Nahrada za švestku domácí



host - 43.70 (?)
20.8.2011 8:12

Já mám čtyři stromy Domácí ve věku dvaceti let. Plodnost je pravidelná a vysoká. Letos přeplodily a větve jsou ohnuty pod tíhou plodů až k zemi. Monilií na plodech téměř netrpí a ve dřevě jsem žádné příznaky nezpozoroval. Chuť je i v chladných a deštivých létech velmi dobrá, jediná její slabina je puchrovitost a samozřejmě šarka. Přibližně jedna pětina plodů vlivem šarky předčasně opadá, zbytek plodů je běžně použitelný na všechny způsoby zpracování kvas, buchty, knedlíky, zavaření, sušení a samozřejmě na okamžitou spotřebu ze stromu do úst. Žádná švestka se jí zatím nevyrovná ale sadit jí jako mladý stromek nebo ji roubovat, to bych asi nedělal.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
banda - (3) - 245.242 (?), 21.3.2012 22:45

Zdravím, mám na zahradě 2 roky zasazené odrůdy Elena, Anna Spath, Durancii a 2x zelenou ryngli. Zatím nic pořádně neplodí, tak nemohu posoudit chuť.

Chtěl bych ještě dokoupit 2 stromky. Vybírám mezi těmito: HANITA, GABROVSKA, WANGENHEIMOVA. Jde o to, aby byla chuťově dobrá, sladká, dobře odolná šarce a moniliové hnilobě (případně dalším chorobám, jsem laik). Poloha je 300 m.n.m v Tršické pahoirkatině u Olomouce (Oderské podhůří), je tu celkem větrno.

Jakou odrůdu byste doporučili?

A co říkíáte na tu Elenu, Annu Spath a Durancii? Jaké jsou s nimi zkušenosti? Kdy asi začnou víc plodit?

Díky za odpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 155.247 (?), 18.8.2011 23:35
Hanitu som pestoval. Potvrdzujem, že chuťovo špica, sympatický čas dozrievania, sladké aromatické plody, sympatická zlatožltá dužina, žiadna dierkovitosť, žiadna monilióza, pravidelná bohatá rodivosť. Odpísal som si ju nainfikovaným vrúbľom- pravdepodobne vírus, ktorý iba krabatil niektoré plody a vyvolal smrtonosný mohutný glejotok na kmeni. Rád by som otestoval Top Star Plus, ale nemám bohužiaľ kde. Záhradka je malá. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 36.70 (?), 19.8.2011 2:46

Já Ti to Palo říkám pořád. Musíme něco přikoupit. Ale ona jedna starost úplně stačí, natož ještě někam dojíždět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 108.39 (?), 19.8.2011 8:17

Hanita u mna je kazdorocne vyborna, stavnata, sladka s mierne vyssim obsahom kyselin, dierkovitostou trpi - tento rok po jarnom postreku vynimocne nie.  Dozrieva v 1. pol augusta, 10 - 15 dni vydrzi na strome bez straty dobrej chuti (prave konci), plody byvaju napadane moniliou, letorasty na rozdiel od Joja nie. Zo skorsich je podobne chutna Katinka s mensimi plodmi. Topend zreje prvy krat, plody ma velke ako marhule.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 155.247 (?), 19.8.2011 8:30
Na staré kolená som sa Petře spustil: "přikoupil" jsem si milenku- vinohrad. Aj za ňou musím dojíždět.:-) Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 19.8.2011 11:16

Je to těžké - když je člověk mlád a plný sil nemá čas, peníze a pozemek. Když je člověk stár, může mít nějaký ten peníz, pozemek i čas, ale nemá už sil.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Ad 100.66: Někteří pisatelé zde z fóra prý dosahují kvalitních plodů zašarkované Domácí při příkladné péči, hnojení atd., ale asi to nebude ono, když se většina pídí po její tolerantní/rezistentní náhradě... Zřejmě svou roli hraje i kmen/kmeny šarky, kterým je strom infikovaný - některé jsou zákeřnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 20.8.2011 8:12

Já mám čtyři stromy Domácí ve věku dvaceti let. Plodnost je pravidelná a vysoká. Letos přeplodily a větve jsou ohnuty pod tíhou plodů až k zemi. Monilií na plodech téměř netrpí a ve dřevě jsem žádné příznaky nezpozoroval. Chuť je i v chladných a deštivých létech velmi dobrá, jediná její slabina je puchrovitost a samozřejmě šarka. Přibližně jedna pětina plodů vlivem šarky předčasně opadá, zbytek plodů je běžně použitelný na všechny způsoby zpracování kvas, buchty, knedlíky, zavaření, sušení a samozřejmě na okamžitou spotřebu ze stromu do úst. Žádná švestka se jí zatím nevyrovná ale sadit jí jako mladý stromek nebo ji roubovat, to bych asi nedělal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 82.71 (?), 21.8.2011 16:39

Švestku JoJo mi odrovnala nějaká nemoc.Hagantu má kamarádka na zahradě a říkala, že má malé přírusky na dřevě.Já sám mám 4 rokem na zahradě Elenu, ale vzhledem k pískovcovému a velkému svahu zatím nezarodila.

Top taste-to bude asi opravdu nadlouho než zarodí.Přírustky na dřevě taky slabé.

Má tu někdo mirabelku Nancyskou?Chtěl bych jí letos koupit.Stojí za to?

Dík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.1 (?), 21.8.2011 19:15

Nestojí. Přírůstky má ještě menší než všechny zmíněné slivoně.Konzumní zralost je krátká, když je jich mnoho, není co s nimi. Drobné plody se do kvasu hůř sbírají a mirabelkový kvas je náchylnější k octovatění než švestkový.
  Když už chcete mermomoci něco jako mirabelku, kvalitnější je kříženec  Belamira, možná i Miragrande, ale tu jsem nezkusil

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.229 (?), 5.9.2012 23:05

Mirabelku Nancynskou mám a nemůžu si ji vynachválit. Mám velký strom z kterého mám až kolem 400 l kvasu. Plody jsou velmi chutné a pálenku z nich každý chválí. Mirabelka ani netrpí na žádné choroby a plodí pravidelně a hodně. Je jen trochu víc náročná na prostor.smiley Filip

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika