Rajčatový hokus pokus - nová sezóna



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
20.12.2018 19:53

Katko, abychom si správně rozuměli: do výsevního substrátu nepřidávám nic. To až potom, když je přesazuji podruhé. Přesazuji je totiž už do konečné směsi hlíny, růstového substrátu a těch příměsí. Když pak jdou do posledního hrnce, čili květináče, nezbavuju je už balu (to by bylo obtížné a riskantní kvůli poškození kořínků). V tom má Vladimír pravdu: pokud je budete dávat do čistého růstového substrátu, není potřeba nic přidávat (obvykle 6 týdnů), i když jsem to tak na jaře dělal a listy žloutly a uvadaly ve velkém. Teď je to mnohem lepší. Pokud vím, rajčata nejsou citlivá na přebytek vápníku.

Používám klíčení na buničině, pak jdou do čistého výsevního substrátu a pak už do konečné směsi. Přesný poměr přísad nedokážu číselně vyjádřit, ale do 10l zeminy přidám tak 1,5 zahradnických lopatek jak popele, tak dolomiťáku - toho možná trochu míň. Skořápek je málo, takže kolem 1 plné hrsti. Mám za to, že ty poměry nejsou nijak kriticky důležité. Písek, ale ten není o vápníku, to je jen na strukturu půdy a provzdušnění, cca 3 - 4 lopatky. Hlína z chalupy je totiž jílovitá a těžká.

Nebojte se, určitě vyklíčí, MP je tak naprogramovala. Hlavně je nepřelévejte jako já na jaře. Agro sice vysychá rychleji než Gramoflor, ale myslím, že stačí je zalít do podšálků tak jednou za 3 - 4 dny. Je lepší je nechat přeschnout - svěsí hlavičky či lístečky - než je utopit - uhnilé kořínky nevstřebou nic. Z přeschnutí se po zalití dostanou během půl hodiny. A se světlem si také moc hlavu nelamte, když není jiné, tak prostě dostanou tohle. Kdyby neprospívaly, prodlužte jim den třeba o 2 hodiny. Někde jsem četl, že by měly být na světle (tedy v zimních měsících) až 14 hodin denně. Čím slabší světlo, tím déle. Já jim tolik nedávám: 12 a dost (ale těm pod bílým světlem přilepšuju i o hodinuwink a zdá se, že si vedou líp než pod růstovými žárovkami). 

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 214.11 (?), 14.12.2018 8:18

Katka, keďže sú teraz najkratšie dni, aj na južnom okne sa budú pri vschádzaní bez prisvetlenia vyťahovať.Dá sa tomu trocha predísť preniesť vždy tých pár rastliniek navečer pod osvetlenie s regulovateľnou výškou (aby bolo tesne nad rastlinami) na 4-5 hodín, než pôjdete spať, aby boli pevnejšie pri presádzaní a znížiť teplotu.Prajem zdar pri pokusoch.

                        Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 14.12.2018 23:04

Francouzské okno na jih je výhra v loterii. A právě slunovrat je datum, kdy to začíná, tedy zlepšování světelných podmínek. Takže výsev je vhodný tak 7 - 10 dní před, protože na klíčení není světlo moc potřeba. I tak je to od nás opovážlivost, ale myslím, že má šanci projít. Vilmy, ty ostatní dvě odrůdy nemám odzkoušené, rostou pomalu, takže si vystačí s míň světlem. No, nevím, co projde u Vás doma, ale 3 rostlinky od jedné odrůdy jsou lepší: vyloučí se tak částečně náhodné nepodarky (krásné slovenské slovo). A když jsou zpočátku tak malinké, rodina nebude protiwink. Jak je budete vysévat?

Přesně tak: vidět Matku Přírodu v akci je nádherný a u těch rajčat to jde rychle. Pokojové kytky jsou hrozně pomalé a navíc se pak nedají radostně sežratfrown.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 16.12.2018 16:19

16.12.18 Přibyly další 4 řízky MM. Celkové stavy na mých domácích latifundiích:
Řízky první generace ze zahrady: 17 (15 MM, 2 Start), 7 uhynulo
Řízky druhé generace: 19 (15 MM, 4 Start)
Semenáčky: Stupice 5, Vilma 3, Maglia Rosa 3, Minikumato 3, Sleeping Lady 5, Huevos de Toro 3, cherry červené 4, cherry žluté 3. Poslední tři odrůdy včera přesazené do kelímků s výsevním substrátem.


Proběhla sklizeň 2 dalších M. Magičků (velikosti cherry), hodnocení beze změny: rajčatové, ale nesladké.


Řízek Startky regulérně rozkvetl, takže oplodňuji foukáním, ty květy, pochopitelně.


Provedl jsem pokus s hnojením Ř1: 14 dostalo trochu granulovaného hnoje, 3 několik granulí norského ledku do půdy nad kořeny. Děj se vůle MP.


Usychání listů se již mírně projevilo u Ř1 a S, ale u řízků vypadá jinak než na jaře: nežloutnou, zaschnou rovnou do zelenohněda. Přičítám to hnojení dusičnanem vápenatým. Ovšem míra usychání je teď nesrovnatelně menší. Počítám, že je to změnou složení půdy.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 17.12.2018 19:04

V sobotu som si uz myslela, ze je mojim hokus pokusom koniec, ked som zistila, ze manzel vytrepal vsetky crepy aj hlinu do garaze na provizornu povalu. Skok z rebrika do vzduchoprazdna nad osb dosky ja so svojim zadkom sama nedam a zlomena noha pred sviatkami za to nestoji. V nedelu sa vsak nadomnou zmiloval Najvyssi a nevedeli sme najst vianocne ozdoby, tak sme tam liezt museli a substrat aj sadbovace som vymodlila dat dolu. Zaverom: 16.12. vysadene po 2 semienka Vilma, Venus, Aztek, Tiny Tim (doporuceny na celorocne pestovanie), Rottkapchen, Gartenperle, Pear Drops, Dwarf shadow boxing. Tumbler a Tumbling Tiger som po vahani dala nakoniec tiez, vsak je to hokus pokus. Kym nevyklicia, zapadne okno nad radiatorom asi 25 st.C, potom bude cez den juh francuzske okno, podvecer pod kuchynskou linkou biele svetlo, kryty neon mliecnym sklom vyska 56 cm, na noc spajza 16 st. Moze to tak byt?

Katka      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 17.12.2018 21:33

Katko, zdá se, že Váš projekt je daleko ambicióznější než jste původně zamýšlela. Ale naprosto tomu rozumím.wink

Myslím, že ty podmínky, které navrhujete, můžou fungovat, ale nemůžu to potvrdit z vlastní zkušenosti, protože já je nepřenáším. Bílé světlo se mi zatím osvědčuje, ale záleží na světelném výkonu zdroje. Kolik to má příkon elektrický, tedy to světlo v kuchyňské lince? Já mám jen asi 20W LED. Ta vzdálenost odpovídá mé. A dejte jim tak 4 hodiny světla navíc po setmění. Ale když bude víc, neuškodí to.

Jednu věc: až je budete přesazovat ze sadbovače do kelímků, je dobře přimíchat do růstového substrátu nějaký vydatný zdroj vápníku. Já teď dal hned tři: mletý dolomitský vápenec, dřevěný popel a rozdrcené vaječné skořápky a prckům i řízkům se vede mnohem líp než na jaře, kdy jsem to neudělal. Ale i tak se připravte na žloutnutí a usychání některých listů. Na jaře jsem z toho panikařil, ale nakonec přežily všechny rostlinkysmiley.

Dostala jste ten Gramoflor výsevní substrát? Pokud ne, pošlu, mám dva pytle po 15 litrech v zásobě.

Držím palce, jsme na stejné lodi.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 19.12.2018 21:33

Zial neviem, kolko wattov ma nase svetlo, ale rajčinky ine mat nebudu, tak im bude musiet stacit. Zatial budem prestastna, ked vobec vyklicia, mam pocit, ze ten Agro substrat univerzal je pre ne prilis tazky. No nic s tym nenarobim..., nateraz iny nebude. Gamoflor viem objednat aj od nas, nie je problem cez web. Na predajniach su zatial na tom mieste Vianocne stromceky. Mozno urobim biznis, ze si prosim ako dodatocny darcek gamoflor vymenou za klobasu pre moju polovicku na spapanie len tak do ruky, sen kazdeho muzalaugh. Mlety dolomitsky vapenec, vajecne skorapky aj dreveny popol su prichystane, len som nevedela ako to namixovat, uz ste prezieravo poradil. Dakujem pekne

Katka           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?), 20.12.2018 1:10

V žádném případě nechci vstupovat do vaší vzájemné diskuze. Jen chci upozornit, že všechny kupované substráty mají potřebné PH a dost živin pro růst sazenic. Přidávání čehokoliv je spíš kontraproduktivní. Dobře vysetá semena vyklíčí na čemkoliv.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 20.12.2018 19:53

Katko, abychom si správně rozuměli: do výsevního substrátu nepřidávám nic. To až potom, když je přesazuji podruhé. Přesazuji je totiž už do konečné směsi hlíny, růstového substrátu a těch příměsí. Když pak jdou do posledního hrnce, čili květináče, nezbavuju je už balu (to by bylo obtížné a riskantní kvůli poškození kořínků). V tom má Vladimír pravdu: pokud je budete dávat do čistého růstového substrátu, není potřeba nic přidávat (obvykle 6 týdnů), i když jsem to tak na jaře dělal a listy žloutly a uvadaly ve velkém. Teď je to mnohem lepší. Pokud vím, rajčata nejsou citlivá na přebytek vápníku.

Používám klíčení na buničině, pak jdou do čistého výsevního substrátu a pak už do konečné směsi. Přesný poměr přísad nedokážu číselně vyjádřit, ale do 10l zeminy přidám tak 1,5 zahradnických lopatek jak popele, tak dolomiťáku - toho možná trochu míň. Skořápek je málo, takže kolem 1 plné hrsti. Mám za to, že ty poměry nejsou nijak kriticky důležité. Písek, ale ten není o vápníku, to je jen na strukturu půdy a provzdušnění, cca 3 - 4 lopatky. Hlína z chalupy je totiž jílovitá a těžká.

Nebojte se, určitě vyklíčí, MP je tak naprogramovala. Hlavně je nepřelévejte jako já na jaře. Agro sice vysychá rychleji než Gramoflor, ale myslím, že stačí je zalít do podšálků tak jednou za 3 - 4 dny. Je lepší je nechat přeschnout - svěsí hlavičky či lístečky - než je utopit - uhnilé kořínky nevstřebou nic. Z přeschnutí se po zalití dostanou během půl hodiny. A se světlem si také moc hlavu nelamte, když není jiné, tak prostě dostanou tohle. Kdyby neprospívaly, prodlužte jim den třeba o 2 hodiny. Někde jsem četl, že by měly být na světle (tedy v zimních měsících) až 14 hodin denně. Čím slabší světlo, tím déle. Já jim tolik nedávám: 12 a dost (ale těm pod bílým světlem přilepšuju i o hodinuwink a zdá se, že si vedou líp než pod růstovými žárovkami). 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 22.12.2018 9:56

Krasny predvianocny den prajem chlapci, tak navela, navela vykukli dnes aspon dve semienka, 1x Venus, 1x Aztek. Ako ste povedal pan Milan, trpezlivo alebo skor netrpezlivo cakam aj na ostatne...  su naprogramovane, vyklicia. Alebo im poslem dceru spievat vianocne koledy. Poliala som len raz pri vysadeni 16.12. a stale je substrat mokry. Uz budem len 1/2 rosit a 1/2 podsalky. Su zakryte mikroten. sackom. 

Budem informovat o vyvoji, dakujem za radylaugh

Prajem Krasne a pohody plne Vianocne sviatky

Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 23.12.2018 22:14

23.12.18 Byl jsem opět nucen řízkovat vrcholy 4 rostlin: 3 MM a 1 Start. Ta, co už rozkvetla. Zatím stále nevím, zda byly květy opylené a zda se budou vyvíjet. To bude záležet na jejich kořenovém systému. Červená jeden malinký MM a dva plody MM rostou. Děsně pomalu, ale přece. Určitě z nich nebudou kulečníkové koule.
Přesadil jsem jeden řízek druhé generace do velkého květináče. Byl už moc veliký – Startka, jak jinak. Vůbec Startky prokazují skvělou životaschopnost i v těch mých tvrdých podmínkách. A to jsem je přibral jen tak pro srovnání.  
Sousedi, kteří bydlí naproti přes dvůr (nejmíň 80 m) si stěžovali, že jim moje žárovky svítí za tmy do oken (sic!). Moje prvotní reakce byla „Vlezte mi na záda.“, ale pak jsem dostal nápad zakrýt okna odražeči i zvenku, tedy když už není denní světlo. Vytvářím jim tím jakýsi růstový stan, odkud prchá jen málo světla. A sousedi nemůžou remcat. Západní okna naštěstí směřují na řeku, s těmi bych to dělat nemohl. Jsou nepřístupná. I když i to by se dalo vyřešit.
Zkouším různé druhy světla. Čistě červenomodré růstové, růstové plnospektrální s jednou bílou diodou (nové žárovky už dorazily, LED, 54W), čistě bílé 4100°K a smíšené bílé a růstové vedle sebe z 2 zdrojů. Je příliš brzy na hodnocení, ale znovu si vypůjčím luxmetr a změřím intenzity na jednotlivých oknech v těch nejhorších světelných podmínkách v roce. 
Stále ještě mám pomalu zrající rajčata z podzimu. Zítra bude salát, tedy vlastně dva. A na Silvestra doufám také.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika