Co vaše réva 2019?



Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?)
17.8.2019 9:46

S Dzordzikem jsme (skoro) sousedé, těch pár kilometrů už nehraje takovou roli. Od počátku května do poloviny srpna u nás asi 300 mm srážek, myslím, že za celý rok 2017 nebo 2018 nebylo více. K tomu docela teplo. To se muselo projevit na tlaku chorob. U mne hodně záleželo na umístění keře konkrétní odrůdy. Kde má keř dostatek místa a je na volném prostranství (tedy dobře osluněný a s větříkem), dopadl i bez ošetření proti plísni celkem dobře. Kde je blízko ovocných stromů anebo uprostřed vinohradu o více řadách, je to horší. Pokud mám dva keře jedné odrůdy (Nikol, Atos), tak na lepším místě se odrůda zdá být odolná, na horším místě perenospoře podlehla. Proto dělat nějaké absolutní soudy je obtížné, vždyť na horším místě podlehla perenospoře i jedna labrusková odrůda, u které by mne to dříve ani ve snu nenapadlo, tak byl tlak plísně letos silný.

Na druhou stranu v letech 2017 a 2018 bylo sucho a plíseň se vůbec neobjevila, vůbec jsem proti ní neošetřoval.

Nicméně tipy na odrůdy výrazně odolnějších perenospoře bych měl. Jsou to odrůdy s jedním (nebo více) genem odolnosti, existence těchto genů je popsána u odrůd na webu bred ika. Například bezsemenná odrůda (kišmiš) Zolotce je mezi silně napadenými keři čistá. Není divu, když má geny odolnosti Rpv12 a Rpv3 (zdroj: web bred ika). I Galachad by měl mít podle stejného zdroje stejné dva geny, rozhodně odolává podle mých zkušeností plísni také lépe než ostatní odrůdy.

Bohužel současný trend šlechtění na východě jde spíše za velikostí bobulí nebo jinými zvlášnostmi, ke křížení se často užívají neodolné odrůdy (např. Velika), takže nové "bomby" asi nebudou mít odolnost proti plísni moc vysokou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 8.8.2019 13:10

Proti padlí jsem stříkal před květem přípravkem Dynali, proti plísni Melody Combi, ten po odkvětu. Na fotce odrůda Solaris vysázená v červnu 2018, letos na jaře zakrácená pod vodící drát a nechány 3 horní pupeny.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.111 (?), 8.8.2019 19:14

Druhý drôt blízko nad vodiacim (spodným) trebárs 15 cm sa používa v silno veterných oblastiach. Slúži na rýchle zachytenie mladého výhonu, aby ho vietor nevylomil. Je to dobrá vec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
samot - (34) - 91.220 (?), 10.8.2019 13:29

Zdravím tak jelikož víno roste jako z vody tak jsem musel udělat úprav konstrukce kterou jsem musel trošku zvednout, protože jsem nastavoval nové vodící latě a vítr mi je už poměrně hodně ohýbal a měl jsem strach že by se víno mohlo poškodit.U té příležitosti jsem instaloval rozpěru a na kůly jsem přivařil z roxoru držáky na síť kterou budu asi taky do budoucna potřebovat.Na jaře ještě musím natáhnout lanka jako dvoudrátí a měl bych mít snad na pár let vystaráno co se konstrukce týče.Jestli Arni do konce sezony udělá ještě metr tak už nevím kam ho budu uvazovatsmiley ne jasně už vím že ho budu stříhat jak se dostane nad vodící laťku.Nyní má cca 3,8m a když jsem Arni uvázal tak jsem zjistil že je zhruba stejně vysoké jako nově instalovaná vodící tyčka pravděpodobně budu muset stříhat už koncem srpna no uvidím.

Dnes jen tak pro oživení tématu mějte se.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 62.52 (?), 14.8.2019 11:30

Přesto že poslední postřik proti Peronospoře proběhl u mě před týdnem a půl, dneska jsem si všiml malého napadení (na malé ploše a na 1, max 2 listech ze všech) na 2 letých sazenicích těchto odrůd: Galahad, Garold, Geliodor, Bažena, další, stejně staré sazenice odrůd Everest, Talisman, Jubilej Novočerkaska, Ciravas Agraa, Rošfor, Sindikat, Agat Donskoj napadeny zatím nebyly. na tomtéž místě byly napadeny i přes postřiky asi 5 let staré hlavy Nera a Krystalu padlím. Nero podstatně více.

Ve vzdálenosti asi 60m je sousedova vinice, kde se také pravidelně stříká, ale i tak je letos tlak chorob extrémní, zatím za psoledních asi 6 let co se více či méně úspěšně snažím o pěstování vína takový rok nepamatuju.

Dole před domem, před plechovým zahradním domkem je sem tam napadený nějaký list Nera Peronosporou, ale ídky dennímu dohledu to zvládám ukočírovat. Opět i přes postřiky se napadení na pár listech objevilo. Krystal na tomtéž místě o 2m vedle zatím napadení odolává.

O 5m vedle, u podél plotu, mám letos zasazené sazenice kontejnerované sazenice odrůd Valjok, Talisman, Galahad, všechny už mají cca 4m výhony, napadení Peronosporou jsem si zatím všiml jenom na Galahadu a Valjoku, na jenom listu, Talisman je zatím bez problémů. Všechny sazenice v tomto příspěvku zmíněné jsou stříkány stejně a ve stejnou dobu. Počasí se stylu teplo ale vlhko a do toho každých pár dní další a další déšť je pro šíření chorob jako dělané. Zkusím dnes večer další postřik proti Peronospoře.

Pokud jde o úrodu, letos očekávám první 4 střapce Nera (v minulých letech, než jsem nasadil kari sítě jako kryt proti vysoké) jsem neměl nic. Zatím jsou bobule zaměklé ale ještě hodně dost kyselé, před domem u plechové boudy jsou ve zrání o cca týden dál než nahoře na zahradě.

Vzhledem k počtu nebyl problém ty 4 vymodlené střapce zasáčkovat. U tatíka už půlku úrody Nera sklidili ptáci, naštěstí jsem stihl dovést sáčky a zbytek co přežil zasáčkovat. zajímavé je že na mnohem více zralý Krystal nešli vůbec. Ten bude tak do týdne už dobře jedlý. Má ho na asi 6 let starém keři u zdi garáže kde celý den pere slunce. V minulých letech víno díky neznalosti pěstoval víc jako stromek než jak by se pěstovat mělo, letos na jaře jsem zasáhl, ostříhal jak by být ostříháno mělo a už naletošní úrodě je ta změna poznat. i u něj bylo velké napadení plísní patrné, nicméně protrháním hodně napdených listů a postříkáním se to podařilo udržet pod kontrolou.

Tak jako tak jsem čekal že odrůdy jako Galahad a další zmíněné budou proti peronospoře odolnější. Vůbec si letos v mých podmínkách (JZ svah 230mnm, Zdounky na Kroměřížsku) neumím představit proti Peronospoře nestříkat. Postřik byl proti ní před květem, po odkvětu a pak ještě asi 3x, vždy když bylo po dešti a bylo jako v prádelně. Přípravky jsem střídal, byl mezi nimi Karathane New (padlí), Ridomil Gold, Discus, Champion a Acrobat.

Jak jste na tom s Peronosporoua chorobami letos vy ostatní a jaké odrůdy vám odolávají nejlépe?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 14.8.2019 20:38

Túto sezónu z hľadiska chorôb nehodnotím práve pozitívne, no nie je to ani úplna katastrofa. Veľa závisí od konkrétnej lokality, pergola medzi domami sa s chorobami vysporiadala veľmi dobre, vinohrad na otvorenom priestranstve v záhrade je na tom horšie. Treba však dodať, že aj odrodová skladba je odlišná, na pergole sú odolnejšie odrody, v záhrade zas konvenčné. Jednotlivé odrody nejdem zvlášť hodnotiť, píšem o nich priebežne v inom vlákne. Celkovo pozorujem väčší tlak peronospóry a tento rok aj zriedkavej čiernej hniloby. Múčnatka takmer žiadna alebo iba minimálna. V mojich podmienkach to zvykne bývať presne naopak. Dosť dáva zabrať hroznu a aj mojim nervom záver sezóny, kedy všetko dozrieva. Pretrváva vlhké počasie, búrky a dážď sú pomaly každý deň. Najviac sa obávam praskania bobúľ, to by bol koniec. V priebhu pár dní by všetko začalo hniť a tam by nepomohlo už asi nič. Zatiaľ bobule, naštastie, držia nepoškodené. Tak hádam to už nejak úspešne dobojujeme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 62.19 (?), 15.8.2019 17:37

Dnes jsem si na zahradě všiml, že už i Rošfor je napadený Peronosporou. Večer jdu stříkat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 18.8.2019 8:36

Rošfor by měl být už pomalu v konzumní zralosti. Čím to ošetřujete, aby se dodržela ochranná lhůta?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 17.8.2019 9:46

S Dzordzikem jsme (skoro) sousedé, těch pár kilometrů už nehraje takovou roli. Od počátku května do poloviny srpna u nás asi 300 mm srážek, myslím, že za celý rok 2017 nebo 2018 nebylo více. K tomu docela teplo. To se muselo projevit na tlaku chorob. U mne hodně záleželo na umístění keře konkrétní odrůdy. Kde má keř dostatek místa a je na volném prostranství (tedy dobře osluněný a s větříkem), dopadl i bez ošetření proti plísni celkem dobře. Kde je blízko ovocných stromů anebo uprostřed vinohradu o více řadách, je to horší. Pokud mám dva keře jedné odrůdy (Nikol, Atos), tak na lepším místě se odrůda zdá být odolná, na horším místě perenospoře podlehla. Proto dělat nějaké absolutní soudy je obtížné, vždyť na horším místě podlehla perenospoře i jedna labrusková odrůda, u které by mne to dříve ani ve snu nenapadlo, tak byl tlak plísně letos silný.

Na druhou stranu v letech 2017 a 2018 bylo sucho a plíseň se vůbec neobjevila, vůbec jsem proti ní neošetřoval.

Nicméně tipy na odrůdy výrazně odolnějších perenospoře bych měl. Jsou to odrůdy s jedním (nebo více) genem odolnosti, existence těchto genů je popsána u odrůd na webu bred ika. Například bezsemenná odrůda (kišmiš) Zolotce je mezi silně napadenými keři čistá. Není divu, když má geny odolnosti Rpv12 a Rpv3 (zdroj: web bred ika). I Galachad by měl mít podle stejného zdroje stejné dva geny, rozhodně odolává podle mých zkušeností plísni také lépe než ostatní odrůdy.

Bohužel současný trend šlechtění na východě jde spíše za velikostí bobulí nebo jinými zvlášnostmi, ke křížení se často užívají neodolné odrůdy (např. Velika), takže nové "bomby" asi nebudou mít odolnost proti plísni moc vysokou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 63.81 (?), 17.8.2019 19:54

Ahoj, někdy bysme se mohli navštívit a pokecat a vyměnit zkušenosti. Já teprve začínám, roky mám na zahradě Nero a Krystal do začátku, ale roky mi to ožíraly srnky, tak z toho nic nebylo. To, co jinému vyroste za rok až dva, já pěstoval 6 let. Až tento rok, kdy jsem aplikoval kari sítě (oplocení je teprve ve fázi kalkulací a úvah, je první panenská úroda. Dosadil jsem x dalších odrůd a zatím to roste "jak blbé". Samotného mě ten tlak chorob překvapil, nicméně počasí bylo takové, že to jinak dopadnou nemohlo. Zajímavé je, že keře mám napadené jak dole u baráku, kde moc neprofukuje, tak nahoře, kde je to hodně navolno a pofukuje tam téměř pořád, jenže zase ob jedno má soused větší vinici, takže je možné, že se tam spóry přenáši tam a zpět.

Každopádně jsem čekal, že nejdéle se budou držet právě velmi odolné nově dosazené odrůdy, ale neděje se tak, naopak odrůdy, které nemají geny odolnosti, nebo mají jen jeden se zatím drží. Např. takový Sidikat, který odolný není, je stříkaný stejně jako všechny ostatní keře, napadený není dodnes. Zdaleka nejvíc je u mě napadené Nero, jak nahoře, tak dole, což by taky jeden neřekl... Ale máš pravdu, dělat z jednoho roku závěry není dost dobře možné. I tak je ale zajímavé pozorovat jak se která odrůda v tomto náročném roce komu chová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 204.26 (?), 17.8.2019 22:10

Ahojte, doporučil by som Vám používať listové hnojivá v kombinácii s ochrannými postrekmi. Moje pozorovanie je také, že hnojený list omnoho lepšie odoláva chorobám, než list utrápený chemkou. Vyskúšajte budúci rok. Tento rok som išiel André cca 200 hlav skoro bez chémie, ale s hnojivami a výsledok ma samého prekvapil. U ušľachtilej vinifery som to nečakal, ale chcel som vyskúšať dokedy vydrží. Priznám že strapce jeden raz chemku dostali, ale len strapce, situácia už bola kritická, listy ostali bez chemky. Lepšie raz ako x krát. U stolového hrozna je niekedy aj tažké odhadnúť či ešte môže ísť postrek vzhľadom na ochrannú dobu a skorý zber. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika