Nej odruda a nej zklamání 2019



roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 130.150 (?)
21.10.2019 8:06
v r.2019 aj 2018:
u mna najlepsia Alexa.
Dobry rast, velke strapce, bobule, pevne, chruplave, vynikajuca konzistencia, choroby zvladla, nepraska, nehnije, hmyz ju nebabre. Velmi dlho vydrzi vysiet, az do mrazov.
Dalsi v poradi by boli Svetlana a Galachad.
 
Naopak v poslednych 3 rokoch najviac sklamal:
Polloskay Muskotaly,
najviac postihnuty mucnatkou bobul, tie potom viac menej vsetky zhnili. Konzistencia bobuli bola meka, vodnata. Konzistencia bobuli bola zla aj vlani, ked nemal taku silnu mucnatku.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 63.95 (?), 15.10.2019 1:13, zobrazeno: 9696x

Dovolím si založit téma pro letošní rok. jak dopadly odrůdy u vás? Poprosím o polohu, odolnost chorobám, úrodu a kdy dozrála a zda a čím a jak často jste stříkali. Jaké odrůdy byla pro vás letos v tomto upršeném a chorobami stíhaném roce nejlepší a jaké nejhorší a proč? Primárně jde o stolní odrůdy.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 130.150 (?), 21.10.2019 8:06
v r.2019 aj 2018:
u mna najlepsia Alexa.
Dobry rast, velke strapce, bobule, pevne, chruplave, vynikajuca konzistencia, choroby zvladla, nepraska, nehnije, hmyz ju nebabre. Velmi dlho vydrzi vysiet, az do mrazov.
Dalsi v poradi by boli Svetlana a Galachad.
 
Naopak v poslednych 3 rokoch najviac sklamal:
Polloskay Muskotaly,
najviac postihnuty mucnatkou bobul, tie potom viac menej vsetky zhnili. Konzistencia bobuli bola meka, vodnata. Konzistencia bobuli bola zla aj vlani, ked nemal taku silnu mucnatku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 63.86 (?), 21.10.2019 12:46

Přesně takové příspěvky jsem si představoval. Děkuju. Já měl letos teprve první panenskou úrodu u Nera, př. rok to už snad bude veselejší. Ještě se zeptám, jaká odrůda byla ze všech nejodolnější na choroby a za jakých podmínek, pokud jde o postřiky a zelené práce?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 130.150 (?), 21.10.2019 16:09

Striekam BIO 4x proti mucnatke.
najodolnejsi v poradi od najlepsich: rozdelil som do 4 skupin, lebo medzi nimi su dost vyrazne rozdiely.
1. Othelo - klasicky samorodak/amerikan zvladne vsetko

2. Bianka, Solaris (drobne bobule)

3. Swenson red, Supaga tie maju tiez viac americkych genov.

4. odolne PIWI velkoplode odrody. Mucnatku na listoch bolo dost vidno v zavere sezony... ale to nie je vazny problem.
Mierne stopy mucnatky aj na bobuliach ale v zasade OK.
Okrem Polloskey M. to viac menej zvladli vsetky - rozdiely v poskodeni boli skor kvoli odlisnej polohe a vzdusnosti kera.

skupinu 1, 2 by som pestoval aj bez postreku, verim, ze aj skupina 3 by to zvladla.
Pre skupinu 4 by som to nerobil, bolo by to vzajomne trapenie.
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.143 (?), 21.10.2019 20:48

U mě letos nejlepší Světlana - velké chruplavé, zdravé bobule, Galahad dobrý, ale menší bobule. Alexa letos přeplodil, takže nic moc a hnil, ještě horší byl Aladin, přitom Alexa i Aladin byly loni super. Běloje čudo a Flora nic moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 63.86 (?), 21.10.2019 21:33

Jak si v letošním plísňovém roce (alespoň u mě fest) u vás vedl Adler? Přiznám se, že mě tahle odrůda po ochutnání docela nadchla chutí a konzistencí bobule.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.4 (?), 15.11.2019 14:03

Jak byl na tom u Vás Adler s padlím révovým - Oidiem? - Našel jsem  jej na jedné za nabídek a také mě zaujal, ale mám pochybnosti s jeho odolností vůči padlí (můčnatkou)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.66 (?), 15.11.2019 16:10

Také by mě to zajímalo. Měl jsem jej možnost letos ochutnat a byla to lahůdka. Rozhodně mám v plánu si jej opatřit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 15.11.2019 18:45

Po stránce chorob by s odrůdou Adler neměly být vážné problémy, autoři odrůdy udávají odolnost proti plísni 2,5 a proti padlí 3, tedy slušný střed mezi PIWI odrůdami. Věrohodnost této charakteristiky je podložena tím, že:

- odrůda byla vyšlechtěna v Institutu Potapenka v Novočerkassku, jehož odborná pověst je stále slušná,

- výše uvedené bodování je výsledkem čtyřletého sledování

- Adler je z křížení Talisman x Augustin, což jsou slušně odolné odrůdy

- a v neposlední řadě z mého pozorování. Mám tuto odrůdu 4 nebo 5 let, letos zaplodila poprvé. Nikdy jsem u ní nepozoroval nějakou výraznou náchylnost k chorobám (i když pokud neplodila, tak jsem moc důkladně nesledoval). Zrovna tlak padlí byl letos silný, některé blízké keře byly postiženy hodně a Adler zůstal bez problémů. Ale je to zkušenost jen jednoho roku plodnosti.

Chuťově jde o bohatou harmonickou chuť, ocenění chuti na 8,9 bodu podle mne odpovídá. U mne chuťová špička.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.66 (?), 15.11.2019 18:57

Můžu se zeptat, které odrůdy vám, kromě Adleru, nejvíc chutnají a které letos hodnotíte nejlépe chuť/odolnost chorobám? Takové osobní top 2019? je jasné, že to co chutná jednomu nemusí chutnat druhému...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika