Rajčata pro sezónu 2015



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 155.121 (?)
11.5.2015 10:18

V HK místy šedivec. Nejvíc to je vidět na plazivém jeteli v távníku. Nic ještě nemám venku, takže OK. A ještě týden počkám. Klame to, protože na domě bylo +5°C.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.6 (?), 10.5.2015 22:30

Na metoblue.com doporučuji se raději nedívat. Hlasuji také pro nečinnost zmrlých, zvláště pak jejich následníků pro následující období.smiley. A s vysazováním budu pokračovat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.6 (?), 11.5.2015 8:45

U nás u Pardubic klesla dnes ráno teplota na -0,3°C ve dvou metrech. Neohrozilo to však nic, i odkrytý patizon nemá ani náznak poškození. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 155.121 (?), 11.5.2015 10:18

V HK místy šedivec. Nejvíc to je vidět na plazivém jeteli v távníku. Nic ještě nemám venku, takže OK. A ještě týden počkám. Klame to, protože na domě bylo +5°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
eicul - (22) - 166.58 (?), 12.5.2015 11:07

Koupila jsem si o víkendu v Mnichově roubovaná rajčata. Odrůda Kakao, Santorange a Mini San Marzano. Jen tak na zkoušku, co z nich bude. Neporadíte někdo, prosím, kdy je dát na záhon? Jestli třeba déle počkat, nebo mohu těsně po zmrzlých? 

Našla jsem si tady vlákna o roubování, ale uplně přesně nevím, co od těch rajčat očekávat. Už kvetou a zdají se být docela vitální. Ale v okolí Mnichova je tepleji než u nás, takže nevím, jestli stav rajčat je daný roubováním nebo klimatem.

Hezký den všem

Lucie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.6 (?), 12.5.2015 12:08

Před následující sobotou bych asi nevysazoval, pokud bych to neměl možnost přikrýt. Zmrzlí letos (ale i jindy) kalendář moc nerespektují. Vypadá to, že se ochladí až po nich.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 12.5.2015 12:50

Čím dříve se rajčata vysadí na záhon, tím větší je riziko, že mohou být spáleny mrazem. Existuje však mnoho důvodů (nechci je tady jmenovat), pro které mnozí z nás vysazují rajčata daleko dříve než je dle dlouhodobé zkušenosti a sledování poslední očekávaný mráz  (u nás v nížinách 15.květen). U Vás paní Lucie nevidím žádný důvod, proč byste s výsadbou těch tří roubovaných rajčat měla spěchat. Klidně se o víkendu podívejte na předpověď pro Vaši oblast a rozhodněte se jestli vysadi nebo ještě nějaký den počkat. Roubovaná rajčata jsou vitální a těch několik dní, které teď při horším počasí ztratí rychle v dobrých podmínkách doženou. Přeji Vám úspěch s těmi top odrůdami cherry rajčat.

                              Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
terezec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 38.5 (?), 12.5.2015 13:55

Vždy vysazuju až po zmrzlých, ale letos jsem to porušila a vysadila o víkendu, tak uvidíme, jak to dopadne. Včera soused, který bydlí cca 700m od nás, škrábal auto od jinovatky. Já jsem u nás nic nezaznamenala, vstávám o dost později než on wink. Každopádně na rajčatech žádná ujma není znát. Pokud by bylo třeba, jsem schopna je zakrýt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.6 (?), 12.5.2015 15:11

Rozdíly teplot dovedou být veliké i na vzdálenost pár desítek metrů. Například za oknem na severní straně ve výšce asi 4 m máme ráno 4 ºC, na části zahrady, která míří do oblasti zástavby, je 2 ºC a na části, která míří do otevřené krajiny s polem, kde je hlavní čidlo meteostanice, je -1 ºC. Meteostanici mám teprve od Vánoc, takže takové rozdíly jsem dříve nevěděl. Přitom nemám žádné sledování přízemních mrazů, vše je ve výšce. Prováděl jsem tedy roky otužování, o němž jsem neměl tušení.

Např. rajče umístěné u jižní zdi v těchto dnech považuji za výbornou ochranu při současných chladných ránech a v oteřenější krajině riziko stoupá hodně výrazně. Samozřejmě záleží také na tvaru terénu, kdy studený vzudch stéká do údolí.  V mém případě jde o rovinu a sklon do otevřené části zahrady je pár metrů na kilometr, ale zdá se, že i to dovede hrát negativní roli plus přítomnost zdí zase naopak je velkým přínosem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?), 12.5.2015 19:57

já jsem se zalekl predpovedi a tak vse vysadim asi az po vikendu - má byt pomerne chladno a tech 5 dní me nevytrhne, navic dnes se sem sune nejaka sibérie a v Nemecku padaji i kroupy takze jsem jedine rád, ze jsem nevysadil

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.6 (?), 12.5.2015 21:26

Zaujala mě informace z diskuze o počasí na MeteoFóru.

Je zde pěkně rozebráno, že zažitá představa o vysazování po 15.5. je spíše jen zvykem, aniž by to odpovídalo realitě:

Cituji:

"Ledoví muži se sice letos obejdou bez mrazíků, ale krátce po nich, cca kolem 17.5., se při nočním vyjasnění nějaký ten mrazík objevit může. Kromě toho někde na stránkách německé meteorologické služby jsem četl, že ten termín ledových mužů který nyní připadá na konec první poloviny května by se měl ve skutečnosti vztahovat na dobu po 20.5., neboť rčení o ledových mužích vzniklo ještě před kalendářovou reformou, kdy připadali na období cca o 10 dní později než v současnosti. Pokud by byla výše uvedená informace pravdivá, spadali by tedy téměř do doby nám známých malých ledových mužů v polovině poslední květnové dekády. Ať je pravda jakákoli, statistiky nějaké časté v pády studeného vzduchu do střední Evropy přímo na zmrzlé nepotvrzují. Ochlazení s mrazíky jsou prý mnohem častější kolem 7. 5. a následně až kolem 20. 5. nebo o něco později - z tohoto hlediska se mi ten názor o "znehodnocení" ledových mužů nezdá úplně nereálný a v lidové meteorologii zmiňovaní malí ledoví muži možná mají nakonec z praktického hlediska větší význam než Pankrác, Servác a Bonifác. Po nich již mrazy v nižších polohách (tedy mimo mrazové kotliny) jsou již skutečně jen výjimečnou záležitostí."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika