Nahrada za švestku domácí



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?)
19.8.2011 11:16

Je to těžké - když je člověk mlád a plný sil nemá čas, peníze a pozemek. Když je člověk stár, může mít nějaký ten peníz, pozemek i čas, ale nemá už sil.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Ad 100.66: Někteří pisatelé zde z fóra prý dosahují kvalitních plodů zašarkované Domácí při příkladné péči, hnojení atd., ale asi to nebude ono, když se většina pídí po její tolerantní/rezistentní náhradě... Zřejmě svou roli hraje i kmen/kmeny šarky, kterým je strom infikovaný - některé jsou zákeřnější.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
banda - (3) - 245.242 (?), 21.3.2012 22:45

Zdravím, mám na zahradě 2 roky zasazené odrůdy Elena, Anna Spath, Durancii a 2x zelenou ryngli. Zatím nic pořádně neplodí, tak nemohu posoudit chuť.

Chtěl bych ještě dokoupit 2 stromky. Vybírám mezi těmito: HANITA, GABROVSKA, WANGENHEIMOVA. Jde o to, aby byla chuťově dobrá, sladká, dobře odolná šarce a moniliové hnilobě (případně dalším chorobám, jsem laik). Poloha je 300 m.n.m v Tršické pahoirkatině u Olomouce (Oderské podhůří), je tu celkem větrno.

Jakou odrůdu byste doporučili?

A co říkíáte na tu Elenu, Annu Spath a Durancii? Jaké jsou s nimi zkušenosti? Kdy asi začnou víc plodit?

Díky za odpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 155.247 (?), 18.8.2011 23:35
Hanitu som pestoval. Potvrdzujem, že chuťovo špica, sympatický čas dozrievania, sladké aromatické plody, sympatická zlatožltá dužina, žiadna dierkovitosť, žiadna monilióza, pravidelná bohatá rodivosť. Odpísal som si ju nainfikovaným vrúbľom- pravdepodobne vírus, ktorý iba krabatil niektoré plody a vyvolal smrtonosný mohutný glejotok na kmeni. Rád by som otestoval Top Star Plus, ale nemám bohužiaľ kde. Záhradka je malá. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 36.70 (?), 19.8.2011 2:46

Já Ti to Palo říkám pořád. Musíme něco přikoupit. Ale ona jedna starost úplně stačí, natož ještě někam dojíždět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 108.39 (?), 19.8.2011 8:17

Hanita u mna je kazdorocne vyborna, stavnata, sladka s mierne vyssim obsahom kyselin, dierkovitostou trpi - tento rok po jarnom postreku vynimocne nie.  Dozrieva v 1. pol augusta, 10 - 15 dni vydrzi na strome bez straty dobrej chuti (prave konci), plody byvaju napadane moniliou, letorasty na rozdiel od Joja nie. Zo skorsich je podobne chutna Katinka s mensimi plodmi. Topend zreje prvy krat, plody ma velke ako marhule.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 155.247 (?), 19.8.2011 8:30
Na staré kolená som sa Petře spustil: "přikoupil" jsem si milenku- vinohrad. Aj za ňou musím dojíždět.:-) Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 19.8.2011 11:16

Je to těžké - když je člověk mlád a plný sil nemá čas, peníze a pozemek. Když je člověk stár, může mít nějaký ten peníz, pozemek i čas, ale nemá už sil.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Ad 100.66: Někteří pisatelé zde z fóra prý dosahují kvalitních plodů zašarkované Domácí při příkladné péči, hnojení atd., ale asi to nebude ono, když se většina pídí po její tolerantní/rezistentní náhradě... Zřejmě svou roli hraje i kmen/kmeny šarky, kterým je strom infikovaný - některé jsou zákeřnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 20.8.2011 8:12

Já mám čtyři stromy Domácí ve věku dvaceti let. Plodnost je pravidelná a vysoká. Letos přeplodily a větve jsou ohnuty pod tíhou plodů až k zemi. Monilií na plodech téměř netrpí a ve dřevě jsem žádné příznaky nezpozoroval. Chuť je i v chladných a deštivých létech velmi dobrá, jediná její slabina je puchrovitost a samozřejmě šarka. Přibližně jedna pětina plodů vlivem šarky předčasně opadá, zbytek plodů je běžně použitelný na všechny způsoby zpracování kvas, buchty, knedlíky, zavaření, sušení a samozřejmě na okamžitou spotřebu ze stromu do úst. Žádná švestka se jí zatím nevyrovná ale sadit jí jako mladý stromek nebo ji roubovat, to bych asi nedělal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 82.71 (?), 21.8.2011 16:39

Švestku JoJo mi odrovnala nějaká nemoc.Hagantu má kamarádka na zahradě a říkala, že má malé přírusky na dřevě.Já sám mám 4 rokem na zahradě Elenu, ale vzhledem k pískovcovému a velkému svahu zatím nezarodila.

Top taste-to bude asi opravdu nadlouho než zarodí.Přírustky na dřevě taky slabé.

Má tu někdo mirabelku Nancyskou?Chtěl bych jí letos koupit.Stojí za to?

Dík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.1 (?), 21.8.2011 19:15

Nestojí. Přírůstky má ještě menší než všechny zmíněné slivoně.Konzumní zralost je krátká, když je jich mnoho, není co s nimi. Drobné plody se do kvasu hůř sbírají a mirabelkový kvas je náchylnější k octovatění než švestkový.
  Když už chcete mermomoci něco jako mirabelku, kvalitnější je kříženec  Belamira, možná i Miragrande, ale tu jsem nezkusil

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.229 (?), 5.9.2012 23:05

Mirabelku Nancynskou mám a nemůžu si ji vynachválit. Mám velký strom z kterého mám až kolem 400 l kvasu. Plody jsou velmi chutné a pálenku z nich každý chválí. Mirabelka ani netrpí na žádné choroby a plodí pravidelně a hodně. Je jen trochu víc náročná na prostor.smiley Filip

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika