Jakou odrůdu a podnož pro vyšší strom bez opory



host - 246.18 (?)
29.9.2011 8:08

Jestli zvolíte odrůdu Panenské, tak si nechte poslat z Holovous rouby Panenské zlepšené a naroubujte na libovolný semenáč (podrobněji viz. tento odkaz)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 134.252 (?), 26.9.2011 14:31, zobrazeno: 7746x

Prosím o radu při výběru dvou odrůd jabloní. Mám na zahradě (u Českého Brodu, půda těžší) místo pro to, abych je vysadil max. 8 m od sebe a od plotu souseda 4 m. Chtěl bych vyšší stromy pod kterýma by se dalo chodit, popřípadě ještě něco pěstovat. Stačí podnož MM106 nebo je lepší A2? Semenáč už mi přijde moc velký. A jakou odrůdu?Měla by být k jídlu hned po sklizni, skladovat nejpozději do vánoc (nemám sklep). Nějakou kombinaci letní a podzimní odrůdy. Myslel jsem na matčino, james grive nebo wealthy. Jde mi hlavně o nenáročnost pěstování a pěkný strom, nevadí mi když bude jablek míň nebo budou menší než při intenzivním pěstování na zákrscích. Předem díky za cenné rady před nákupem stromků. Martin

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 26.9.2011 17:37

Nevím, zda Vaše požadavky se navzájem nevylučují. K výšce, přesněji snad tvaru stromů: ujasněte si, zda chcete vysokokmen, polokmen či čtvrtkmen. Čtvrtkmen bývá poslední tvar na podnoži, vyšší bývají na semenáčích, kde samozřejmě plodí později a ne všechny odrůdy se pro extenzivní tvar hodí. Pod stromy nejlépe roste plevel a pak - už hůře - tráva, jinak se pod nimi moc toho pěstovat nedá. Z hlediska chůze je to podobné, časem převislé větve mohou vadit i u vysokokmenu, řezem je možné tvar regulovat. Ale při rozumné vzdálenosti můžete chodit ne pod, ale mezi stromy.

   Já jsem osobně zaujatý pro čtvrtkmeny, volil bych odrůdy Hana a Rozela a myslím, že budou k mání jen na MM 106, kde bych rozestup 5m považoval za dostatečný.  Ale berte v úvahu i zcela odlišné názory, rady tohoto typu jsou velmi subjektivní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 26.9.2011 22:20

Myslím si, že jabloň, aby se pod ní dalo "trochu bydlet" musí být vysokokmen, tj. místo větvení od 180 cm výš. MM106 se na takový vysokokmen nehodí, ale A2 nebo semenáč ano.  Na první úrodu si ale počkáte. Píšete, že máte spíš těžší půdu - neuvažoval jste o Panenském českém? Není zrovna letní, mně ale chutná už od září. Má krásné stromy, netrpí chorobami. Vzhledné a dobré plody nehnijí a jsou použitelné univerzálně a dlouho, jsou ale menší. Také když strom kvete, je to radost pohledět. Já ho nemám, protože se do naší vysýchavé půdy nehodí.

Pokud jde o pěstování něčeho pod stromy - prvních několik let to půjde, ale později Vám kořeny znemožní hlubší zpracování půdy. Pod vzrostlými jabloněmi se mi docela daří udržet slušný trávník, půdokryvné trvalky(barvínek) a letničky (lichořeřišnice). Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 134.252 (?), 27.9.2011 8:27

Díky moc za reakce, asi zvolím nějakou kombinaci Panenské nebo Matčino na semenáči (snad pro něj bude stačit prostor 10m2) a nějaký čtvrtkmen -  Hanu nebo James Grieve jako opylovače. Uvidím, co seženu. Martin 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 246.18 (?), 29.9.2011 8:08

Jestli zvolíte odrůdu Panenské, tak si nechte poslat z Holovous rouby Panenské zlepšené a naroubujte na libovolný semenáč (podrobněji viz. tento odkaz)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 134.252 (?), 11.10.2011 9:43

 V Holovousích mají odrůdu Matčino na semenáči - čtvrtkmen. Je lepší si koupit už zapěstovanou korunku nebo mám zvolit raději špičák?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 11.10.2011 10:06

U zapěstované korunky ušetříte rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 11.10.2011 10:12

Špičák je nejméně vhodný tvar na přesazování. Příliš se zabrzdí. Je potřeba si uvědomit, že tvorba kořenového systému je tak nějak v rovnováze s korunkou a když je to šipčák, tak po seřezání a ponechání pár pupenů nikdo v prvním roce korunku nezapěstuje nebo to co se podaří ještě korunka není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika