Sušení ovoce



ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?)
22.8.2019 17:13

Já suším všechno ovoce v sušičce - jablka na plátky, hrušky na osminly, švestky na poloviny. Dám sušit večer, za jeden a půl dne jsou i švestky suché. Ale hodně závisí na sušičce, levné šunty typu Concept, Eta, Hundai neusuší, dříve to zkvasí nebo zplesniví. Já mám Ezidri FD 500 Snackmaster, suším v ní metráky ovoce už několik let a spokojenost nejvyšší. Ale úplně levná není.

Jinak pokud se vám nedaří usušit v sušičce, tak dosušte v troubě na 70°C, nejlépe horkovzduch nebo pootevřít dvířka trouby.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
HD2 - (4) - 148.82 (?), 3.7.2011 23:41

Malou sušárnu jsem si postavil sám v rohu zahrady, vybetonoval jsem na patkách základovou desku 100 x 150 cm,   na desce jsem postavil z příčkovek YTONG tl. 7,5 cm vlastní sušárnu vysokou 160 cm se stříškou spádovanou dozadu. Celou přední stěnu sušárny tvoří dřevěná dvířka. Uvnitř sušárny jsou přišroubovány konzoly na sušící regály, kterých mám celkem 7. Regály jsem si vyrobil sám - dřevěný rám a v něm výplet z dřevěných lišt tl. 3 mm. Topím dřevem, uprostřed sušárny mám po celé délce tunel z kotlového plechu široký 45 cm, vysoký 30 cm, zepředu opatřený dvířky, vzadu trubka 120 mm jako komín. Na tom topném tunelu mám položené bílé cihly, aby žár nespálil dřevěné regály a ovoce.   Na jeden regál dám asi 20 kg jablečných křížal, při 7 regálech suším najednou asi 140 kg ovoce. Sušení trvá asi 2 dny při teplotě v sušárně kolem 60 °C. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.36 (?), 4.7.2011 16:39

Dřív byla sušička ovoce v každé chalupě... malá plechová (tři regálky se sítem) která se dávala do trouby sporáku na tuhá paliva... ale to je již zašlá sláva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Františe - (4) - 201.244 (?), 20.10.2018 13:57

To pamatuji. Zde přikládám obrázky ze sušení ořechu. Dosoušení je pak na kamnech Petrech v komínku plechů podle potřeby a daní pak do sklenic se závitem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 212.49 (?), 22.8.2019 16:20

Podařilo se vám letos usušit ovoce na slunci? Bude to už pomalu měsíc co se snažím usušit nejdřív meruňky, pak broskve a teď posledních pár švestek co zbylo na stromu. Buďto každý den prší nebo slunce jen slabě prosvítá, je pořádně zalito, vlhko. Zkusil jsem pár švestek pokusně rozložit v pergole na teplých kachlích a je to marný, za pár minut obalené hnusnými zelenými i černými mouchami a celé zesrané musel jsem to vyhodit. Mám švestky i z el. sušičky, rovněž by to chtělo aspoň pár hodin na slunci, sušička šťavnatou dužinu nevysuší zevnitř ani po 2 dnech sušení (elektriku už raději ani nepočítám). Jak to řešíte?  sad MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 22.8.2019 17:13

Já suším všechno ovoce v sušičce - jablka na plátky, hrušky na osminly, švestky na poloviny. Dám sušit večer, za jeden a půl dne jsou i švestky suché. Ale hodně závisí na sušičce, levné šunty typu Concept, Eta, Hundai neusuší, dříve to zkvasí nebo zplesniví. Já mám Ezidri FD 500 Snackmaster, suším v ní metráky ovoce už několik let a spokojenost nejvyšší. Ale úplně levná není.

Jinak pokud se vám nedaří usušit v sušičce, tak dosušte v troubě na 70°C, nejlépe horkovzduch nebo pootevřít dvířka trouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 22.8.2019 18:00

Popisoval jsem to ve vlákně "Marhula na susenie a zavaranie". Dva dny jsem několik hodin (asi od 12 do 18hod.) vystavil na slunci a jeden den ve stínu. Pokud byly teploty nejméně 30 stupňů, bylo to úplně suché (meruňky, švestky). Při těchto teplotách se hmyz schovával a při snížení teploty jsem ovoce i s polykarbonátovou deskou a papírem vložil pod plachtu přívěsného vozíku, aby na to hmyz nelezl. Dokážu si představit i zakrytí síťovinou apod., ale v noci by se to zbytečně orosilo.

Ještě poznámka: vypeckované ovoce se může i zmrazit a usušit až je pěkně nebo až je čas.

Sušení meruněk na slunci
Sušení meruněk na slunci
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.8.2019 21:12

Na slunci se mi žádné ovoce usušit nepodařilo. Vyrobil jsem si proto solární sušičku. Sluneční svit je u nás ale příliš nejistý, takže výsledky nebyly dobré. V tuto dobu se dá sušit jedině v sušičce. Taky pouřívám Ezidri, ale dá se sušit i v sušičkách podstatně levnějších. Na podzim a v zimě lze sušit jablka na radiátorech, švestky a hrušky s tím ale mají problém - kvasí, lítají na ně mušky, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 23.8.2019 10:30

Mám sušičku obyčejnou 9 patrovou Concept. Naložím jen 5 sít podle návodu, na 50°C.,  plátky broskve usuší, malé švestky na půlky taky, velké švestky už je problém, meruňky taky žádná sláva. Myslel jsem že slunce suší dokonaleji, tak jsem chtěl jen krátce dosušit. Zatím ovoce nekvasí ani neplesní, je v papírových pytlících, počkám jestli se slunce ještě letos ukáže laugh, jinak naložím po čase do sušičky znova, co to udělá.

Troubu už jsem zkoušel - piplanina a jde to pomalu. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 23.8.2019 11:50

Na 50°C je podle mých zkušeností málo, nechávám sušit na max, to je cca 60ºC, u druhé sušičky dávám 68°C. Je také dobré prohodit síta, švestky obrátit (u těch lepších sušiček není třeba), napůl usušené nechat vychladnout (natáhnou vlhkost zevnitř) a pak dosušit. Na sluníčku v našich zeměpisných šířkách usušíte maximálně houby na tenké plátky a křížaly z jablek, i tak se doporučuje ještě prohnat troubou. Teď na konci léta už neusušíte nic. To co máte v pytlíkách nasypte na plechy na pečící papír a dosušte v troubě (není třeba v jedné vrstvě, jen je potřeba párkrát během sušení prohrábnout), bylo by škoda té práce, kterou jste už do toho vložil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 157.1 (?), 23.8.2019 11:59

Loni jsem švestky na slunci nasušil naprosto v pohodě. Proti mouchám jsem použil starou záclonu přehozenou přes plechy se švestkama.

Dřív jsem je sušil v pootevřené troubě na cca 50°. Žádná piplačka a starosti - až se usušily, tak se vytáhly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika