Rumjanaja Zorka



Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 1.101 (?)
23.3.2014 14:05

Má už někdo větší zkušenosti s touto odrůdou myrobalánu?Rodí už někomu?Jaká je kvalita plodů a odolnost k šárce?Mám jeden stromek naroubovaný, rouby od pana Kamiše, zvažuji zda ho ponechat nebo do řady zasadit raději nějakou osvědčenou slivoň.Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 185.4 (?), 2.3.2013 18:52

Ano jedna se asijske svestky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 2.3.2013 18:30

Taky jsem si se zájmem přečetl článek pana Kamiše v Zahradkáři 11/2012 na téma ZORKA, a zdá se že to nebude tuctové zboží, hlavně tam, kde se nedaří meruňkám.Jak píše cituji"Tuto odrůdu pěstuji a zkouším po dobu třinácti let na osmi stanovištích v nadmořských výškách od 410-612 mnm.

Rumjanaja zorka dává zdaleka nejjistější výnosy.Poškození pilatkou po odkvětu i bez postřiků tuto odrůdu vůbec neohrozí.Pokud však nepostříkám renklody, tak nesklidím v naší lokalitě ani jeden plod z obou stromů.

Dužina atraktívní žlutooranžové barvy, polopevná,sladkokyselá, a postupem zrání se přelévá ve sladkou.Pecka je velmi drobná.Já touto odrůdou nahradil v naší zahradě v plodnosti nejisté, a na miniliový úžeh náchylné meruňky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 28.2.2013 19:35

Hladal som, no nikde na slovensku som nezohnal. :(

Z Ruska ste kupili stromceky alebo vruble  ?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 185.4 (?), 2.3.2013 18:50

Nejak bych se nepidil po teto odrude.Mate moznost si poridit za rozumny peniz Obilnaju tady u nas v CZ a to s vetsimi plody a nebo Otmar.

Za pokus by urcite stala svestka Hoolywood... slechtena svestka v Anglii pochazejici s blizkeho vychodu.Par fotek je uz na netu.Po dvou letech obsypany stromek plody s dlouhou periodou zrani... cervenec-zari.Velikost plodu slepiciho vejce... ale odhaduji tak Claugh...Vyborna i na paleni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
rbata - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 174.207 (?), 13.3.2013 23:26

Ja se pídil po Rumnjanoj Zorke, dostal jsem nějaké rouby z Ruska a je k tomu přibaleno pár roubů, prý lepší odrůdy Solněčnyj Zájčik (Солнечный зайчик). Oni mají Rusové stejného jména i angrešt, když jsem hledal fotky tak mi to vždycky našlo ty angrešty. Jinak by to mělo být snad nově vyšlechtěno. Oni Rusové - a tím myslím všechny bývalé občany CCCP - mají jenom těch odrůd uznaných asi 30 a spoustu dalších volně rostoucích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 1.101 (?), 23.3.2014 14:05

Má už někdo větší zkušenosti s touto odrůdou myrobalánu?Rodí už někomu?Jaká je kvalita plodů a odolnost k šárce?Mám jeden stromek naroubovaný, rouby od pana Kamiše, zvažuji zda ho ponechat nebo do řady zasadit raději nějakou osvědčenou slivoň.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 23.3.2014 14:14

Kvalita plodů je dobrá, pokud jich není na stromě moc. K tomu vyžaduje probírku.  Šarku na plodech jsem, bohužel, měl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.7.2014 18:42

Letošní zkušenosti z druhé úrody Rumjanej Zorky. Nečekal jsem zázraky, prvotní nadšení z plodových myrobalánů a asijských slivoní dávno ochladlo. Chutí se  švestkám nevyrovnají, ale je to jisté zpestření. Navíc rostou zdravě a jsou povětšinou nenáročné a tolerantní.  O Zorce to ale neplatí. Na jaře se obsypala víc než plané myrobalány a vynutila si razantní probírku. V tuto dobu, ještě před zralostí, je plno plodů zasažených šarkou. Vypadá to, že Zorka na mé zahradě skončila.
    
 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.7.2014 10:49

Tak vypadají Zorky na stromku. I když se chutí a především barvou odlišují od uniformních modroplodých myrobalánů (Obilnaja, Desertnaja, Otmar, aj),  je citlivost na šarku příliš velký nedostatek. Její osud je nejspíš zpečetěn.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.152 (?), 13.8.2014 21:52

Můj první plod Zorky vypadá takto, opadl ještě před dozrátím, tuším byl poškozen hmyzem.Stromek je ještě v mé miniškolce, zvažuji zda ho ještě rok nechat a dát mu šanci.Martin

Zorka
Zorka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika