Nej odruda a nej zklamání 2019



host - 63.66 (?)
15.11.2019 16:10

Také by mě to zajímalo. Měl jsem jej možnost letos ochutnat a byla to lahůdka. Rozhodně mám v plánu si jej opatřit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 63.95 (?), 15.10.2019 1:13, zobrazeno: 9778x

Dovolím si založit téma pro letošní rok. jak dopadly odrůdy u vás? Poprosím o polohu, odolnost chorobám, úrodu a kdy dozrála a zda a čím a jak často jste stříkali. Jaké odrůdy byla pro vás letos v tomto upršeném a chorobami stíhaném roce nejlepší a jaké nejhorší a proč? Primárně jde o stolní odrůdy.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 130.150 (?), 21.10.2019 8:06
v r.2019 aj 2018:
u mna najlepsia Alexa.
Dobry rast, velke strapce, bobule, pevne, chruplave, vynikajuca konzistencia, choroby zvladla, nepraska, nehnije, hmyz ju nebabre. Velmi dlho vydrzi vysiet, az do mrazov.
Dalsi v poradi by boli Svetlana a Galachad.
 
Naopak v poslednych 3 rokoch najviac sklamal:
Polloskay Muskotaly,
najviac postihnuty mucnatkou bobul, tie potom viac menej vsetky zhnili. Konzistencia bobuli bola meka, vodnata. Konzistencia bobuli bola zla aj vlani, ked nemal taku silnu mucnatku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 63.86 (?), 21.10.2019 12:46

Přesně takové příspěvky jsem si představoval. Děkuju. Já měl letos teprve první panenskou úrodu u Nera, př. rok to už snad bude veselejší. Ještě se zeptám, jaká odrůda byla ze všech nejodolnější na choroby a za jakých podmínek, pokud jde o postřiky a zelené práce?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 130.150 (?), 21.10.2019 16:09

Striekam BIO 4x proti mucnatke.
najodolnejsi v poradi od najlepsich: rozdelil som do 4 skupin, lebo medzi nimi su dost vyrazne rozdiely.
1. Othelo - klasicky samorodak/amerikan zvladne vsetko

2. Bianka, Solaris (drobne bobule)

3. Swenson red, Supaga tie maju tiez viac americkych genov.

4. odolne PIWI velkoplode odrody. Mucnatku na listoch bolo dost vidno v zavere sezony... ale to nie je vazny problem.
Mierne stopy mucnatky aj na bobuliach ale v zasade OK.
Okrem Polloskey M. to viac menej zvladli vsetky - rozdiely v poskodeni boli skor kvoli odlisnej polohe a vzdusnosti kera.

skupinu 1, 2 by som pestoval aj bez postreku, verim, ze aj skupina 3 by to zvladla.
Pre skupinu 4 by som to nerobil, bolo by to vzajomne trapenie.
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.143 (?), 21.10.2019 20:48

U mě letos nejlepší Světlana - velké chruplavé, zdravé bobule, Galahad dobrý, ale menší bobule. Alexa letos přeplodil, takže nic moc a hnil, ještě horší byl Aladin, přitom Alexa i Aladin byly loni super. Běloje čudo a Flora nic moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 63.86 (?), 21.10.2019 21:33

Jak si v letošním plísňovém roce (alespoň u mě fest) u vás vedl Adler? Přiznám se, že mě tahle odrůda po ochutnání docela nadchla chutí a konzistencí bobule.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.4 (?), 15.11.2019 14:03

Jak byl na tom u Vás Adler s padlím révovým - Oidiem? - Našel jsem  jej na jedné za nabídek a také mě zaujal, ale mám pochybnosti s jeho odolností vůči padlí (můčnatkou)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.66 (?), 15.11.2019 16:10

Také by mě to zajímalo. Měl jsem jej možnost letos ochutnat a byla to lahůdka. Rozhodně mám v plánu si jej opatřit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 15.11.2019 18:45

Po stránce chorob by s odrůdou Adler neměly být vážné problémy, autoři odrůdy udávají odolnost proti plísni 2,5 a proti padlí 3, tedy slušný střed mezi PIWI odrůdami. Věrohodnost této charakteristiky je podložena tím, že:

- odrůda byla vyšlechtěna v Institutu Potapenka v Novočerkassku, jehož odborná pověst je stále slušná,

- výše uvedené bodování je výsledkem čtyřletého sledování

- Adler je z křížení Talisman x Augustin, což jsou slušně odolné odrůdy

- a v neposlední řadě z mého pozorování. Mám tuto odrůdu 4 nebo 5 let, letos zaplodila poprvé. Nikdy jsem u ní nepozoroval nějakou výraznou náchylnost k chorobám (i když pokud neplodila, tak jsem moc důkladně nesledoval). Zrovna tlak padlí byl letos silný, některé blízké keře byly postiženy hodně a Adler zůstal bez problémů. Ale je to zkušenost jen jednoho roku plodnosti.

Chuťově jde o bohatou harmonickou chuť, ocenění chuti na 8,9 bodu podle mne odpovídá. U mne chuťová špička.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.66 (?), 15.11.2019 18:57

Můžu se zeptat, které odrůdy vám, kromě Adleru, nejvíc chutnají a které letos hodnotíte nejlépe chuť/odolnost chorobám? Takové osobní top 2019? je jasné, že to co chutná jednomu nemusí chutnat druhému...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika