Colt nebo Gisela?



Stránky: 1,  2   
Antonín Foretník - (45) - 101.95 (?) 
28.3.2020 17:32, zobrazeno: 9332x

Dobrý den, plánuji založit menší zahradu, kde budou mj. třešně. Výška je asi 450 m. n. m. Uvažoval jsem o Kordii, Těchlovanu, Hedelfingen nebo Burlatu. Šířka pozemku je asi 24-25 metrů, hloubka je dostatečná v podstatě pro jakékoli rozestupy stromků, pozemek je dost rozlehlý. Chtěl bych 3 ks třešní, aby bylo možné okolní trávu obsekat traktůrkem a nechat na jedné straně u plotu cestu v šíři asi 5 metrů. Jaké jsou vaše zkušenosti s výškou a šířkou stromků na podnoži Colt nebo Gisela 5/6. Vůbec nemám představu jaké výšky a šířky dosáhne na těchto podnožích třešeň po několika desítkách let. A jak vysoko založit korunu? Děkuji vám za odpověď.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 29.3.2020 14:02

Já osobně mám třešně na podnoži COLT z doby, kdy ještě Gisely nebyly.

Korunu udržuji řezem po odkvětu ve tvaru deštníku = jedno ploché patro podchozí v mírném předklonu (jako když tlačím sekačku) a skliditelné bez žebříku jen s přitahovacím háčkem (0,4 m dlouhým). Průměr koruny je 2r=2×2=4 m výška kmene 1,5 m výška koruny po řezu 0,9 m výška stromu před řezem cca 1,5+0,9+1=3,4 m

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 101.95 (?), 1.4.2020 10:47
Diky, Stando. Domnivate se, ze kombinace Kordia, Techlovan a Hedelfingen bude OK? Ty prvni dve chci urcite. Chtel jsem i neco rannejsiho ale bud tam byl problem s praskanim plodu nebo opylenim.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.4.2020 11:43

Není to ideální kombinace. Uvedené odrůdy se dobou zrání hodně překrývají, chybí tam něco ranmějšího (Aranka, Burlat, Karešova,...), případně pozdní (Regina). Kordia s Těchlovanem se taky špatně opylují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 5.59 (?), 26.8.2020 20:48

Rozmýšlam nad čerešnou. V ponuke su rozne druhy na podpníkoch COLT a GISELA 6
Ako rastú jednotlivé podpníky? Je medzi nimi veľký rozdiel?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 5.59 (?), 29.8.2020 9:23

Povodne som rozmýšlal nad mahalebkou ako podpníkom re čerešne. Je to veľký rozdiel s podpníkom Colt? Gisela 6 som nasiel, že rastie pomalsie. Ceresne na Gisele 5 pestujem, a rast sa mi tam zdá veľmi slabý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 12.2.2021 11:03

Mám na colt kaštánku-za 10let se semnou 2krát stěhovala, takže je tím lehce zpomalená, ale přesto spokojenost, a taky burlat na colt-ten jede, ale já si s ním vím rady-brzdím ho dle mých představ+nadbytečné pěkné pruty rozdávám coby rouby, barborky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 94.165 (?), 12.2.2021 18:50

Internet je plný tabulek. Colt, mahalebka a ptačka představují 100% růstový potenciál.

Gisela 6 80-90% růstu a Gisela 5 50-60% růstu.

Někde jsem viděl tabulku, kde různé odrůdy různě reagovaly, ale pro obecnou představu by měly tyto údaje platit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 103.119 (?), 13.2.2021 12:53

No to je problém mojej otázky. 

Na jednom mieste na internete sa udáva cold 65-70 % vtácnice, a Gisela 6 cca 80-90 % vtáčnice, Na inom mieste sa zase prezentuje Colt 90-100 % vtáčnice.

Idem kúpiť ceresnu. Zvažujem jednu alebo dve. Mám staru čerešnu, 2 mlade na gisele 5 a 2 višne na mahalebke + sused ma višnu, takže s opelivostou by nemal byť problém.

Na čerešnu mam priestor cca 16 metrov. Zo severnej strany by je obrovska čerešna, a z južnej muchovník. Rozmýšlam, či do toho priestoru vložiť 2 čerešne na podpníku colt, alebo radsej jednu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 13.2.2021 18:35

Jen tak mimochodem, GISELA se jmenuje také tlaková výše, která nám sem posílá tu ledárnu ze severovýchodu. Lyžování perfektní, "holomráz" krásně štípe do tváří, ale raději už bych viděl v lese zelené pupeny černého bezu. Ale změna už je na obzoru. Díky nové předpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika