Skladovateľnosť jabĺk - 2018/2019



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (625) - 57.236 (?) 
28.1.2019 18:22

Máme sklep dodatečně vybudovaný u domu, 140cm pod zemí, 80cm nad zemí. Zelená střecha a bok (10cm ext. polystryren, 30cm hlína, skalka...).

Na jablka není ideální, vlhhost kolem 60%, ale skladujeme tam i zavařeniny, pálenky, víno, v létě kvas.

Rubinola a Golden už jsou dobré akorát pro koně, kupodivu Rubín se ještě dá. V dobrém stavu je Jonagold. Ve výborném pak Sirius, Topaz. Na Karmínu a Ontário je ještě čas. Melodii nejím, takže ani nevím, jak na tom je. Admirál i Rozelu jsme snědli už v prosinci. Z hrušek je tam ještě zbytek Bohemik, ale moc vábně nevypadají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 30.1.2019 6:28

zavidim vam tie pivnice, u mna koncom januara/ledna 8stupnov...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 30.1.2019 11:07

U mě je sklep přes léto vyhřátý přes dlažbu na jeho vodorovné střeše, takže tam je i přes 20st v létě, do konce října klidně 15 a pak to rychle padá (dveře zůstávají pootevřené do prvních větších mrazíků. Nyní mám uvnitř kolem 1 st a pokud by hrozily větší mrazy, budu muset dotěsnit (zapěnit) dveře a případně zapálit nějaké svíce či lampy uvnitř.

Jablka tak do listopadu rychle dozrávají (přezrávají), ale nyní už jsou stabilní až do jara. Vlhkost zvětšuji odparnými nádobami, ale v deštích tam zatéká, takže třeba větrat aby se předcházelo plísním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.96 (?), 14.2.2019 20:48

Pinova prekvapila kvalitou aj dnes 14.2.2019 je chruplaa a solidne šťavnatá - prekvapenie lebo po zbere sa mi zdala sucha, málo šťavnatá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.138 (?), 25.2.2019 19:09

Já mám Pinovu suchou a tvrdou i 25.2., i když na povrchu vadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.44 (?), 24.2.2019 13:15
Sezóna 2018/2019 je dokonalou rehabilitáciou odrody KARNEVAL (Pink Lady x Vanda). Po minulé roky som mu vyčítal len priemernú chuť a tiež kratšiu skladovateľnosť (vädnutie šupky už koncom januára). Tento rok je to akoby úplne vymenená odroda. Perfektný zdravotný stav - plody sa vôbec nekazia, navyše vyzerajú úplne sviežo. A nielen vyzerajú, ony aj svieže naozaj sú. Bez známok vädnutia, s dobrou konzistenciou dužiny, šťavnaté. Najväčším prekvapením je ale vynikajúca chuť - dokonale harmonická, s robustnou dávkou kyseliniek aj cukrov v ideálnom pomere, veľmi osviežujúca. Momentálne sa Karneval radí k chuťovej špičke spomedzi asi 20-tich odrôd ktoré ešte mám v pivnici (z hodnotenia vynímam Admiral, ktorý "hrá" svoju vlastnú ligu). Na dnešných fotkách sú plody Karnevalu - zaujímavé je, že aj pri zrelých plodoch zostáva plôška okolo stopkovej jamky väčšinou svetlozelená. Dužina je nádherne snehobiela. Bonusom bolo aj to, že mimoriadne teplý rok sa neprejavil predčasným dozrievaním Karnevalu (čo by mu však vo vyšších polohách iba prospelo). Teplý rok sa pretavil najmä do výbornej chuti, a - paradoxne - aj do lepšej skladovateľnosti. Za mňa tento rok pre Karneval oba palce hore. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
paraji - (32) - 193.153 (?), 24.2.2019 21:18
Rok 2018 bol určite výnimočný, čo sa týka vplyvu na chuť, množstvo úrody a skladovateľnosť jabĺk.Koncom januára som dojedol posledné jablká Malinové hornokrajské, u ktorých je štandardná doba skladovateľnosti niekoľko týždňov.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
morvai - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 166.60 (?), 28.2.2019 22:09

Dnes som akurát kontroloval jablká a naozaj ako tu spomínal pred pár dňami pán Hlavatý, tak odroda Karneval u nás v okolí Nových Zámkov doslova exceluje.Vzhľadom na to že minulý rok o takomto čase bola už dužina kašovitá, tak teraz má trvdú konzistenciu ale popri tom je dostatočne šťavnatá a tá jej chuť je teraz už pomaly začiatkom marca naozaj momentálne určite minimálne výborná.Na dalších fotkách mám posledné jablko z odrody Lucy ktoré som si v tejto sezone nechal, bohužial začalo vráskavieť, ale asi aj preto že bola poškodená krupobitím ešte v Júni minulého roka a pomaly sa z nej cez poškodené miesta odparuje voda.Aj ked na druhej strane je zaujímavé že tu mám rovnako krupobitím poškodený Admiral a ten ani len náhodou nevráskavie a je stále tvrdý ako ked som ho ešte v oktobri otrhol zo stromu.

Karneval
Karneval
Karneval
Karneval
Karneval
Karneval
Karneval
Karneval
Karneval a  Lucy
Karneval a Lucy
Lucy
Lucy
Lucy
Lucy
Lucy
Lucy
Admiral
Admiral
Admiral
Admiral
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.64 (?), 1.3.2019 17:49
Je tu začiatok marca a to je mesiac ktorý pomaly oddeľuje "zrno od pliev" čo sa týka skladovateľnosti zimných jabĺk. Niektorým už dochádza dych, iné stále pôsobia sviežo. V pivnici mám ešte asi 20 odrôd, niektoré sú na fotkách. Prekvapivo sa ešte slušne drží Bohemia, Gold Bohemia, Merkur a Coxova reneta, čo sú u mňa v podstate jesenné odrody. Podobne Rubinola, tá ale vydrží dlhšie. Jonagored pomaly vráskavie, podobne Heliodor, začína aj Fuji. Tento rok je slabší - vzhľadom k potenciálu ktorý majú - pre Braeburn (suchšia dužina) a Jonathan + Topaz (viac nahnívajúcich plodov). Príjemne prekvapuje Ligol, dobre sa drží aj Golden Del., skvele Karneval a Lucy. Admiral - ten hrá svoju "inú ligu". IH













Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.64 (?), 1.3.2019 18:13
Pán Morvai: Lucy Vám vráskavie preto, lebo Ste ju nechali príliš dlho na strome - mali Ste ju obrať o niečo skôr. Takto sa Vám síce krásne vyfarbila, ale na úkor skladovateľnosti, resp. kondície počas nej. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika