Roubování



host - 56.75 (?)
21.8.2016 13:33

To co píše Mimmo, je fakt, který se dá jasně dokázat fyzikou(tu jsem vyučoval) takže zákonitost fyziky nelze vyvrátit.I text který toto o par přispěvků výše je správný.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 192.98 (?), 17.12.2015 9:29

Rouby ze švestek odebírám tak 3 týdny před tokem mízy. Skladovat se dají ve sklepě nebo jenom "pohozené" na mechu (trávě) na severní straně nějaké stavby (ve stínu).  Roubuji při bíle se značících pupenů budoucích květů u peckovin. Jiné postupy mne dávaly podstatně horší výsledky než kopulace v době mízy. Platí to pro peckoviny u jabloní je to jiné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 17.12.2015 9:57

Takový odběr roubů je jistě možný, ale nepřijde mi ideální. Jednak  je těžko odhadnout, že za 3 týdny poteče míza.  Pak taky proto, že to patrně neumožní uschování roubů do doby štěpování za kůru - při plném toku mízy v době odkvětu. Do té doby by rouby, nařezané krátce před tokem mízy patrně vyrašily. Já řežu všechny rouby peckovin v tuto dobu, t.j. v prosinci.  Kopulací pak roubuji dřív - přelom února a března (dle počasí), silnější větve za kůru - jak bylo řečeno - až po odkvětu. Jsou-li rouby tzv. zpožděné, je jistě možné kopulací štěpovat i později (dokonce i v plné míze), ale výsledky nejsou lepší.
   Pro jabloně - jak píšete - v podstatě žádná pravidla dodržovat není třeba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.97 (?), 18.12.2015 11:55

Zkoušel jste prosím Vás roubovat švestky ze stromu na strom? Jestli ano, s jakým výsledkem.A kdy, taky začátek března? Kopulací.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.30 (?), 18.12.2015 17:25

 išlo to boly to moje začiatky štepil som do raštepu ujmavosť 60%

termin začiatkom marca podla počasia aby neboly narašene pučiky 

kopulaciov by mohly biť ešte lepšie vysledky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 66.16 (?), 18.12.2015 18:27

Ano, treba letos nekolik silnejsich myrobalanu a korenovych vymladku svestky proste za kuru, daval jsem po dvou roubech jen na jednom se jeden roub neujal. Delam to tak uz 30 let - ze stromu na strom, v dobe kdy se zacinaji nalevat pupeny je uspesnost vysoka u vseho (vcetne tresni nebo svestek), tahle idealni doba (pro strom-strom) je ale jen par dni v roce, u nas na vysocine behem dubna. Pozdeji kdyz je naraseno je treba spici rouby nebo zpozdene z vyssich poloh apod. Klidne ale ze stromu na strom muzete roubovat i drive v breznu bez mizy adekvatnim zpusobem (rozstep, platovani, kopulace apod). V kazdem pripade vsak roub nesmi predbihat podnoz (v mize, raseni). Pokud chcete jeste zvysit uspesnost tak pod roub na podnoz dejte jeste ocko, v mize klidne t metoda, bez mizy chip budding a je to temer jistota pri nejhorsim to opravite v lete chipovanim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 18.12.2015 21:04

Roubuju švestky i třešně asi 25 let vždy jen ze stromu na strom. Dobu volím těsně při rašení či před jeho začátkem. Snažím se roubovat v době fáze měsíce přibývající. Do úplňku. Vážu el. páskou, volné části zamazávám štěp. voskem. Moc se s tím "nemažu", mám málo času. Úspěšnost mám přes padesát procent. Roubuju a přeroubovávám pro sebe či pro přátele, když mne někdo požádá. Pár roubů do roka. Techniku volím dle síly roubu a podnože. Pokud lze odchlípnout kůru roubuju za kůru, pokud ne, používám nějakou formu plátování či kopulace.  J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.75 (?), 21.8.2016 13:33

To co píše Mimmo, je fakt, který se dá jasně dokázat fyzikou(tu jsem vyučoval) takže zákonitost fyziky nelze vyvrátit.I text který toto o par přispěvků výše je správný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 16.12.2015 19:48

Jsou dřeviny, u kterých to neplatí. Ale u třešní, meruněk nebo jádrovin to tak nějak funguje. Možná bych Standu malinko upřesnil. Zaplnění mízou skutečně zní jakoby tam prýštila volná kapalina. Pro udržení roubu v životachopném stavu však stačí jen malá kapilární vlhkost podnože, která se dokáže vstřebávat roubem. Toto malé množství vlhkosti plně postačuje k tomu, aby roub začal budovat spojky k cévám podnože. Viditelný kalus to ještě není, ale ta interakce tam je. Vysvětluji si to rostlinými biokatalyzátory (hormony) obsaženými v míze. Včera jsem kontroloval broskvoňová očka (chips) z 2.12. a některá dřívejší. Bez kontaktu s vlhkým dřevem by už byla viditelně mrtvá, protože broskvoňová pletiva jsou na vysychání hodně náchylná. Pokud bych některé z oček vyloupl, zjistil bych přichycení v oblasti zářezu na jazýčku, které bude stále zesilovat. Koncem února budou očka přirostlá po celém obvodu, i v místech s neúplným kontaktem. Pokud jde o mikroténový sáček na roubu, je to naprostá nutnost. V minulosti jsem pod něj ještě dával bílý papír, ale to už dělám jenom v červnu u meruzalky. Když je venku +5 stupňů, pod mikroténem nemůže být +20. Proudící venkovní vzduch ten sáček vychladí. U štěpování v zimním období také neměřím teplotu. Pokud je však pod nulou, nic se mi nechytá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.97 (?), 16.12.2015 21:08

Kdy se prosím Vás roubují švestky? A kdy se řežou rouby ze švestek? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 56.75 (?), 21.8.2016 13:17

Mám dobré ověřené zkušenosti s terpentýnovým olejem.Něčím udělam do ztuhlého vosku(třeba šroubovákem) žlábek a tam cvrngnu trochu toho oleje.Je to po dvou třech dnech pak dlouhodobě vláčné. Mám zkoušený i líh zvláční také, ale nepusobí tak dlouho jako předchozí.Terpentýnový olej používají malíři obrazů, dá se bez problémů koupit barvy laky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika