Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Rajčatový hokus pokus - nová sezóna

Rajčatový hokus pokus - nová sezóna

Milan HP (503) - xxx.xxx.6.138 (?)
17.12.2018 21:33

Katko, zdá se, že Váš projekt je daleko ambicióznější než jste původně zamýšlela. Ale naprosto tomu rozumím.wink

Myslím, že ty podmínky, které navrhujete, můžou fungovat, ale nemůžu to potvrdit z vlastní zkušenosti, protože já je nepřenáším. Bílé světlo se mi zatím osvědčuje, ale záleží na světelném výkonu zdroje. Kolik to má příkon elektrický, tedy to světlo v kuchyňské lince? Já mám jen asi 20W LED. Ta vzdálenost odpovídá mé. A dejte jim tak 4 hodiny světla navíc po setmění. Ale když bude víc, neuškodí to.

Jednu věc: až je budete přesazovat ze sadbovače do kelímků, je dobře přimíchat do růstového substrátu nějaký vydatný zdroj vápníku. Já teď dal hned tři: mletý dolomitský vápenec, dřevěný popel a rozdrcené vaječné skořápky a prckům i řízkům se vede mnohem líp než na jaře, kdy jsem to neudělal. Ale i tak se připravte na žloutnutí a usychání některých listů. Na jaře jsem z toho panikařil, ale nakonec přežily všechny rostlinkysmiley.

Dostala jste ten Gramoflor výsevní substrát? Pokud ne, pošlu, mám dva pytle po 15 litrech v zásobě.

Držím palce, jsme na stejné lodi.

Milan HP

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna

12.11.2018 22:33, počet návštěv: 20576
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

12.11.18 A je opět čas založit nové vlákno, protože centrum aktivit se zase vrátilo na svůj začátek, tedy do Ústí n. L. Sezóna na chalupě je téměř u konce, ještě tam shrnu celkovou statistiku, ale je jisté, že tam se už nic podstatného nebude dít. Název RHP - plísni navzdory se ukázal jako naprosto neopodstatněný: nebylo totiž čemu vzdorovat, tedy kromě sucha. Přirozeně mezi novým a starým vláknem je postupný přechod, takže informace, které tady nenajdete, hledejte tam.

Takže na úvod nového vlákna posílám několik snímků stavu řízků, semenáčků i balkónů k dnešnímu dni. Tedy vlastně už ke včerejšku, kdy tady byl synáček se svým přemoudřelým telefonem.

Na rozdíl od loňského roku, kdy jsem začínal od píky, letos už vycházím z toho, co vyrostlo v létě a na podzim a troufnu si říct, že i z určitých zkušeností. Jen mám trochu strach, že přes to všechno budou výsledky horší než letos, kdy jsme měli opravdu výjimečný rok. Ale to předbíhám Matku Přírodu a to se nemá.

Milan HP

Obrázky:
První nechtěná úroda
První nechtěná úroda "příští" sezóny
Část řízků Mountain Magic a Start
Část řízků Mountain Magic a Start
Výsev z 6. a 8.10. Vlevo Stupice.
Výsev z 6. a 8.10. Vlevo Stupice.
Západní balkón
Západní balkón
Východní balkón
Východní balkón
Připojit reakci   

18.11.2018 21:01
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

18.11.18 16.11.jsem přesadil všech 5 Stupických do větších kelímků a do standardní směsi půdy (49%) a růstového substrátu (49%) s přídavkem písku, popele, drcených skořápek a dolomitského vápence. Starého výsevového substrátu jsem je zbavil jemným vytažením za stonek. Kořínky jsem nezkracoval. Rychle se chytly a viditelně rostou dál.
Vrchol jednoho řízku Mountain Magiku jsem již odřízl a zasadil do výsevového substrátu. Také se pěkně uchytil a mateř už vyhání dva nové fazochy. Přisvětlování jsem rozšířil o ráno (2 -3 hodiny) a večer od 16:00 tak do 20:00. Při velmi pošmourných dnech ponechávám světla v provozu i 10 hodin. Problémem je nerovnoměrnost osvětlení, takže musím prohazovat pozice. Některé řízky MM to „nedaly“: nepovedlo se jim správně zakořenit – celkem 7. Ty ostatní mi dělají radost viditelným růstem a prosperitou. Další dvě MM rajčátka se začínají červenat. Jeden ze řízků Startky rostě neuvěřitelně bujně, takže také půjde na řízky, i když to nebyl původní záměr a totéž platí i o dalším MM.
Zalévám mnohem méně než na jaře, semenáčky 1x za 5 dní vodou a řízky 1x za týden 2% roztokem dusičnanu vápenatého. Příští týden dostanou ostatní prvky v Kristalonu nebo Sensi Calu. Ráno a na noc větrám a vypínám topení, takže mají 18ti stupňovou půdu. Přes den 21 – 22°C. Větší rozdíl nedokážu docílit.

Milan HP

Připojit reakci

30.11.2018 9:56

30.11.18 Udělal jsem dalších 6 řízků, z toho 1 Startku. Z jednoho Mountain Magiku už mám řízky dva. Počty se docela rychle rozrůstají, takže o víkendu začnu dokončovací práce na vytápěném a osvětleném balkonovníku a postupně začnu řízky i semenáčky přesouvat tam. Pokud by hrozily opravdu velké mrazy, půjdou je přežít zpátky dovnitř. Za pošmourných dnů – v poslední době tedy denně – přisvětluji celý den tak 10 – 12 hodin. Při příkonu 236W (4 LED růstové žárovky á 54W, dvě denní bílé á 10W) celkem, spotřebuji do 3kWh denně - cena malého piva v hospodě. Na druhou stranu ušetřím za teplo, protože radiátor je zapnutý pouze 8 h denně a to ještě ne naplno. Zatím jsem z toho nenastydnul (klepu na dřevo). Přestal jsem se starat o sterilitu půdy – ta trocha plevelu není žádný problém - a vůbec je můj přístup daleko laxnější než letos na jaře.
Zítra je v plánu sklizeň prvních dvou rajčat (Mountain Magic) „nové sezóny“, tedy těch, co vlastně byly mým omylem. Uvidíme, jak budou chutnat. Zraje i jeden plod Startky, tak budu moci srovnat.
U dvou Stupických semenáčků začala blednout žebra na jednom z jejich listů. Byly v místě nejintenzivnějšího osvětlení LED růstovými žárovkami, a tak jsem je přendal na jiné okno do bílého, méně intenzivního světla.
Dozrávající rajčata z léta bylo nutno svézt z chalupy, protože v chalupě hrozí mráz. Takže jsou všechna ve spíži, kde udržuju teplotu kolem 11°C. Postupně dozrávají a ztrácejí na chuti v závislosti na odrůdě, ale pořád jsou několikanásobně chutnější než levná supermarketová. Start a Stupice si vedou v chuti nejlíp. Stále jich je celkem ještě tak 8 kg. Procento ztrát se rapidně snižuje. Užíráme každodenně.
Jednu zachovalou Startku z řízku a jeden kořen téže odrůdy jsem nechal na východním okně na schodišti v teplotě kolem 14°C. Samozřejmě bez přisvětlení. Jsem zvědav, jak si povedou.

Milan HP

Připojit reakci

2.12.2018 10:19

2.12.18 Proběhla ochutnávka prvních dvou prťavých Mountain Magiků nové sezóny. Hodnocení: rajčatová chuť 5,5; sladkost 1,5. (Stupnice 0 – 10). To umělé osvětlení jim prostě není schopno vyrobit dost cukru. Není to tedy srovnatelné s MM v létě, ale v salátu s trochou medu budou chutná. Podobné je to u později otrhaných rajčat ze zahrady dozrávajících uvnitř. V podstatě se ale jedná o vedlejší produkt, hlavním cílem je vypěstovat řízkové, tedy geneticky totožné, sazenice MM na jaro do balkonovníku a i ven na zahradu.
Nechci to zakřiknout, ale nové složení půdy (se skořápkami, popelem a dolomitským vápencem) se zatím osvědčuje: ani u řízků, ani u semenáčků už v této půdě zatím nedochází k tomu žloutnutí a usychání listů jako na jaře. Obojí jsou tmavě zelené a řízky vyhánějí nové zálistky jako na běžícím pásu. Budou potíže s prostorem stejně jako na jaře. Objednal jsem 3 nové růstové žárovky, ale zatím nedorazily. Balkonovník nemá moc smyslu používat v mrazech: přitápění pak vyjde mnohem dráž než přisvětlení doma. Takže počkám, až bude trochu tepleji, eventuelně až už rostliny nebudu mít kam dát. Všechno se odvíjí od Matky Přírody.
Řízky dostaly Sensi Cal s ostatními prvky, semenáčky postupně přesazuji. Druhá v pořadí (po Stupickém) je Maglia Rosa. Třetí pak viditelně bude Mini Kumato. Sleeping Lady a Vilma si dávají na čas a rostou pomalu, jak to mají v popisu práce.

Milan HP

Připojit reakci

4.12.2018 22:34

4.12.18 Začínají první problémy. Růstové LED žárovky mi popálily i listy 1 velkého řízku (Start). A to přesto, že je stále zvedám tak, aby byly alespoň těch doporučených 70cm nad vrcholy rostlin. Nijak závažně, ale je třeba to řešit. Potíž nejspíš spočívá v tom, že zdroje jsou bodové bez rozptylovací kopule. Asi ji budu muset vyrobit z nějakého průhledného materiálu i za cenu ztrát na intenzitě osvětlení.

Nemáte nějaký nápad?

Vysel jsem, proti svému předsevzetí, další semínka. Po třech kusech Huevos de Toro a dvou odrůd cherry rajčátek (žluté a červené, jména netuším, dárce nevěděl), které jsem si všechny schoval z rajčat, která jsem dostal. To uschování bylo hodně ledabylé: HdT jsem vybral a nechal na misce, ty ostatní zůstaly v usušených rajčatech. Tak jsem zvědav, co vyvedou. Když nic, bude míň problémů s místem.

Řízky další generace stále přibývají: o víkendu jsem zasadil 3 a stále je tam několik adeptů na rostlinách.  

Milan HP

Připojit reakci

9.12.2018 23:31

9.12.18 Ledabyle uložená rajčatová semínka klíčí všechna. Což mne znovu utvrzuje v tom, že když jsme přepečliví, našim rajčatům se vede hůř. Tedy, nesmí se ta lajdáckost příliš přehánět. No nic, problémy s místem budou, i když už mám připravené další, tedy poslední, volné okno. Už i moje tolerantní manželka dnes vyjádřila silnou nelibost vůči nad oknem napnutému lanku na zavěšení světel a odražečů. Tak jsem jí trochu zpacifikoval ochutnávkou zralých rajčátek (5) z domácího (doslova) chovu. Byla mezi nimi i Startka a dost mne překvapila (příjemně): rajčatovost cca 6, což bylo tak nějak očekáváno, ale cukr kolem 3, což mne trochu šoklo. Jasně, není léto, ale ta štrapáce za to stojí. Mountain Magiky už jsem hodnotil: tam není moc změn.

Přibyly další 3 řízky. Ty starší z druhé, vlastně třetí, generace jsou přímo u okna, kde je nižší teplota (16 – 17°C), takže rostou pomalu, ale jsou tmavě zelené a nevyčuhují. Semenáčky se mi také zdají přiměřeně silné. Zajímavé je, že jsem kontroloval zápisy o zalévání a naposled jsem semenáčky zalil v úterý do podšálků a dnes (neděle) byly ještě vlhké, takže jsem zalití odložil – setrvalá teplota kolem 20°C. Katko, pokud tohle čtete, určitě si oddechnete: na tu dovolenou můžete klidně vyrazit. Když si vzpomenu, jak jsem na jaře zaléval denně, někdy i dvakrát, popadá mne hrůza. Bodeť by jim neuhnívaly kořínky, když žily v bažině (ale přežily!). A bez kořínků se vápník těžko vstřebává.

To popálení jsem vyřešil dalším zvednutím žárovek. Zatím se neopakovalo. Všechny MM jsou naprosto nedotknuté.

Ve špajzu mi stále dozrávají „zahradňáci“, ještě zbývá tak 5 kilo. Vydrží do ledna?   

Milan HP

Připojit reakci

Katkos (52) - xxx.xxx.99.86 (?)
11.12.2018 23:45

S potešením prijímam pozitívnu skúsenosťyes s podmiskami.  

Veľmi ma láka vysadiť pokusne balkonovky Vilmu, Venus, Azteka dnu do domu, len tak cvične, čo to spraví. Teda skor medzi sviatkami, teraz je iný zhon. Ešte spracovat polovičku, aby ich nešmaril do kompostu. Ma z mojej manie celkom dostlaugh

Katka

Připojit reakci

12.12.2018 22:13

Katko, záleží na tom, co od nich chcete. Nevím, jak rané jsou Venus a Azteka, ale Vilmu jsem letos vysel 19.1., pěstoval bez přisvětlení a první rajčata z ní měl až někdy v červnu. Na balkóně. Roste velmi pomalu. Pokud jí budete přisvětlovat, půjde to o něco málo rychleji, myslím (nevyzkoušené). Pokud byste se rozhodla přisvětlovat, není nutné jim dávat ten výkon, který mám já. Teď mám na východním okně (v lodžii, takže ještě méně světelném) dvě bílé LED žárovky po cca 10W, zavěšené jen asi 40 cm nad vrcholky rostlin a zdá se, že to bohatě stačí. Nejlepší by asi byla denní bílá (přes 6000°K). Ty moje jsou jen 4100°K. Ale odražeč světla (papundekl polepený alobalem) přes celé okno je nutný. A pokud možno i po stranách. Což znamená zastínění okna na celý den.

Ale vřele radím, jděte do toho. Už jen pozorovat ten růst je paráda. A kdyby hodily nějaká rajčátka v květnu, byl by to skvělý bonus. Ale vysejte je už teď. Na jižním okně to snad půjde i bez přisvětlování. Než je poprvé přesadíte, začne už se den prodlužovat.

Milan HP

Připojit reakci

12.12.2018 21:49

12.12.18 Přesadil jsem 2 Mini Kumata do krabic od mléka s uříznutým vrškem, aby mohly vytvořit dlouhý kořenový bal. To třetí trochu zaostává, takže ještě počkám pár dní. Po tomto druhém přesazení už půjdou všechny do finálních nádob.   
Zbylé semenáčky jsem zalil včera, takže přesně po týdnu, zase jen do podšálků. Myslím, že by bez újmy přežily ještě další 2 dny, a to jsou jen ve 150g kelímcích.

Milan HP

Připojit reakci

14.12.2018 1:02

Pan Milan,

dakujem, ze testujete za mna, co vydrzia bezomna moje semienka v březnu. Vydrzia. Citate mi myslienky ohladom predlzovania dni. Som tak spekulovala, ci vysadim presne na rovnodennost 21.12., ale tu sa obavam, ze vianocny zhon to nedovoli. O prisvetlovani nie je ani reci, rodina by ma vystahovala do garaze. Bude musiet stacit francuzske okno na Juh. Takze snad aspon hokus pokus bude povoleny, nejake tri alebo sest rastliniek? Budem musiet struhat dobrotu. Co tam po super vysledku, vidiet to rast je uz motivacia.laugh

Katka      

Připojit reakci

Eva T. (442) - xxx.xxx.214.11 (?)
14.12.2018 8:18

Katka, keďže sú teraz najkratšie dni, aj na južnom okne sa budú pri vschádzaní bez prisvetlenia vyťahovať.Dá sa tomu trocha predísť preniesť vždy tých pár rastliniek navečer pod osvetlenie s regulovateľnou výškou (aby bolo tesne nad rastlinami) na 4-5 hodín, než pôjdete spať, aby boli pevnejšie pri presádzaní a znížiť teplotu.Prajem zdar pri pokusoch.

Eva T.

Připojit reakci

14.12.2018 23:04

Francouzské okno na jih je výhra v loterii. A právě slunovrat je datum, kdy to začíná, tedy zlepšování světelných podmínek. Takže výsev je vhodný tak 7 - 10 dní před, protože na klíčení není světlo moc potřeba. I tak je to od nás opovážlivost, ale myslím, že má šanci projít. Vilmy, ty ostatní dvě odrůdy nemám odzkoušené, rostou pomalu, takže si vystačí s míň světlem. No, nevím, co projde u Vás doma, ale 3 rostlinky od jedné odrůdy jsou lepší: vyloučí se tak částečně náhodné nepodarky (krásné slovenské slovo). A když jsou zpočátku tak malinké, rodina nebude protiwink. Jak je budete vysévat?

Přesně tak: vidět Matku Přírodu v akci je nádherný a u těch rajčat to jde rychle. Pokojové kytky jsou hrozně pomalé a navíc se pak nedají radostně sežratfrown.

Milan HP

Připojit reakci

16.12.2018 16:19

16.12.18 Přibyly další 4 řízky MM. Celkové stavy na mých domácích latifundiích:
Řízky první generace ze zahrady: 17 (15 MM, 2 Start), 7 uhynulo
Řízky druhé generace: 19 (15 MM, 4 Start)
Semenáčky: Stupice 5, Vilma 3, Maglia Rosa 3, Minikumato 3, Sleeping Lady 5, Huevos de Toro 3, cherry červené 4, cherry žluté 3. Poslední tři odrůdy včera přesazené do kelímků s výsevním substrátem.

Proběhla sklizeň 2 dalších M. Magičků (velikosti cherry), hodnocení beze změny: rajčatové, ale nesladké.

Řízek Startky regulérně rozkvetl, takže oplodňuji foukáním, ty květy, pochopitelně.

Provedl jsem pokus s hnojením Ř1: 14 dostalo trochu granulovaného hnoje, 3 několik granulí norského ledku do půdy nad kořeny. Děj se vůle MP.

Usychání listů se již mírně projevilo u Ř1 a S, ale u řízků vypadá jinak než na jaře: nežloutnou, zaschnou rovnou do zelenohněda. Přičítám to hnojení dusičnanem vápenatým. Ovšem míra usychání je teď nesrovnatelně menší. Počítám, že je to změnou složení půdy.

Milan HP

Připojit reakci

17.12.2018 19:04

V sobotu som si uz myslela, ze je mojim hokus pokusom koniec, ked som zistila, ze manzel vytrepal vsetky crepy aj hlinu do garaze na provizornu povalu. Skok z rebrika do vzduchoprazdna nad osb dosky ja so svojim zadkom sama nedam a zlomena noha pred sviatkami za to nestoji. V nedelu sa vsak nadomnou zmiloval Najvyssi a nevedeli sme najst vianocne ozdoby, tak sme tam liezt museli a substrat aj sadbovace som vymodlila dat dolu. Zaverom: 16.12. vysadene po 2 semienka Vilma, Venus, Aztek, Tiny Tim (doporuceny na celorocne pestovanie), Rottkapchen, Gartenperle, Pear Drops, Dwarf shadow boxing. Tumbler a Tumbling Tiger som po vahani dala nakoniec tiez, vsak je to hokus pokus. Kym nevyklicia, zapadne okno nad radiatorom asi 25 st.C, potom bude cez den juh francuzske okno, podvecer pod kuchynskou linkou biele svetlo, kryty neon mliecnym sklom vyska 56 cm, na noc spajza 16 st. Moze to tak byt?

Katka      

Připojit reakci

17.12.2018 21:33

Katko, zdá se, že Váš projekt je daleko ambicióznější než jste původně zamýšlela. Ale naprosto tomu rozumím.wink

Myslím, že ty podmínky, které navrhujete, můžou fungovat, ale nemůžu to potvrdit z vlastní zkušenosti, protože já je nepřenáším. Bílé světlo se mi zatím osvědčuje, ale záleží na světelném výkonu zdroje. Kolik to má příkon elektrický, tedy to světlo v kuchyňské lince? Já mám jen asi 20W LED. Ta vzdálenost odpovídá mé. A dejte jim tak 4 hodiny světla navíc po setmění. Ale když bude víc, neuškodí to.

Jednu věc: až je budete přesazovat ze sadbovače do kelímků, je dobře přimíchat do růstového substrátu nějaký vydatný zdroj vápníku. Já teď dal hned tři: mletý dolomitský vápenec, dřevěný popel a rozdrcené vaječné skořápky a prckům i řízkům se vede mnohem líp než na jaře, kdy jsem to neudělal. Ale i tak se připravte na žloutnutí a usychání některých listů. Na jaře jsem z toho panikařil, ale nakonec přežily všechny rostlinkysmiley.

Dostala jste ten Gramoflor výsevní substrát? Pokud ne, pošlu, mám dva pytle po 15 litrech v zásobě.

Držím palce, jsme na stejné lodi.

Milan HP

Připojit reakci

19.12.2018 21:33

Zial neviem, kolko wattov ma nase svetlo, ale rajčinky ine mat nebudu, tak im bude musiet stacit. Zatial budem prestastna, ked vobec vyklicia, mam pocit, ze ten Agro substrat univerzal je pre ne prilis tazky. No nic s tym nenarobim..., nateraz iny nebude. Gamoflor viem objednat aj od nas, nie je problem cez web. Na predajniach su zatial na tom mieste Vianocne stromceky. Mozno urobim biznis, ze si prosim ako dodatocny darcek gamoflor vymenou za klobasu pre moju polovicku na spapanie len tak do ruky, sen kazdeho muzalaugh. Mlety dolomitsky vapenec, vajecne skorapky aj dreveny popol su prichystane, len som nevedela ako to namixovat, uz ste prezieravo poradil. Dakujem pekne

Katka           

Připojit reakci

Mr Bigggg (2586) - xxx.xxx.135.156 (?)
20.12.2018 1:10

V žádném případě nechci vstupovat do vaší vzájemné diskuze. Jen chci upozornit, že všechny kupované substráty mají potřebné PH a dost živin pro růst sazenic. Přidávání čehokoliv je spíš kontraproduktivní. Dobře vysetá semena vyklíčí na čemkoliv.

Vladimír

Připojit reakci

20.12.2018 19:53

Katko, abychom si správně rozuměli: do výsevního substrátu nepřidávám nic. To až potom, když je přesazuji podruhé. Přesazuji je totiž už do konečné směsi hlíny, růstového substrátu a těch příměsí. Když pak jdou do posledního hrnce, čili květináče, nezbavuju je už balu (to by bylo obtížné a riskantní kvůli poškození kořínků). V tom má Vladimír pravdu: pokud je budete dávat do čistého růstového substrátu, není potřeba nic přidávat (obvykle 6 týdnů), i když jsem to tak na jaře dělal a listy žloutly a uvadaly ve velkém. Teď je to mnohem lepší. Pokud vím, rajčata nejsou citlivá na přebytek vápníku.

Používám klíčení na buničině, pak jdou do čistého výsevního substrátu a pak už do konečné směsi. Přesný poměr přísad nedokážu číselně vyjádřit, ale do 10l zeminy přidám tak 1,5 zahradnických lopatek jak popele, tak dolomiťáku - toho možná trochu míň. Skořápek je málo, takže kolem 1 plné hrsti. Mám za to, že ty poměry nejsou nijak kriticky důležité. Písek, ale ten není o vápníku, to je jen na strukturu půdy a provzdušnění, cca 3 - 4 lopatky. Hlína z chalupy je totiž jílovitá a těžká.

Nebojte se, určitě vyklíčí, MP je tak naprogramovala. Hlavně je nepřelévejte jako já na jaře. Agro sice vysychá rychleji než Gramoflor, ale myslím, že stačí je zalít do podšálků tak jednou za 3 - 4 dny. Je lepší je nechat přeschnout - svěsí hlavičky či lístečky - než je utopit - uhnilé kořínky nevstřebou nic. Z přeschnutí se po zalití dostanou během půl hodiny. A se světlem si také moc hlavu nelamte, když není jiné, tak prostě dostanou tohle. Kdyby neprospívaly, prodlužte jim den třeba o 2 hodiny. Někde jsem četl, že by měly být na světle (tedy v zimních měsících) až 14 hodin denně. Čím slabší světlo, tím déle. Já jim tolik nedávám: 12 a dost (ale těm pod bílým světlem přilepšuju i o hodinuwink a zdá se, že si vedou líp než pod růstovými žárovkami). 

Milan HP

Připojit reakci

22.12.2018 9:56

Krasny predvianocny den prajem chlapci, tak navela, navela vykukli dnes aspon dve semienka, 1x Venus, 1x Aztek. Ako ste povedal pan Milan, trpezlivo alebo skor netrpezlivo cakam aj na ostatne...  su naprogramovane, vyklicia. Alebo im poslem dceru spievat vianocne koledy. Poliala som len raz pri vysadeni 16.12. a stale je substrat mokry. Uz budem len 1/2 rosit a 1/2 podsalky. Su zakryte mikroten. sackom. 

Budem informovat o vyvoji, dakujem za radylaugh

Prajem Krasne a pohody plne Vianocne sviatky

Katka

Připojit reakci

23.12.2018 22:14

23.12.18 Byl jsem opět nucen řízkovat vrcholy 4 rostlin: 3 MM a 1 Start. Ta, co už rozkvetla. Zatím stále nevím, zda byly květy opylené a zda se budou vyvíjet. To bude záležet na jejich kořenovém systému. Červená jeden malinký MM a dva plody MM rostou. Děsně pomalu, ale přece. Určitě z nich nebudou kulečníkové koule.
Přesadil jsem jeden řízek druhé generace do velkého květináče. Byl už moc veliký – Startka, jak jinak. Vůbec Startky prokazují skvělou životaschopnost i v těch mých tvrdých podmínkách. A to jsem je přibral jen tak pro srovnání.  
Sousedi, kteří bydlí naproti přes dvůr (nejmíň 80 m) si stěžovali, že jim moje žárovky svítí za tmy do oken (sic!). Moje prvotní reakce byla „Vlezte mi na záda.“, ale pak jsem dostal nápad zakrýt okna odražeči i zvenku, tedy když už není denní světlo. Vytvářím jim tím jakýsi růstový stan, odkud prchá jen málo světla. A sousedi nemůžou remcat. Západní okna naštěstí směřují na řeku, s těmi bych to dělat nemohl. Jsou nepřístupná. I když i to by se dalo vyřešit.
Zkouším různé druhy světla. Čistě červenomodré růstové, růstové plnospektrální s jednou bílou diodou (nové žárovky už dorazily, LED, 54W), čistě bílé 4100°K a smíšené bílé a růstové vedle sebe z 2 zdrojů. Je příliš brzy na hodnocení, ale znovu si vypůjčím luxmetr a změřím intenzity na jednotlivých oknech v těch nejhorších světelných podmínkách v roce. 
Stále ještě mám pomalu zrající rajčata z podzimu. Zítra bude salát, tedy vlastně dva. A na Silvestra doufám také.

Milan HP

Připojit reakci

26.12.2018 22:40

26.12.18 Vánoce přinesly i ztráty na životech. Zahynul další řízek první generace (celkový počet klesl na 16), viditelně nezakořenil dostatečně úspěšně, takže ač ještě zoufale bojoval, vyřadil jsem ho z chovu. Rovněž jeden MM řízek druhé generace si nevedl vůbec dobře, takže ho stihl podobný osud. A překvapivě jsem přišel i o dvě mrňavé (děložní lístky) sazenice Huevos de Toro během jednoho dne. Tam jsou podezřelí dva: přelití (míň) a spálení LED růstovým světlem, protože jsem všechny sazeničky dal příliš blízko ke zdroji. Substrát Gramoflor je mimo podezření, protože byl ze stejného pytle jako u ostatních rostlin. Ty dvě měly asi smůlu, že na ně dopadal přímý paprsek z diody (nebyly vedle sebe). Takže jsem je všechny okamžitě přesunul pod bílý plošně zářící reflektor a zbylý HdT si vede dobře, stejně jako ostatní přeživší. Znovu se naskýtá otázka, zda by ty růstové LED žárovky neměly mít nějakou rozptylovací čočku. Rozhodně je u nich třeba pečlivě hlídat vzdálenost.
Beru ale ztráty úplně jinak než na jaře: vlastně se Matka Příroda stará o udržení počtu mých svěřenců v rozumných mezích. Strategie nadbytečnosti, kterou jsem také okoukal od ní, se ztrátami přímo počítá.
Salátek byl, dokonce včera i předevčírem. Takové rajčatové „hody“. Podle nestranných ochutnavačů byl výborný, já říkám jenom, že na tu pokročilou dobu byl velmi dobrý. Rajčata, jarní cibulka, saturejka jako koření, 4 g cukru na cca 400 g rajčat, sůl, řecký olivový olej (nešetřit!) a čerstvě vylisovaná citronová šťáva. A moje vlastní rajčata se stala i vánočním darem.
Sazenice seté 6. a 8.10. už vzrůstem dohánějí řízky druhé generace. Překvapivě dobře si vede Maglia Rosa, která už dohnala a možná malinko předehnala Stupičáky. Je pomalu čas je přesadit do finálních květináčů. Jenže je příliš brzo na balkonovník (vytápění by stálo majlant), a tak nastává problém s místem. Ostatně jako vždycky. Ale to se nějak vyřeší. Důležité je, že teď už se budou světelné podmínky zlepšovat.

Milan HP

Připojit reakci

29.12.2018 22:13

29.12.18 Dva hlavní problémy vyřešeny, tedy aspoň doufám. Přesazení velkých sazenic jsem provedl, ne do konečných nádob, ale do krabic od mléka/džusu s uříznutým vrškem. Používám ale jen ty s kovovou folií uvnitř. Na jaře se mi totiž u některých bez fólie projevila podezřelá věc: vypadalo to jako bující klih a rostlinám se v tom nevedlo dobře. Tím jsem ušetřil místo a zvýšil počet přesazení na 4. Uvědomil jsem si totiž, že potřebuji co nejbujnější kořenový systém, ani ne tak do šířky, ale do délky. Stejně tak jsem vyřešil některé řízky druhé generace.
Na LED růstová světla jsem zespoda připevnil broušené skleněné kachlíky, původně asi z luxferu. Perfektně lámou a rozptylují světlo, i když nejspíš za cenu znatelných ztrát. Ty ale lze vykompenzovat snížením vzdálenosti od rostlin. Myslím, že teď už popálení nehrozí.
Vypůjčil jsem si dneska luxmetr. Zatím jsem provedl jen předběžná měření na východním okně. Naměřil jsem v úrovni vrcholů cca 8000 lx (s odražeči), přičemž ve stejné době venku na balkóně ve 14.45 bylo u zdi 350 lx a na zábradlí 700 lx. Byl hodně pošmourný den. Denní světlo za těchto okolností už nehraje moc velkou roli. Problém je, že umělé světlo není rozloženo rovnoměrně. Chtělo by to nejspíš nějaké profesionální plošné panely, ale ty jdou cenově do desetitisíců. Tak to řeším prodlouženou dobou svícení na 13 až 14 hodin a přehazováním pozic. Chci přidat i bílé světlo (4100°K) tam, kde je pouze červenomodré. Uvidíme.
Květy Startky byly opylovány a plody i rostou. Viz foto – ale musíte pečlivě hledat.
Dozrávají další 3 Mountain Magiky, ale jsou opravdu prťavé. Také je jeden na snímku.

Milan HP

Obrázky:
Červenající Mountain Magic
Červenající Mountain Magic
Dva miniplody Startky
Dva miniplody Startky
Sazenice ze 4.12. na krabici, vedle vlevo Vilma a Sleeping Lady
Sazenice ze 4.12. na krabici, vedle vlevo Vilma a Sleeping Lady
Sazenice ze 6/8.10. (Stupice, Maglia Rosa, Minikumato) + řízky G2
Sazenice ze 6/8.10. (Stupice, Maglia Rosa, Minikumato) + řízky G2
Pravé západní okno: Směs řízků G1 a G2
Pravé západní okno: Směs řízků G1 a G2
Levé západní okno: řízky G1 (ve stádiu přemisťování)
Levé západní okno: řízky G1 (ve stádiu přemisťování)
Připojit reakci

Eva T. (442) - xxx.xxx.10.26 (?)
30.12.2018 9:55

Milane, vidím, že sa intezívne pripravuješ na budúcu rajčinovú sezónu a prispôsobuješ tomu aj svoj byt. Tak nech sa ti darí. Ja som trocha poľavila. tento rok som zatiaľ vysiala pokusne v novembri iba po 2 Štartky, Stupické, Magliu Rosu, Sleeping Lady, Pink Passion a Tomatoberry. Zatiaľ ani neprisvetľujem, lebo som nechcela mať na Vianoce dom podriadený rajčinám, máme stále návštevy až do 3. jan. Sú na 2 miestach pre porovnanie. Chladné východné okno a teplé južné okno- tie sú troška vytiahnuté, ale to riešim presadením do tvaru U v krabiciach od mlieka(tie používam už 10 rokov.) Dwarfky sa tak nevyťahujú. Odrážače a lampy dám až 4. januára.Ani nemienim nejak tento rok nejak množiť odrezkami, snáď len drahú ArielleF1 na sušenie, tú vysejem v januári. Prajem úspešné pokusné rajčinovanie. Eva T.

Připojit reakci

30.12.2018 14:57

Evi, díky za přání. Tobě taky přeju úrodný rok a spoustu radosti z růstu.

Přesně tak, mám byt podřízený rajčatům a i sám se jim přizpůsobuju. Však už taky manželka brblá jako prádelní hrnec. Třeba z toho budu mít rozvodlaugh.

No, letošní prosinec byl světelně hodně mizerný. Dneska v 11.30 jsem měřil na balkónech znovu a je to opravdu bída: východ u zdi 500 lx, na zábradlí 900, západ pak 1250 (s trochou modrého nebe). Malé rostlinky by to asi skously, ale já už je mám dost veliké, a ty by to určitě bez přisvětlení nedaly. Právě teď se chystám přidat k červenomodrým žárovkám ještě bílé, ta kombinace se mi osvědčuje asi nejvíc. Udržuju tu úroveň tak mezi 5 a 8 tisíci lx po dobu tak 13 hodin denně. Chci od nich totiž rajčátkawink brzy na jaře. Ale není to rovnoměrné a na spodek rostlin už dopadá mnohem méně. Možná to je důvod, proč spodní listy schnou (ale mnohem míň než minulou zimu).

Taky chci zkusit Tomatoberry, ale až v normálním výsevu v únoru. Na balkón i na zahradu. Ale nemám ještě semínka. Možná je budu muset sehnat přes Anglii.

Milan

Připojit reakci

Eva T. (442) - xxx.xxx.129.206 (?)
30.1.2019 9:56

Milane, všimla som si až teraz, pri čítaní celého tvojho vlákna, že chceš zháňat Tomatoberry v Anglicku, vôbec nemusíš, ja som vlani porovnávala TomatoberryF1 z UK a Gardenberry F1 kupované od Sema. Plody identické tvarom, chuťou, veľkosťou i skorosťou dozrievania. Oba druhu sú od Tokity, pričom práve Gardenberry je určené predovšetkým na pestovanie na záhone a má lepšiu rezistenciu.

Ešte som sa chcela spýtať ako dopadol tvoj pokus s rajčatostromom- môj názor je, že v našich domácich podmienkach to určite nejde. Ja už dávnejšie neskúšam prezimovať ani odrezky z minuloročných rastlín, je tam nebezpečenstvo prenosu rôznych chorôb. 

Eva T

Připojit reakci

30.1.2019 11:48

Evi, myšlenka rajčatostromů v mém provedení dosedla tvrdě na zadek - po zásluze. I na balkóně v létě bylo vidět, že těch kolem 20l zeminy 3 rostlinám nestačí i přes hojné hnojení. Ty keře daly svůj díl plodů, ale menší než jednotlivci. Možná by pomohlo zdvojnásobit objem květináče, ale to pak vylučuje přenosnost, takže veškerý účel je v háji. Byl to pokus více-méně vyvolaný nedostatkem prostoru - tedy mojí nenažraností. A určitě jsi si všimla, že už ho letos neopakuju, i když potíže s prostorem mám zase. Tudy tady cesta nevede.

Řízky z loňské sezóny si vedou střídavě. Některé uhynuly, některé prosperují celkem slušně - jeden už rozvíjí letošní plod (dva předešlé a moje chyba zahubily řízek Startky). Zahynuly především ty, kterým jsem nechal opylené květy, popř. i plody. Investovaly energii do těch plodů a ne do kořenového systému a růstu. Můžu ale říct, že byly všechny po loňském báječném roce zcela zdravé. Teď už mi kvetou i řízky druhé generace. Pokud by byly nějak nakažené, už by se to dávno projevilo. A určitě bych to nedělal, kdyby loni byla plíseň.

Vím, že Gardenberry a Tomato Berry jsou více-méně jedno a totéž, ale shodou okolností se mi naskytla příležitost je levně koupit v Anglii, tak jsem ji využil. To, že je mají i na Semu, jsem zjistil až dodatečně. Ale cena je přibližně stejná. Thompson/Morganům věřím víc než Semu, takže není čeho litovat. A spíš je chci pěstovat na balkónech v květináčích. Na zahradu přijdou převážně středně velké odrůdy: Start, Stupice, Mountain Magic - spíš koktailové, Crimson Crush (MM a CC musím prověřit na plísniodolnost), Tornádo, pokusně Huevos de Toro a možná i několik pozdních Kumato pro jejich dlouhé LSL. Kumata musím tedy už vysít teď, ostatní kolem 15.2. MM budou řízky i mateře. Díky, že mi pomáháš plánovat.

Milan 

Připojit reakci

31.12.2018 19:28

Všem pěstitelům přeju krásné prožití Silvestra a hlavně hodně radosti z růstu i potěšení ze sežrání úrodysmiley v novém roce.

Tak, a teď jdu udělat rajčatový salát ze svých rajčat. Recept už znáte.

Milan HP

Připojit reakci

1.1.2019 19:33

Vitam vsetkych zahradkarov v Novom roku a dufam, ze bude uspesny v osobnej sfere, aj pestovatelsky.

Moj plan bol nahodit fotky z mojich hokus pokusov, zatial vsak ostane len pri textoch cez tablet. Stolovy PC skonal pocas Vianocnych sviatkov a teraz sa snazime postupne rozchodit novu bednu, co je stale zlozitejsie. Nova doba prinasa stale viac technologickych kravin, takze musime pockat, az sa nas Aj-Tak (IT man) vrati z dovolenky.

Vsetky semienka vyklicili, 100% to neviem povedat o Venus a Pear drops, ale v niektorych castiach zo sadbovaca vyrastlo viac rastliniek ako malo, takze to bude skor vina nesikovnych prstikov a vyklicilo zo 16.12. vsetko.

Kedze semienok mam kvantum, pokusne som zasadila aj ine krickove odrody, Orange, Minigold, Darinku, Marmande a par semien China Mix(to som dostala ako darcek z UK od priatelov, ktori obdrzali z ebay mix 100 semien). Pokusne, ake prekvapko prinesu. To som vysiala 30.12. Ved co ked zalozim parenisko a nebudem mat priesady? Aj ked tento sen je na 90% nerealny. S partnerom som na tom tak ako pan Milan, mrmle ako stary hrniec, vkuse..

Inak zlomila som jedneho Tiny Tima, bol velmi vytiahnuty, uz budem behat so sadbovacmi medzi oknom a kuchynskou linkou s umelym svetlom len po spickach a bez dychu. Zasadila som ho pokusne do U-cka, mozno pusti korienky. Chyba je aj v substrate, je dost tazky. Ale vysevny som kupit nemohla, nebola ochota a kvarili nas choroby.

Katka

Připojit reakci

1.1.2019 23:29

Katko, kolik měl ten Tiny Tim pravých lístků (pokud vůbec) a která část se zlomila, anebo nalomila? Mně se stala dneska podobná nehoda: upadl mi poslední zbývající Huevos de Toro (výsev 4.12. - 3 pravé lístky), takže se vysypal z kelímku, ale naštěstí nezlomil. Tak jsem ho předčasně přesadil. Vsázím na jeho přežití v poměru 95 : 5. Váš TT to má tak 60 : 40. Cituju: "Rajčiny sú burina." A moje Mini Kumato, kterému jsem utrhl kořínky, taky zakořenilo znovu. Ale abych byl přesný, jen jedno ze dvou. Takže vsadím na přežítísmiley.

Jaký máte substrát?

A díky za přání.

Milan HP

Připojit reakci

2.1.2019 21:39

Tiny Tim aj ked bol vysoky, bol najvacsi uboziak, velmi tenka stonka, prave listky este nemal, zlomil sa v hornej tretine, preto som mohla vyrobit to U. Pravdupovediac vyzera dnes kompletne skapato, stonka je ako vlasok, je zvadnuty. Jeho sance odhadujem ale aj tak ako Vy 60:40, myslim, ze zakoreni. Keby aj nie, nevadi, mam este dvoch TT, ti su OK. Substrat je universal Agro. Dnes som kupila v Lidli (bezi akcia od dnes) vysevny, nedalo mi, bol poruke, 0,99 centov za 10 l. Otazka, kedy sa dostanem do Hornbachu alebo OBI a ci ma moji doma nepozenu od hliny svinskym krokom prec. Inak pre informaciu ludi z Sk, kupila som aj semienka, ta cena a odrody prinutili cloveka nakupovat. 0,49 centov za cherry mix: supersweet 50%, sungold 25%, apresa 25% - F1-tky. V sacku su semienka spolu asi 13 ks, ale dam ruku do ohna, ze aspon dve su z nejakych biftekov, velkost semena nepusti. Mali aj solo sacok Supersweet 100 F1, ked porovnam, tak su ostatne z mixu podobne, ale uz teda dovera vo vyhodny nakup padla. Mali aj Hildares, Moneymaker, Marmande za taketo smiesne ceny.         

Katka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.251.21 (?)
30.1.2019 11:52

Katka, ja mám tie Hildares z Lidlu každý rok a ešte nikdy nesklamali-vo vrecúšku bolo síce len 12 semienok, ale všetky vyklíčili a skutočne boli jednej sorty, v lete sme mali krásny vyrovnaný porast a aj plody zo všetkých rastlín boli jednotné, Tak snáď aj u tých ostatných F1 z Lidlu možno očakávať záruku odrody. Kúpila som ich jeden rok na skúšku a teraz vlastne každú sezónu. A ten substrát za 0,99 eura mám tiež:-) Zdá sa celkom dobrý, čo myslíš?

Simona

Připojit reakci

7.1.2019 22:09

7.1.19 Chytám dešťovou vodu na výsev 5 Mountain Magiků (ve stejný den jako loni). Budou určeny na řízkování, a pokud to mateře přežijí, půjdou také do zahrady. Loni byla mateř daleko nejúspěšnější: Mateř (setá 7.1.18) = 6,223 kg, Řízek 1 = 3,127 kg, Řízek 2 = 2,642 kg, Semenáček 1 = 5,197 kg, Semenáček 2 = 3,427 kg (viz RHP – plísni navzdory). 3 semínka ze staré (sít do 12.2019) a 2 z nové várky (do 12.2020). Hotovo. Heuréka: v pytlíčku bylo 8 místo 5 semínek.
Vykvetly 3 Ř1 MM (první generace ze zahrady), jednotlivé květy, pouze jeden víc. Ten, který byl v nejnižší teplotě u okna. A na květ má i Ř2 Startky. Co mne ale překvapilo, je, že mi rozkvetlo i jedno Stupické, a to přesto, že není víc než 30 cm vysoké. Pravda, dalších nejmíň 20 cm šlo do země při přesazování do mléčného kartónu, ale i tak. Jen jeden květ, ale plně rozvinutý. Asi je to předčasné, ale nechám ho tam. Je to přece hokus pokus. Dospěl jsem k závěru, že setba začátkem října (6. a 8.10.) byla příliš pozdní. A možná i odebrání řízků v září. Zralá rajčata v únoru nejspíš nebudou.
Dvě malé Startečky jsou jako hrací kuličky a zdá se, že se stále velmi pomalinku zvětšují.
Dvě nejrychleji rostoucí Maglia Rosy už jsou ve finálních nádobách hlavně proto, že jsem jednu z nich nedopatřením nalomil. Stejně byl už čas: měly už tak 50 cm a kolem 10 pravých listů. Ty by možná mohly konec února ještě stihnout.indecision
Světlo mám teď vyřešené tak, že na 1 okně 120 cm širokém je uprostřed jedna bílá 20W žárovka 4100°K (níž) a z každé strany je čm růstová 54W o 20 cm výš – celkem 128W na okno. Intenzitu u vrcholů udržuji menší vzdáleností mezi 5 až 8 tisíci luxy, i když jsem někde četl, že doporučených je 15k. Přesto některé spodní listy usychají. Možná proto, že na spodu už nedostávají dost světla díky vzdálenosti i stínění jinými listy. Mám dojem, že denní světlo už hraje jen minimální roli: je už hezky dlouho děsivě zataženo (viz měření výš). Možná by rostly i jen ve světle umělém (růstové stany).

Milan HP

Připojit reakci

Mr Bigggg (2586) - xxx.xxx.135.132 (?)
10.1.2019 6:36

Milane,
doporučoval bych ti jako milovníku Mountain Magic přečíst si diskuzi na Tomatoville, ve které autor této odrůdy RandyG píše o nových odrůdách „Mountain“ a jejich odolnosti k chorobám. Je tam také trochu jejich genetiky.
           Vladimír

Připojit reakci

11.1.2019 0:57

Vladimíre, díky. Určitě se na to mrknu.

Milan

Připojit reakci

10.1.2019 8:40

Milane, prajem veľa pestovateľských úspechov, rada si prečítam tvoje príspevky, dúfam, že budeš mať prvé rajčiny určite v tom februári.

Eva T.

Připojit reakci

11.1.2019 1:07

Evi, ono záleží na tom, co nazvu prvními rajčaty. Sklidil jsem jich v prosinci 9 (ze zářijových řízků, takže to je asi fixl), teď tu mám další 3 na sklizeň a jedno jen napůl červené a dvě zelené Startky (z rozkvětu už doma). Ale všechny vlastně plody loňské sezóny. Na druhou stranu si říkám, že je to kontinuální pěstování, takže vlastně na tom až tak nezáleží. I tak Ti moc děkuju za přání. Jistotu nemám žádnou, ale to napětí je zábavasmiley.

Milan

Připojit reakci

15.1.2019 18:41

15.1.19 Dnes jsem sklidil 3 zralé mini Mountain Magiky a protože právě pojídám Vilmy z loňského listopadu (dozrály bez ztrát!), můžu říct, že jsou stejně veliké. Přejedení novými rajčaty tedy opravdu nehrozí. Ještěže mám těch zbývajících cca 1,5 kg z loňska. Nějaký čásek tedy ještě přežiju bez absťáku.
Dalších několik Ř1, ale i jeden Ř2 – Start, rozkvetlo. I 3 květy ve vijanu. Ale mám trochu strach z toho, zda to ty rostliny utáhnou. Ta Startka (Ř1) se 2 zelenými rajčaty je sice rozvíjí, ale na úkor dalšího růstu – nevede si dobře, možná odplodí a zahyne. A to i přesto, že hnojím pravidelně jednou týdně Ca(NO3)2, tedy norským ledkem a Sensi Calem - střídavě. Teď chci také zkusit Kristalon na květ a plod. Některým Ř1 (včetně té Startky) jsem i dodal do půdy granulovaný hnůj. Mám podezření, že cca 8000 lx je dostatečných na růst, ale ne na plody a Matka Příroda mi denním světlem moc nepomáhá. Jenže letos už to měnit nebudu, i když uvažuju o přeskupení: ty, po kterých bych chtěl úrodu, vyberu a dám na jedno okno s tím, že jim přidám na osvětlení tak na 10000 lx.
V jednom kontejneru od džusu se mi objevil okrový povlak povrchu, nejspíš nějaká houba a při zalití to začoudilo jako při hašení ohně. Spóry. Sice se nezdálo, že by to té rostlině – Ř2 MM – nějak škodilo, ale přesto jsem ji přesadil. Jenže se při tom zlomila, takže nakonec dopadla jako řízek řízku. Mám obavy, že se ta houba může šířit. Ale je také dost možné, že je to ta houba zajišťující mykorhizu. Používám totiž substrát Floria s mykorhizou.

Milan HP

Připojit reakci

16.1.2019 23:30

Pisanie na druhy pokus, vsetko zmizlo po pripojeni foto a hlaska, ze sa neda k webu pripojit. Vysev 06.12. prva faza, 30.12. druha faza, 07.01. tretia faza. Nevysli black zebra cherry, marmande a China mix z UK ebay. Na Bajaju z 07.01. cakam, balkonzbauer z 07.01.19 je uz pekne vonku. Uvod bol velmi nemastny neslany, vadil kliceniu aj rastu universal substrat Agro, teraz som prisypala vysevny jemny, ide im to k duhu. Poučenie: uz budem na uvod v buducnosti pri zimnych vysevoch len rosit, ked budu rastlinky s pravymi listkami zacnem do podsalok. Ale premokrenie urcite robil aj zly substrat. Najviac vytiahnute su gartenperle (tie vykutram von a dam do 2 dcl kelimkov). Najkrajsie sa mi vidia vilma, venus, aztek a dwarf shadow boxing, tiez rottkapchen vyzera k svetu a tumbler tiger. Biednejsi je Orange zatial a Tiny Tim (zlomeny Tiny sa ma k svetu dla mna). Pripajam foto               

Katka 

Obrázky:
Pokus s umelym bielym ziarivkovym svetlom
Připojit reakci

16.1.2019 23:36

Vystraja mi PC, pisem texty opakovane. Radsej davam foto osobitne. Prvy obrazok je zo 16.01.19 

Obrázky:
Připojit reakci

16.1.2019 23:39

Tretie foto malo byt vstupne: uvod s univerzal substratom. Vidiet pomerne velky rozdiel medzi 13.1. a 16.1.  fotenim.

Katka 

Obrázky:
Rastlinky cez den
Rastlinky cez den
Připojit reakci

17.1.2019 9:10

Katko, vypadají fakt dobře. Gratuluju. Takže kolik máte celkem odrůd a rostlin? 

Co se osvětlení týká, napadlo mne, že je potřeba sledovat přírodní cyklus. Nevím ještě, zda je to správně, budu teprve ověřovat, ale je to celkem logické. Malým rostlinkám stačí na růst méně světla, ale postupem času, jak pokračují ve vývoji, bude třeba přidávat. Pozoruju totiž, že uvadá víc a víc listů úměrně k tomu jak rostlina roste a jak stíní své spodní listy. Já už jsem ve stádiu květů a malých plodů, takže vyberu vhodné jednotlivce, přesadím je do velkých květináčů a přidám jim osvětlení - intenzitu i čas. Myslím, že za stávajících podmínek bych se plodů nemusel dočkat dřív. Ostatně je tomu tak i v přírodě: moje jsou tak někde v dubnu a to světla valem přibývá. U umělého osvětlení - to přírodní letos zatím lze téměř ignorovat - je možné také změnit vzdálenost zdroje od rostlin (intenzita ubývá se čtvercem vzdálenosti), ale tady se právě dostávám do problémů. Jednotlivé odrůdy a typy rostlin rostou nestejně rychle, takže při stejné výšce jedněm hrozí připálení a druhým se světla nedostává. Souvisí to i s jejich pozicí vůči zdroji. Například moje 3 Vilmy jsou jako schůdky: ta největší 25 cm, prostřední tak 12 až 15 a ta nejmenší jen 5. Jsou to trochu šachy, ale je nutná maximální flexibilita.

Přírodní cyklus také napodobuju tím, že jim na noc snižuju teplotu: vypnu topení. Takže spím teple oblečenýfrown, sdílíme totiž společnou místnost.

Agro substrát jsem už vyřadil dávno, zvlášť pak ten univerzální a nejsem sám. Vůbec univerzální substráty většinou plní ty jednotlivé funkce jen částečně. Výseváč používám od Gramofloru a růsťák Florii s mykorhizou.

Zlomenému Tiny Timovi držím palce. Moje nalomená Maglia Rosa už nasazuje na květ.smiley

Milan HP

Připojit reakci

21.1.2019 23:29

21.1.19 Řízky první generace začínají postupně odcházet (3). Odešel i řízek Startky, který měl dvě rajčátka. Tam jsem to asi způsobil já: znovu jsem odřízl vršek, už když měl plody nasazené. Nezbylo mu dost horních listů. Obecně zjišťuji, že si semenáčky vedou lépe než řízky, i když některé řízky z první i druhé generace už také kvetou a nasazují na plody. Jen jestli budou mít sílu je rozvinout. Jeden podzimní MM řízek má ještě jeden zrající plod (1 jsem už sklidil), ale rostlina díky tomu neroste a po jeho utržení se těžko vzpamatuje.
1 Maglia Rosa setá 6.10. už má 2 hrozny květů, ostatní MR a i Mini Kumata na květ nasazují a nejsou to jen ty náznaky. U rozkvetlého Stupického stále nevím, zda tam bude plod. Možná, že sazenice budou mít rajčata dřív než řízky. Tedy pokud vůbec.
Problémy jsou rovněž s teplotou v těchto mrazech: těsně za oknem (dvojitým vakuovým) někdy slézá až na 13 stupňů, zatímco v místnosti je kolem 20.
Do růstové směsi jsem přestal přidávat dřevěný popel. Dva řízky (G1 i G2) mi začaly kudrnatět, což přičítám přebytku draslíku.
Příští zimu asi vyzkouším růstový stan mimo okna bez denního světla. S nastavitelnou teplotou i intenzitou osvětlení. Kdo nesází, nevyhrává.

Milan HP

Připojit reakci

22.1.2019 21:14

Takze presadenu mam uz 1/2 rastliniek v kelimkoch, nech lepsie zakorenia a substrat je az po listky. Jedna sa o: Gartenperle 2x (suverenne aktualne najvyssie rastlinky, neda sa povedat, ze vytiahnute, listky maju siroke pekne, len stonka a hrubka listu slabsia). Pear drops 2x tiez pomerne vysoke, 2 x Rottkapchen (červene cherry dwarf typ asi ako Vilma), Dwarf shadow boxing 2x pekne, Window Box red (asi ako Red Robin, red cherry dwarf) 1x, Tiny Tim 3x, zlomeny sa zreparoval ad integrum, uz je aj presadeny bokom aby zapustil korienky, Tumbler, Tumbling Tiger, Aztek 2x, Venus 3x, Vilma 2x, Darinka1x, Orange 1x, Minigold 2x, Bajaja 1x, Black zebra cherry 1x (klicilo neuveritelnych 6 tyzdnov, z coho vyplyva, ze casto treba byt trpezlivy a nevesat hlavu). Marmande nevyslo ako jedine. Mozno zistim, preco mam Venus 3x a je to nakoniec Marmande, ktore mi upadlo z prstulaugh   Potom by klicivost bola 100% To potesi, no nie?  A rastlinky vyzeraju k svetu. Nafotim persp. snad cez vikend. Robota, papiere nepustia. 

Katka           

Připojit reakci

23.1.2019 19:23

Joj, Katko, vy jste se rozjela. Ostatně podobně jako já, jenže mně už chybí prostor, takže ty méně nadějné musím vyřazovat, aby udělaly místo těm zdatnějším.

Budete je ještě před dovolenou v březnu přesazovat? Ono je to tak, že čím větší rostlina, tím víc spotřebuje vody a tím víc půdy musí mít, aby tu vodu udržela. Odhaduju, že cca 1 litr půdy, substrátu či směsi by měl na týden stačit. A raději snížit teplotu. A přisvětlování v březnu už nejspíš nebude nutné: na jižním okně dostanou 9 - 10 hodin denního.

Držím palce.

Milan HP

Připojit reakci

28.1.2019 22:55

28.1.19 Dnes jsem sklidil poslední rajče z řízku MM první generace. Ale zároveň jsem i řízek zlikvidoval, protože veškerou energii investoval do těch dvou plodů, které měl, a „zapomněl“ při tom růst. Nebyla šance, že by se vzpamatoval. Ještěže mám stále dozrávající rajčata z loňské úrody (i když tam už se také blíží dojití zásob). Z kvetoucího Stupického totiž také nic nevzejde, květ uvadl. Není divu, bylo příliš málo vzrostlé. I Maglia Rosa shazuje květy, i když vijanů stále přibývá: 3 kvetoucí a jeden v poupatech. Rozkvetly i další Ř2, Start a Mountain Magic, a jedno Mini Kumato, ale je otázkou, co z toho rozvinou. Už jsem se vzdal naděje na rajčátka v únoru. Problém vidím především ve světle: denní je při tomhle počasí zanedbatelné a umělé sice dá 8 000 lx, ale jen seshora na vrcholcích rostlin, které pochopitelně nejsou v jedné výšce, i když jsem je uspořádal podle vzrůstu a přizpůsobil tomu lampy. Je nutné osvětlení i ze stran, ale teď už je pozdě to předělávat. Poučení pro příště. Spodní listy dostávají jen minimum světla a tak se jich rostliny zbavují, protože v nich neprobíhá asimilace, i když živin musí mít dost, protože je pravidelně hnojím.
Vysoké rostliny vyvazuji mezi dvě tyčky do serpentin, takže můžu jejich výšku mírně upravovat. Ale má to své limity. A přesazuji, ale jen podle volného místa. Časování bylo špatné: balkonovník nelze ještě provozovat. Počítám tak začátkem března, tedy když budu mít štěstí na počasí. Loni byl březen studenej jak psí čumák.

Milan HP

Připojit reakci

29.1.2019 9:17

Milane, je sympatické, že tu uvádzaš aj svoje neúspechy v pestovaní. Vypestovať zrelé rajčiny v zimných mesiacoch je naozaj veľmi problematické.To by chcelo vykurovaný sklenník aj so správnym prisvetľovaním, ešte k tomu so správnym dávkovaním závlahy a hnojenia. To vyžaduje ale obrovské skúsenosti.Možno tie kvety a listy zhadzujú aj nesprávnymi vysokými dávkami hnojív pri slabších svetelných podmienkach. Ja som pre tohoročnú kvetináčovú kultúru vysiala pár druhov pokusne tiež prv o 3 týždne(9. 11.2018 na skúšku Stupické skoré poľné, Magliu Rosu, Pink passion, Tomatoberry(GardenberryF1),Sleeping Lady, Subarctic Plenty, Štart F1)  Časť z nich som nechala po prepikírovaní v chlade- vých. okno: 17-12stupňov, bez prisvetľovania, min. polievanie- rastliny pomalý rast, ale sú pevné- nevyťahujú sa. Zvyšok juhozáp. veľké okno: 22-17 stupňov, prisvetľovať som začala od 5. januára. Mali aj zaťažkávaciu skúšku- od 15. do 22. jan. som ich týždeň nepolievala, prežili bez úhony. Maglia Rosa, Stupické, Tomatoberry začínajú nahadzovať púčiky, uvidíme, ako sa vysporiadajú s kvetmi a nasadzovaním plodov.

Eva T.

Připojit reakci

29.1.2019 23:22

Evi, myslím, že to není přehnojováním: stejné příznaky, tedy zaschnutí spodních listů, se projevují i u rostlin, které nebyly hnojeny. Letos to vypadá trochu jinak než loni, ty listy zaschnou zelené (loni žloutly), prostě kolem 1 cm od stonku seschnou na tenkou nitku a z listu nezbyde téměř žádná hmota. Škoda, že nemůžu poslat fotku. Není to ani přeléváním, protože je spíš trápím suchem. Na mne to působí dojmem, že ta rostlina ví, co dělá: zbavuje se zbytečných listů, ve kterých díky minimálnímu světlu neprobíhá asimilace. Moje světelné podmínky jsou mnohem horší než Tvoje (prohlíd jsem si polohu Tvého domu na Googlu) a taky si nemůžu regulovat teplotu, jak bych chtěl, protože s nimi bydlíme. Ale přivedlas mne na myšlenku přendat pár menších jedinců na chodbu, kde je tak 14°C a okna jsou východní, ale nestíněná jako u mne lodžií. Jenže to je společná chodba, takže jim nemůžu přisvětlovat a ani použít odražeče, lidi by si stěžovali na tmu na chodbě. Takže je tím spíš obětuju. Tady jsou totiž neustále mlhy a totálně zataženo.

Ale abych nebyl jen negativní: spousta jich už kvete, dokonce ve větších hroznech (loni jen max. 2 - 3 květy na vijanu) a dneska jsem objevil rostoucí rajčátko na Mountain Magiku 1. generace. A přestože listy opadávají, ty rostliny rostou dál, jakoby se nechumelilo. Navíc světelné podmínky se budou zlepšovat a přijdou snad i jasné dny, takže to zas až tak černě nevidím. Možná jsem si jen stanovil příliš ambiciózní cíle. Už jsem i trochu slevil: rád bych měl rajčata do Brexitu 29.3.smiley Klony MM určitě budou, o tom není pochyb. Navíc chci řízkovat i ty ze semínek (4 rostliny = cca 16 řízků).

Jo, a Mini Kumata už taky kvetou, takže jsou skoro stejně raná jako Maglie Rosy. Velké Kumato je pak opravdu pozdní (DTM 80), ale zato vydrží na policismiley.

Milan

Připojit reakci

Mr Bigggg (2586) - xxx.xxx.135.180 (?)
31.1.2019 13:16

Milane,

pokud opravdu chceš sklízet rajčata z přisvěcovaných rostli v zimě, tak by to chtělo nějaké odrůdy jejichž biologický rytmus je přizpůsobený ročnímu cyklu. Nejjednodušší by byly přesevy z těch odrůd, které jsou dnes na trhu z českých nebo slovenských skleníků (Hranáčik, Brioso, Angelle apod.). Se Stupickým nebo Startem to asi nepůjde i když jim dáš dost světla, vody, hnojení, atd.

Vladimír

Připojit reakci

1.2.2019 0:47

Vladimíre, nejsou ty odrůdy, které navrhuješ, hybridní? Brioso určitě, to jsem našel.

Určitě budu muset změnit strategii. Zase je jich příliš mnoho na oknech, stíní si, spodky nejsou osvětleny. Letos jsem vsadil na Eviny odrůdy (Maglia Rosa, Mini Kumato, Sleeping Lady), Mountain Magiky pěstuju z jiného důvodu a Stupice a Startky jsou tam jako kontrolní skupina. No a pak tam mám ty cherry, co nevím, jak se jmenují - zatím vypadají dobře, i když jsem je sel později. Uvidím, co se stane. Rozhodně budu uvažovat i o změně odrůd. Ale možná bude lepší ta zimní rajčata z našich skleníků koupit, prý jsou výborná. A když mám ještě teď loňská rajčata, překlenovací období bude krátké. Jen mám strach, že když se vzdám těch zimních rajčat, budu se nuditfrown.

Připojit reakci

Mr Bigggg (2586) - xxx.xxx.135.180 (?)
1.2.2019 8:05

Pochopitelně nechci nijak ovlivňovat to co budeš pěstovat. Jen jsem chtěl připomenout, že lze jednoduše získat semena odrůd, které jsou v našich zimních podmínkách geneticky přizpůsobené pěstování pod světly. O tom, že jsou to odrůdy pěstované úspěšně na prodej ve sklenících na našem území snad nemůže být pochyb. Pochopitelně jsou to všechno hybridy F1, ale i zde na webu se lze dočíst, že řada zahrádkářů provádí přesevy těchto odrůd z kupovaných rajčat a jsou s nimi spokojeni. Nakonec to Mini Kumato od Evy jsou semena vybraná z hybridních plodů koupených někde v Australii. Já se v žádném případě nechystám pěstovat nějaká rajčata pro konzum v zimních měsících, ale kdyby ano, jistě bych nedal přednost těm třem odrůdám o kterých píšeš. Rád si o tom zimním pěstování zde na tomto vlákně počtu, jen by mne potěšilo, kdyby tam bylo více těch pozitivních výsledků. Přeji Ti, ať se i nadále v zimě nenudíš.
           Vladimír

Připojit reakci

1.2.2019 12:40

Díky za povzbuzení. Vlastně Ti musím poděkovat i za ten nápad, tedy myslím mít rajčata celý rok a taky rady. A jasně, i když jsou to hybridy, většinu vlastností nejspíš neztratí. Vycházel jsem z toho, co jsem měl. Hlavním cílem je zmapovat zimní pěstování v mých podmínkách. A doufám, že příští roky už budou úspěšnější.

Milan

Připojit reakci

1.2.2019 17:27

Milane, ja občas robím presevy z plodov chutných hybridov z druhov pestovaných v slovenských sklenníkoch. Pre pestovanie v sklenníku vysievam F2 Juanitu(Medulienku) a Sweetelle(Hranáčik) vždy až vo februári.Tie sú najchutnejšie, ak chceš, semená ti môžem poslať. Tento rok ich nebudem dávať, mám veľa cherry druhov na nové odskúšanie. Sledujem, ako sa darí tvojim rajčinkám, pevne verím, že do Brexitu stihnú dozrieť.

Prikladám pre porovnanie Magliu Rosu a Štartky vysievané 10. novembra, vľavo nevykurovaná izba, vých, okno bez prisvetľovania, vpravo juhozápadné okno, vykurovaná izba prisvetľované od 4. januára- už nasadzujú puky.

Eva T.

Obrázky:
Maglia Rosa
Maglia Rosa
Maglia Rosa detail pukov.
Maglia Rosa detail pukov.
ŠtartF1
ŠtartF1
Prvé púčiky Štart F1
Prvé púčiky Štart F1
Připojit reakci

1.2.2019 23:27

Evi, pořád mi vrtá hlavou, proč mi upadávají ty listy a Tobě ne. Chápu, že v nižší teplotě rostou pomaleji, i když neosvětlené, takže stíhají vyživovat všechny. Já tu nižší teplotu prostě nemůžu docílit a navíc chci, aby rostly rychleji.

Ale u těch osvětlených na jihozápadním okně ve vyšší teplotě je jasně vidět, že rostou mnohem rychleji, ale ani jim listy nechybí. Dobrá, mají mnohem víc denního přímého světla než u mne na východě či na západě. Ale je to opravdu tak velký rozdíl, když oba přisvětlujeme? Ty moje Maglia Rosy jsou přiměřeně větší (sel jsem o měsíc dřív), mají hrozny květů, ale shazují je v kolínku, ne že zaschnou. Jakoby vědomě, stejně jako ty listy. Prostě jim zastaví přísun živin.

Co dělám špatně? Může tu být rozdíl v umělém osvětlení i počtu rostlin pod jedním světlem. Používáš ty běžné LED růstové červenomodré celospektrální žárovky 50 - 60 W? Kolik na jedno okno a kolik rostlin necháváš na jednom okně? Já tam tedy mám přecpáno (na příští rok plánuju úplně jinou strategii, ale teď už je pozdě). Jak vysoko máš zdroje světla od vrcholků rostlin? Osvětluješ i ze stran?

Pak by mohl být problém v půdě, tedy té mé směsi (teď už je mi jasné, že jsem tam neměl dávat popel, ve kterém je příliš mnoho draslíku, který ovlivňuje příjem vody). Jenže ty listy mi opadávají i u rostlin v čistém růstovém substrátu Floria.

A hnojení. Teď jsem udělal pokus s řízky 1. generace: některé jsem pohnojil hnojem, některé norským ledkem a některé obojím. Všem pak dodávám další prvky buď Sensi Calem nebo Kristalonem na plod a květy. Jeden Mountain Magic s hnojem se opravdu pochlapil, má nejmíň 3 rozvíjející se rajčátka na dvou mnohočetných vijanech a další vijany s puky. A to ani není přímo pod zdrojem světla. U ostatních se nedá rozeznat téměř žádný rozdíl: sice některé kvetou v malých vijanech, ale nic nenaznačuje, že by se rozvíjely plody. Foukám jako divý, což loni perfektně stačilo k opylení.

Prostě v tom nejsem schopen vidět nějaký systém nebo logiku, a tak nevím, co udělat, abych jim pomohl k lepší prosperitě. Ono to možná nakonec dopadne díky Matce Přírodě všechno dobře jako loni, ale mne trochu štve, že nebudu vědět proč a čeho se vyvarovat.indecision

Milan

Připojit reakci

2.2.2019 11:10

Milane, posielam foto môjho osvetlemia. Nie som odorník na Luxy, a nepamätám si ani príkony môjho osvetlenia, požívala som ho už vlani, 2 biele šetriace, 1 z Ebay modro fialové spektrum. Ešte mám v zálohe 2 modrofialové iného typu, ale to použijem, až sa mi viac rozrastú a budem ich museť premiestniť nejaké aj na západné okno. Prisvetľujem podľa počasia, ak je málo svetla tak svietim 12 hodín, ak je cez deň slnko, tak vypínam.

Pozn. : na tom juhozáp. okne slnko začína svietiť až okolo pol dvanástej, lebo dom máme do L-ka a jeho J-V časť trocha tieni do dvora.Tento rok pestujem v Gramoflore, substráty majú zásoby živín na 6 týždňov, potom ic zvyčajne ešte presádzam do väčšej nádoby a prihnojujem, kristalonom až keď sa mi zdá že substrát je trocha vyčerpaný. Prajem príjemné rajčinovanie. 

Eva T.

Obrázky:
Osvetlenie
Osvetlenie

Připojit reakci

3.2.2019 11:27

Evi, to Tvoje osvětlení vypadá podobně jako moje s jedním rozdílem: Ty máš bílou zářivku (nebo je to LED trubice?), kdežto já jen bodové žárovky. Ty bílé jsou pak běžného tvaru. Vzdálenost je také přibližně stejná. Soudě podle obrázku, mám na 1 okno větší příkon. Takže tam asi zakopaný pes nebude. Příští rok se pokusím vyřešit plošné rozptýlení světla.

Ale abych nebyl jen problémový, zařadím dobrou zprávu: rozkvetly mi řízky MM druhé generace, Sleeping Lady a o Mini Kumatu už jsem psal. Ta dobrá zpráva je, že MM už mají plodíky a rozvíjejí je. Přesadil jsem je do 3l nádob (před exilem do balkónovníku je přesadím ještě jednou do 12l) a budu muset zase začít řízkovat, aby z nich nebyla džungle. Maglia Rosa, na kterou jsem spoléhal, stále květy neudrží a plody nevidno.

Neodolal jsem a vysel všech 5 zbývajících Kumat od Tebe (ještě teď jsou chutná) a ještě přidal 7 Huevos de Toro. Ty už půjdou na zahradu přímo. Změřil jsem teplotu na chodbě, je kolem 13°C. Myslíš, že to bude stačit na růst bez přisvětlení (okno je východní, ale nestíněné lodžií)? Ona asi půjde trochu nahoru ještě předtím, než semena vyklíčí - počítám, že nejdřív za 14 dní, ale to bude jen o chloupek. Zato světla přibývá každým dnem, i když tady je neustále zataženo. Teď hustě sněží, takže až to přestane, bude víc odraženého světla.

Gramoflor je nejlepší výsevní substrát, který jsem kdy vyzkoušel. Nebo Ty máš i růstový? Taky přeju hodně rajčatové a vůbec pěstitelské radostilaugh.

Milan

Připojit reakci

4.2.2019 20:42

4.2.19 Ach, ta moje zvědavost a nenažranost! Včera mi to nedalo a zasel jsem dalších 7 semínek Huevos de Toro. Jestli se brzo nezlepší počasí, budu si muset pronajmout další byt. Plánuju je dát rovnou na zahradu a pokud bude úroda, zavařovat je.

Včera jsem také zjistil, že moji svěřenci konečně začali rodit: objevil jsem shluk nejmíň 5 rajčátek na jedné Startce Ř2 (té postižené kudrnatostí) a mnoho dalších na MM Ř1 i Ř2. Semenáček Maglie Rosy stále nic. Kvete i Sleeping Lady, ale u ní a u Mini Kumat není ještě nic vidět – kvetou docela dlouho.

Milan HP

Připojit reakci

9.2.2019 21:17

9.2.19 Tak Mini Kumato má maličká rajčátka. Musel jsem mu ale odstranit zálistek, takže mám řízek i z další odrůdy. Sleeping Lady stále jen kvete a není nic vidět. Celkově mám teď na rostlinách tak kolem 20 rajčátek, to největší tak 2 cm v průměru (MMŘ).

Hokus pokus se rozrostl o další rozměr: z nedostatku prostoru jsem včera daroval 4 řízky Mountain Magiku (G2) v různých fázích vzrůstu (30 – 60 cm) kamarádovi. Budou umístěny v arkýřovém okně (světlo dopadá cca ze 120°) obráceném na jihovýchod, bez přisvětlování, v teplotách nad 20°C. A to v nádobách 10l, pouze v růstovém substrátu s mykorhizou. Poreferuji o tom, jak si povedou.

Na Vladimírovu a radu (Díky.) jsem zakoupil v obchodě rajčata Brioso, Nelinka a Strabena (podrobnosti na vlákně Rajčata Hranáček, Strabena, Nelinka) a vybral z nich semínka, která už snad pilně kvasí (Díky všem, kdo mi tuto metodu poradili.). Vzhledem k tomu, jak jsou pěstována, by mohla být vhodnější na mé zimní hokusy pokusy. Chystám se je ale vysít dřív – tedy někdy koncem července či začátkem srpna. Říjnový výsev byl příliš pozdní.

Pokusně přecházím na zalévání sněhovou/dešťovou vodou. Napadlo mne totiž, že když v ní lépe klíčí semena, mohla by i u vzrostlých rostlin fungovat lépe než ta moje supertvrdá (3) z vodovodu doma. Čert ví, co v ní je. Problém může nastat, až zmizí sníh a nebude pršet. Uvidíme.

Milan HP

Připojit reakci

19.2.2019 22:35

19.2.19 Stav zelených rajčátek je kolem 40, od špendlíkových hlaviček po pingpongový míček (na MM, ten už ale asi víc neporoste). Plody mají hlavně Mountain Magiky Ř1 i Ř2 (ale těch mám naprosto nejvíc), 2 Startky Ř1 a Ř2 a 1 Mini Kumato. Maglia Rosa už má či měla snad 7 vijanů, ale plody žádné. Je mi záhadou proč.
Světelné podmínky tady v údolí jsou opravdu mizerné, do oběda mlhy, i když je nahoře krásně a kolem 4 se také občas vrací. Netrpělivě čekám na teplejší počasí, abych mohl začít provozovat ten osvětlovaný a vytápěný (1 kW příkonu) karbonátový skleníko-pařník na balkóně. Ale předpověď není moc veselá. V provozu však musí být, až budu pikýrovat sadbu na zahradu, jinak ji nemám kam dát. Stále doufám, že Matka Příroda bude k mým rajčatům shovívavá.wink
Vloni jsem zavrhl hnůj jako hnojivo do interiéru, ale letos musím revidovat svůj názor. Plody mají především rostliny, které jsem jím pohnojil (polovinu rostlin Ca(NO3)2 a polovinu hnojem), pouze s 1 výjimkou. Nevýhodou jsou mušky, ale přes to se rád přenesu, jen když budu mít rajčátka. Ledek vápenatý jsem použil v blahé víře, že listy nebudou tolik usychat. Není tomu tak, naopak se spíš zdá, že „hnojníci“ si i v tomhle směru vedou, byť jen o málo, líp.

Milan HP

Připojit reakci

20.2.2019 7:38

Milane, u tej Maglii Rosy to bude asi nedostatkom svetla. moja je prisvetľovaná full spektrom, tak, aby mala rastlina aspoň 14. hod dobré svetelné podmienky- luxy však   nesledujem. Pridávam foto.

Eva T.

Obrázky:
Maglia Rosa
Maglia Rosa
ŠtartF1
ŠtartF1
Připojit reakci

20.2.2019 22:12

Evi, taky mám to podezření. Jenže má nejvýhodnější pozici ze všech na denní světlo, přisvětlení tak 12 i 13 hodin denně jak bílou, tak růstovou žárovkou, roste a kvete, ale plody nula. Víc už pro ní nemůžu udělat. Hned jak bude balkonovník, půjde tam. Zatím ale musí vydržet. Její méně zdatnou sestřičku jsem poslal do exilu na chodbu (východní okno) do teplot mezi 13 a 16°C a bez přisvětlení. To ji určitě dost zpomalí, ale doufám, že nezabije. Malé, nedávno přepikýrované rostlinky si tam vedou slušně. Tančím jen tak rychle, jak dovedu.smiley

Milan

Připojit reakci

1.3.2019 23:27

1.3.19 Už jsem psal o zakoupení rajčat Brioso, Nelinka a Strabena a o získávání čistých semínek pomocí vykvašení. I stalo se, že zůstaly ve vodě poněkud déle než 5 dní (7) a tak jsem si říkal, že už jsou naklíčená, tudíž v háji. Přesto jsem dokončil proces sušení a hned je vyzkoušel v praxi (tentokrát v substrátu v rozmnožovači – propagator). I stal se zázrak: z 16 vysetých Straben a Nelinek mi jich vylezlo 18. (Jasně, byly slepené). Jsou to velmi rychle rostoucí odrůdy, z čehož vyvozuji, že jsou velmi rané a tyčkové. Závěr je, že i po 7 dnech kvašení neztrácí semínka životaschopnost.
Darované řízky MM v arkýřovém jihovýchodním okně bez přisvětlení a bez odražeče (viz výše) si nevedou zrovna na jedničku: jeden úplně zahynul (pravděpodobně ten s popelem ve směsi) a ty ostatní 3 spíš jen přežívají, čekajíce na lepší světlo. Snad se dočkají. Nemám ovšem kontrolu nad jejich zaléváním a péčí o ně.
8 mých rostlin – 6 řízků MM (1 ve 3 vijanech, dva ve 2), 1 řízek Start a 1 semenáček Mini Kumata (ve 3 vijanech) – mají plody. Takže teď jen čekám, kdy začne to první rajčátko zrát.
Rozhodl jsem se některé z těch neplodných (nejspíš včetně Maglia Rosa) vyřadit z chovu a nechat je dožít na chodbě bez přisvětlení. Nutně potřebuji místo na sazenice pro zahradu – chodba nestačí. Plody mají ty, které jsou v lepších světelných podmínkách. Přechod na sněhovou vodu nepřinesl pozorovatelné změny. Pokud zvládnou přežít do půlky března, půjdou do balkonovníku.
Pro příští rok plánuju totální změnu strategie: na každém okně budou jen 4 rostliny ve velkých květnících (12 – 15l), které vyseju už v srpnu. Zkusím ty skleníkové odrůdy (ale nejen ty). Osvětlení bude i ze stran: vytvořím jakýsi růstový stan. Třeba budu mít na Vánoce čerstvá rajčata.wink

Milan HP

Připojit reakci

2.3.2019 19:19

2.3.19 Údaje ze včerejška nejsou přesné: těch s plody je devět: Maglia Rosa se konečně pochlapila a má 5 plodů. Jenže jsem je objevil až při přeorganizovávání celého okna (a taky jsem ho musel umýtfrown). V té džungli nebyly vidět. Čímž si MR pochopitelně zajistila místo "na slunci".laugh

Milan HP

Připojit reakci

7.3.2019 22:29

7.3.19 Rostlin s plody postupně přibývá. Teď jsem objevil plody na červeném keříčkovém cherry (netuším o jakou odrůdu jde, viz výše), výsev 4.12., takže je jich dnes celkem 10. Nejsilnější MM jich má 15 ve 4 vijanech a rostou. Ovšem musím přiznat, že je kolem nich spousta práce a přemýšlení. Je to takové žonglování s časem, prostorem, výškou rostlin, osvětlením, hnojením, větráním a zaléváním, protože každá z rostlin vyžaduje individuální péči a řešení (a hlavně stále víc prostoru). Jsou totiž téměř každá v jiném stadiu vývoje. A já jich mám, tedy včetně rašící sadby do zahrady, víc než stovku a prostor zatraceně omezený. Jasně, velký voči a zvědavost. Ale nestěžuju si, jen chci varovat, že víc je někdy příliš, tedy že míň je někdy víc (doufám, že si to budu pamatovat). Na druhou stranu tenhle „overkill“ (také jedna ze strategií MP) vede k tomu, že vyřazuju, stejně jako Matka Příroda, slabé a neperspektivní jedince bez výčitek. K čemuž už jsem byl nabádán loni.

Nastal čas pro přípravu balkonovníku (vyhřívání, osvětlení). Počasí tomu, na rozdíl od loňska, docela přeje, a tak doufám, že v půlce března už budou, ty zatím neplodné, „venku“. Ty s plody zůstanou uvnitř. Nezdá se, že by některá rajčata chtěla zrát. Ještěže ten Brexit bude nejspíš odložen.

Milan HP

Připojit reakci

9.3.2019 18:05

Milane,  myslím, že cesta mať svoje rajčiny po celý rok je ťažko realizovateľná v našich podmienkach. Ale dalo by sa o to pokúsiť aspoň na 10 mesiacov. Výsevy na prvé rýchlené rajčiny by som určite nerobila skorej než v novembri, z nich sa dajú dopestovať zrelé rajčiny koncom marca, možno aj trocha skorej pri prisvetľovaní už v decembri (ja som prisvetľovala až od 4. januára.)Prvé zrelé rajčiny čakám koncom marca, tento raz u Gardenberry F1, Maglii Rose, a možno aj Štart S F1 Pre budúcnosť treba vytipovať vhodné skoré odrody. (Nie vždy DTM uvádzané na obale je pravdivé)

Z vlastnej úrody na jeseň majú niektoré odrody dlhú skladovateľnosť, napr. mnohé typy Ramallet z Mallorcy. Mohli by vydržať aj do konca januára.(určite by boli oveľa chutnejšie, než dozreté zo zelených plodov.) Tento rok ich budem skúšať, podobne ako Vladimír vlani.

Eva T

Připojit reakci

9.3.2019 21:11

Evi, nevěřím, že by mi zralá rajčata vydržela ve spíži do ledna. Ne proto, že by byla chyba v rajčatech, ale já bych je určitě sežral. wink A ty z těch zelených nebyly tak úplně k zahození.

Ale mám dobrou zprávu: to první a největší moje rajče - Mountain Magic - začalo měnit barvu. Právě jsem to objevil. Takže doufám, že ta pauza nebude až tak dlouhá.

Na příští rok mám už plán. Mnohem skromnější, ale s tím, že bych mohl mít rajčata už v prosinci. Jen 4 sazenice v okně, horní i postranní svícení, větší výkon světel a nejspíš světlo denní bílé (6500°K). Ale vyzkouším i jedno okno s růstovými LED. A možná to zkusím hydroponicky jako v těch sklenících. Jenže to musím důkladně nastudovat. Můj problém je nejspíš také v tom, že jich tam mám nacpáno tolik, že si zákonitě dokonale stíní. A semínka budu vysévat naopak mnohem dřív. Už v srpnu.  Tak jako ti velkovýrobci těch příšerně drahých, ale výborných zimních rajčat u nás. No, samozřejmě nevím, jak to dopadne, ale i kdyby špatně, zahrádka mě zásobí klasicky. Tedy pokud bude slušný rok. A pokud se odrůd týká, zkouším teď nějaké nové a vlastně si myslím, že nemusím mít ty úplně nejranější: stačí jen správně načasovat výsev (což je ale fuška). Zní Ti to bláznivě? No, mně taky.laugh

Milan

Připojit reakci

10.3.2019 12:22

10.3.19 Mé první a největší rajče na řízku MM druhé generace se začalo červenat. Tak doufám, že další budou následovat. Když je teplo, vesele jim větrám několik hodin. Jiné otužování nepřipadá u mne ve městském bytě v úvahu. A západní balkón dostává sluníčko jen odpoledne.
Sadba do zahrady na chodbě na východním okně v teplotách 14 – 17°C si vede slušně i bez přisvětlování a odražeče. Musí – nemám už jiný prostor. Pravda, je trochu do světle zelena, což není ideální, ale to se snad s přibývajícím světlem spraví. Stejně tak se daří darovaným řízkům v jihovýchodním arkýřovém okně: není to idylka, ale žijou a i kvetou.

Milan HP

Připojit reakci

14.3.2019 22:10

14.3.19 Další dvě rajčata červenají: jedno hned vedle toho skoro zralého na stejném vijanu a druhé na jiné rostlině MM na východním okně.

Kamarád kutil mi vyrobil primitivní vlhkoměr do hloubky 8 cm, takže už nezalévám hromadně, ale individuálně podle diagnózy stanovené kombinací lidských smyslů s elektronikou. Stále mám totiž pocit, že je přelévám, tak snad se to teď zlepší.

Na balkónovníku už je nový igelit (4 vrstvy, redukovatelné na 2), takže až přestane pršet, namontuji svítidla a topení a holky půjdou ven. Plán je v neděli 17.3.

Stále ale uvadají a schnou spodní listy. Nahoře to bují a dole je holý stonek – zvadlé listy odstraňuji. To už není jen nedostatkem světla a živin. Uvědomil jsem si, že doma jsou podmínky podobné skleníku, takže začínám podezírat nějakou bakteriální infekci. Mají to totiž všechny. Teď už je pozdě na nějakou dezinfekci či sterilizaci, ale příští sezónu musím použít antibakteriální nátěr stěn a ultrafialovou lampu před přesunem rostlin domů. A hlavně jich musím mít mnohem míň: max. 4 ks na okno a osvětlení zadní, horní i boční. To už uplatním teď v balkonovníku. Pouhé odražeče jsou pro větší rostliny málo účinné, protože k nim přes ně moc světla nepronikne. Přesto je stále používám, protože musím odstínit červenomodré světlo růstových LED.

Milan HP 

Připojit reakci

18.3.2019 23:03

18.3.19 Heuréka, balkonovník je dokončen a dnes jsem tam dal první rostliny (5). Během týdne budu přesunovat další. Strávil jsem na něm celou neděli – vypadá jako monstrum, ale doufám, že splní účel. Předpověď hlásí -1°C kolem 4 hodiny, ale toho se nebojím. Mám tam zabudované 3 zdroje tepla: 1 ohřívač talířů (100W) a dva starší fény po 350 W. Zkoušel jsem jejich účinnost a během 20 minut zapojení fénu vzrostla teplota o téměř 3°C. Na noc nechám zapnutý jen ten ohřívač talířů. Teď je 22:30, venku je 5,1 a v balkonovníku 8,1. Ve 4 zkontroluji, jak se věci mají. Chtěl bych jim udržet teplotu tak kolem 7°C, rozhodně nad 4°C. Balkonovník také dneska prošel testem odolnosti proti větru během krátké, ale hodně větrné přeháňky (poryvy tak 60 km/h). Napojení igelitu na polykarbonát pomocí klipů na papír (šíře 41 mm) drží pevně. Umělé světlo zajišťuje LED bílý reflektor (50W, 6100K) – shora a šikmo, barevný LED pásek (čer., mod., i zel.) připevněný na kartonu 60 x 40 cm zezadu a bílá 20W LED žárovka 4100K z boku. Ale spoléhám spíš na světlo denní – blíží se rovnodennost, takže budou mít 10 a víc hodin (jsme tu v údolí). Za slunečných dní jej nechám přes den otevřený.
Zítra ochutnám první rajče z nové sklizně - Mountain Magic. Celkově jich už červená 6. Trochu se bojím zklamání z jeho chuti. Ale poreferuju. Čekám tak 3 na stupnici 0 – 10.

Milan HP

Připojit reakci

21.3.2019 21:56

20.3.19 Tak ochutnávka proběhla až dnes. Překvapení spíš příjemné: rajče sice kyselé, ale s význačnou rajčatovou chutí: hodnocení 4, možná i krapet výš.
Další noc s předpovídaným mrazem je za námi, teplota v balkonovníku se zapnutým 100W ohřívačem neklesla pod 8°C. Jsem ale na rozpacích, zda ho otevřít nebo ne. Na západě je venku totiž stále jen 6°C a já musím odejít. Přijdu až kolem 2, kdy už tam bude prát slunce. Včera se sluncem bylo uvnitř 29°C. Tak volím kompromis – nechám ho trochu větrat.

Omlouvám se za opožděný zápis, ale nešel nám internet. Je 22:00 a v balkonovníku je stále 13°C. Těch 100 W zapínám, až když poklesne teplota na 9. Při přesazování se mi povedlo zlomit dvě rostliny (jsou opravdu křehké, viditelně jim chybí vápník na pevnou stavbu), jednu úplně a jednu jen na 70%. Tak jsem tu druhou zasypal hlínou a dělá kontrolní vzorek úplně venku. Třeba přežijefrown. Balkon je přeci jen trochu chráněný.

Celkově je už v balkonovníku 12 rostlin (některé včetně plodů) a vejde se tam už tak jen jedna nebo dvě. 

Milan HP

Připojit reakci

24.3.2019 22:17

24.3.19 Posnídal jsem dalších 5 rajčátek. 4 MM a 1 Start. Startka mnohem kyselejší, ale taky plně rajčatová, žádný polystyrén. MM na stejném hodnocení jako minule.
Provedl jsem velkou čistku: všechna neperspektivní rajčata šla na nechráněný balkón, nejspíš jen na dožití. Sice u nás nemá mrznout ani v noci, ale ty dlouhodobě nízké teploty nedávají moc naděje. Vždyť je teprve březen. Ale nebylo zbytí, v téhle velikosti si tak překážely, že se nedařilo žádnému z nich a balkónovník už je plný. Prostě Darwin v praxi.wink
Vyskytly se problémy s výsevním substrátem Gramoflor. Ne u mne, ale u kolegyně, která ho na mou radu použila. Rostliny jsou neduživé, odpadávají děložní lístky a roste u nich jakási průhledná houba (neviděl jsem na vlastní oči). Tak jsem to u sebe zkontroloval, ale nic nevidím. Možná jen jedna vadná várka anebo vyšší teplota: 24 – 26°C na jižním okně.

Milan HP

Připojit reakci

4.4.2019 22:55

4.4.19 Mám dalších deset zralých či zrajících rajčat – MM a Mini Kumato. Zatím jsem ale nesklízel, manželka zakoupila supermarketová pro vnoučka: Brioso z Belgie a ještě dvě neuvedené odrůdy ze Španělska. České Brioso bylo mírně chutnější, i když menší (už jsem ho hodnotil jako 7, ale to belgické je spíš k 6). Ta španělská hodnotím s bídou 1,5. Právě jsem snědl jedno svoje (MM) pro srovnání: nejmíň o 3 stupně výš.
Rostliny v balkonovníku viditelně ožívají a vesele kvetou, ty úplně nechráněné stále žijí a rostou: dnes jsem je musel vyvázat.
Sazeničky na zahradu už postupně přesazuji do krabic od džusu či mléka, tedy z výsevního substrátu do růstového nebo směsi. Ty největší mají tak 20 cm na výšku a v průměru kolem 5 pravých listů díky nižší teplotě na chodbě. Největší a nejsilnější jsou Huevos de Toro, ale ta mají 14 dní náskok. A nejmenší jsou keříčkové Heartbreakery.
Stále ještě řízkuji, ale řízky třetí generace už hůř zakořeňují a oproti sazenicím se mi zdají méně vitální. Několik jich úplně odešlo.
Protože je krásné počasí, přestal jsem přisvětlovat, pouze v balkonovníku trochu svítím ráno a navečer. Vyhřívání je také většinou vypnuté.
Koncem dubna nejspíš vyšlu do boje průzkumnou četu tak 5 vzrostlých junáků. Tedy zasadím je na zahradě v 570 m.n.m. Dospod jim dám nějakou biomasu na zahřátí půdy a postavím jim ohrádku z dvojitého igelitu. Nemůžu je úplně přikrýt, nejezdíme na chalupu každý den, takže by se mohly uvařit. Všechno bude záležet na teplotě půdy a předpovědi počasí.

Milan HP

Připojit reakci

8.4.2019 22:57

8.4.19 Slupnul jsem dalších 8 rajčat (dalších 10 až 12 v různých stádiích červenání) a pochutnal si, ale Mini Kumato bylo jak šťovík. Sadba na zahradu si na chodbě vede slušně, Huevos de Toro už jsou venku na „otužování“, ale jen přes den. Balkonovník nechávám otevřený i přes noc – zatím je i v noci docela teplo.
Tím ale dobré zprávy končí. Uvnitř bytu mi řádí infekce. To nemůže být jen fyziologický problém nedostatku či přebytku čehokoliv. Vlastně se opakuje situace z loňska, ale protože jsem letos pěstoval přes celou zimu, měla a má daleko víc času se rozvinout. Tipuju, že je to infekce bakteriální, i když mne také napadlo, že může pocházet z těch hub, které se přidávají do substrátů jako supresivum nebo mykorhiza. Ale to je asi tak pravděpodobné jako první cena ve Sportce – vždyť je používáme všichni. Plíseň to téměř jistě není. Takže vycházím z velmi pravděpodobné bakteriální nákazy. Jako okamžité opatření uplatním sterilizaci prostorů ultrafialovou zářivkou – samozřejmě bez rostlin. Už ji sháním. Chemii, tedy ani vysíření, nemůžu v bytě použít (kvůli manželce, já bych to za sebe klidně udělalwink), ale balkónovník možná vysířím i dodatečně. Měl jsem to udělat před novou sezónou, ale nějak mi to neseplo. Zakoupil jsem růstový substrát Natura bez supresivních hub, to pro jistotu, jak říkala ta jeptiška, a přesazuji do něj sazenice do zahrady. Vedle toho ale zkouším znovu Forestinu, a ta je supresivní. Huevos de Toro v tom jedou napůl: ale všechny vypadají zdravě a silně, rozdíl nula. Žily totiž celou dobu na chodbě.
A protože plánuju i dopředu, rozhodl jsem se znovu zavést sterilizaci substrátů i směsi půdy. To ale až další sezónu. Teď jen počkám, jak si s tím poradí Matka Příroda. Silní jedinci zatím přežívají a i mírně plodí. Balkonovníci, tedy někteří, viditelně ožívají a snad i ozdravují. Jojo, ne každý pokus musí hned vyjít.

Milan HP

Připojit reakci

19.4.2019 22:08

19.4.19 Tak, sezóna zimního pěstování je u konce. Silní jedinci, kteří přežili, jsou v balkonovníku (a někteří úplně venku), kde už mají dvě červená rajčata (Start, ovšem počatá uvnitř) a viditelně se zotavují, ostatní jsou pochováni na hřbitově. Přiznám se, že je to docela úleva, tahle část pokusu mi nadělala mnohem víc starostí než radosti. A odměnou mi bylo tak 0,3 kg rajčátek (byť už v březnu). Úspěch vypadá úplně jinak. Příčinu vidím hlavně v té infekci. Jenže jsem se dost podílel na jejím „úspěchu“, o tom není sporu. Především tím, že jsem si stanovil příliš mnoho cílů, dále jsem naprosto neúnosně přehnal počet pokusných králíků, takže se jim nedostávalo životního prostoru. Bohorovně jsem zanedbal ochranná preventivní opatření, tedy sterilizaci prostoru i zeminy. Po loňsku už jsem měl za to, že to půjde samo. Velikánský omyl. Ovšem to naprosto neznamená, že jsem to vzdal, jen jsem pochopil, že je nutné dramaticky změnit strategie i taktiky a postupy – míň je často víc. Základní linie už jsem nastínil, podrobnosti musím ještě vykoumat. Rozhodně už se nebudu snažit řízkovat odrůdu, ani sebedražší, přes celou zimu. Řízky třetí generace už odmítaly kořenit, i když možná proto, že už předešlé generace byly napadeny infekcí.

Zítra pro mne začíná další zahradní sezóna. Sazenice mám, pravděpodobně jen díky tomu, že jsem je z nedostatku prostoru doma poslal do exilu na chodbu. Takže zítra půjdou první (do deseti kusů) nahoru do kopců (570 mnm). Je to trochu drzost, ale vyberu ty, které jsou rané a které mohu postrádat. Udělám jim ohrádku z igelitu a budu prosit Matku Přírodu, aby jako loni poslala Ledové muže k ledu.

Milan HP

Připojit reakci

ariadna (89) - xxx.xxx.240.94 (?)
20.4.2019 6:47
Milan, vdaka za priebezne informovanie. Tesime sa na dalsie info z pokusu niekedy na jesen, v zime, alebo kedy zacnete. Vela peknych rajcatek zelam
Připojit reakci

21.4.2019 22:44

21.4.19 Kostky jsou vrženy, ale pochopitelně nesázím jen na šestky. Jinými slovy 8 „průzkumníků“ a zároveň pokusných králíků je od včerejška vysazených na stanovišti. Jmenovitě: 2 řízky MM druhé generace (napadené infekcí – „záchranná“ operace), 2 Nelinky (nadbytečné výsledky mých experimentů – kvetoucí, z čehož soudím, že velmi rané), 1 Huevos de Toro (to nejsilnější z výsevu 4.2.), 1 Strabena (mírně popálená sluncem), 1 Startka (také ta nejsilnější) a 1 Tomato Berry. Pečlivě sleduju předpověď počasí, kdyby mělo být k nule, postavím igelitovou ohrádku. Zatím dobrý, dlouhodobá předpověď (do 5.5.) pro Milešovku (250 metrů výš než moje zahrada) říká, že nejníž to půjde ke 3°C. Jsou zároveň i testem plísniodolnosti jednotlivých odrůd (pokud přijde), protože nebudou chráněné stříškou (tedy jestli přežijí). Prostě jsem je dal na to nejslunnější místo. V momentě sázení byla teplota půdy v hloubce 15 cm 13°C (18.00).           Ostatní sazenice však zůstanou dole, zbytky na chodbě, většina už na balkóně i přes noc. V případě náhlého ochlazení půjdou dovnitř. Váhám, zda o svátcích 1. a 8.5. přisadit další. Nejspíš ano. Uvědomil jsem si totiž, že nepotřebuju osadit všech 60 pozic, vystačím i se 40. Je totiž na čase zredukovat záběr pokusu.

Milan HP

Připojit reakci

28.4.2019 12:47

28.4.19 Na dnešní ráno předpovídali 1°C pro Milešovku, takže jsem včera ohradil svou průzkumnou četu igelitem do výše 1 m. Vršek otevřený, protože na chalupu nemůžu jezdit denně. Nakonec to ale změnili na 3°C. Nechci soudit předčasně, ale asi jsem se unáhlil. Moc neprosperují. Ne, že by hynuly, ale vývoj se určitě značně zpomalil, pokud úplně nezastavil. Utěšuju se tím, že třeba rozvíjejí kořenový systém. Jsou pohnojené do zásoby, takže živiny jim určitě nechybí. Včera odpoledne po dešti byla teplota půdy v 15 cm 13°C, což se mi nezdá příliš nízko. Příští víkend má být také chladný. Doufejme, že to jsou Ledoví muži.

Ke svačině jsem si dal 4 svoje rajčátka. A také jsem provedl nechtěný pokus se semínky belgických Brioso (viz 4.4.), vzatých přímo z plodů. Dal jsem je vykvasit a zapomněl na ně. Kvasily asi 10 dní. Měl jsem za to, že jsou zničená, přesto jsem jich dal 12 do sadbovače (Gramoflor) jen tak pro srandu. Dlouho se nic nedělo, ale pak najednou vyklíčily všechny. Takže soudím, že na rozdíl od Nelinek a Straben nejsou zas až tak raná. Obecně pozoruji, že semínka čerstvě odebraná a vykvašená mají vyšší klíčivost. U mne zatím 100%.

Milan HP

Připojit reakci

2.5.2019 10:53

2.5.19 Válka s Leďáky se blíží k rozhodující bitvě. Na chalupě bude rozhodně mrznout (jak moc se v předpovědi mění každou chvíli), takže kromě ohrádky ještě přikrývám každou jednotlivou rostlinu velkým igelitovým pytlem, tedy průhledným. Naštěstí jich tam je jen 10. Má to ale háček: každé ráno je třeba pytle sundat, aby naopak nedošlo ke spálení horkem. To jsou ty nevýhody zahrad mimo bydliště. Ale po 8.5. už by se měla situace stabilizovat, takže nejspíš vysadím další. Dám vědět, zda těch 10 přežilo.

Milan HP

Připojit reakci

Eva T. (442) - xxx.xxx.59.105 (?)
2.5.2019 21:08

Milane, Igelit nie je dobrý, radšej použi kartónové krabice, papierové vrecia alebo textil- deky a pod. Mám odskúšané, pod igelitom zmrzli, ale hoc aj pod obyčajnými novinami prežili. Veľa šťastia.

Eva T..

Připojit reakci

2.5.2019 21:28

Díky. Ale já jsem se vyjádřil nepřesně: ty pytle jsou z relativně silného polypropylenu, nikoliv polyetylénu. Ohrada je polyetylénová, ale ta slouží spíš jen jako ochrana proti ledovému větru. Zbylých 5 jsem zkusmo přikryl plastovými kýbly. Problém s papírem či jiným kvalitnějším izolantem je, že já se tam nedostanu brzo ráno, takže pak mají málo světla nebo vůbec žádné. To bude i s těmi kybly, i když jsou bílé a mírně průsvitné. Ale zkusím jich pár dát pod kartonové krabice. Věřím, že přežijou.

Milan

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Okurka salátová Ofelie F1615.6.2019330
sviluška na okurkách1515.6.201915701
Rajčata ve tvaru srdce 814.6.2019626
Rajčata 2019/22814.6.20195524
Rýchlenie rajčat 2019 11413.6.201923406
Rajčatový hokus pokus - nová sezóna II1312.6.20191900
Rajčata 201922610.6.201973373
Dýně na netkané textilii49.6.2019384
Co je to za brouka? 47.6.2019540
Papriky 2019756.6.201922306
Roubování rajčat516.6.201977926
Rajčata po přesazení - postižení listů 216.6.20192737
Semena od firmy Osiva Moravia s.r.o24.6.2019314
Výsev Hokaido144.6.20191366
Rajče jako Bajaja244.6.20196428
Akumulace tepla v pařeništi461.6.20193739
Co to na těch rajčatech je? 71.6.20193149
Pěstování keříčkových rajčat430.5.2019601
Choroby? Nebo jen počasí? 1130.5.20191123
Papriky (chilli) - pěstovaní ve fóliovníku, extrémní teploty 1329.5.20191117
Cukety 2019 2129.5.20192724
Paprika Rodrigo 9828.5.201932335
Rajčata choroby 528.5.2019760
Paprika - zltnu listy 327.5.2019520
Rajčata - plíseň? 2327.5.20193490
Hnojení rajčat dolomit. vápencem?1726.5.20198475
Rajčata Vilma - žloutnutí až zasychání listů 1226.5.201918321
Okurka Hadovka 325.5.2019728
Melouny 20192321.5.20194361
Hloubka sadby420.5.2019558
Rajčata na balkoně uvadají 1119.5.20191312
Skvrny na rajčatech 1118.5.20191076
Hokkaido - výběr místa217.5.2019429
Flekaté listy na okurkách a rajčatech 3817.5.201934359
Žloutnutí sazenic rajčat odspodu 916.5.20191381
Roubovani okurek na dyni hokaido115.5.2019325
Skřipce na vázání rajčat2015.5.201912444
Jak pěstovat rajče Stupické? 613.5.20191179
Žloutnutí listu okurek 1113.5.201911382
Něco žere papriky813.5.20199581
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Kavka - březost3:29
Chov pstruhov15.6.2019
Chov pstruhov15.6.2019
Africký šnek - péče15.6.2019
Chov pstruhov15.6.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů