs, pak ano. Ale pokud by to měl být nějaký syntetický nástřik, kterému se občas brizolit říká, tak ne. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 28.1.2019 7:37

V pivnici mám na konzumáciu už iba odrody Topaz, Angold a Fuji. Okrem toho mám ešte Goldeny určené na muštovanie. Tu by som podotkol, že malé plody Goldenov nie sú ani zďaleka také zvráskavené ako tie väčšie. Čo sa týka konzumných odrôd, najlepšie je na tom Topaz. Hnije veľmi málo a zatiaľ si zachováva aj príjemnú sladkokyslú chuť, aj keď sa už do popredia dostáva skôr tá sladkosť. Fuji ma trocha sklamalo, jednak značným hnitím (hnijú aj nepoškodené plody) a jednak vädnutím, ktoré sa prejavuje najmä u veľkých plodov. Angold je ok, no vďaka veľmi teplému letu som ho musel obrať rekordne skoro a komzumne to nie je ono. Tiež nemám ani zďaleka ideálne skladovacie priestory, aktuálna teplota je okolo 5-6°C, čo je dosť veľa na tohtoročné obdobie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.227 (?), 28.1.2019 8:48

Řekl bych, že skládkových chorob je trochu méně než v minulých letech. Sem tam nějaký plod shnije, ale počty jsou zanedbatelné. Na skladovatelnosti někiterých jablek se podepsalo teplé loňské léto. Vzhledem k tomu, že jsem nepřizpůsobil dobu sklizně a pozdní odrůdy sklízel jako obvykle na přelomu října a listopadu, některá jablka jsou ve vyšším stupni zralosti, než bych v lednu čekal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 28.1.2019 15:09
Chcel by som si vybudovať čisto ovocnu pivnicu a vela ludi mi odporučilo stavať vedľa studne aby som ju mohol pripojiť k pivnici. V zime stúpajúce páry vitapaju a v lete vlhkosť udržuje aj suchých mesiacoch a ešte jeden pán mi odporucil dávať vetraky do rohoch pretože je tam najvyššia koncentrácia pár v pivnici. Ja mám problém toho roku z odvodov Šampión a melrose tie my prezreli na strome a mal som hnilobu z jadra. Inak celkom sa držia hoci teraz pivnica nieje tiež ideál. Tak zbieram informácie a skúsenosti od ľudí či nepoznajú nejaké finty a zlepsovaky abi som nezopakoval cudzie chyby preto ak by vás hocičo napadlo budem rád. Ďakujem Lajci
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika