Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Rajčata 2019

Rajčata 2019

Mr Bigggg (2357) - xxx.xxx.135.132 (?)
5.12.2018 9:04

I když Orkádo nepěstuji každým rokem, tak si myslím, že je to dobrá volba. Je to sice pozdnější odrůda, ale úroda bývá velká. Chuťově se podle mne nevyrovná staršímu hybridu Start F1, ale má jiné dobré vlastnost, které tato starší odrůda nemá. Plody jsou celé krásně červené, netvoří žlutý límec a jsou odolnější proti praskání. Pokud bych měl něco napsat o chuti, tak jevíceméně srovnatelná s ostatními českými hybridy této generace jako jsou Tipo, Toro, Uragán,  atd. Já tomu říkám česká chuť, která vychází ze šlechtění, pro které je používán jako rodič potomek Stupického polního raněho. To neznamená, že by Vás chuť nemohla zklamat. Každý máme chuťové preference jiné a také pěstování, počasí atd. se může na chuti podepsat.Podle mne je nejlepší, aby si každý vyhledal odrůdu, která mu bude nejvíce vyhovovat a to znamená zkoušet

Vladimír.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Rajčata 2019

Mr Bigggg (2357) - xxx.xxx.135.180 (?)
1.11.2018 11:50, počet návštěv: 10392
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Tak dnes jsem zahájil sezónu 2019 výsevem semen determinantních odrůd rajčat.
           Vladimír

Připojit reakci   

Rajčata 2019

viktor111 (137) - xxx.xxx.168.28 (?)
1.11.2018 12:11
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

to ja este len zhanam semena... mandat opat chut plodnost odolnost mne strasne vyhovuje, oxheart ma sklamal takze uz asi nie aj ked v salate bol super, start,spencer, orkado a moneymaker udajne vynikajuca chut nepestovali ste ho uz pan vladimir?dik za odpoved

Připojit reakci

Rajčata 2019

Mr Bigggg (2357) - xxx.xxx.135.156 (?)
1.11.2018 17:59

Ne, Moneymaker jsem nikdy nepěstoval. Existuje plno chutných rajčat, ale každý máme jiné vnímání chutě. Je třeba vybrat si rajčata, která mně nebo Vám budou chutnat a to jedině tak, že je zkusíme pěstovat.. Nemusí to být ty, které někdo považuje za nejchutnější. Pro mne to, že někdo napíše, že je to rajče chutné znamená jen to, že bych ho mohl příležitostně ochutnat.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

Milan HP (387) - xxx.xxx.6.138 (?)
2.11.2018 16:08

Money Maker jsem letos dostal na jaře od kámoše. Nijak mne nenadchl (MM, ne kámoš) ani chutí (tak 5 na stupnici 0 - 10) ani plodností. Vyřazuji ze svého repertoáru. Už jen ten název napovídá, že je komerční. Stejně tak jsem moc neocenil Kumato: bylo nejpozdnější ze všech (Wiki říká DTM 80). Chuť zvláštní, ale mne neoslovila (také 5)

Zato asi zkusím Tamina, popř. Matina pro jejich ranost. Ale až na jaře, zimní pokusy provádím s odrůdami, které jsem už měl, protože vím, co od nich čekat. Máte s nimi někdo zkušenosti? Mini Kumato už mají pravý lístek.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.243.114 (?)
2.11.2018 17:13

Tamina je zřejmě to samé jako Matina - bramborový list, rané, ale žádná chuťová hitparáda. A také moc dlouho nevydrží, měknou.  Kumato mi vždy zraje ve stejnou dobu jako ostatní rajčata.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.168.21 (?)
2.11.2018 18:40

Tamina má menší plody tak 3-5cm. Měl jsem jí letos ve skleníku vedle ostatních rajčat a opravdu začala zrát dříve, asi tak o 10dní. Takže já jí příští rok dám opět, ale jen pár rostlin. Walter

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.168.21 (?)
2.11.2018 18:47

Původně jsem chtěl Matinu, ale tu jsem prostě nesehnal.

Připojit reakci

Rajčata 2019

2.11.2018 23:16

Kumata nebo Mini Kumata? Měl jsem Kumata jak na balkoně, tak na zahradě. V obou případech na chvostu pelotonu v ranosti. Pravda, ze semínek, která byla odebrána z F1 odrůdy, čili nespolehlivých.

A co se Taminy týká, jestliže má bramborový list, je to asi kříženec Stupického s něčím. Takže spíš dám přednost předkovi. Měknutí by mi asi nevadilo, budou na sklizeň v létě a brzkém podzimu, ale ta chuť mne odrazuje. Díky za info.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.191.123 (?)
2.11.2018 18:33

Odrazovat Vás nebudu a nechci, ale Taminu beru za podprůměrné rajče, a že by bylo nějak výjimečně rané, to si nemyslím. Pěstoval jsem ji jen dva roky, ani v jednom případě ale nebyla nejranější - Stupické a Tomatoberry dozrály o pár dnů rychleji a kvalitativně jsou obě někde jinde.

Připojit reakci

Rajčata 2019

2.11.2018 23:21

Tomatoberry jsou cherry, tedy podle názvu. Tyčková nebo keříková? Mrknu na to. A pokud říkáte, že jsou chutná, zkusím je zařadit ještě do zimního cyklu. Díky.

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.11.2018 16:08

Tomatoberry je předchůdce Gardenberry, nevím jak to s tím názvem v tomto případě bylo. Pro mě je to nejchutnější rajče ze všech a také nejranější z těch co jsem dosud pěstoval. Nevýhody jsou vysoká cena osiva a také celková plodnost, myslím že běžný zahrádkář si toho asi nevšimne, já ale pozoruji že má těch plodů přecejen méně než ostatní cherry odrůdy.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.61.187 (?)
3.11.2018 16:22

TOMATOBERRY se teď jmenuje GARDENBERRY.

Připojit reakci

Rajčata 2019

Jiří II (538) - xxx.xxx.61.187 (?)
2.11.2018 18:10

Včera jsem měl rajčatový salát z posledních letošních rajčat (fňuk... fňuk), která jsem sklízel před prvními mrazíky a která mi tudíž dozrála doma. S oblibou experimentuji s výsevem semen z odrůd F1. V letošním roce u mne chuťově zvítězilo potomstvo z Harzfeuer a v kuchyni zabodovalo potomstvo ze San Marzano (Nano nebo Mini). Propadákem u mne bylo Black from Tula, z předraženého osiva - 8 semínek, z toho 3 nevyvinutá, bratru za 35 Kč. Plody mi připomínaly bláto. Chutné, ale bláto.

Takže co budu vysévat vím, co nebudu vysévat, vím také smiley. Ať se vám všem daří pěstování vašich oblíbených odrůd!

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.243.114 (?)
2.11.2018 18:37

Tak my jsme sklízeli "poslední" rajčata před týdnem, byly jich čtyři zelinářské přepravky, vrchovaté. U nás (Přerov) ten první mráz v září vzal jen listy na vrcholu rostlin, takže spousta rajčat stačila dozrát a spousta za ten měsíc i dorostla. Rajčata budeme mít tak do Vánoc. Letos byly nejhorší Marmande - normálně jsou to bifteková rajčata, výborná na sušení na plátky, do salátu... Kupuji semínka v Lidlu, nikdy problém, letos tam nasypali něco jiného, tvar by to mělo, ale rajčata měla maximálně čtyři centimetry v průměru, uvnitř spousta přepážek, plné semínek a neskutečně praskaly, nebylo možné je ani utrhnout.

Připojit reakci

Rajčata 2019

Katkos (25) - xxx.xxx.99.86 (?)
3.11.2018 14:51

Kedze mame este nejaky cas na objednavky semienok, rada sa opytam skusenych. Mlsne jazycky Semo, ake ste mali skusenosti s Valdo, Jahodo, Mini a Bibi? Datlo a Pollicino uz mam. Co sa tyka zahranicnych webov, planujem objednat este Rose Berne, Ambrosiu Red a Caspian Pink cez ebay (resp objedna mi znamy priamo v UK a donesie). Ma vyznam do tychto sort investovat? Co sa tyka ambrosie red, bude asi v zip sacku tipujem, lebo slachtitel original JL Gardening ju ma vypredanu. Bol tu uz ospevovany Finik Zoltyi (je to iste co oranzevij?) , ale jeden nazor na zaciatku sezony pisal o slabych priesadach co sa tyka korenoveho systemu. Ujal sa? Pestovali ste niekto Indigo kumquat, Submarine Blush Tiger, Queen of the night, dark tiger, coyote, muudy waters, dwarfy- shadow boxing, cherokee tiger black? Su na jednom zdroji tak uvazujem, do coho investovat, tieto vyzerali zauijmavo.. Tiez spekulujem, ci stoji za tie peniaze Sladkaja devocka z estonskeho webu tu opakovane spominaneho (postovne 7,90 eur), Nastju slastjenu tam aktualne nevidim, len Nastju /to vyzera na klasicku velkost, nie cherry/ ani Finika- ziadny typ. Dakujem za nazory

Katka          

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.11.2018 16:12

třešňové odrůdy od Sema u mě:

VALDO - podezírám záměnu za nějakou jinou, mi neznámou odrůdu, plody byly větší a hruškově protáhlejší než měly být, podle mě neodpovídaly tomu co má Valdo být, proto nechci hodnotit, koupím si jinou šarži a pak uvidím

JAHODO - je to typ Tomatoberry-Gardenberry, řekl bych že má více kvadratický tvar než ten japonský originál. Velmi vzrůstná rostlina (největší ze všech co jsem měl), rajčata se ale musí na keříku nechat dozrát. Pokud je neutrhnete předčasně, jsou skvělá, světle červená ale ni moc.

MINI - řekl bych že standardně dobré třešňové rajče, může sloužit jako základní odrůda pro běžné pěstitele, dlouhé vijany, rozhodně lepší než to co bývalo dostupné kdysi, tj. Cherolla a Idyll.

BIBI - od MINIho se liší tvarem se špičkou, během počasí v létě jako bylo letos trpělo zelenými límci, předčasně dozrával spodek plodu, jinak žádné větší přednosti nemělo takže Bibi asi vyřadím.

Připojit reakci

Rajčata 2019

10.11.2018 13:35

Dakujem za hodnotenie tychto odrod od Sema, pomohlo v rozhodovani... Viete mi poradit, kde zohnat Nastju Slastjonu a Sladkoju devocku? Na estonskom webe tu znamom, je sladkaja devocka zlacnena s exspiraciou 01/2019,  to sa neoplati a Nastja slastj.nie je vobec. Este by som chcela Finik zoltyi a krasnyj. Tie sa daju zohnat na ebay a Amazone, ale zisiel by sa spolahlivy jeden rusky zdroj za jedno postovne. Mate nejaky spolahlivy?

VDAKA. Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

11.11.2018 7:36

Nechci Vás nijak odradit. Ale proč zrovna tyto hybridní odrůdy? Byly snad populární v letech 2014-2016, ale dnes, kdy jsou podle mne přinejmenším stejně dobré české odrůdy, tak je zbytečné shánět nějaká semena na Ebay. Jejich kvalita je pofiderní, většinou jsou to přesevy z hybridů F1. Ani estonský web už není to co byl, četl jsem plno stížností na to, že třeba Sladkaja děvočka vypadala a chutnala úplně jinak než jak měla. Momentálně nikdo z těch, které znám a kteří dříve kupovali na tomto webu a chválili semena už tam nekupuje. Možná mne někdo ze zde přítomných vyvede z omylu a jeho hodnocení bude veskrze kladné.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

13.11.2018 1:02

Dakujem pan Vladimir, pomohli ste mi v rozhodovani, nebudem cez estonsky web objednavat, aj to postovne je nekrestanske. Ale ebay asi neodolam, maju tam ambrosiu red, rose berne a caspian pink - jeden zdroj

S pozdravom

Katka  

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.11.2018 15:11

Este jedna otazka - nazory na "Indiga". Tu citam skor negativne nazory. Predavajuci a weby ospevuju nielen vzhlad, ale aj chut: Indigo Rose, Apple, Blue berry, Cascade Village atd. Dizajn ma berie ovela menej, ako chut, odolnost voci chorobam a aby z toho nebol nekontrolovatelne rastuci "les" s malo plodmi. Pre ten "les" napr. rusim divoke rajce, nemam na neho miesto. dakujem.

Katka 

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.11.2018 16:16

Chuť je subjektivní věc  - podle mě Indigo nepatří mezi nejchutnější rajčata. Plod je celkem měkký a zdá se mi že i dost nepravidelně velký- typově je blízko takovým Stupickým, ale chuť tak dobrá není.

Rajče je navíc velmi pozdní - dozrává opravdu tak o dva týdny později než ostatní.

Přesto si ho ve dvou rostlinách nechávám, protože barevně je ohromné, zaujme každého a do salátu je dobré.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.252.175 (?)
7.11.2018 9:42

Mate niekto skusenost s paradajkami Birikino? Boli mi odporucene v obchode so semenami. Avsak cena je vyssia ako u gardenberry. 10ks za 4,20eur. Neviem ci stoja za vyskusanie. U mna zatial spokojnost s Datlo, Sweet Aperitif a Gardenberry.

Připojit reakci

Rajčata 2019

Eva T. (351) - xxx.xxx.10.161 (?)
14.11.2018 21:02

Vyskúšala som v minulosti veľa Blue- Indigo typov rajčín, chuťou väčšina neoslovila, ale môžem odporučiť Helsing Junction Blue a Clackamas BlueBerry- sú pomerne skoré a tiež sladké v plnej zrelosti.

Na budúci rok obmedzím počet pestovaných druhov budem určite pestovať Tomatoberry F1, Arielle F1-na sušenie, Aranca F1, Orange SantaF1, Ambrosiu Orange. Ďalej budem tradične dávať Stupické skoré poľné, Štartky, Bejbino, Corazone F1, Kumato a Minikumato, Orange Russian117, nejaké podlhovasté na sušenie a nejaké biftekové srdcia.  Asi dám aj Magliu Rosu a z trapaslíkov skoršiu väčšiu Pink Passion do kvetináčov.

9. 11. som vysiala na skúšku Stupické skoré poľné, Magliu Rosu, Pink passion, Tomatoberry(GardenberryF1),Sleeping Lady, Subarctic Plenty, Štart F1 a Pink Passion.

Vonku mám ešte 2 korene - Arielle a Aranca - včera som obrala posledné mierne vyfarbené plody-napodiv mali výbornú sladkú a výrazne rajčinovú chuť. 

V sklenníku mi ešte stále rodí Stupické, Štartky a Orage Santa.

Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2019

15.11.2018 8:54

Arielle F1 mně také moc chutnalo. Zdálo se mně takové masitější než některá cherry. Snažil jsem se je sušigt jen tak volně na venkovním parapetu, ale moc se mně to nedařilo. Výtěžnost vzhledem k velikosti docela nízká, ale chuť usušených skvělá.

Modré odrůdy jsem nikdy nepěstoval ani se na ně nechystám. Stejně tak nedávám žádnou prioritu cherry rajčatům, ale pro letošek jsem se rozhodl, že pro tato rajčata využiji samostatný záhon, na který bych dal víc jak čtyřicet sazenic cherry. Nebude tam nic speciálního, jen využiji semena těch odrůd, která se mně doma nahromadila (Rubinka, Jahodo, Sungold F1, Cherrry Pery Kumato, Ramallet Bombeta,  Mini Kumato, Mexican Honey,...). Račata vysadím hodně hustě, prořezávat je budu jen do výšky 60 cm a pak je nmechám jejich osudu. Všechno toto závisí na tom, jestli budu mít doma místo, kde sazenice předpěstovat. Z pro mne nových to budou cherry Supremo F1 a Supersweet 100 F1.

Z bifteků budu pěstovat jen své oblíbené španělské a k nim přidám Costoluto Genovese Brokenbar- snad nejlepší rajče pryo zpracování na omáčku (semena bych měl dostat někdy v průběhu prosince). Taky zkusím nějaké pro mne nové podlouhlé na sušení a protlaky Jersey Devil, Opalka, Polish Linguista, Andes Horn, Gilbertie...

Také jsem už zahájil sezónu výsevem keříčkových rajčat (1.11.), která dám brzy na jaře (v březnu) do pařeniště. Jsou to osvědčené Sophie´s choice, 0-33, Sarayev Shtambovyi, Sarayev Gruntovyi, Poranok, Betalux, Stupické polní rané (pěstované jako keřík) a z nových Alka F1, Sasha Altai, Bielyi Naliv, Krainy Sever, Klusha, Independence Livingston. Na semena dalších tří odrůd Efimir, Forest Fire a Silvery Fir Tree zatím čekám. Sazenicím se za oknem zatím daří dobře. Které odrůdy nakonec dám do pačřeniště rozhodnu až někdy v polovině března podle toho, v jakém stupni vývoje rostliny už budou. Dám asi přednost těm, které budou kvést a případně budou mít už nasazené plody.

Obrázky:
Sazenice za oknem
Sazenice za oknem
Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.153.50 (?)
22.11.2018 5:19

Dobré ráno, zaujal mě výsev semen rajčat na příští rok už nyní. Rád bych zkusil několik málo sazenic do květináčů za oknem v bytě, pařeniště ani skleník nemám. Můžete prosím doporučit vhodné odrůdy, pravděpobně keříčkové, které běžně koupím? Jinak posledních několik let pěstuji ke 100 rostlinám rajčat asi ve 20 odrůdách s různými výsledky, chytám se redukovat jak počet, tak odrůdy z důvodu nedostatku času a vody.

Připojit reakci

Rajčata 2019

23.11.2018 8:35

Firma Moravoseed má ve své nabídce čtyři balkónové odrůdy rajčat: Vilma, Venus, Aztek a Bajaja. Žádné z nich jsem nikdy nepěstoval. Jen z informací na internetu (mimo jiné před čtyřmi dny ve vlákně "Rajčata venku do Vánoc") si myslím, že vhodná by byla Vilma. Je to úrodná odrůda s chutnými červenými plody. Dvě další Aztek a Venus se žlutými a oranžovými plody nejsou zdaleka tak úrodné a Bajaja, který je enormě úrodný potřebuje podstatně větší nádobu na pěstování. Ve světě toho také moc není.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.99.86 (?)
25.11.2018 9:54

Peknu nedelu prajem,

pestovala som Venus, potvrdzujem nizsiu urodnost, krik je maly, nezabera miesto, skory. Plody boli pomerne rychlo zlte, vtedy este kysle, treba nechat dojst do plne oranzovej, vtedy sladke. Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.230.39 (?)
29.11.2018 14:53

K rajčatům Aztek a Bajaja - loni jsem pěstovala a rozhodněstojí za to. Měla jsem je venku v nádobách.

Bajaja dozrával tak nějak postupně, Aztek najednou během asi dvou týdnů. Nakoupila jsem větší květináče právě kvůli informaci o Bajajovi ale nakonec nijak větší nebylo (a taky mi vzešlo snad všechno tak jsem toho měla najednou až moc), tak jsem je naprala asi po šesti sazenicích do 7,5 a 10 litrových nádob. Rostliny obou druhů byly tak nějak podbné - žluté měli stát jako keřík a červené být převislé, ale nakonec to bylo tak nějak půl na půl, některé žluté převisly a některé červené stály, úroda nebyla tak ohromná na objem jak popisoval výrobce ale rozhodně jsou ty druhy, kolem kterých neprojdete v době zralosti aniž byste se nezastavili a nezobli jedno (a druhé a třetí a čtvrté). Taky oproti skleníkovým rajčatům jsou chuťově někde hodně jinde, i když to mohlo být způsobeno loňským horkým létem, to už tu někdo psal že byl značný rozdíl mezi skleníkem a záhonem. 

Sáša 

PS. kdo také bude pěstovat v nádobách, veliké pěstební květináče jsem sehnala od firmy pasič a velká spokojenost, jak s cenou tak s dodáním - to není reklama, jen sama vím jaký je problém sehnat 25litrové květináče aby nestály stovku jeden..

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.161.55 (?)
24.11.2018 16:49

Dobrý den, překvapilo mě, že již někteří vyséváte rajčata. Jaké to má výhody a co brzy na jaře s již tak velkými rostlinami? Mám "skleník" z polykarbonátu, ale rajčata jsem v něm nikdy neměla, ale zvažuju že příští rok je tam dám. Venku na záhoně při sebemenším ochlazení brzy odejdou. Proto mám zároveň dotaz i na nějaké odrůdy vhodné do skeníku, které nejsou moc vysokého vzrůstu, asi nějaké keříčkové. Výška skeníku je po bocích nad záhonky cca.180cm. Děkuji

Připojit reakci

Rajčata 2019

24.11.2018 22:52

Peknu vecer prajem,

trochu mimo temy, len si chcem ako zaciatocnik overit, ci nerobim hluposti. Mam zlu podu, ilovitu, tazku, minuly rok tam povodny majitel dal hnoj, aky neviem. 4 roky tam pestoval rajčiaky. Zmeny nie su mozne, maly pozemok, stale na tom istom mieste budu plodiny 1.trate. Kombinacia 12m2 volnej pody + zvysok crepniky. Preorali sme + dali granulovany konsky hnoj+ siran draselny. Neskor chceme dat dolomiticky mlety vapenec a na jar pred vysadbolu by som chcela dat granulovany slepaci hnoj. Ponukli mi teraz zadarmo klasicky konsky hnoj. Mam vyuzit a zaorat ho po granulovanom.? Teraz uz nestihnem, ale buduci rok po sezone by ste volili moznost vyhadazt il prec a navozit ornicu. Ci staci hnojit ilovitu zem. A snad uz budem mat hotovy svoj kompost... Poradte dakujem. Katka    

Připojit reakci

Rajčata 2019

25.11.2018 11:18

Granulovaným hnojem si tu vaši jílovitou půdu nezlepšíte. Možnost získat koňský hnůj bych jistě využil. Teď na podzim bych ho dal do toho kompostu (oddělat vrchní vrstvu, dát tam ten hnůj a zakrýt tou oddělanou vrstvou). Ještě na jaře bych nějaký hnůj zapravil do brázd tak, abych rajčata ev. jiné rostliny nesázel přímo do tohoto hnoje (aby se kořeny nepopálily).

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

25.11.2018 23:08

Katko, Váš problém má dvě stránky: strukturu půdy a živiny. Pokud je země hodně jílovitá a tím tvrdá, rostliny těžko vytvářejí adekvání kořenový systém. Vím to z vlastní zkušenosti s rajčaty: zasadil jsem je až do podkladového jílu. A přestože jsem je patřičně hnojil, byla slabounká a neduživá. Takže je potřeba strukturu půdy zlehčit. Nejsnazší řešení je písek, ne kopaný, ten slehává. Dál je možné přidávat nezávadný biologický materiál, který vytvoří humus, ale to je běh na dlouhou trať. Osobně teď malinko zlehčuju půdu použitou směsí substrátu a zeminy z pěstování v květináčích. Z tohoto pohledu je koňský nezpracovaný hnůj mnohem lepší než granulát. Samozřejmě se dá koupit nějaký laciný substrát a také ho do půdy přidat. Mletý dolomitický vápenec také funguje jako písek, ale toho tam nemůžete dát tolik, aby to mělo význačný vliv na strukturu, která je to nejdůležitější. Živiny se pak dají přidat mnoha způsoby. Někdo nedá dopustit na jíchu, někdo na hnůj či slepičinec (ty je rozhodně lepší nejdřív kompostovat), někdo používá umělá hnojiva. Je potřeba si uvědomit, že přehnojení amoniakální (močovina) formou dusíku ztěžuje rostlinám příjem vápníku. O tom jsem se letos na jaře přesvědčil natvrdo. Takže teď spíš používám Kristalon nebo dusičnan vápenatý v zálivce v nízkých koncentracích. Zatím se to osvědčuje.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.99.86 (?)
29.11.2018 9:06

Ďakujem za dobré rady, na tom konskom hnoji budem pracovať, aby mi ho manžel doniesol, snáď to ešte zakopeme, keď sa oteplí, po tomto mraze. Čítala som expertov, ktorí to zvládli aj v januári. Sezónu 2018 som tam dopestovala mohutné rastliny, predchádzajúci majiteľ domu dal do pôdy nejaký hnoj. Len kvalita plodov mizéria, ale v apríli sme sa len sťahovali, už som nemala čas pestovať planty, tak som darom dostala nechutné medium červené čosi. V juni som sadila vlastne male priesady Cherolly, Idyll, goldkrone a venus. Žlté verzie fajn. Cherolla praskala, Idyll kysla. Zial, je tam aj polotien, tak veľké pestovanie na poli nevidím ružovo (btw sú odrody vhodne do polotiena?, asi blbosť...). V kvetináčoch boli ale aj tieto cherry výborne, len plodnosť nízka. Tak ako ste spomínali, vysypala som na pole asi 20 črepov hliny z pestovania 2018, aj to to trochu prekypri. 2x som striekala na listy proti plesni, nemoze to ublizit pode? Redukovala som kus aronie, čo tienila a zlikvidovala figu, ktorá nerodila. Inak sme región Košice 250 mn. Vďaka. Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

25.11.2018 11:33

To kdy se rajčata vysévají závisí na tom, kdy se budou vysazovat ven a také na tom, za jakých podmínek se pěstují sazenice. Já budu dávat rajčata ven do pařeniště okolo 20. března. Mám odzkoušeno, že v mých podmínkách (severní okno, teplota jen 17-18°C) musím vysévat velmi brzy, abych měl v době výsadby sazenice již s nasazenými květy ev. malými rajčátky. Pokud máte skleník z polykarbonátu (srovnatelná kvalita jako sklo), tak byste mohla opravdu pěstovat rajčata dříve, ale pokud nemáte možnost přitápět tak silnější noční mráz před 15.květnem může všechno vaše úsilí zmařit. Pokud byste i přesto do toho šla, tak je potřeba nad rajčaty uvnitř skleníku dopředu nachystat   nějakou lehkou konstrukci přes níž by se v případě hrozících nočních teplot pod 0 °C přehodila nějaká plachta nebo stará deka namočená ve vodě. Také z tohoto důvodu by byly vhodnější nižší odrůdy.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

26.11.2018 19:59

Vladimíre moc děkuju za odpověď. Ve skleníku mám přitápění, takže teoreticky bych tam rajčata mohla dát i před zmrzlými muži. Vy píšete, že dáte rajčata ven již okolo 20.března. Můžu se optat v jaké jste nadmořské výšce? přeci jen mi to přijde do pařeniště hodně brzo. My jsme cca.400m.n.m. Z odrůd co jsem tak zjišťovala se mi zamlouvá Darinka F1, Tereza nebo Šejk. Ale nemám s nima žádné zkušenosti. Nezkoušel jste je někdy v minuých letech? Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

27.11.2018 18:07

Předpokládám, že nechcete nějak moc často v tom skleníku topit, což by bylo neenkonomické. Něco jiného je zatopit, když teploty v noci klesnou hluboko pod nulu. V každém případě bych doporučil kontrolovat si teplotu a vlhkost ve skleníku dataloggerem.

Pro toto rané pěstování je třeba vybrat velmi rané odrůdy, protože pěstovat nějakou poloranou je zbytečné, protože co získáte brzkým vysazením ztratíte tím, že odrůda se dostává do zralosti poměrně pozdě (dlouhá doba od kvetení do vyzrání plodu). Další vlastností by měla být odolnost vůči chladnějším podmínkám.  Z českých odrůd jsem zkoušel Stupické polní rané (dávám ho do pařeniště každý rok a pěstuji ho jako keříčkové bez vyštipování), Darinku F1 (snad je to slovenská odrůda) jsem zkoušel v pařeništi v roce 2016, nebyla nijak mimořádná a protože se mně podařilo sehnat plno jiných velmi raných a chladu odolných rajčat, tak jsem se soustředil na ně. Většinou jsou to ruské odrůdy ze šlechtění z třicátých let minulého století, které prováděl P.Sarayev (M-22, I-2, Sarayev Shtambovyi,...), nějaké odrůdy z Kanady a USA a také z Polska (Betalux, Poranok, Alka F1). Stále dál zkouším co by bylo pro mne nejlepší. Asi budete muset také zkoušet.

Vladimír

PS.: Včera mně ty sazenice ne mou vinou spadkly z okna (ztráty velké až 30 %). Některé odrůdy nemohu už nahradit, protože nemám semena.

Vladimír.

Připojit reakci

Rajčata 2019

28.11.2018 12:08

Tak to je mi líto, že jste přišel o část výsevů. Musím se přiznat, že mě to Vaše ranné pěstování rajčat v extrémních podmínkách zaujalo. Nemíním sice s rajčaty nějak experimentovat, ale pár rostlinek bych fakt vyzkoušela, jestli by to i v našich valašských podmínkách zvládly. Co jsem tak brouzdala po internetu, tak nabídka semen co by přicházey v úvahu velice nic moc. A to co jste zmiňoval ani náhodou. Snad jedině to Stupické. Možná se ptám blbě, ale od Vás by pár semínek nebylo možné odkoupit? Nebo tip na nějaký český web s velkým výběrem semen? Díky Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

28.11.2018 16:46

Tak přece něco jsem našla - Siberian nebo Subartic plenty. Zkusím mrnout u nás v zahradnickém marketu, jestli to budou mít. Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

28.11.2018 23:08

Dobry vecer,

siberian mozete kupit na ceskej stranke permaseminka, subarctic plenty na ceskej neoseeds, to je zdroj, kde je vela cenovo dostupnych semien. Dostanete ich ale v zip sackoch. Objednavka isla hladko, ale este som z ich semien nesadila, tak sa neviem zarucit. Ale aj original zabalene napr. zo Sema ludia kritizuju, ze vyrastli ine veci. Vzdy je to trochu risk. Zo zahranicneho webu som bola spokojna zo semillas.de /Kanarske ostrovy/, zaujimave svetove odrody, aj heirloom, postovne lacne. Katka 

Připojit reakci

Rajčata 2019

29.11.2018 7:20

Re: Katka, ano na těchto stránkách jsem je také našla. Jinak Semo ani Moravoseed je v sortimentu nemají. Myslím, že ani NohelGarden. Popřemýšlím co ještě k nim ojednat, ať mě doprava nevyjde dráž než samotné zboží:-))

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.99.86 (?)
29.11.2018 9:27

Ja som od nich objednala vzácnu Ambrosiu Gold, údajne top cherry sladké, Isis Candy, Blonkopfchen, Harzfeuer, Rose Berne (medium pink-red, vysoký rating na portaloch), black pear, japanese black trifelle. Ak ešte nemáte nič, tam viete kúpiť ešte kvantum iných super odrôd. Ja ich už mám zakúpené z UK (doniesli mi ľudia žijúci tam). Zvážte artisany (blush, Pink), black plum, black prince- medium,  white cherry, thessaloniki, sweet milión, sugar plum, sioux, red pear, Indigo kumquat, ildi, glacier, galapagos- tie sú myslím divoké. Bifteky majú tiež dobre sorty, ale s tými v krátkej sezóne neuspejete. Som začiatočník, info mám len od skúsených z webu. Budúca sezóna má poučí 😁😂? Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.99.86 (?)
29.11.2018 9:35

Spisala som len dobre hodnotené odrody z ponuky semillas na weboch, neriešila som úplnú rannost a skleník, takže nacitajte alebo múdrejší odpovedia čo z toho. Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.99.86 (?)
29.11.2018 10:02

Otázka na skúsených, ktoré odrody sa Vám osvedčili z previslych-tumbling ako sladké? Event, z ktorých dobrých ste ich k prevísaniu prinútili? Napr.skorym odstipnutim vrchola a vedením výhonov vôkol črepníka. Teším sa ako decko lebo som objavila slnečný priestor, kde toho môžem dosť povešať... oka na hojdačku, máme 4 navyše a ešte dlhú tyc.😁😀🤗. Vďaka.Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

29.11.2018 12:06

Katko já tedy smekám, asi jste takový blázen jako jálaugh, už se nemůžete dočkat jara a chcete vyzkoušet všechno nové, zajímavé a s dobrými recenzemi od zahraničních pěstitelů. Nevím jaké máte na pěstování prostory, já nic moc a navíc to naše valašské podnebí-taky žádná hitparáda. Proto spíš pátrám po nějakých těch odolnějších zeleninách. Letos jsem také poprvé z těch neobvyklých zelenin zasadila černý kořen. I přesto, že podle zahrádkářů špatně klíčí a následně jsou problémy se škůdci, mě vzešel krásně. Jsem zvědavá. Měl by přečkat na zahrádce bez problémů až do jara.

Připojit reakci

Rajčata 2019

30.11.2018 14:38

Potvrdzujem, urcite som blazon, zanietenec (I love hearttomatoes), podla mna som v minulom zivote bola rolnik. Alebo je to tou robotou, kde ste denne v kontakte s mnozstvom agresivnych ludi, ktori nikdy nie su s nicim spokojni a vsetko chcu hned a len pre seba. Toto skvele cisti hlavu. Rastliny nerozpravaju, vidite uzitok svojej driny, precvicite chrbticu... A to nadsenie urcite poznate, ked idete z roboty, aspon na nieco sa tesite (okrem rodiny), ako to na zahrade podrastlo, ci zacervenalo, odtrhnete paradajocku z krika, zamlsate. Rano Vam nevadi vstat do roboty, lebo sa idete pozrite, co vyklicilo, narastlo...surpriseyes laugh Katka  

Připojit reakci

Rajčata 2019

30.11.2018 14:45

To podstatne som nenapisala, som v urovni 250 mnm, region Kosice,  mam 12 m2 pola, ktore je cast v polotieni, cast slnecna, orient. cca juhovychod, a cast pred domom je orient. Juh, kde su crepniky. Dost riesime, ci nezrusime bazen (nie je zapusteny), v podstate len robota, kopa penazi a nemame ho kedy vyuzit. Ked mame dovolenku, sme pri mori, ked sme doma, chodime z prace podvecer, to sa uz moc nenakupeme. Dcera je na strednej, tak ma vacsi zaujem o mobil ako o clapkanie vo vode. V tom pripade tam budu vyvysene zahony orient. na Juh, sen pestovatelalaugh. Katka      

Připojit reakci

Rajčata 2019

30.11.2018 23:25

Katko, je to přesně naopak: abychom se nezbláznili z dnes už nepochopitelného světa lidí, pěstujeme. Cokoliv, co máme také rádi k snědku nebo se nám to líbí. Protože to pěstování je krásně přímočaré, uděláme chybu, hned je to vidět, dáme tomu lásku a dřinu a to je také hned vidět. Nic se nedá okecat. A vládne jen Matka Příroda. Žádné výmysly, jen odvěké principy. A navíc ta radost, když něco dobře roste (zvlášť když mnozí říkají, že nebude), je prostě úžasná. Ze mě to dělá naprostého optimistu. A ještě k tomu je to dobrodružství zvědavých. Naprosto Vás chápu a sdílím to samé.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

1.12.2018 15:35

Katko a Milane, nejenže pěstujeme, ale i chováme. Oboje je k snědku a ještě je to pro nás relax. Tak jako na zahrádku, tak i ke zvířatům se těšíme a oni na nás, když nás vidí přicházet s krmenímsmiley.Katko nemám o moc větší zahrádku jako Vy, je spíš na jihozápad, ale mezi domy, takže na sluníčko taky nic moc. Na 1/4 mám skleníček. Bazén jsme též měli když byly děcka malé, ale teď jsme si s pořídili mobilní vířivku pro 4 lidi a úplně sto stačí. Vyhřívá až na 40°C a můžete do toho vlézt i navečer po práci, když už slunko zapadlo. A vodu měníme jednou za sezonu. My jsme s mojím takoví "peciváli"a na nějaké cestování moc nejsme. Raději se motáme okolo domu, zahrádky a zvířat a manžel někde v dílně. Když se nás někdo ptá kam letos na dovolenou, tak říkáme že jsme na dovolené celý rok a to domaheart

Připojit reakci

Rajčata 2019

1.12.2018 21:53

Jojo, my důchodci si to můžeme dovolit, tedy tu celoroční dovolenou. I když třeba ještě pracujeme.

Dneska mě dojali k slzám na Sazeničce.cz. Radí tam, jak si vypěstovat rajčata doma přes zimu. Jenže jen takové "rady nerady". Zalévejte přiměřeně, bohatá půda a sviťte jim. Ale nic o tom, kolik a čím. Nic praktického. Už se to rok pokouším vyzkoumat a stále nejsem o moc moudřejší. Snad za 10 let. 

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

2.12.2018 19:21

My sa radsej budeme ucit zo skusenosti pana Milana ako zo "sazeničce.cz" laugh.  Vsak tie dovolenky robia starosti - druhy marcovy tyzden ideme na lyze, to by priesady nemal kto polievat. Pribuzni nam kazdorocne preliatim dokazali skantrit aj izbove odolne rastliny (zistili sme, ze skor preziju ked ich nepoleju vobec), takze priesady na nich urcite nenecham. Sadenie bude teda dost neskoro, az treti marcovy tyzden. A v júli v lete 2018 - 2 tyzdne Chorvatska zase skoro neprezili paradajky v kvetinacoch (ja idiot som ich dala pod kvapkovu zavlahu, ktora je programovana 2x denne 5,00 a 22,00 hod na travnik, aby nezasli na sucho. Tak teda skoro zasli na plesen. Ale nakoniec sme nejake tie cherry mali, po postrekoch). Na poli, kedze nikto nevystipoval zalistky, vznikla nepreniknutelna dzungla, kedze som aj prehustila vysadbu. Darovali mi znami kopu priesad akoze ich odskusanej neznamej - nakoniec nechutnej sorty - medium cervene. Mala som radsej polovicu vyhodit. Zapasila som s pralesom 2 tyzdne. Bolo to nanic. Preto teraz vysadim uz len overene veci. No ale more musi byt. Jednak rodina nie je nadsenec paradajok, ale dovoleniek ano. Aj moja astma a alergie si to ziadaju. Takze vyber jednoznacny, prehrala by som boj za sklenik (pre mna palec hore) oproti moru na celej ciare. Inak ako vy riesite dovolenky, moji mili tomatomilujuci chytrolini? Katka          

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.12.2018 8:52

Ještě do vánoc bych měl dostat semena masitých rajčat na protlaky Heinz 1439, Polish linguista, Opalka, Andes Horn, Gilbertie, Jersey Devil a Costoludo genovese Brokenbar. K nim bych chtěl dokoupit ještě San Marzano Gigante nebo Scatlone a vyzkoušet, kterým odrůdám se u mne bude nejvíce dařit. Chci posoudit v mých podmínkách jejich úrodnost (budu asi vážit), jak půjde oddělat slupka, jak hodně má to které rajče semen a jaká bude chuť po tepelném zpracování. Máte někdo tip na dostupná semena nějakého podobného typu rajčete, které bych mohl připojit k tomuto testování? Zatím mám dost času, vysévat budu až na přelomu února a března.
           Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.12.2018 17:54

Vladimíre, jediné, co Ti mohu nabídnout v tomhle oboru jsou Býčí koule. Jestli si dobře pamatuju španělsky Huevos de Toro. Zdarma a ochotně, protože je nebudu vysazovat. Jsou vzaté z plodu, který jsem dostal. Tedy bez záruky.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.12.2018 18:05

Děkuji za nabídku, ale já chci spíše rajče typu pasta než biftek, což Huevos de Toro je. Semena tohoto španělského bifteku mám, poslal mně je Andrés  (Baikal) z Mallorky. Dokonce jsem je už jeden rok pěstoval.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.12.2018 18:08

Na dovolenou prostě nejezdím. Tedy, loni jsem byl na necelý týden v srpnu a moji svěřenci v tu dobu chytli plíseň jako vrata. Vždycky, když jsem jezdíval na dovolenou, pršelo a bylo chladno: ideální plísňové počasí. Tak jsem to v zájmu pěstování letos odpískal úplně. Ale zrovna letos jsem nemusel.frownNojo, ale kdo to má vědět? Řešení vidím v krátkých dovolených (do týdne) a častěji. To rajčata vydrží bez vody. Jenže to se pak nevyplatí jet do ciziny. Ale musím říct, že toho fakt nelituju: užil jsem si to stejně parádně.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.12.2018 23:24

Pro pěstování rajčat není důležité, jestli někdo jede na dovolenou nebo nejede.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

4.12.2018 0:23

Není, pokud má člověk spolehlivý záskok. Letos třeba by bez něj za 10 dní uschly a já musel vozit vodu. Záskok by tohle neobětoval. Ale za sebe se přiznám, že už mne ta touha po cizokrajných dovolených docela přešla. Naraizoval jsem se dost po revoluci a užil si jak dobrodružství, tak stresu. Nejspíš už na to nemám energii. Rozhodně to necítím jako ztrátu, spíš naopak.

A co Ty, byl jsi na dovolené? Myslím třeba víc než týden?

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2019

4.12.2018 11:10

Nemyslím si, že je vhodné dále rozívjet diskuzi na téma dovolená a rajčata.  Pokud je o toto téma zájem, chtělo by to nové vlákno třeba "Dovolená a zahrada" nebo "Dovolená a rajčata". Rád se k takovéto diskuzi připojím. Nerad bych, aby fórum Rajčata 2019 skončilo jako Rajčata 2018, kdy už někdy na jaře se toto vlákno otevíralo dvě až tři minuty. Jsem proto, aby se zde vedla diskuze především jen o rajčatech (plány na pěstování, odrůdy, substráty, pěstování sazenic, zalívání, problémy s rajčaty, jejich choroby, atd.). Na každý takovýto příspěvek se opravdu těším. Pochopitelně vím, že si každý může napsat co chce a toto ctím.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.168.28 (?)
4.12.2018 16:08

dnes som kupil semena rajcin orkado, to som zvedavy na tu chuť, oxheart ma sklamalo

Připojit reakci

Rajčata 2019

5.12.2018 9:04

I když Orkádo nepěstuji každým rokem, tak si myslím, že je to dobrá volba. Je to sice pozdnější odrůda, ale úroda bývá velká. Chuťově se podle mne nevyrovná staršímu hybridu Start F1, ale má jiné dobré vlastnost, které tato starší odrůda nemá. Plody jsou celé krásně červené, netvoří žlutý límec a jsou odolnější proti praskání. Pokud bych měl něco napsat o chuti, tak jevíceméně srovnatelná s ostatními českými hybridy této generace jako jsou Tipo, Toro, Uragán,  atd. Já tomu říkám česká chuť, která vychází ze šlechtění, pro které je používán jako rodič potomek Stupického polního raněho. To neznamená, že by Vás chuť nemohla zklamat. Každý máme chuťové preference jiné a také pěstování, počasí atd. se může na chuti podepsat.Podle mne je nejlepší, aby si každý vyhledal odrůdu, která mu bude nejvíce vyhovovat a to znamená zkoušet

Vladimír.

Připojit reakci

Rajčata 2019

5.12.2018 15:56

Moji milí skusení záhradkári,

Váš nový rajčatový imbecil, ktorý v rámci vášne aj obavy z fytocertifikátov objednal priveľa semienok, plus mu vyznamne pomohol a podelil sa priatel z UK, bude prosiť o rady, čo vysadiť a čo vyradiť, keďže záhradu nenafúkneme. S čím ste mali z môjho zoznamu zlé skúsenosti napíšte, ak Vás bude viac, vyradím a skúsim event. až dalšie roky, keď už moja skúsenosť na mojom území vyradí pre mňa "hlúpe" odrody.          

Cherry:

RED/PINK - ambrosia red, sweet million, sweet aperitif, daterrino, tomatoberry (toto mam zial z neoseeds), garnet, divoke rajče (uvazujem, ze predsalen hodim do maltovnika, ale mam z neoseeds, tak skor asi objednam z permaseminka.cz, u hlupaka by divoke zarucili urodu), grapoli Inverno, lupitas, mountain magic, sugar gloss, sugar plum, suncherry premium, gartenperle, window box red, Vilma, Tumbling tom red, tumbler, tumbling tiger, mandat, pollicino, rubinek, riesentraube, gardenerś delight, Bibi, Rottkappchen, Spencer, Tastier, Sub arctic planty, Pink bumble bee, Artisan Pink tiger, Red pear, Nectar AV, Principe Borghese    

YELLOW/ORANGE: perun, blondkopfchen, ola polka, sungold, sunlemon, sunpeach, datlo, bumble bee golden, ambrosia gold, ambrosia orange ubx, gold nuget, honeybee, minigold, Finik zoltyij, Venus, Aztek, Isis Candy, Ildi, Tumbling Tom yellow, Pear drops, Santa Orange, White cherry, Snowberry, Goldkrone

BLACK: black cherry, black zebra cherry, purple bumble bee, cafe bule, Brown berry, Black pear, Black plum (čiast. su medium asi) 

ŽÍHANÉ a INDIGO: Indigo Kumquat, Artisan Blush tiger, Ambrosia Blue, Tumbling Tiger, Clackamas Blue berry, Indigo rose (doslo darom, vieme preco, je nanic), Indigo cherry drops, Bicolor cherry, Cascade Village Blue

GREEN všetky velkosti: Artisan Green Tiger, Green Zebra, Michael Pollan 355, Frosted green doctor

KLASIK AJ PODLHOVASTE TYPU SM: RED/PINK: Manitoba, Uragan, Bejbino (medzivelkost), Start F1, Stupické, Rose Berne, Sejk, Darinka, Sweet casaday, San Marzano Nano, Harzfeuer, Crimson Crush, Stripped Roman, YELLOW-ORANGE: Goldene Konigen, Zlatava, Jaune Flaumme, Valencia, Lemon Plum, Orange, Orange Banana, Tangerine

BLACK MEDIUM aj BIFTEKY: Japanesse Black triffele, Black truffle, Black krim, Black prince, Black russian, Black from tula, Ukranian purple, Chocolate stripes, Cherokee purple, Queen of the night, Kumato, Tom Sacher      

BIFTEKY AJ SRDCIA: Ananas Noire, Azoychka, Anna Russian, Caspian Pink, Bullś heart-UK, Oxheart SEMO, Mortgage Lifter, Marmande, Soldacki, Brandywine Yellow, Black, Red (tie prídu ale z Neoseeds), Orange Wellington, Big Mama, Costoluto Fiorentino, Kellogś Breakfast klasik

No,... viem, že som zadala rozsiahlu ulohu. Sadit mienim po 1-2 korenoch, minuly rok som vysadila 80 korenov, teraz mi pribudlo miesto na previsle odrody, takych 8 korenov. Ostatne musime vyradit. Tak dajme hlavy dokopy. Srdecna vdaka. Katka     

Připojit reakci

Rajčata 2019

Peter.pe (126) - xxx.xxx.220.164 (?)
5.12.2018 21:18

Fuuuha, tak to je uz teda zbierka :-) tiez vacsinou sadim cherry,

Ja som mal minuly rok ambrosia rose ubx, a boli najlepsie, najviac chutili, tak som hned tento rok objednal ambrosiu orange ubx a ambrosiu red (to rose uz nemali).  tomato berry alebo gardenberry uz neviemktore, boli vcelku dobre ale museli sa nechat dobre prezriet, nemohli sa odtrhnut hned ako scerveneli. Ildy, je ich vela ale nas neoslovili, taka fadna chut, viacej nam chutilo Goldkrone. Zevraj aj sungold by malo byt vinikajuce, ale nepestoval som. Zlatava nas neoslnila, ani lemon plum. Bejbino vcelku uslo, je plodne, takisto aj Bibi, Kllasika Start F1 a Stupice by nemalo chybat. Tangerine F1 zene chutilo, ale sa mi zdalo ze ich bolo nejako malo.

Buduci rok sa chystam sadit a otestovat: Ambrosia gold, Ambrosia orange UBX,  Black strawberry, Rosella, New Girl F1, Indigo cherry drop, Siberian red, Arctic fire.

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 14:09

Opravdu impozantní seznam odrůd. Před stejným problémem jsem stál v roce 2015. Řešil sem to tak, že jsem vysadil cca 80 odrůd rajčat, celkem něco přes dvě stě rostlin. Dnes už vím, že jsem to přehnal, práce s tím bylo jako na kostele a přitom jsem všechny ty odrůdy nedokázal vzájemně porovnat. Dokonce si myslím, že jsem ani některé neochutnal a dal jsem je hned synovi, který si pravidelně chodil pro rajčata. Prostě jsem to nezvládl, ale přesto jsem řadu rajčat vyřadil a asi je už nikdy pěstovat nebudu (přitom jeden rok pěstování neznamená, že to rajče je špatné). Vlastně se nic neděje, vždyť na světě je známo více jak čtyři tisíce nehybridních odrůd rajčat, což není v silách nikoho z nás je vyzkoušet. A k tomu každý rok přibývají stovky hybridů.
Některé z těch odrůd co uvádíte jsem pěstoval, některé ještě stále pěstuji, některé jsem vyřadil a už nikdy je nebudu pěstovat. Pro vyřazení většinou nebyl nespokojenost s chutí, mně vlastně chutnají skoro všechna rajčata. Nebudu Vám radit které odrůdy máte v sezóně 2019, stejně možná zkusíte pěstovat všechno co máte. Těžko se nějaká semena jen tak vyhazují. Nabídnou něco to co nebudu pěstovat někomu jinému mně polud si tu konkrétní odrůdu nepřeje mně přišlo nesolidní a tak jsem letos na podzim vyhodil semena asi sta odrůd rajčat.
Kdybych byl dnes ve Vaší situaci, tak bych dnes postupoval tímto způsobem:
1.Prvně bych roztřídil odrůdy na tyčkové (indeterminační), keříčkové (determinantní a některé semideterminantní) a balkónové (trpaslíci). Je to důležité z hlediska pěstování- kolik máte tyčí nebo jiných způsobů vedení indeterminačních rajčat, jestli máte představu jak budete pěstovat keříčková rajčata (jestli necháte plody volně se povalovat po zemi nebo nějak tato rajčata podepřete), kde a jak budete pěstovat ty balkónové (obecně nazývané jako trpaslíci).
2.Já dávám přednost růžovým rajčatům, potom u mne následují červená, oranžová, černá snad zelená o když jsem jich nijak moc nepěstoval a nakonec ta s anthokyanidem (modrá nebo černá?), ale musím přiznat, že jsem se ještě neodhodlal je pěstovat. Takhle nějak je to s mojí chutí. Takže bych vybral převážnou část červených a růžových, tři až čtyři oranžové možná také černé (některé z těch co tam máte jsou si dost podobné), z těch zelených bych vzal jednu nebo dvě (jistě bych zkusil Aristan Green Tiger od šlechtitele Freda Hempela). Zapomněl jsem na ty žíhané, ale to opravu nevím, možná něco z dílny Aristan.
3.Asi samostatně bych řešil otázku cherry rajčat, Zrovna tam si myslím, že chuťová a barevná rozmanitost je jedině přínosem. Je příjemné vychutnávat si cherry rajčata, jednou červené, potom jinou barvu a jinou chuť. I když mně nechutnají všechny stejně tak ta změna je příjemná.
Možná Vám toto trochu pomůže se orientovat.
           Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 15:47

Urcite mi to pomoze, jednoznacne je zaklad toto triedenie. Nemam skusenost s pestovanim determinantnych odrod v kvetinacoch. Planujem ich dat vyhradne do nadob, nie na pole. Minuly rok som davala do samozavlazovacich nadob, priemer 40cm, papriky po 2 ks a pacilo sa im tam velmi. Skusenost s rajčinami v tomto type nemam. Myslela som, ze tam maju kvoli priestoru na vodu, malo substratu, a teda malo zivin. Na poli je len kratko "plne" Slnko, skor polotien, podla mna kríčkové splesneju + zaberu vela miesta. Uz nebudem vysadzat zeler medzi rajčiny, to mi dost komplikovalo chodzu medzi tyckami a k zadnej rade sa potom vobec neviem dostat, lebo je pri plote suseda. Myslim, ze mam dost nacitane, takze triedenie odrod nejako zvladnem. Napr. Black prince alebo black russian je asi jedno. Black Krim alebo black from Tula, resp cherokee purple alebo chocolate stripes je asi jedno, rovnako black truffle. Japanese black triffele urcite vysadim.  Nie su to hybridy, semena mi vystacia 10 rokov, postupneho skusania. Su v suchej garazi v sklenenych flasiach, tt akt. okolo 0 st., max ocakavam do -15 st. v nasich podmienkach (-12 st bolo minuly tyzden) Ale to by ich nemalo poskodit ako som citala. Vdaka. Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

Eva T. (351) - xxx.xxx.214.11 (?)
6.12.2018 20:02

Veľká a ťažká úloha na vyberanie. Vladimírove kritériá dúfam pomôžu. Ja som vlani mala vysadených okolo 75 druhov, spolu asi 150 koreňov, ale určite by som to už nerobila, ani neodporúčala. Z väčšiny odrôd som mala som mala po1- 2 ks, iba Štartky, Bejbina, Stupice, Tomatoberry, Santa Orange, Orange Strawberry, Kumato som mala vysadených po viac koreňov.Bolo to náročné mať všetky tie druhy prehľadne označené, ale aspoň som vytriedila, to čo nemienim na budúci rok pestovať.Ako vidím, veľa druhov ste objednávala z Neoseeds, aj ja som v minulosti od nich objednávala, ale treba si dávať pozor pri vysievaní druhov, ktoré by mali byť najmä hybridy, ako napr. Tomatoberry F1, Orange Santa,...mnohé odrody majú zrejme z presevov, spokojná som bola iba s Orange Strawberry a niektorými ďalšími Heirloom odrodami, Indigo druhmi-rastliny mali zachované pôvodné vlastnosti.Tomatoberry od nich radšej ani nevysievajte, bola som sklamaná- dostať ho už kúiť aj v kamenných predajniach, Semo ho dodáva pod názvom GardenberryF1, vlani som pestovala aj originál TomatoberryF1 - semená z UK- oba druhy chuťovo aj vzhľadovo rovnaké.Orange Santa F1som žiaľ doteraz inde nezohnala, tak vysievam zatiaľ od Neoseeds, ale vždy viac semien, odlišné sú už pri schádzaní- tenšie a bledšie vyradím, ale aj tak, ešte sem tam niektorý koreň vlastnosťami nevyhovuje.

Aj keď každé odporúčanie je individuálne, určite by som z vašich horeuvedených Cherry posadila ešte Ambrosia Red, Sweet Aperitiv, príp. Suncherry Pollicino, Ambrosia Orange UBX, Datlo, príp Sungold (ten mi praskal, zo zelených Frosted green doctor, z indigo Clackamas Blue berry. Z Black medium by som dala Cherokee Purple, prípadne Black from Tula a Black Truffle, z Biftekov Ananas Noire, nejaké srdcia, skorú Annu Russian, Kellogś Breakfast...

Ešte som chcela upozorniť, že Subarctic plenty je klasickej veľkosti, determinantná a veľmi skorá odroda vhodná tiež do chladnejších polôh.

Ja by som určite nesadila Bibi, Tumbling tiger, Riesentraube, Perun, bumble bee golden, Indigo rose,  Chocolate stripes, Marmande...

Budete mať ťažké rozhodovanie, ale ja by som už nesadila viac než 30, -max. 40 odrôd. Určite aj z tých niečo vyradíte a ďalšie môžete skúšať nasledujúci rok. Prajem veľa radosti a úspechov z pestovania.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.250.237 (?)
14.12.2018 13:35

pro Katku:

Měla jsem letos 7 různých Artisanů Tiger a Bumble Bee. Rajčata jsou krásná, chutná, ale velmi málo úrodná. Přesto, že jsou to malá rajčátka, vijany jsou větvené jako u velkých rajčat.

Chladuodolné: Siberian Superior letos dozrával cca o týden dříve než Subarctic Plenty. Siberia, Siberian Early a Glacier, jsem vysévala o mnoho později, takže porovnání nemám. První dvě ale nešly sklízet, stopka se nedala zlomit a vytrhávala se z rajčete tak, že zůstalo poškozené.

Srovnávala jsem Tastier a Spencer. První mi vůbec nechutnal a ani druhý za mnoho nestál. Semena obou ale byla z Neoseeds. Testování vyhrál o chlup menší, ale výrazně chutnější Gardener's Delight.

Zklamaná jsem byla z Brandywine Red (Neoseeds). Představovala jsem si etalon masitého rajčete. Dozrávala malá s nijak výjimečnou chutí.

Porovnávala jsem si taky žlutá velká : Valencia, Tangerine, Summer Cider, Orange Queen. Orange Welington, První 3 vyřazuji, Valencia málo úrodná, Tangerine ukrutně kyselá, všechny 3 dozrávají později.

Vysela jsem několik převislých a zakrslých odrůd do truhlíku pro dceru. Ta byla nakonec do půlky července pryč a pak už nemělo vůbec cenu truhlíky převážet. Keříky zaplodily najednou a přes dlouhou sezónu a hnojení podruhé nenakvetly.

Letošním vítězem je pro mě Berner Rose a Caprese. To bylo roubované, z neznalosti jsem ho vedla na 9 výhonů, bylo velmi úrodné a chutné.

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

16.12.2018 1:51

Dakujem, dakujem, dakujem... odpoved pre mna sita, viem to vyuzit, viem, co vyradit. Rose Berne mam.., bude..

Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

5.12.2018 23:30

Vladimíre, trochu odbočím, ale ne moc. Jak si vedou Tvoje LSL rajčata? Která odrůda vydrží nejdéle, to zaprvé, a která nejdéle vydrží být chutná?

Mám pocit, že v druhé části otázky si u mne vede nejlíp česká klasika Stupice a Start. Mountain Magic trochu zklamal má očekávání tím, že dozráním uvnitř ztratil hodně ze své chuti. Vydrží, tedy aspoň se zdá, dlouho, ale není to to pravé ořechové. V létě bylo skvělé.

Ještě mám tak 6 kilo zrajících. Jak jsi na tom Ty?

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 8:57

Ž8dná rajčata LSL jsem letos nepěstoval. Momentálně zobu R.bombeta a mám tam ještě tři bifteky na salát. V míse v ložníci mám R.Saint Llorenc des cardassar, ale ty dozrají až někdy v lednu nebo únoru, ale nějaká velká chuť to nebude.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

janulle (12) - xxx.xxx.161.55 (?)
6.12.2018 12:28

Zdravím, tak jsem se dnes dala do třídění starých semen. Mimo jiné jsem našla zbytek semen rajčat Tamina. Je tam expirace 12/2018. O této odrůdě jsem se na "tatianastomatobase"(nazývá ji tam Matina), že je s ní velmi spokojená, je odolná na chlad i vlhko. Zkusím je vyset a pěstovat podle Vladimírových rad už teď. Vzejdou, nevzejdou... nechám to osudu. Také zvažuju objednávku ukrajinské Oleny a sibiřského Černého prince. Pěstovali jste je někdo?Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 12:48

Pre Peter pe: vidim, ze ste sa tiez nahanali za ambrosiami. Rose UBX ani Pink nie su zohnatelne, co nie celkom chapem. Nie su to hybridy, uz ich maju v J&L Garden odskusane, neviem preco nie su k dispozicii, vsetky ambrosie maju sold out uz dlhodobo. Ja mam donesene z UK cez ebay Ambrosiu Orange UBX (zdroj Mexico, ale na balicku su signa J&L), Ambrosiu Gold mam zo semillas.de ako som uz spominala tu a Ambrosiu Red z UK, uz neviem odkial, doniesli priatelia objednane. Este objednali z Ukrajiny Ambrosiu Blue. Tak som zvedava, co z toho bude. Ti co ste objednavali a komunikovali z J&L v minul., zvyknu ambrosie nahadzovat neskor napr. v lednu? Vidim, ze novinky 2019 tam uz figuruju.

Pre Jana: Tamina je dobre hodnotena ako vynosna, odolna, ale byvaju komenty aj, ze chut je fadna a su mucne. Zavisi od podmienok- Slnka a sezony, si myslim. Semena, ak neboli vylozene niekde v teple, podla mna urcite vyjdu, uvidite, ale mozno trepem. Obchody davaju zaroky 2-3 roky na semena, pritom klicivost sa zachovava v chlade roky-rokuce. Tento text davam opakovane. Dnesne 3 prispevky mi vobec nepridalo do diskusie a pritom v mojej zlozke figuruju. Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

Peter.pe (126) - xxx.xxx.220.164 (?)
6.12.2018 21:02

Pre Katkos: Ambrosia gold, Ambrosia orange UBX,  Black strawberry mam priamo z ebay od J&L Garden, som nevedel ze je problem s tymi ruzovymi - nechal by som si semianka, boli skvele, som zvedavy na tieto. Mal som z nich len dve semienka (dostal som) a tie som vysadil skoro (zaciatkom februara) a som skusil si ich namnozit odrezkami, ako som na tejto stranke pochytil a podarilo sa. Akurat zena v kuse frflala ze vsade su len planty :-) ale zase bola medzi prvymi ked sa malo jest :-) videl som na ebay tu ambrosiu blue ale moc dovery to vo mne nevzbudilo.

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 13:11

Tamina je velmi podobná Stupickému polnímu ranému. Matina je z tehdy Německé spolkové republiky a je úplně stejná jako Tamina je z NDR. Všechny tři tato rajčata jsou ze stejného křížení (Mikádo x Sláva Porýnáí) x Solanum raceminegrum. Pokud chcete něco zkoušet doporučil bych výsev Stupického polního raného (semena jsem Vám už poslal a mohla byste je mít už na poště). Tu Taminu bych si nechal až na výsev v únoru nebo v březnu. Pokud bude příští rok tolik slunečný, tak by ta Tamina byla dobrá, netvoří se na ní tzv. žlutý límec. Při uvedené expiraci 12/2018 budou semena rajčat dobře klíčit minimálně ještě tři čtyři roky.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 14:15

Vladmíre díky za info!  Hned jsem kontaktovala poštu a semena už mám doma. Zkusím tedy zasít odrůdy od Vás. Od každého tak 3 semínka. Zbytek nechám na později. Ještě jednou děkuju za ochotu.Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 16:03

Myslím si, že by se Vám to mohlo povést. Poslal jsem Vám prakticky to nejlepší co mám z velmi raných keříčkových odrůd, které pěstuji ve studeném pařeništi. Snad chybí jen ten Mongolskyi karlík, jehož semena už nemám, ale pokud budete chtít, tak příští rok budou. Přeji úspěch, za odvahu si ho jistě zasloužíte.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 16:59

Vladimíre to jste mě upřímně rozesmállaugh. S odvahou opravdu problém nemám, horší bude, jak to zvládnou ty rostlinky za tím studeným oknem. Toť věc druhá. Každopádně semena jsou již zaseta. Doma máme teplotu cca.25°C, takže klíčení bude asi raz dva. O dalším posunu budu informovat. Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 17:09

Kdo nic nezkusí, nic nepokazí. Já se těším jak to dopadne. Netroufnu si nějak tipovat.

Vladimír

PS.: Konečně se našel někdo, kdo bude experimentovat a posune naše znalosti dál. yes

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 18:19

Nahodila som dnes ine dva prispevky, ale neobjavili sa tu, asi som nieco pokazila. Chcela som sa opytat skusenych, ci zvyknu nahadzovat J&L garden svoj tovar este po Novom roku. Nechapem, preco im zmizli Ambrosie zo sortimentu, trvale su v stave sould out. Ambrosiu gold, orange ubx a Ambrosiu blue som zohnala prostrednictvom UK - ebay, ale pink a Rose ubx je nedostupna. Nie su to hybridy, clovek si ich vie tak zachovat do buducna (ked si ich bude chranit pred skrizenim ako nas uci pan Vladimir, budem skusat zaclonu). Katka       

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.99.86 (?)
7.12.2018 1:33

Pre pani Evu T: veľmi pekne ďakujem za konkretne rady, použijem jednoznačne. Tomatoberry som už dohodla s UK, vyjde to na polovicu našej ceny - u nas holandske osivo 8 semien, skoro 5  eur+ posta. Ebay: Dostanem viac semien, ktoré si s UK pánom podelime. Inde na Sk je nateraz vypredane.

Áno žiaľ väčšinu mám z neoseeds, ďalej z Agrony (predávajú sáčky od Sema a Dobrá semená CZ, potom UK ebay a Kanárske ostrovy.

Katka...  a PS už veľmi sa teším na svoju naozaj prvú sezónu (minulý rok to bol len predskokan)

Připojit reakci

Rajčata 2019

14.12.2018 15:24

K dnešnímu dni mám za oknem sazenice od leva:

1 kelímek výsev balkónových rajčat ze dne 9.12.2018- zatím jen vykukjí

7 kelímků z výsevu 1.11.2018 jsou sazenice, které mně spadly z okna a musel jsem je zachraňovat. K dnešnímu dni mají 2- 4 pravé listy (větší než 2 cm)

1 kelímek z výsevu 28.12.2018, sazeničky mají zatím jen děložní lístky

3 kelímky z výsevu 24.11.2018 sazeničky mají každá dva drobné pravé lístky

Vladimír

Obrázky:
Sazenice 14.12.2018
Sazenice 14.12.2018
Připojit reakci

Rajčata 2019

Eva T. (351) - xxx.xxx.214.11 (?)
15.12.2018 15:52

Vladimíre, vyzerajú dobre, som zvedavá ako dopadne budúcoročné testovanie.

Teraz trocha odbočím, už pár rokov rozmýšľam, aké rajčiny dodávali do našich obchodov v r. 1960-1970, lebo mi vtedy chutnali lepšie, ako domáce od otca- vtedy už skúseného pestovateľa. Boli strednej veľkosti mierne sploštené, niektoré mali aj trocha žltý límec. Doteraz som sa s takou chuťou nestretla (možno je to už len nejaká nostalgia- ale mám to niekde v hlave ešte zakódované) Hybridy sme vtedy ešte nepestovali, začínali Bonsety, ale tie mi nechutili. Ani Štartky neskôr nemali až takú výraznú chuť. Nebola to ani vtedy obľúbená Sláva Porýnia a Stupické. Nájdu sa tu na nete nejakí znalci vtedajšieho veľkopestovania?Ani vlastne neviem, či pochádzali z domácich zdrojov, alebo z dovozu(vtedy prichádzalo do úvahy tak Maďarsko, príp.Bulharsko, Rumunsko, či ZSSR?) Budem vďačná za každú stopu.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2019

15.12.2018 18:48

Byl šťavnaté a intenzivně voněly. Ale mám pocit, že to je u mne spíš ta selektivní paměť, která si idealizuje mládí. A ano, pamatuju i ty tenkrát populární Bonsety na zahrádce, ze kterých jsem byl vyloženě zklamán: byly vybledlé a oproti Stupicím a Startkám chuťově bezvýrazné. Což se mi po dlouhých letech letos potvrdilo. Jenže tenkrát jsem se po jménech toho, co jsem jedl, vůbec nepídilfrown, takže se ode mne nic nedozvíš.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

16.12.2018 14:39

Také se připojím s fotografiemi. Semena rajčat od Vladimíra. Sela jsem 6.12.Jsou na východním okně v nevytápěné místnosti. Okno je kastlové a teplota je od 12-17°C. Když náhodou zasvitne slunko tak max.20°C. Rostlinky jsou trochu vytáhlé, ale jak je přepikýruju a dám hloubeji, tak se snad trochu srovnají. Vyklíčily všechny, kromě Betaluxu(u něho pouze 1 rostlinka)

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

16.12.2018 15:43

Také mně ten Betalux klíčil nejhůře. Přitom to je semeno v originálním balení koupené v obchodě v Polsku. Ano, při přesazení zasadit co nejhlouběji, třeba až k děložním lístkům. S přesazováním neotálet, podle odborné literatury je nejlepší udělat první přesazení když se děložné lístky srovnají do vodorovné polohy. Já obvykle než se k tomu dostaqnu, tak už jsou tam první malinkaté pravé lístky.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

16.12.2018 16:51

Tak to je pro mě nová informace. Vždy jsem přesazovala až měly rostlinky více pravých listů. Dobrá tedy, ty co mají lístky srovnané už přesadím a zbytek ještě nechám v původních nádobách. Uvidíme jestli ještě nevyklíčený Betalux vzejde nebo ne.

Připojit reakci

Rajčata 2019

17.12.2018 19:54

Klidně s tím přesazováním počkejte. Máte ty rostlinky dost od sebe. Já mívám v jednom kelímku až dvacet rostlinek (často čtyři odrůdy), které si potom stíní a tak jsem nucen přesadit je brzy. Kelímky od kávy z automatu mám rozdělené na čtyři stejné díly. Do každého dílu vysadím jednu rostlinu- naplním kelímek substrátem, tužkou udělám díru až ke dnu, sazeničku chytnu za jeden děložní lístek, dám ji nad díru a za pomocí tužky ji zatlačím do otvoru tak, aby byly děložní lístky co nejníže. Pokud je třeba přidám trochu substrátu a proliji vodou,

Vladimír

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Rajčatový hokus pokus - nová sezóna 1517.12.20181914
Rajčata 20198517.12.201810393
Jak skloubit pěstování a dovolenou?4317.12.20183183
BUSH CHAMPION F1117.12.2018102
Tatiana´s TOMATbase 217.12.2018244
Rajčata Hranáček, Strabena, Nelinka 1716.12.20181309
Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory9314.12.201814595
Rajče jako Bajaja1712.12.20181754
Jak daleko pálivé papriky od nepálivých328.12.201827219
Papriky 2018977.12.201828901
Prosím doporučte cuketu211.12.20181545
Rajčata venku do Vánoc?3324.11.20184317
Rajčata 2018/215217.11.201827953
Co je to za tykev? 44.11.20181048
Rajčata 20175663.11.2018211653
Nejsladší rajčata 2326.10.20184366
spirála na rajčata a okurky6225.10.2018128090
Sklizeň rajčat a paprik - 2018 6115.10.201810321
Pěstování rajčat na netkané textilii?536.10.201842094
Jak pěstovat dýně a cukety na jednom místě830.9.2018982
Jak naložit s nedozrálou tykví Oregon, aby se dala i skladovat 126.9.2018294
Melouny 2018 3124.9.20187519
Zálivka zeleniny z jímky s 25 roků nečerpanou dešťovkou519.9.2018872
Co to je za nemoc rajčat? 2818.9.20186501
Žádné cukety - květ odpadne617.9.20186573
Paprika Rodrigo 7611.9.201821864
Jak omezit výšku rajčat? 411.9.2018782
Skřipce na vázání rajčat1710.9.20188790
Zloutnuti a usychani listu rajcat po pohnojeni59.9.2018984
Méně časté druhy tykví - pěstování, skladování, využití 134.9.20187527
Masitá rajčata261.9.20187752
Čierna rajčina 2930.8.201817418
Suchu odolnější zelenina2428.8.20182780
praskání rajčat1028.8.201826887
Okurka hadovka - co jí schází? 126.8.2018493
Paprika - napadle listy226.8.2018439
Vilma, Venus, Aztek2123.8.20183560
Jak uskladnit sušená rajčata?1823.8.20182285
Zežloutnutí plodu lilku122.8.2018314
Jak utlumit zrání rajčat ve skleníku?322.8.2018534
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Záchůdek catgenie 120+13.12.2018
Koťátka versus blechy13.12.2018
Kolik a jaké krmivo?10.12.2018
Kolik a jaké krmivo?10.12.2018
Border kolie do bytu?23.11.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů